עו"ד פלילי אלון ארז: "פנייה מיידית לעורך דין במקרה של חשדות לעבירות מין - היא קריטית"

כיצד מתייחסת מערכת המשפט לאחזקת סמים לצריכה עצמית, איך ניתן להיחלץ מחשדות לעבירות מין ואלימות במהלך הגירושין ומה מאפיין את מערכת המשפט הצבאית? עו"ד אלון ארז - המתמחה בעבירות פליליות באזרחות ובצבא - מסביר

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פטיש בית משפט
עו"ד אלון ארז: "אני מתייחס לכל תיק כאילו הוא תיק חיי"צילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

"אני מתייחס לכל תיק כאילו הוא תיק חיי. אני מגייס את כל הידע הרב שצברתי לאורך השנים, יורד לרזולוציות העמוקות ביותר של התיק, ובונה ללקוח שלי את קו ההגנה הטוב ביותר עבורו", כך מספר עורך הדין הפלילי אלון ארז. ממשרדו שבשדרות שאול המלך בתל אביב הוא מייעץ ומייצג חשודים ונאשמים בעבירות פליליות וכן חיילים ואנשי קבע המואשמים בעבירות במהלך שירותם הצבאי.

כמי שהתמחה ועבד בעברו בפרקליטות, עו"ד ארז יודע היטב כיצד פועלת הפרקליטות, מהן נקודות התורפה בכל תיק ותיק, כיצד ניתן לבנות קו הגנה שיטיב עם לקוחותיו ומתי עדיף להם לחתור להסדר טיעון. עו"ד ארז, בעל תואר ראשון ושני במשפטים באוניברסיטת תל אביב, מעיד על עצמו שכבר בהתמחות הרגיש חיבור חזק לתחום הפלילי וכי לאורך השנים רשם הישגים והצליח לזכות לקוחות בתיקים מורכבים.

איך מתמודדים עם תלונות שווא במהלך הגירושין

עו"ד ארז מציין כי ניתן לפנות למשרדו בכל מקרה של הסתבכות פלילית כאשר עיקר מומחיותו היא בעבירות מין, סמים, צווארון לבן ואלימות במשפחה. בהקשר זה, הוא מתייחס למקרים של הגשת תלונות שווא בגין אלימות במשפחה לצורך השגת יתרון טקטי בהליכי גירושין. "אנו עדים למקרים שבהם בהליכי גירושין, בנות זוג בעצת עורכי דינן מגישות תלונות שווא על אלימות או עבירות מין, כדי ליצור נקודת פתיחה טובה בהליך המשמורת או בהליך חלוקת הרכוש", הוא טוען, "פה בדיוק אני נכנס לתמונה. לאחר שאני לומד את חומרי החקירה, אני מבין מתי מדובר בתלונת שווא. במקרים אלו אני יודע כיצד להעביר את התמונה לבית המשפט בין אם על ידי חקירת המתלוננת בבית המשפט ובין אם באמצעים אחרים".

עו"ד ארז מוסיף כי פעמים רבות גברים אינם שמים לב או אינם מתייחסים ברצינות הראויה לנורות אזהרה, ומרחיב בנוגע לצעדים שעליהם לעשות כדי שלא יפלו קורבן להאשמות שווא. "אני בהחלט מייעץ לגברים לשים לב לשינוי משמעותי בהתנהלות של בנות זוגם", הוא מציין, "ברגע שחל שינוי בשיח, יש לקחת בחשבון שייתכן שמדובר במשהו עמוק יותר ממה שנראה לעין, ושבת הזוג כבר מתכננת משהו. כאשר מזהים את הסימנים הללו, חשוב לתעד כמה שיותר את ההתנהלות היומיומית. לא פחות חשוב, הגברים צריכים להכין את עצמם מנטלית למצב הקשה הזה שבו מי שעד לפני רגע הייתה אוהבת הופכת לאויבת. צריך לעשות שינוי מנטלי באופן חד ומהיר כדי שהנזק לא יהיה גדול יותר. בנוסף, חשוב שגברים ידעו שגם אם הנשים מתחרטות מאוחר יותר ומבטלות את תלונת השווא, התיק לא נסגר. עדיין יש צורך בייעוץ וייצוג משפטי".

"בונה ללקוח שלי את קו ההגנה הטוב ביותר עבורו". עו"ד אלון ארזצילום: סטודיו תומאס

בהתייחסו לעבירות מין מדגיש עו"ד ארז את מגמת ההחמרה בענישה. "מדיניותו של בית המשפט העליון דוגלת בהחמרה בענישה בגין עבירות מין ככלל ובגין עבירות מין במשפחה, או עבירות מין שיש בהן אופי של מרות, בפרט", הוא מסביר, "לכן, קיים משנה תוקף לקבלת ייעוץ מעורך דין כבר בתחילת הדרך. בעוד הענישה החמורה היא מוצדקת, גם בתחום עבירות המין וההטרדות המיניות ישנן תלונות שווא בהיקף שאינו מבוטל, ובניית קו ההגנה הראשוני היא חשובה מאוד. שינויי קווי הגנה בתחום עבירות המין עלול להיות קטסטרופלי ולמוטט את התיק. רק עורך דין בקיא שמבין בתחום עבירות המין, ידע לבנות קו הגנה שיחזיק לאורך כל הדרך".

הלקוח נתפס עם קנאביס - ההליך הסתיים ללא הרשעה

עו"ד ארז מייצג נאשמים וחשודים בעבירות סמים לרבות אחזקת סמים לצריכה עצמית. זאת, כאשר לדבריו רבים מלקוחותיו מופתעים לגלות ששימוש עצמי בקאנביס מהווה עבירה לכל דבר. "למרות שקיימת בקרב הציבור תפיסה מוטעית לפיה השימוש בקאנביס הוא פחות חמור מבעבר, המצב המשפטי בפועל אינו בדיוק כך", אומר עו"ד ארז, "חשוב שאנשים יהיו מאוד זהירים ביחס שלהם גם לקנאביס. בעוד אזרח שנתפס משתמש בקאנביס בפעם הראשונה או השנייה יקבל רק קנס, מי שנתפס בגידול או מכירה יעמוד לדין פלילי לכל דבר ועניין וייענש במלוא החומרה".

בהמשך הוא מספר על לקוח שייצג לאחרונה לאחר שנתפס עם כמות של כ-120 גרם קנאביס. "מדובר באדם שומר חוק, סטודנט שמעוניין להשתלב בעתיד בתעשיות ביטחוניות", מספר עו"ד ארז, "הצלחתי לשכנע את התביעה ואת בית המשפט, שבמקרה זה מוצדק שההליך המשפטי יסתיים ללא הרשעה. המשמעות בחיי היום יום של תוצאה זאת היא מרחיקת לכת. אותו לקוח בעצם יוכל להציג בעתיד 'תעודת יושר', ללא זכר לתיק שהתנהל נגדו. זאת, לאחר ששכנעתי, כי הנזק שייגרם ללקוח אם התיק יסתיים בהרשעה, יהיה גדול בהרבה מהנזק שייגרם לאינטרס הציבורי".

בתחום עבירות הסמים, לא פעם מייצג עו"ד ארז גם חיילים ואנשי קבע. כעורך דין צבאי, הוא מדגיש את ההבדלים בין מערכת המשפט הצבאית לבין האזרחית. "חיילים ואנשי קבע החשודים או נאשמים בביצוע עבירות סמים, כולל שימושים בודדים בקנאביס, עלולים לצאת מבתי הדין הצבאיים עם רישום פלילי ותקופות ריצוי מאסר בכלא", אומר עו"ד ארז, "צה"ל החליט להילחם בתופעת השימוש בסמים בפרט כשמדובר בעבירות שמתבצעות על ידי לוחמים בצבא. חיילי צה"ל צריכים לדעת שמעבר לכל העונשים שכבר עכשיו קיימים, הרי שמכאן והלאה במידה שיורשעו בעבירות סמים, עלולות להישלל מהם הטבות מאוד משמעותיות – כמו הפיקדון ומענקי השחרור".

"מייצג גם חיילים ואנשי קבע". עו"ד אלון ארזצילום: סטודיו תומאס

בכובעו כעורך דין צבאי, מטפל עו"ד ארז גם בחיילים ואנשי קבע הנאשמים בעבירות נשק, עבירות רכוש, אלימות וכן בעבירות מין. דוגמה אחת מתוך תיקים רבים בהם מיוצגיו זוכו מאשמה, מבהירה את המקצועיות והנחישות הרבה בה פועל עו"ד ארז למען לקוחותיו.

"הגיע אליי קצין צעיר שנחשד בביצוע של מעשה מגונה בכוח, כאשר האירוע היה מצולם ולכאורה הראיות נגדו היו די חד משמעיות", הוא מספר, "לאחר שקיבלתי לידי את חומר החקירה, חקרתי לעומק את הסרטון, את עדות המתלוננת וכן את עדותן של עדות הראייה, ובניתי קו הגנה לפיו התנהגות הקצין הייתה משוללת כוונה פלילית. טענתי כי ניתן לפרש בכמה אופנים את המעשה שביצע הקצין, והסברתי מדוע לדעתי הפרשנות הנכונה ביותר היא שלא הייתה לו כוונה לבזות או להשפיל את החיילת, אלא מדובר בהתנהגות ילדותית חסרת מחשבה פלילית. לשמחתי השופטת קיבלה את עמדתי והקצין זוכה מעבירות מעשים מגונים והטרדות מינית והורשע רק בעבירה משמעתית מסוג של התנהגות בלתי הולמת. כך הוא יכול היה להישאר בצבא כקצין וגם להימנע מכתם פלילי שילווה אותו כל חייו".

עו"ד אלון ארז
טלפון: 050-7368203
עורך דין פלילי>>
עורך דין צבאי>>
עמוד הפייסבוק>>