אלדד שורק משרד עורכי דין: הסדרה ומיסוי מקרקעין במגזר החקלאי

תחום המגזר החקלאי כולל סוגיות רבות ומורכבות בנוגע להסדרת זכויות המתיישבים על הקרקע. קובץ החלטות רשות מקרקעי ישראל, שהושלם בתחילת 2020, משנה את כללי המשחק ומצריך מומחיות יתרה בכל הקשור לנהלים ולמיסוי מקרקעין

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד אלדד שורק
אלדד שורק משרד עורכי דין: הסדרה ומיסוי מקרקעין במגזר החקלאיצילום: Shutterstock
ניבה שור
תוכן שיווקי

המגזר החקלאי הוא תחום משפטי רחב, הכולל בתוכו סוגיות מורכבות בפן המשפטי, המיסויי והאישי. על-מנת להתמודד איתן בהצלחה נדרשת מקצועיות ומומחיות רבת שנים בתחום. כל זאת לצד יצירתיות, רגישות והבנה לאנשים הפשוטים והמשפחות שבנו את הארץ, עיבדו את הקרקע וכעת עומדות בפני שינויים ומהמורות.

כבן מושב אמונים שבדרום, מכיר עורך הדין אלדד שורק מקרוב את המגזר החקלאי. כבר מעל ל-30 שנה שהוא עוסק בכל הקשור לעסקאות מקרקעין במגזר החקלאי, עיגון זכויות, שינוי יעוד קרקע, פעילות לא חקלאית (פל"ח), נחלות וירושות במגזר החקלאי, מיסוי מקרקעין ועוד. עו"ד שורק היה בין הראשונים שייצגו את יישובי האזור בתוכניות ההרחבה שהחלו בראשית שנות ה-90 והשתתף בהקמת אזור התעשייה 'יד בנימין', המונה 60 דונם ומעל ל-30,000 מטר בנוי עבור חברות לוגיסטיקה מובילות ואחרות. מאז ועד היום, הוא וצוות משרדו מלווים פרויקטים נוספים בתחום ועשרות משפחות בתהליכי שינוי והסדרת מעמד הנחלות.

פסקי דין תקדימיים

לאורך השנים, יצרו עו"ד שורק והצוות המקצועי במשרדו מספר רב של פסקי דין תקדימיים בנושאים מגוונים, כמו בנים ממשיכים וחלוקת נחלות בתוך המשפחה, והפכו לחלק בלתי נפרד מהתחום.

"אחד מפסקי הדין התקדימיים שניהלנו בבית המשפט עוסק בבעל נחלה שחתם על תצהיר עו"ד שבו הוא ממנה בן ממשיך לנחלה, אך לא חתם על מסמכים נוספים כפי שמחייב נוהל הסוכנות היהודית בנושא", מספר עו"ד שורק. "עם השנים, איבד האב את כושרו המשפטי ומונה לו אפוטרופוס מקרן החסויים. הבן הגיש תביעה כנגד האפוטרופוס לקבוע אותו כבן ממשיך ובית המשפט אף קבע כי האפוטרופוס יחתום על המסמכים הנדרשים. כשהלך האב לעולמו, גילו יתר הבנים כי אחיהם מונה לבן ממשיך ופנו אלי. אחרי מספר סבבים וערכאות משפטיות, קיבל בית המשפט לענייני משפחה את טענתי כי הסמכה זו בטלה. לאחר שהערעור שהגיש הבן לבית המשפט המחוזי נדחה, נקבע פסק דין תקדימי לפיו ביהמ"ש איננו מוסמך להסמיך אפוטרופוס לחתום על מסמכי בן ממשיך".

פסק דין תקדימי נוסף עליו חתום עו"ד אלדד שורק ומלווה עד היום את כל החלטות בתי המשפט בעניין העברה בין דורית של נחלות, עוסק בהסכם שנחתם בין ילדי היורשים להוריהם. ההסכם קובע חלוקה מוסכמת שבה אחד מקבל את הנחלה, השני מקבל זכות למגרש בהרחבה והשלישית מקבלת את בית המגורים בנחלה. עם פטירת ההורים ביקשה הבת לפצל את ביתה מהנחלה, אך האח בעל הנחלה סרב. בתביעה שהגיש עו"ד שורק בשם הבת, הוא הוכיח את מהות ההסכם בפני ביהמ"ש, שקבע כי זכות המגורים של הבת היא לדורי דורות וניתן לפצל את הבית מהמשק מכוח ההסכמה שבעל-פה.

עו"ד אלדד שורקצילום: צילום עצמי

מוכנים לכל שינוי

הזכויות של המתיישבים על הנחלות הן אחת הסוגיות המרכזיות המשפיעות על מעמדם של המתיישבים בנחלה ועל הנושא המורכב של העברה בין דורית. לדבריו של עו"ד שורק, "הבעייתיות עם הזכויות על הקרקע ועל דירת המגורים בנחלה מתחילה מכך שהמתיישבים הינם ברי רשות בלבד, המחזיקים למעשה בזכויות שאינן קנייניות. עד שנת 2018 למדינה הייתה זכות משפטית לפנות את הדייר מדירתו. בתחילת שנת 2020, הושלם קובץ החלטות רשות מקרקעי ישראל, אשר מגדיר בפרק 8.3 סימן ז' את עיגון זכויות בעל הנחלה בשטח המגורים, לרבות אפשרויות לפיצול הנחלה ולרכישתה במספר מסלולים".

מה המשמעות של קובץ החלטות רמ"י עבור ברי הרשות בנחלות?
"הקובץ כולל את כל החלטות רמ"י על ניהול הקרקע במדינת ישראל ואת כל דיני הרכישה בנחלות חקלאיות בשטח המגורים בנחלה, שגודלו בדרך כלל 2.5 דונם. מתווה הרכישה של הנחלות כולל אמנם תשלום מסוים של דמי רכישה, אך בסופו מתקבל מוצר אחר לגמרי, שהשוק עדיין לא הספיק להכיר. כל התהליך הקשור ברכישת הנחלה על-ידי המתיישבים ומכירתה, במקרים מסוימים, הוא תהליך מובנה ומורכב המצריך ידע מקצועי בתחומים העוסקים בתכנון ובנייה, חוקי המדינה ומיסוי מקרקעין", מסביר עו"ד שורק ומוסיף כי על מנת להסדיר את הזכויות של המתיישבים על הקרקע, דבר המתאפשר הודות לקובץ ההחלטות החדש של רמ"י ולמסלולי הרכישה שנוצרו בעקבותיו, יש להסדיר את כל חריגות הבנייה הקיימות כמעט בכל נחלה.

"חריגות הבנייה כוללות מגוון רחב של שינויים שבוצעו ללא היתר במבנים בנחלה, כמו למשל בניית ממ"ד או חדר נוסף ללא היתר, סגירת העמודים בחזית הבית ועוד. הפתרונות המתבקשים במקרים הללו חייבים להוביל לתוצאות הטובות ביותר, אך גם בעלויות הנמוכות ביותר – זוהי המומחיות שלנו".

כיצד אתם מוצאים את הפתרונות הטובים ביותר להסדרת הזכויות על הקרקע?
"על מנת להגיע לפתרונות טובים נדרש ניסיון בתחום המגזר החקלאי, המשלב ידע מעמיק בכל הקשור למיסוי מקרקעין", מדגיש עו"ד שורק. "החלקים השונים של הנחלה: דירת מגורים, זכויות בנייה בלתי מנוצלות וקרקע חקלאית, כוללים זכויות שונות שיש להכיר על מנת לתכנן את תשלום המס בצורה מיטבית שתכלול פטורים, השקעות, פריסות מס, הכרה בהוצאות שונות וכד'. זוהי אמנות מקצועית ייחודית שבה אנו מתמחים בעצמנו לאורך שנים ארוכות ולא נדרשים לסיוע של רואי חשבון חיצוניים, שרובם לא מבינים את המורכבות של מיסוי הקרקע בנחלות.

"על מנת להגיע לפתרונות טובים נדרש ניסיון בתחום המגזר החקלאי"צילום: צילום עצמי

"בכל תהליך הרישוי מול רמ"י אנו עובדים עם מומחים מתחום האדריכלות, השמאות והבניין, בעזרתם אנו עורכים התאמת מבנים וטווים לכל לקוח פתרון יצירתי בנחלה, בהתאם להרכב הייחודי שלה. לאור הניסיון שלי, אני יודע לייעץ לכל לקוח באיזה מסלול רכישה כדאי לו לבחור ומכין עבורו תכנית מתאימה, הכוללת גם הסכמים משפחתיים והסדרת זכויות היורשים".

מקצועיות-רגישות-מסירות

כרטיס הביקור של עו"ד אלדד שורק כולל, מלבד מקצועיות בלתי מתפשרת והבנה מעמיקה בתחום המגזר החקלאי, גם לב רחב ורגישות גדולה לציבור הלקוחות שמגיעים למשרדו. ואין זה מפתיע: כשהיה בן 18 עבר תאונה קשה במהלך טיול בנחל בצפון ומאז נותר משותק בידיו וברגליו. הנער שנזרק מבית הספר החל פרק חדש בחייו, שכלל לימודים אקדמאיים אשר הובילו אותו למסלול הישיר למשפטים באוניברסיטת תל-אביב. עם סיום התואר התמחה אצל השופט מנחם אילן ז"ל בבית המשפט המחוזי, ולאחר מכן עבר להתמחות בפרקליטות האזרחית בתל-אביב, ששילבה פרקטיקה רבה בכל רחבי הארץ והסמכה של היועץ המשפטי.

לדבריו, "בתחום המגזר החקלאי אנו נתקלים הרבה פעמים בסכסוכים משפחתיים על ירושות וזכויות בנחלה, שניתן להעבירן רק לאדם אחד. גם היום, כאשר ישנן הקלות בהליכים ובעלויות של פיצול הנחלה ומכירתה, הנושא עדיין לא מאוזן וכולל הרבה מאוד אמוציות ומאבקים קשים, לעיתים ללא קשר לערך הכלכלי האמיתי של הנחלה ושל ההליך המשפטי הכרוך בהסדרתה. לאורך השנים למדנו להכיר את הפסיכולוגיה שעומדת מאחורי התהליך ולפעול ברגישות כלפי כל אחד מהצדדים".

לצידו של עו"ד שורק, פועלים במשרד שני עורכי דין נוספים ושני מתמחים. אחת מהם היא שותפתו הוותיקה עורכת הדין ענת רואש, אשר אמונה במשרד על תחום הליטיגציה ופועלת ליישוב סכסוכים משפחתיים במקצועיות, רגישות ומסירות גדולה. "התרומה של עו"ד רואש למשרד היא אדירה", מציין עו"ד שורק. "האישיות והמקצועיות שלה הם חלק בלתי נפרד ביכולת שלנו לטפל בתיקים מורכבים ורגישים".

"צוות המשרד פועל בכל המישורים על מנת להגיע לפתרונות הטובים ביותר להסדרת מעמדן של הנחלות מול בעלי הקרקע וליישב סכסוכים משפחתיים, בעזרת הסכמים משפטיים מאוזנים, ידע משפטי מעמיק ומקצועיות יתרה בכל נושא מיסוי המקרקעין במגזר החקלאי", מסכם עו"ד שורק. "הודות לשנים הארוכות שבהן אנו מנהלים בהצלחה תיקים משפטיים בתחום המגזר החקלאי, אנו יודעים לזהות את הפתרונות המתאימים ביותר לכל משפחה, כאלו שיובילו לתוצאות הטובות ביותר, עם שביעות רצון גבוהה ובעלויות הנמוכות ביותר שאפשר".

אלדד שורק משרד עורכי דין
מושב אמונים, רח' הדס 235
טלפון: 08-8549000

מעבר לאתר >>