משרד עו"ד יעבץ-ביטון: מהפציעה בלבנון ועד ההתמחות בענייני צבא וביטחון

אחרי שנפצע במלחמה והוכר כנכה, החל עו"ד עומר יעבץ יחד עם שותפו עו"ד צחי ביטון, לחקור לעומק את ההתמודדות מול המערכות הגדולות. התוצאה: נשרד עו"ד יעבץ-ביטון שמתמחה בייצוג נכי צה"ל ונפגעי פעולות איבה

אבי יופה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרד עו"ד יעבץ ביטון
משרד עו"ד יעבץ ביטון: "אנחנו משרד בוטיק שיודע לעשות דברים ייחודיים"צילום: בר נחום
אבי יופה
תוכן שיווקי

"כל אחד לוקח את הנכות שלו לכיוון שהוא בוחר לעצמו. אתה מחליט אם הנכות מגבילה אותך או לא, ואיך אתה מתנהל איתה וחי לצדה", כך עומר יעבץ, נכה צה"ל ב-100 אחוזים, המרותק לכיסא גלגלים לאחר שנפצע בקרב במוצב רותם במהלך מלחמת לבנון הראשונה.

לתחום שבו הוא עוסק כיום הגיע עו"ד יעבץ לאחר הפציעה הקשה. אחרי שיקום ארוך בבית החולים תל השומר, הוא החליט ללמוד משפטים, ולהפוך לעו"ד שמקדיש את חייו לטיפול בנכי צה"ל ובנפגעי פעולות איבה. ואכן, היום הוא עומד יחד עם שותפו צחי ביטון בראש משרד עו"ד יעבץ-ביטון שמתמחה בענייני צבא וביטחון.

"את דרכי המקצועית בעולם המשפט התחלתי כבר ב-1989, ומאז אני עוסק בנכי צה"ל, בחוק הנכים ובזכויות נכים באופן כללי, גם מול הביטוח הלאומי ובעיקר בטיפול בנפגעי פעולות איבה ונפגעי עבודה", אומר עו"ד יעבץ, "במשך שנתיים עבדתי בפרקליטות מחוז תל אביב עד שעברתי לעסוק בעריכת דין באופן עצמאי. התמחיתי בתחום של הכרה וקביעת נכות וטיפול בזכויות נכים, גם עבור נפגעי פעולות איבה ונכי צה"ל. בשנת 1999 כתבתי את הספר העיוני הראשון בישראל שעסק בתחום הזה של זכויות נכים, והוא אף צוטט בבית המשפט העליון ובבתי משפט נוספים".

עו"ד יעבץ כתב עוד שני ספרים נוספים יחד עם שותפו עו"ד צחי ביטון, שעוסקים גם הם בנושאים של נפגעי פעולות איבה וזכויות נכים. מלבד העיסוק המקצועי, מאחורי עו"ד יעבץ גם שורה ארוכה של פעילויות ציבוריות שבהן לקח חלק לקידום הנכים במדינת ישראל כנציג לשכת עו"ד בכנסת בנושא נכים, בדיונים הרבים שבהם השתתף לקביעת חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, בעבודה התנדבותית בארגון נכי צה"ל, כחבר מועצה בארגון, כיו"ר ועד נכים קשים ועוד.

"הטיפול שאני קיבלתי אחרי הפציעה היה מאוד טוב", מדגיש עו"ד יעבץ, "במקרה שלי לא היו שאלות והמצב היה יחסית ברור, אבל ראיתי אנשים שקיבלו לצערי טיפול פחות טוב. לא פשוט להיות נכה צה"ל במדינה, ובמסגרת ההכרה שנכים זכאים לה במשרד הביטחון הם לא תמיד מקבלים את כל ההטבות שמגיעות להם. מה שעוזר למשרד שלנו לבלוט מעל השאר ולהיות ייחודיים היא היכולת לטפל באותן הטבות. במרבית המשרדים מתעסקים רק בתביעות ובהכרה כי לכאורה זה הדבר הכי קל, אבל יש את תחום ההטבות שהוא מורכב כמו תגמולי קיום, שיקום, רצון לצאת ללמודים אקדמאים, ורוב המשרדים לא מטפלים בתחום המורכב הזה".

"המקרה שלי גרם לי להכיר את התחום מאוד טוב". עו"ד עומר יעבץצילום: בר נחום

עו"ד יעבץ מוסיף כי הסיבה שהובילה אותו לפתוח משרד עצמאי, היא האירוע הקשה שחווה בעצמו. "המקרה שלי גרם לי להכיר את התחום הזה מאוד טוב, וגם דחף אותי להתעניין ולהתעסק ברפואה ומשפט ובקשר ביניהם", הוא אומר, "זה מחייב הרבה ידע וניסיון בתחום הזה שהוא מוביל אצלנו במשרד. יש לנו הבנה עמוקה ברפואה, דבר שמסייע לנו להבין אם מה שקרה לאדם מסוים אכן התרחש עקב שירותו הצבאי ומהן השאלות החשובות לטיפול. חשוב להבין מה הפגיעה שיש לאדם, לזהות את הגורמים ולראות אם אפשר לקשר אותם לשירות הצבאי או לתנאי השירות, או לטיפול שקיבל במהלך הצבא ואפילו לחבלות או לפגיעת איבר כזה או אחר. זה אחד היתרונות שלנו – לדעת לנתח את הדברים, להבין ולתת ייעוץ נכון ללקוח אם הפגיעה היא ברת פיצוי וכיסוי, ואם אפשר בכלל לקשר אותה לשירות הצבאי או לביטוח הלאומי או תביעה נזיקית".

לזרוק ישר למים

דבר נוסף שמייחד את משרד עו"ד יעבץ-ביטון הוא התיאור שניתן לו בידי בעליו: משרד לענייני צבא וביטחון. עו"ד יעבץ מסביר כי בחר לכנות כך את המשרד בעקבות ההבנה שלו ושל שותפו בתחומים האלו, בין היתר בזכות העבודה בתחילת הדרך בפרקליטות.

"אני מתעסק כל השנים עם חיילים, למרות שהמחשבה לקרוא כך למשרד לא הייתה מלכתחילה. זה משהו שהלך והתפתח", מודה עו"ד יעבץ, "מלכתחילה התחלתי לעשות מה שידעתי ולמדתי בפרקליטות כמתמחה, שזה לטפל בתיקי משרד הביטחון ובתיקי נזיקין. כשהגעתי זרקו אותי ישר למים, ויומיים אחרי בואי כבר ייצגתי בבית המשפט. למדתי את התחום, התמקצעתי בו וככה הגעתי לאן שהגעתי".

עו"ד יעבץ מוסיף בתחילת התמחותו הוא סבר כי כמו במקרה שלו, כל מי שנפצע מיד מקבל את כל זכויותיו. "הייתי בהלם לגלות שזה לא המצב, ושצריך לנהל תיקים ולהילחם מול עורכי דין", הוא אומר, "התחלתי ללמוד את התחום ולקח לי עשור להבין שאין תורה סדורה, אין מקור מידע שאפשר ללמוד ממנו. זה לא נראה לי, וכך כתבתי את הספר הראשון שעוסק בחוק הנכים והפך להיות בעצם ספר הלימוד המשפטי והמקצועי לטיפול בנכי צה"ל".

גם בעקבות הספר וגם בעקבות הניסיון שצבר בתחום ייצוג נכי צה"ל, רבים פונים למשרד עו"ד יעבץ-ביטון בבקשה לנהל את מאבקם למיצוי זכויותיהם. "הפניות אלינו מגיעות מאנשים שקראו עלינו או מפה לאוזן, ויש גם לקוחות חוזרים", מספר עו"ד יעבץ, היו לי הרבה מקרים של אבא שהיה נכה, ובן שנפגע גם הוא בשירות. יש מצב שאחרי 25 שנה חוזר אליי לקוח שהיה אצלי חייל, ופתאום הוא אבא שאומר שהבן שלו גם נפצע. עם כל מי שמגיע או מתקשר, אנחנו מנהלים שיחה כדי להבין האם אפשר לעזור לו או לא. אחר כך אנחנו נותנים ייעוץ ראשוני ללא עלות, במהלכו אנחנו מבררים מה כולל המקרה שלו והאם אפשר לעזור לו בתהליך. מכאן, במידה שמחליטים להתקדם, אנחנו מבקשים לקבל חומרים, מחתימים אותו על מסמכים ומתחילים למשוך מידע מכל מיני מקורות ולבנות את התיק להגשה".

"אנחנו כמעט לא מתעסקים עם מקרים חסרי סיכוי"צילום: בר נחום

הבירור הראשוני בנוגע לתיק, כך מסבירים עו"ד יעבץ וביטון, הוא שמוביל לאחוזי הצלחה "לא רעים בכלל", כלשונם. "אנחנו לוקחים תיקים עם סיכוי, וכמעט לא מתעסקים עם מקרים חסרי סיכוי. במידה שהאדם מתעקש ורוצה להתקדם בסיכוי נמוך אנחנו מוכנים, אבל מבקשים שהוא יהיה מודע לסיכויו", מסכם עו"ד יעבץ, "היו מקרים שגם עם סיכוי לא גבוה הצלחנו, אבל תמיד אומרים ללקוח את כל האמת. אנחנו עושים עבודה טובה, מטפלים טוב בלקוחות שלנו ומאוד מקצועיים. משתדלים להביא ללקוח תועלת בתמורה להשקעה שלו. זו לא חוכמה לקחת כסף ולא להצליח. נכון, אנחנו בני אדם ולפעמים לא הולך, אבל אנחנו משרד בוטיק שיודע לעשות דברים ייחודיים וזה היתרון הגדול שלנו".

משרד עו"ד יעבץ-ביטון לענייני צבא וביטחון
בצלאל 10 קומה ג', רמת גן
טלפון: 03-5758482
לאתר המשרד >>