זקנה במושבים: כיצד נגיע להסדרה במצבים של חוסר כשירות משפטית?

עם התבגרותה של המדינה אנו מתוודעים לסוגיה משפטית הולכת וגוברת של זקנה במושבים. על מנת לטפל בהסדרת מעמדן של הנחלות, לדאוג להורים המזדקנים ולהבטיח את עתידו של הדור הממשיך, יש לנקוט באמצעים משפטיים מתאימים

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
החזקת ידיים
זקנה במושבים: כיצד נגיע להסדרה במצבים של חוסר כשירות משפטית?צילום: shutterstock
ניבה שור
תוכן שיווקי

משרד עורכי הדין בן דוד-אברהם-הכהן מטפל כבר 30 שנה במגוון רחב של נושאים, ביניהם: משפט חוקתי, משפט מנהלי ומשפט מסחרי, דיני מקרקעין ודיני נזיקין, ירושות, עזבונות, אפוטרופסות וייפוי כוח מתמשך. שירותי המשרד כוללים ייעוץ משפטי וייצוג בבתי משפט, עבור רשויות שונות, גופים ממשלתיים, מוסדות ציבור, חברות מסחריות ולקוחות פרטיים.

את המשרד מובילים עורכי הדין משה בן דוד, ישעיהו אברהם ופרופ' אביעד הכהן, ולצידם צוות של כעשרה עורכי דין, מתמחים ועובדי מנהלה. עו"ד ישעיהו אברהם אמון על מחלקת המשפט החוקתי והמנהלי במשרד, כשחלק ניכר מהעתירות מטפלות גם על-ידי פרופ' אביעד הכהן, המכהן כנשיא המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט.

לצוות מומחיות בתחום הכשרות המשפטית, בין היתר בזכות השנים הרבות בהן ייצג את המרכז הישראלי לאפוטרופסות (הקרן לטיפול בחסויים). על תחום זה מופקד עורך הדין משה בן דוד ולצידו עו"ד אלדר שוחטמן. עו"ד ונוטריון משה בן דוד, מחבר הספר "ייפוי כוח מתמשך, אפוטרופסות וחלופותיה - הלכה ומעשה", מתמחה, בין היתר, בהתמודדות עם סוגיות משפטיות מורכבות העוסקות בצוואות, סכסוכי ירושות וכן חוסר כשירות משפטית כתוצאה מזקנה, דמנציה או ירידה קוגניטיבית. עו"ד אלדר שוחטמן, העוסק בליווי עסקאות מקרקעין, הוא בעל התמחות מיוחדת ברישומים סבוכים של זכויות מקרקעין, ניהול עזבונות והסכמים בין יורשים בתחום המקרקעין.

חוסר כשירות משפטית - גורם משמעותי בסוגיות של זקנה במושבים

הסדרה של נכסים וקרקעות במושבים, בשונה מנכסים רגילים, היא סוגיה מורכבת שמעורבים בה הסדרים שונים מול מגוון רשויות: רשות מקרקעי ישראל, הסוכנות היהודית, האגודה החקלאית המקומית ועוד. בשל ריבוי הכללים המיוחדים החלים על הנחלות במושבים, קל יותר להיתקל במניעות ומשוכות במימוש הנכס, בשונה מדירה רגילה. כאשר מעורבות בכך גם חריגות בניה לא חוקיות או השתלטות על שטחים, המצב נהיה מסובך יותר לטיפול ועלול להוביל לסכסוכים משפחתיים על מימוש הנכס.

בשנים האחרונות, דור המתיישבים שעיבד את הנחלות במושבים הולך ומזדקן ואיתו עולה סוגיה משפטית של חוסר כשירות משפטית, המצטרפת לסוגיה רחבה יותר של זקנה במושבים, המעורבת בתהליכים מורכבים של הסדרה במושבים. "אלינו מגיעים אנשים עם ירידה קוגניטיבית, דמנציה או נסיבות אחרות שמובילות אותם למצב של חוסר כשירות משפטית. אנשים אלה לא יכולים להחזיק במשקים, בגלל שהם נחלשים והולכים ואף זקוקים לטיפול מיוחד או מעבר לדיור מוגן. כדי להסדיר את מערך הטיפול בהם ואת המימון שלו, יש צורך להגיע להסדרה של מעמד הנחלה כעת ובעתיד, במסגרת הסדרי ירושה", מסביר עו"ד שוחטמן.

כאשר מדובר על חוסר כשירות משפטית, אילו בעיות עלולות להיווצר בתהליך של הסדרת הנחלה והירושה?
לדבריו של עו"ד בן דוד, "התפקיד שלנו כעורכי דין המתמחים בסוגיות מורכבות של הסדרה במושבים עקב חוסר כשירות משפטית, הוא לאפשר לבעל המשק תנאי מחיה מכובדים ונאותים ובמקביל להבטיח שבעתיד לא ייווצרו סכסוכי ירושה בקשר למשק. לצד הדאגה לאדם, יש הסתכלות רחבה גם על האינטרסים של היורשים העתידיים, ולמעשה אי אפשר לנתק בין השניים.

"יש לקחת בחשבון שכיום משק חקלאי הוא לרוב מפעל כלכלי קטן הכולל נכסים להשכרה ועסקים שונים, חלקם פועלים בניגוד לחוק ולתקנות שקבעו הרשויות. לעיתים, ישנו ניצול של בעל המשק חסר הישע המצוי במצב של חוסר כשירות משפטית, הכולל החתמה על הסכמים שונים ואף העברת בעלות שלא כדין. הפתרונות שאנו נותנים לכך לא עוסקים רק בשעת כיבוי השריפה, אלא גם במניעתה".

כיצד משפיע מינוי בן ממשיך על הסוגייה של זקנה במושבים?
"בן ממשיך היא פרוצדורה מוגדרת ומוחלטת, לפיה אחד היורשים ממונה לבן ממשיך שיקבל על עצמו את הטיפול בנחלה ובהוריו, הכולל את מלוא הזכויות על הנחלה, ללא אפשרות לפיצול הזכויות או מחויבות לפצות את היורשים האחרים. הבעיה נוצרת כאשר עולה הצורך לממש את המשך הטיפול במשק ובהורים כבר עכשיו, אך לא תמיד הבן הממשיך מספק את צרכי הזקן – האם במקרה זה יש לבטל את המינוי של הבן הממשיך?".

לדבריו, במקרים אחרים של זקנה במושבים, ישנן צוואות המחלקות את המשק בין כל היורשים. אך בפועל, מאחר והנחלה איננה נכס עזבוני, ניתן ליישם אותן רק עבור בן אחד וזה יצטרך לפצות את האחרים, על מנת שלא להיגרר לסכסוך משפטי ומשפחתי. "מאחר וכיום גם בית המשפט יודע שהמשקים הם פחות חקלאיים ויותר כלכליים, מומלץ לנקוט בכל צעדי המנע האפשריים בעוד ההורים בחיים".

"לא נחסוך באמצעים על מנת להגן על חסרי הישע"

כל תיק שעוסק בהסדרה במושבים, ובוודאי כזה הכולל סוגיות של זקנה במושבים וגם חוסר כשירות משפטית, המערבת ירידה קוגניטיבית ואף דמנציה – הוא תמיד תיק רגשי וטעון. בניגוד לבני זוג שמתגרשים, כאן יש הורים ואחים בעלי קשר דם ולכן עורכי הדין המטפלים בכך נדרשים להיות מאוד יצירתיים ורגישים, כמו גם מקצועיים ומנוסים.

עורך הדין שוחטמן מסביר כי, "במקרה של הסדרה במושבים הכולל מצב של חוסר כשירות משפטית, ישנה חשיבות גדולה לערוך הסכמים ששומרים על האדם המוחלש, בין אם זה אדם עם ירידה קוגניטיבית, קטין וחסר ישע או בן זוג של ההורה מנישואים שניים. לפי הפרקטיקה הייחודית שפיתחנו, כל הפתרונות שאנו מציעים כוללים הסדר המעוגן בבית המשפט עם כונס נכסים. במידת הצורך, אנו יוצאים להליך משפטי עם צווים ותביעות פינוי לכל מי שמפריע. במקרים רבים, נדרש למנות אפוטרופוס, לבקש עו"ד מייצג או לפנות לשירותי הרווחה. לא נחסוך באמצעים שיובילו להסכם שיבטיח את חסר הישע, לפי נסיבות העניין".

במצבים מסוימים, יש צורך לאבטח את עתידו של אדם מוגבל קוגניטיבית. "אנו יודעים להתגבר על העובדה שאנשים כאלה אינם יכולים להתקבל כחברים באגודות שיתופיות ולנצל זאת על מנת לרשום את המשק על שמם במטרה שיוכלו להחזיק בנכס שישמש עבורם גב כלכלי. במקרה כזה, נגיע להסכמה עם יתר בני המשפחה, הכוללת מינוי אפוטרופוס ולעיתים גם מכירה וקבלת דירה חלופית. אם אין שיתוף פעולה מצד המשפחה, נאלץ להגיע לבית המשפט על מנת להוציא פסק דין מתאים", מוסיף עו"ד בן דוד.

מה מנחה אתכם בטיפול בסוגיות מורכבות של זקנה במושבים?
"המקרים האופייניים בהם אנו מטפלים כוללים מצבים בהם במשק חיים לפעמים 3 דורות. במצבים אלו פעמים רבות הדור המזדקן מוצא עצמו חסר אמצעים להיערך לתקופת הזקנה. לעתים במשק מתגוררים ילדים שהתגרשו עם צאצאיהם, לעתים חיים ילדים או מחזיקים אחרים בתחושת 'מגיע לי'. פעמים רבות הם אינם משלמים דבר, ויתירה מכך, גורמים להורים נזקים והוצאות. נתקלנו במקרים בהם לא מעניין את אותם ילדים שלהוריהם יש צרכים נוספים כגון הצורך בעזרה מוגברת בבית, צורך בהתאמת המבנה ועוד. ההורים במקרים אלה צריכים עורכי דין שידעו לא רק למצות זכויות אלא גם לדעת להציב יעדים שיבטיחו את עתידם וכיצד לפלס את הדרך ולהגיע ליעדים אלה כך שיוכלו להנות ולממש את המשק או לעבור למקום אחר אם זהו הצורך שלהם. במצבים אלה, אין מנוס אלא לנקוט הליכי פינוי כנגד הילדים, ולאפשר להורים לחיות בכבוד וללא מתחים. בדרך כלל מצבים כאלה גם יוצרים סכסוך משפחתי, וצריך לדעת איך לייעץ להורים לכלכל את דרכם מבלי להעצים נזקים".

עו"ד בן דוד מדגיש כי מדובר בייצוג נחוש מחד, אך נקיטת צעדים "מהקל אל הכבד" יכולים להביא את בעלי המשק לחוף מבטחים ולאפשר להם להנות מפרי עמלם. "בדרכים אלו הצלחנו לאפשר להורים למכור את המשק, לעבור למקום עירוני נח, או לדיור מוגן. היו מקרים שכתוצאה מפעילותנו הילדים התגייסו וממנו את הוצאות המעבר והדיור וכך בסופו של דבר לא היה צורך במכירת המשק. למי שיש משק אין צורך לחיות כמו עני ובכלא בביתו שלו. פסק דין של בית משפט עלול אמנם להרתיע לקוחות מסוימים, אך אנו סבורים כי כל הסכם בעניין זקנה במושבים, הכולל אדם בעל חוסר כשירות משפטית, יש להסדיר בבית משפט ועם כונס נכסים. הידע והניסיון שרכשנו בטיפול בתחום זה לאורך עשרות שנים, מוכיח את עצמו בכל פעם מחדש ומוביל להסדרים הוגנים ומכבדים, המבטיחים את חייו של חסר הישע, לצד עתידם של בני משפחתו ויורשיו", הם מסכמים.

בן דוד-אברהם-הכהן חברת עורכי דין
רחוב הלל 23 ירושלים
טלפון: 02625933
למעבר לאתר >>