עו"ד עדיה צחי דוד: "מאוד לא מומלץ לפנות לביטוח הלאומי ללא ליווי מקצועי"

כיצד להתמודד בתביעות במקרה של פציעה או מחלה, מה מעניק הליווי המשפטי מול הביטוח הלאומי וחברות הביטוח ואיך פותרים סכסוכים בין בעלי מניות? עו"ד עדיה צחי דוד, שצברה ניסיון רב בתחום, משיבה

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד עדיה צחי דוד
עו"ד עדיה צחי דוד: מקצונה בצבא אל קריירה מבטיחה בעולם המשפטצילום: ניר סלקמן
מירי ורד
תוכן שיווקי

"הניצחונות המפתיעים נמצאים בראיות הקטנות. מניסיוני, מסירות ודבקות במטרה יכולים להפוך את תוצאות המשפט. אני חיה כל תיק ותיק ועושה הכול עבור הלקוחות שלי", כך מספרת עו"ד עדיה צחי דוד, בת 32, המסומנת ככוכבת עולה בעולם המשפט. עו"ד עדיה צחי דוד מטפלת בתיקים בתחום הליטיגציה האזרחית מסחרית, הביטוח והנזיקין, משפט מנהלי ודיני עבודה.

כקצינה בצבא בדיוק התקבלה לתפקיד נחשק כאשר אביה סיפר לה על בית הספר הראשון למשפטים שנפתח בדרום הארץ. כשהגיעה לשמוע על התוכנית, נכנסה להרצאה של פרופ' ידלין והשאר היסטוריה. מיד כשסיימה את לימודי המשפטים במחזור הראשון של מכללת ספיר, התקבלה להתמחות במשרד המשפטים בתחום הפלילי, שבמסגרתה השתתפה בתיקים תקדימיים בבית המשפט העליון. בהמשך סיימה תואר שני במשפטים בהצטיינות באוניברסיטת תל אביב והחלה לעבוד במשרדים מובילים בתחום הנזיקין והביטוח, בהם ייצגה לקוחות בתיקים בפרופיל גבוה בנזקי גוף ורכוש, לרבות חברות מסחריות וגופים גדולים ומובילים במשק הישראלי.

בהמשך עברה למשרד העוסק בתחום הליטיגציה המסחרית-אזרחית, שם עסקה בדיני חברות, דיני עבודה ובעתירות מנהליות. גם שם כהרגלה, ייצגה לקוחות בתיקים גדולים ומרתקים המחייבים הבנה עמוקה של דיני החברות והדינמיקות מאחורי הקלעים.

תקופת הקורונה והסגרים סיפקו לה זמן למחשבה והרצון לצאת לדרך עצמאית הלך והתחזק, שהרי ממילא, לדבריה "גם כשהייתי שכירה, הייתי שכירה עם ראש של עצמאית". כעת לאחר שצברה ניסיון לא מבוטל בהתמחות ובעבודה במשרדים המובילים, וכשבאמתחתה ידע, כלים, תובנות ואסטרטגיות פעולה ייחודיות מתוקף המסלול אותו עברה, עו"ד צחי דוד יצאה לדרך עצמאית.

"מכירה מבפנים את חברות הביטוח"

עו"ד צחי דוד מייצגת אנשים פרטיים וחברות מול חברות הביטוח, אותן היא מכירה היטב מבפנים. בין היתר היא מייצגת בעלי עסקים ויחידים בתביעות נזיקין, וכן מהנדסים וקבלנים העומדים מול תביעות אחריות מקצועית בגין ליקויי בנייה או נזקים אחרים הנובעים מרשלנות.

"המשרדים בהם עבדתי היו בית הספר הכי טוב בארץ לענייני ביטוח", מספרת עו"ד צחי דוד. "אני מכירה את האג'נדה של חברות הביטוח מבפנים, אני מבינה את הראש שלהן ויודעת באילו מקרים הן לרוב מאשרות או דוחות כיסויים ביטוחיים, ולכן הרבה יותר קל לי לתקוף את נקודות התורפה שלהן".

"המשרדים בהם עבדתי היו בית הספר הכי טוב בארץ לענייני ביטוח". עו"ד עדיה צחי דודצילום: ניר סלקמן

דוגמה קטנה שעו"ד צחי דוד משתפת, ממחישה היטב את היתרון שלה במאבק מול חברות הביטוח. "לקוח שלי קיבל התראה לפני תביעה מבלי שצורפו לה מסמכים כלשהם. בשנת 2017 נחקק סעיף 108א' לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (ביטוח), לפיו על חברות הביטוח לשלוח התראה בכתב 30 יום לפחות לפני הגשת תביעת תחלוף ולצרף לה את המסמכים הרלבנטיים, וזאת כדי לנסות לייתר את התביעה. במקרה זה, לא רק שלא צורפו להתראה מסמכים, חברת הביטוח הגישה תביעה לבית המשפט הרבה לפני שתמו 30 הימים, כלומר חברת הביטוח התעלמה לחלוטין מהסעיף. חלק מחברות הביטוח מתעלמות מהוראות הסעיף, עורכי דין רבים אינם מכירים אותו, והמבוטחים ודאי אינם מכירים אותו, זה סעיף שכמעט ולא משתמשים בו, ואין עליו כמעט פסיקה, אך אני מכירה אותו והשופט הסכים איתי ופסק ללקוח שלי פיצוי".

עו"ד צחי דוד אף מייצגת לקוחות בתיקי נזקי גוף, גם כאלה שנגרמו באסונות רבי משתתפים. "תחילה אני מלווה את הלקוח בתביעתו לקביעת נכות בביטוח לאומי. חשיבות הקביעה בנוגע לגובה הנכות גבוהה מאוד, ויש לה השלכות רוחב על תביעת הנזיקין בהמשך", היא מסבירה, "קביעת גובה הנכות בביטוח הלאומי יכולה לשמש ככלי בידי המזיק שעשוי להיתלות בקביעה זו ולטעון שלא לחינם נקבעו לנפגע אחוזי נכות פחותים. בסופו של דבר אם הולכים לביטוח הלאומי לבד, ללא ליווי מקצועי, עלולים לגרום לנזק בהמשך, ולכן לא מומלץ ללכת עצמאית. חשוב שעורך הדין ילווה את התיק מנקודת ההתחלה ולא מומלץ להגיע אליו בדיעבד. בהמשך הדרך, אני מייצגת את הלקוח מול הגורמים שהסבו לו נזק וגם בתביעות עובדים שפוטרו שלא כדין, עקב תאונת העבודה".

"אני חיה עם הלקוחות את התיקים". עו"ד עדיה צחי דודצילום: ניר סלקמן

לדברי עו"ד צחי דוד, אחד הדברים החשובים בתביעות נזיקין בגין נזקי גוף הוא להעריך נכון את הפגיעה העתידית בלקוח. "בדרך כלל לא רואים מיד את הנזק בכללותו ויש לחכות תקופה שעשויה להגיע אף ליותר משנה עד שהנכות מתגבשת", היא אומרת, "צריך להעריך את הנכות העתידית ואת כושר ההשתכרות ולשכלל זאת בפיצוי".

סוד ההצלחה: "אני שמה את עצמי בנעלי הלקוח"

עו"ד צחי דוד מייצגת דירקטורים ובעלי מניות בתביעות עסקיות. "סכסוכים בין בעלי מניות מכונים דיני המשפחה של דיני החברות", היא מספרת, "משחקי נישול הם תופעה נפוצה מאוד. פעמים רבות בעלי מניות, בין אם רוב או מיעוט, מנסים לנשל בעל מניות אחר ולפגוע במעמדו בחברה. פרט לכך מנגנוני היפרדות דוגמת Buy Me Buy You מביאים עמם מתחים רבים, ויש לתת מענה גם לשאלות משניות בדיני העבודה. בשביל לנהל תיקים כאלה בהצלחה צריך להבין את השחמט, את המהלכים הפנימיים בתוך החברה. אני יושבת עם הלקוח ומבינה איתו ביחד מהי המטרה האסטרטגית שלו, במטרה להעביר את המסרים בצורה הטובה ביותר לבית המשפט".

לדברי עורכת הדין עדיה, סוד הצלחתה הוא העובדה שהיא תמיד שמה את עצמה בנעלי הלקוח. "לקוחות עבר יכולים להעיד על כך שאני חיה איתם את התיקים", היא מעידה, "חשוב לי לנתח בצורה יסודית עד כמה שניתן את הקייס ולהוביל את הלקוח שלי לתוצאה האופטימלית מבחינתו, כמו גם לספק לו את הכלים והיכולת להתמודד עם ההליך המשפטי.

"האג'נדה שלי היא ייעול ומיצוי תהליכים. אני מאוד מאמינה בהליכי גישור. במקרים מסוימים גישור הוא האפשרות הטובה ביותר עבור הלקוחות שלי ועדיף להם להגיע לפשרה מוקדמת. חשוב לי לשקף ללקוח גישה ריאלית ולא להגיע זחוחים".

"האג'נדה שלי היא ייעול ומיצוי תהליכים". עו"ד עדיה צחי דודצילום: ניר סלקמן

היא מוסיפה כי במקרה של תיק חלש מבחינת ראיות, מוטב לפנות להליך גישור, שבו ניתן לערוך חישוב וניהול סיכונים. זאת משום שמדובר בהליך בהסכמה. "תמיד אפשר ללכת לבית המשפט ולעמת את הצד השני עם הנקודות שהוא חלש בהן, ותמיד יש כאלה, אך צריך לשקול את היתרון המשמעותי בסיום התיק בפשרה", מסכמת עו"ד צחי דוד.

עו"ד עדיה צחי דוד
כתובת: קבוץ גלויות 28, חולון.
טלפון: 050-4628117
למעבר לאתר >>