של מי האומנות הזו לעזאזל?

העולם שלנו היה נראה הרבה פחות טוב ללא האומניות והאומנים הישראלים. אולם לא פעם נעשה שימוש בקניין רוחני או ביצירה תוך הפקעת זכויות. בג'ונגל הדיגיטלי והקלות שבה ניתן לעשות שימוש בקניין רוחני של יוצרים, הם חייבים להיעזר באנשי מקצוע מיומנים ובארגז כלים משפטי בכל שלבי היצירה

עו"ד זיו אנגל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיני זכויות קניין רוחני
עו"ד זיו אנגל מתמחה בזכויות יוצרים, דיני אינטרנט וקניין רוחני: כך שומרים על היצירהצילום: shutterstock
עו"ד זיו אנגל
תוכן שיווקי

חוקרי אומנות ברחבי העולם טוענים במידה רבה של צדק, כי מרגע שאומן סיים את עבודתו והיצירה מוצגת לקהל, הפרשנות והמשמעות שמיחסים לה, מופקעות מידי היוצר או היוצרת. כלומר, התחושות והרגשות שמפתחים אלו הנחשפים ליצירה, משמעותיים הרבה יותר מהכוונות והרעיונות של היוצרים. מבחינה אומנותית מדובר ברעיון מקסים, אבל מבחינת הזכויות של האומן על יצירתו - המצב שונה לחלוטין. וכאשר מוסיפים לתוך הרווח בין היצירה ליוצרים, את האינטרנט וההתפתחות הטכנולוגית, אומנים רבים מבינים שהם חייבים לצד עבודתם האומנותית להשקיע לא מעט מחשבה בנושא שמירה על הזכויות שלהם ועל היכולת שלהם להתפרנס בכבוד מיצירותיהם. כבר היום, אומנים רבים נעזרים בעורכי דין המתמחים בקניין רוחני, דיני אינטרנט וזכויות יוצרים, בעל ידע וניסיון בתחום הליטיגציה.

דוגמה למורכבות של העידן הדיגיטלי הנוכחי והקלות בה נעשה שימוש בתמונות ויצירות של כמעט כל אחד, ניתן למצוא במקרה בו עסקתי לאחרונה. דוגמן לשעבר גילה לתדהמתו, שתמונות ישנות שלו שעלו לרשת הפכו ל"פנים" של קמפיין פרסומי באינסטגרם, של חברה שעוסקת בעיבוי שערות של גברים. לשמחתי, בין המשפט קיבל את כל טענותיו וקבע כי על החברה לפצות אותו בסכום של 50 אלף שקלים. למקרה הזה, היה סוף טוב, אבל הקלות בה נעשה שימוש בתמונות או ביצירות ברשת, מחייבת משנה זהירות ועמידה קבועה על המשמר זכויות היוצרים.

סוף מעשה במחשבה תחילה

כל כבאי מתחיל יודע שהדרך הטובה ביותר לכבות שריפה היא למנוע אותה. זו בדיוק האסטרטגיה המומלצת גם בתחום שלנו. המשרד שלנו מייצג יוצרים, אמנים, יזמים וחברות העוסקות ביצירה של תוכן מקורי, לרבות חברות פרסום ותקשורת. עבור לקוחות אלו, יש צורך בהגנה על הקניין הרוחני, המהווה למעשה את כל המידע שמייחד אותם כבעלי מוניטין בשוק וכולל סימני מסחר, עיצובים, זכויות יוצרים וסודות מסחריים. העבודה שלנו, היא קודם שירות תומך המקדם יצירה ומקוריות. תפקידנו הוא לתת כלים ותמיכה משפטית שיאפשרו ליוצרים להמשיך ליצור וליזום ללא הפרעות. ה"רפואה המונעת", במקרה של זכויות יוצרים, ומהווה חלק משמעותי מהליווי הנדרש, היא יצירת הסכמים וחוזים, כגון הסכמי העסקה והקמת שותפויות, שמטרתם להגן על הקניין הרוחני ועל שמירת הסודיות של הלקוח. בהמשך, יש חשיבות גדולה בקבלת ייעוץ מקצועי וכן, ליווי שוטף של המותג בכל הקשור להגנה עליו מפני גניבות של תכנים ויצירות, סכסוכים על עלויות צולבות, ייבוא זיופים וכמובן, הגשת תביעות וייצוג בבתי משפט. קניין רוחני הינו שם כולל לסוגי זכויות בנכסים לא מוחשיים. קניין רוחני יכול להיות יצירות, המצאות, מוניטין, עיצובים ועוד.

עו"ד זיו אנגלצילום: אנה לינדן

במקרה שלנו, הדוגמן לשעבר החזיק במוניטין מסוים (דהיינו, המראה החיצוני שלו, המאפיינים הייחודיים שלו בשוק הדוגמנות), ואפשר לבסס תיק על כך שהמוניטין לכאורה נפגע או נחשף לשינויים בעקבות הפרסום באינסטגרם של החברה. מנגד, טענה החברה שהדוגמן לשעבר הצטלם ונתן את רשותו לפרסום. אלא שכפי שעלה בתביעה, הפרסום נעשה ללא אישורו כך שבפועל, הקניין הרוחני (המאפיינים המסחריים של התדמית בשוק) שלו נפגע.

יצירתם אומנותם

כאמור, אחרי שיצירה שוחררה לאוויר העולם, הקהל יכול לפרש אותה כדרכו וכרצונו, אבל אי אפשר להתעלם מכך שזו העבודה והפרנסה של היוצרים. התפקיד שלנו הוא לסייע להם להתפרנס מהיצירה שלהם. לצערי לא כולם מבינים את זה. אדם סביר לא ייכנס לרכב של שכנו ויתחיל לנסוע ולנהוג כבשלו. לעומת זאת רבים מאיתנו מקלים ראש בהעתקת יצירת אומנות לסוגיה ושימוש בה ללא היתר. המטרה שלנו היא לגרום לכך שהיוצרים ורק הם יבחרו באיזו דרך הם רוצים לשתף את היצירות שלהם. מנקודת המבט שלי, העולם שלנו היה נראה אחרת והרבה פחות טוב, ללא יוצרים וללא אמנות לסוגיה. האומניות והאומנים שלנו, הם אלו שמעשירים מעצבים את חיינו ונותנים לנו משמעות. הלוואי שכולנו נחשוב על זה לפני שאנחנו עושים שימוש בקניין רוחני או ביצירה שאינה שלנו, למרות ואולי אפילו בגלל שאנחנו אוהבים אותה.

עו"ד זיו אנגל מתמחה בזכויות יוצרים, דיני אינטרנט וקניין רוחני
למעבר לאתר>>
למעבר לפייסבוק>>