"אדם שפונה להליך חדלות פירעון עושה זאת מחוסר ברירה"

עורך הדין מוייש גילת, העוסק בייצוג וליווי חייבים בהליכי חדלות פירעון מסביר למי מתאים ההליך וכיצד הוא מגן על החייב, מהם השלבים בדרך להחזר החוב ומהו הדין במקרה בו החייב מפר את תנאי ההסדר שנקבעו עבורו

אדיר להב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוייש גילת ושות' משרד עורכי דין וגישור
למי מתאים הליך חדלון פירעון וכיצד הוא מגן על החייבצילום: shutterstock
אדיר להב
תוכן שיווקי

החיים במדינתנו הקטנה מלאים בעליות ומורדות ולעיתים צריך להיות מוכנים לכל תרחיש אפשרי, הן ביטחוני והן כלכלי. אולם כאשר אדם נקלע למצב של חוסר יכולת לעמוד בהחזרי הלוואות, או בכלל לעמוד בהתחייבויות שונות שנטל על עצמו, הקריסה הכלכלית עלולה להיות מהירה מאוד ולרוב ניצב החייב (היחיד) חסר אונים אל מול החובות התופחים, העיקולים ותביעות הנושים אשר דורשים את כספם.

על מנת לעצור את ההתדרדרות הכלכלית וברוב המקרים גם במטרה למנוע נזק בלתי הפיך, יכול החייב לתכנן את צעדיו קדימה, לפנות לייעוץ משפטי מעורך דין העוסק בדיני חדלות פירעון ולפעול במהרה. הימנעות מפעולה עלולה לסבך את מצבו אף יותר ולגרום לנזק מצטבר.

עבור חייב אשר נקלע למצוקה כלכלית שאין באפשרותו להחזיר את חובותיו, כניסה להליך של חדלות פירעון בהתאם לחוק החדש עשויה להיות המוצא האחרון להיחלצות מהחובות, תוך פגיעה מינימלית בחיי השגרה ויציאה לדרך חדשה ללא חובות בסיום ההליך. הליך חדלות הפירעון, או לחילופין הסדר נושים קולקטיבי בחסות בית המשפט, מתווה את הדרך להחזר חלק מהחובות וחזרה למסלול חיים תקין. לצורך כך נדרש החייב לשתף פעולה ולחשוף את מצבו הכלכלי ואת הסיבות לקריסה הכלכלית וכן להתחייב להסדר תשלומים חודשי כלשהו בהתאם לכושר השתכרותו. בתמורה לעמידה בתנאי ההסדר נהנה החייב מהגנה משפטית אשר מונעת הטלת עיקולים למיניהם ופתיחה בהליכי הוצאה לפועל כנגדו מצד נושיו.

עורך הדין מוייש גילת, העוסק בייצוג וליווי חייבים בהליכי חדלות פירעון מסביר למי מתאים ההליך וכיצד הוא מגן על החייב, מהם השלבים בדרך להחזר החוב ומהו הדין במקרה בו החייב מפר את תנאי ההסדר שנקבעו עבורו.

חוק חדלות פירעון נכנס לתוקף ב- 15.9.2019, ונועד להחליף את החוק הישן, הידוע בשמו 'פקודת פשיטת הרגל'. אמנם אין הרבה שוני בין שני החוקים, אך כיום חוק חדלות פירעון הוא החוק היחידי שמאפשר לחייב לסיים את חובותיו ולפתוח דף חדש. הליך חדלות פירעון נועד עבור חייבים שאין באפשרותם לשלם את חובם ומטרתו העיקרית היא לשקם את החייב ולהחזיר לנושים בדר"כ, חלק מהחוב. ישנם מצבים שהחייב הוא בעל נכסים ויש באפשרותו לשלם את מלוא החוב, ובמצב כזה ניתן להגיע למתווה מוסכם לתשלום החוב, ואין חובה לממש את נכסיו, כל מקרה לגופו. החוק מבחין בין שתי קטגוריות עיקריות שעל פיהן נקבע היכן יתנהל ההליך, כאשר גובה החוב אינו עולה על 150 אלף שקלים יתנהל ההליך במסגרת ההוצאה לפועל וכאשר מדובר על היקף חובות של יותר מ-150 אלף שקלים, ההליך יתנהל בבית משפט השלום. בשני המצבים ניתן להגיע להסדר נושים מחוץ לכותלי בית המשפט או תחת חסותו של בית המשפט.

עו"ד מוייש גילתצילום: באדיבות המצולם

תכנית כלכלית בדרך להחזר החוב

עורך הדין מוייש גילת מייצג חייבים שנקלעו לקשיים כלכליים (גם בתיקים מורכבים ומסובכים) מכל רחבי הארץ ומופיע בכל בתי המשפט, כאשר המטרה העיקרית היא שיקומו של החייב ומשפחתו, ופתיחת דף חדש בחיים ללא חובות. עורך הדין מוייש גילת עוסק בתחומי משפט נוספים כדוגמת: דיני משפחה - צוואות, הסכמי ממון, מינוי אפוטרופוס לקשיש סיעודי או תשוש נפש, כולל ייצוג בהתנגדות. בנוסף, הוא מוסמך ע"י האפוטרופוס הכללי ומשרד המשפטים לערוך ייפוי כוח מתמשך. עו"ד הוא גם מגשר מוסמך לענייני גירושין במשפחה - גירושין ופרידה, ונותן מענה גישורי ומשפטי לזוגות המעוניינים בהליך גירושין בהסכמה, כולל פירוק שיתוף בנכסים.

על מנת להבין איך נראה התהליך מנקודת מבטו של החייב מתאר עורך הדין גילת את השלבים שעובר החייב בדרך לחיים חדשים, נטולי חובות. "יריית הפתיחה של ההליך היא שלב פתיחת ההליכים במסגרתו מונפק צו לפתיחת הליכים. בשלב זה נקבע לחייב צו תשלומים בהתאם לכושר השתכרותו ותוך התחשבות במצבו המשפחתי ובצורך לכלכל את ילדיו", מסביר עו"ד גילת.

"צו התשלומים קובע את סכום ההחזר החודשי שעל החייב לעמוד בו לצד מתן אפשרות לקיים את משפחתו בכבוד. הצו ניתן לתקופת ביניים של כשנה במהלכה יכול החייב להתנהל כלכלית כמעט באופן רגיל, במקביל להמשך הליך החזרת החוב. החייב נדרש לשלם תשלום חודשי ולהגיש דו"ח כלכלי דו חודשי על הוצאות והכנסות שעל פיו נקבע צו התשלומים. במידה וישנו שינוי נסיבות מהותי כגון פיטורים, פציעה, או מחלה ניתן להגיש בקשה להפחתת צו התשלומים. במידה והבקשה מתקבלת יתבצע עדכון מחדש של צו התשלומים, בהתאם למצבו של החייב".

כבר בתחילת ההליך, מתמנה נאמן (עורך דין) שתפקידו לפקח מטעם המדינה על התנהלות החייב, לברר את הגורמים לקריסה הכלכלית, לבדוק האם יש בבעלותו רכוש ונכסים והאם ניתן לממש אותם כחלק מההסדר.

"לאחר כ- 9 חודשים מגיש הנאמן לממונה על הליכי חדלות פירעון דו"ח ממצאי בדיקה אשר מפרט את הסיבות לקריסה הכלכלית של החייב, אילו נכסים יש בבעלותו והאם ניתן לממש אותם לטובת החזר החוב. הדו"ח הוא למעשה תכנית כלכלית המתווה את הדרך להחזר החוב ולסיום ההליך. התהליך כולו לוקח כ - 4 שנים ובסיומן נותר החייב ללא חובות ויכול להתחיל בדרכו החדשה.

אי עמידה בתנאים עלולה להחמיר את המצב

אך מה קורה במקרה בו החייב אינו מקיים את התחייבויותיו כפי שנקבעו בהסדר? לדברי עורך הדין גילת, אי עמידה בתנאים עלולה להחמיר את מצבו של החייב. "ביטול הליך חדלות פירעון מתרחש כאשר החייב אינו עומד בתנאי ההסדר ובצו התשלומים שנקבע לו ואף אינו מגיש מסמכים ודוחות המשקפים את מצבו הכלכלי. במקרה כזה מוגשת פניה לביטול הליך חדלות הפירעון וההסדר כולו עלול להתבטל. במידה וההליך מתבטל החייב יהיה חשוף, שוב, לתביעות מצד נושים ועיקולים בהוצאה לפועל. חשוב להבין שהליך חדלות פירעון הוא מעין מתנה ליחיד ולצד החובה לעמוד בהסדר התשלומים ובתנאים שנקבעו הוא מעניק לא מעט זכויות שבלעדיהן מצבו של החייב יהיה קשה הרבה יותר". עו"ד גילת מדגיש שההליך מאפשר לו להמשיך להתנהל עם חשבון בנק פעיל ללא עיקולים ואף עם כרטיס אשראי לחיוב מידי מסוג דיירקט, לכן אי עמידה בהסדר מעמידה בסכנה את ההטבות מהן נהנה החייב, עד כדי ביטול הליך חדלות הפירעון.

"חשוב לציין שאם החייב לא עמד בתנאי ההליך והוא בוטל, אזיי לא ניתן יהיה להגיש בקשה חדשה להליכי חדלות פירעון, אלא לאחר לפחות שנה אחת. נוהג זה מתבסס על הלכת אלקצאצי, אשר קבעה כי חייב אשר ההליך שלו בוטל לא יהיה זכאי לחזור אליו אלא בחלוף לפחות כשנה מיום הביטול. לכן, חשוב מאוד לעשות מאמצים וכן לעמוד בכל תנאי ההליך, שאינם קשים ובאים למעשה לפטור את החייב מכלל חובותיו, למעט חובות שאינם נכללים בהליך, כדוגמת חוב מזונות והמרכז לגביית קנסות".

"הצלחתי לשכנע את בית המשפט כי אי העמידה בהסדר נעשתה בתום לב"

עורך הדין מוייש גילת מציג מקרה בו הצליח, באופן חריג, להשיב לקוחה בחזרה להליך לאחר שבוטל מסיבות שונות של אי קיום, בו בזמן שהיא לא הייתה מיוצגת ולא ידעה כיצד להתנהל נכון. "לאחר שקיבלתי את אותה לקוחה לייצוג, בחנתי לעומק את הסיבות שבגינן בוטל ההליך, הגשתי בקשה מנומקת והצלחתי לשכנע את בית המשפט כי אי העמידה בהסדר נעשתה בתום לב ומחוסר ידיעה. בסופו של דבר הצלחתי להשיב את התיק על כנו ולדאוג שהלקוחה תקיים את ההסדר במלואו עד לסיומו. ממש בימים אלו התקבל ההפטר שמאפשר לה לצאת לדרך חדשה ונקייה מחובות".

מגיפת הקורונה והמשבר הכלכלי שבא בעקבותיה פגעו קשות במגזר העסקי ועסקים רבים נקלעו לקשיים כלכליים. חלקם אף הגיע אל סף קריסה כלכלית. בעלי העסקים אשר נאבקו על המשך הפעלת העסק בתנאים כמעט בלתי אפשריים נאלצו בנוסף להתמודד עם החובות הנערמים ועם פניות הספקים והנושים. בעלי עסקים אשר בימי שגרה ניהלו חיים נורמטיביים הפכו באחת לבעלי חוב ונקלעו למצוקה כלכלית אשר איימה על עתידם העסקי והאישי. עורך הדין מוייש גילת מתאר סיטואציות לא קלות בהן נתקל בתקופה זו. "כעורך דין המייצג חייבים נחרדתי לראות עסקים מתמוטטים ומגיעים למצב של חדלות פירעון כתוצאה ממשבר הקורונה. חלק מהעסקים שייצגתי הופנו להליך של חדלות פירעון, אך לא מעט הצליחו להימנע מהליך זה, נלחמתי לשקם אותם בהסדרים מול נושיהם".

המגיפה מעידה כי כל אחד עלול להיקלע לחובות, לעיתים אף ללא כל אשמה מצידו. אך למרות שלעיתים התמונה נראית קודרת, זיהוי הקריסה הכלכלית בזמן והיכולת לפעול במהירות ולהתמודד עם המציאות הלא פשוטה תוך ראייה לטווח ארוך עשויים לסייע לצליחת המשבר. "חשוב לדעת שאדם שפונה להליך חדלות פירעון עושה זאת מחוסר ברירה לאחר שמיצה את כל האפשרויות. אבל בסיום ההליך הוא יוצא מחוזק ועם הבנה כלכלית רבה שמסייעת לו בהתנהלות היומיומית וזה למעשה שיעור לחיים", מסכם עו"ד גילת.

מוייש גילת ושות' משרד עורכי דין וגישור
סמילנסקי 40, ראשון לציון
טלפון: 052-4256227 03-9687245
לפרטים נוספים >>
לפנייה ב
מייל >>
מעבר ל
אתר >>