מהסכמי סודיות ועד עריכת חוזים: איך בוחרים עו"ד מסחרי לחברות?

עוה"ד אלעד סובג, בעליו של משרד עורכי דין בכרמיאל, המתמחה בליווי תהליכים עסקיים מהיסוד, מייעץ ללקוחותיו בסוגיות מהותיות הקשורות לעסק ומסביר מה חשוב לדעת בתחום דיני חברות

אורי קריב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורך דין מייעץ ללקוח
מהסכמי סודיות ועד עריכת חוזים: איך בוחרים עו"ד מסחרי לחברות?צילום: shutterstock
אורי קריב
תוכן שיווקי

כל חברה שמכבדת את עצמה ושמה לה מטרה להצליח בתחומה ולהציג רווחיות לאורך זמן, שואפת לגייס לצידה את נבחרת נותני השירותים הטובים ביותר שיסייעו לה. אחד התחומים המהותיים בכל התנהלות של חברה הוא ליווי משפטי מקצועי המתמחה בדיני חברות ותאגידים, וביכולתו לספק עבור החברה מערך משפטי כולל ומקיף לו היא זקוקה. אחד מעורכי הדין בתחום דיני חברות הוא עוה"ד אלעד סובג, בעליו של משרד עורכי דין בצפון (כרמיאל), המתמחה בליווי תהליכים עסקיים מהיסוד, ומייעץ ללקוחותיו הרבים בסוגיות מהותיות הקשורות לעסק שלהם.

סובג מוסיף שמשרדו מספק ללקוחותיו מנעד רחב של שירותים משפטיים להם זקוקים להצלחת העסק, ובעיקר להכוונה בנפתולי החוקים השונים המעורבים בתהליכים העסקיים והמסחריים השונים - עריכת חוזים, הסכמים מסחריים, הסכמי רכש ומכירה, חתימה על תצהירים, הסכמי סודיות, ליווי בהקמת חברה, שותפות או מיזמים עסקיים אחרים, ואם מתעורר הצורך גם ליווי צמוד בתהליך של פירוק חברות.

"בשל הטיפול העיקרי שלנו בתאגידים מסוגים שונים, למשל, חברות הסעות, אנחנו מחזיקים צוות עורכי דין המתמחים בכל התחומים הרלוונטיים עבורן. אם הנהגים מבצעים עבירות תעבורה, אנו פועלים עבורם עפ"י דיני הפלילים והתעבורה, ענייני עובדים - דיני עבודה, גבייה, הוצאה לפועל, פרעונות חוב, הסדרי חוב, שירות מקיף בפן המסחרי היום יומי, הסכמים, מכירות, ליווי מול הבנקים. אנחנו גם מייצגים תאגידים נדל"ניים שונים, שרוב הפעילות העסקית שלהם היא המקרקעין שהם מחזיקים. פעילות בכזה תאגיד, גם עפ"י חוק מיסוי מקרקעין, כוללת העברה של מניות, עסקאות מכר, עסקת מקרקעין, זה משתלב בנושא של דיני מיסוי, דיני מקרקעין, דיני חברות. בגדול, תמיד יש ערבוב בין מספר דינים בתחום ייעוץ משפטי לחברות. אנחנו גם מייצגים חברות שילוח, קבלנים, חברות מסחריות בתחום חומרי הבנייה. מגוון לקוחות מתחומי מסחריים רחבים, ואנו צריכים להציע להם יריעה רחבה ומקיפה של שירותים".

ממשרדו המטופח בעיר הצפונית כרמיאל, משרת סובג לקוחות מקומיים וכאלו הפועלים בפריסה ארצית רחבה. כמי שסיים את לימודי המשפטים בהצטיינות והתמחה בדיני חברות, כמו גם משפט מסחרי ואזרחי, הוא רואה במשרדו ONE STOP SHOP המעניק שירותים משפטיים על קשת רחבה של נושאים וסוגיות משפטיות - טיפול בפרוטוקולים של החברה, מורשי חתימה, הסכמים שהחברה עושה עם צדדים שלישיים, בטוחות לרשם החברות, ועוד. "המטרה שלי היא לא לאלץ את הלקוח שלי להסתייע במספר משרדי עורכי דין, אלא לקבל אצלנו תחת קורת גג אחת את כל השירותים להם הוא זקוק. זה חוסך לו הרבה כסף וזמן יקר, והוא נהנה מייעוץ משפטי שמכיר לעומק את הפעילות העסקית הענפה של החברה".

אך סובג מוסיף ביושר שלא כל חברה – גדולה כקטנה – צריכה עו"ד צמוד המתמחה בדיני חברות. "אהיה הכי כנה ואגיד, שברמת העיקרון, חברה קטנה לאו דווקא צריכה עו"ד קבוע. ריטיינר חודשי עולה לא מעט כסף, ולכן אם היקף השירותים המשפטיים שהחברה צריכה הם קטנים יחסית, חבל על הכסף. יחד עם זאת, אם רואים שההוצאה המשפטית של החברה עולה על סכום מסוים, אז כן כדאי לקחת שירות משפטי קבוע שייתן תמיכה מקיפה וכוללת".

איך חברה יודעת באיזה היקף לקחת שירותים משפטיים?
"יש לנו למעשה שתי צורות עבודה. ריטיינר – תשלום חודשי קבוע בהתאם לסרגל כלים קבוע שנותנים ללקוח, או תשלום נקודתי פר עבודה. במצב הזה, ברגע שיש לקוח בריטיינר, אנו צריכים לתת לו יריעה רחבה מאוד של שירותים משפטיים - חוזים, ליטיגציה - ייצוג בבתי משפט, ליווי בהליכי תביעה כספיים. מן הסתם, תאגידים גדולים יודעים להצטייד בכל נותני השירותים המשפטיים המתאימים ביותר עבורם. לגבי חברות קטנות יותר, הטיפ שלי בבחירת עו"ד הוא קודם כל לבדוק את הרקורד שלו, פסקי דין, מה הנגיעה שלו, מה התיקים שהוא ייצג. ככה, כבר מתקבל מושג באילו תחומים הוא מתמקצע. הרי יש המון תחומים ותתי תחומים בדיני חברות, כמו למשל ענף המסעדנות, ההובלות, הקבלנות, כלומר הרבה חברות צריכות עו"ד שההתמחות שלו מתמקדת בתחומים ספציפיים מאוד".

איך השפיעה הקורונה על מצב החברות באופן כללי?
"היו חברות ותחומים שנפגעו, אבל אם להיות כנה - חברות שנסגרו בעקבות הקורונה, הן חברות שקרטעו עוד לפני פרוץ המגפה. כי ברמת העיקרון, המדינה נרתמה ונתנה מענקים ראויים, וחברה שעבדה מסודר והייתה רווחית, לא שלא נפגעה, אבל בטח לא ברמה שהייתה צריכה להיסגר".

סובג מציין שהיו גם חברות שהרוויחו בקורונה, לדוגמה כאלה שמוכרות מוצרים לבית. "אנשים ישבו בבית והתחילו לשפץ, לרהט מחדש, לבנות גדרות בחצר, מחסן בגינה. המחזורים שלהן עלו. עולם המסעדנות באמת נפגע קשות, אבל הגופים החזקים הצליחו להחזיק מעמד".

לדעתו, מה שיותר פגע בעסקים בקורונה זה דווקא החל"תים. הרבה עובדים שיצאו לחל"ת לא חזרו, ונוצר מחסור בכ"א שפוגע בהתנהלות השוטפת של העסק. "חברה שנותנת תנאים טובים לעובדים שלה, שכר הולם, זכויות סוציאליות משופרות, תמיד ירצו לעבוד אצלה. אני בכלל מאמין שהשקעה בכח-אדם בחברה זו הוצאה משתלמת מאוד, כי עובד שאתה משקיע בו יותר - אתה תוציא ממנו יותר מאשר עובד שמרגיש מקופח, ממורמר שמרגיש שלא מקבל את מה שמגיע לו. זו גם השקעה שמוכרת מבחינה מיסויי, כלומר חברה מזדכה על ההוצאות האלה. אז זה די WIN-WIN. ברור שיש כמובן מגזרי עובדים, כמו מלצרים במסעדות או נהגים בחברות הסעות שגם לא תמיד מחויבים לחברה לאורך זמן, ששם אי אפשר לתגמל עובדים באופן חסר פרופורציה, ולכן הפגיעה בהם קשה יותר".

גם אדם פרטי צריך עו"ד מקצועי

לפני שפתח את משרדו באיזור התעשייה הדינאמי של כרמיאל, התמקצע סובג במשרדים בתחום, רכש לדבריו ניסיון רב בניהול תיקים עבור חברות גדולות בישראל, בהן חברות ביטוח ותקשורת מובילות. לאחר מספר שנים בתחום פתח משרד ששם דגש רב על מיומנות מקצועית, ניסיון נרחב ועדכון שוטף ומתמיד בכל שינויי החקיקה בארץ ובחו"ל. "אנו מאמינים ביושרה, אמינות ושקיפות מלאה מול לקוחותינו, דבר שיוצר מערכת יחסים אמיתית וכנה ומאפשר לנו לספק להם שירות משפטי מקצועי ואמין לאורך שנים".

את ניסיונו המשפטי הרב, מציע משרדו של סובג גם עבור גם לקוחות פרטיים רבים, שבעיקר נעזרים בן בעסקאות מקרקעין, יד שנייה, קנייה/מכירה מקבלנים, ועוד. לדבריו, ממש כמו שחברה מסחרית בוחרת עו"ד אמין ומיומן שיידע לנהל את ענייניה באופן מקצועי ויעיל, כך גם לאדם פרטי, שאף פחות בקיא בעניינים משפטיים, כדאי להיעזר בייעוץ משפטי מתאים. "בוודאי כשזה נוגע לעסקאות נדל"ן יקרות, שעלולות להיות לא פעם בעלות סיכון עבור אדם פרטי שבסך הכל רוצה למכור או לקנות נכס", הוא מסכם.

אלעד סובג עורכי דין
מעבר לאתר >>
טלפון: 0545810583
כתובת: החרושת 48 כרמיאל