עו"ד גיל קראוס: מתי מחלה או פציעה מוכרת כתאונת עבודה?

הדרך למיצוי הזכויות כשמדובר בתאונת עבודה היא ארוכה, קשה ומורכבת. עו"ד גיל קראוס, שחווה על בשרו את ההתמודדות המאוד מתסכלת, מסביר מדוע במאבק מול הגופים הגדולים חייבים לשלוט בכל הדקויות

אבי יופה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד גיל קראוס
עו"ד גיל קראוס: "עורך דין הוא היחיד שיכול לייצג את הנפגעים בוועדות הרפואיות"צילום: מיכל קושרוב
אבי יופה
תוכן שיווקי

עו"ד גיל קראוס נלחם כבר יותר מ-17 שנה למימוש זכויות של נפגעים וחולים מול המוסד לביטוח הלאומי וגופים נוספים. אבל יתרון נוסף שיש לו על פני המתחרים, מעבר לניסיון הרב, היא העובדה שהיה בעצמו בצד השני של המתרס כשנאלץ להתמודד מול המערכת הביורוקרטית.

"אבא שלי חלה מאוד בגיל צעיר ואני ראיתי את ההתמודדות הקשה שלו מול המוסדות", נזכר עו"ד קראוס, "גם אני עברתי מחלה קשה לפני כמה שנים בעקבותיה נאלצתי למצוא את עצמי בכובע של החולה, שצריך להתמודד עם כל מיני מאבקים על זכויות. וזה מה שמאפשר לי להבין את האדם ואת המצוקה שבה הוא שרוי בצורה הטובה ביותר".

במשרד אגרט-קראוס, שעו"ד קראוס הוא אחד מבעליו, העבודה כמעט אף פעם לא מסתיימת, עם פניות מצד אלו שחלו או נפצעו ומבקשים למצות את זכויותיהם מול הגופים הגדולים. במשרד אגרט-קראוס יודעים לתת גיבוי מלא לכל הליך, הודות למקצועיות רבת שנים ונגיעה בתחומים נוספים הנושקים למימוש זכויות, כמו תביעות לפי פוליסות ביטוח ותביעות נזיקיות.

"הבעיה הגדולה ביותר בישראל בנושא הזה היא שלא קיים אותו גורם רשמי מטעם המדינה שיישב עם אדם שקרה לו משהו ויסביר לו בדיוק מה מגיע לו ואיך הוא יכול לקבל את מה שמגיע לו", מסביר עו"ד קראוס, "הוקמו מרכזים שונים אבל בפועל אין ספר הדרכה. אין משהו מוסדר".

אתה חושב שיש לכך סיבה?
"אחת הבעיות הגדולות היא פעמים רבות התחושה של חוסר אמון מצד המערכת בנפגעים ובחולים. הרמאים הם מיעוט אבל לעיתים זה משליך גם על השאר. בנוסף, ישנה בעיה מובנית בוועדות הביטוח הלאומי – מדובר בדיונים של דקות, שבהם יושבים רופאים שמקבלים את שכרם דרך הביטוח הלאומי. עו"ד שמלווה את הלקוחות האלה הוא היחיד שיכול לייצג אותם בדיון בוועדה הרפואית עצמה, דבר שהמרכזים השונים למימוש זכויות אינם יכולים לעשות".

עו"ד קראוס מדגיש שהוא ומשרדו "אינם קוסמים" אבל ההיכרות שלהם עם החומר והמערכת היא עמוקה ומקיפה, וכך גם הידע שלהם בכל הקשור לזכויות שניתן לקבל. "ליווי של עו"ד עלול להיות קריטי", הוא מדגיש, "אנחנו מכירים את כל הוועדות וספר התקנות, איזה סעיפים רלוונטיים ואיזה לא, מה אפשר להוציא ולהגיד ומה לא".

"אנחנו מכירים את כל הוועדות וספר התקנות". עו"ד גיל קראוסצילום: יעל אורבך

"יש מקרים רבים בהם קביעות של ביטוח לאומי משליכות גם על הליכים אחרים", ממשיך עו"ד קראוס, "כמו תביעות נזיקיות או כשמדובר בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה ואז בחלק מהמקרים הנכות שקובע המוסד לביטוח לאומי היא גם הנכות שמחייבת בהליך מול חברת הביטוח. לכן, פעמים רבות המשמעות היא לא רק בביטוח הלאומי, אלא הרבה מעבר לכך. הנושא של מיצוי זכויות כולל נושאים של הליכים במסגרת נכות כללית, פגיעות בעבודה, פטור רפואי ממס הכנסה, תביעת ניידות, תביעה לשירותים מיוחדים, סיעוד ועוד".

סוג של פסיכולוג

עו"ד גיל קראוס חבר בוועדת הביטוח הלאומי של מחוז תל אביב בלשכת עו"ד. הוא מלווה עמותות של חולים במסגרת מיצוי זכויות ובוגר קורסים מקצועיים שונים, כולל קורס רפואה למשפטנים. על הרקע הזה, בין היתר, הוא סייע בהצלחה עד כה ללקוחות רבים לקבל את הזכויות המגיעות להם.

"הצלחה מבחינתי נמדדת בכך שאדם מקבל את מה שמגיע לו על הצד המלא", מבהיר גיל, "אנחנו עוסקים בדיני נפשות, באנשים שנמצאים במצב מאוד קשה שהשגרה שלהם נפגעה באחת, ועכשיו הם צריכים להתחיל להתמודד עם מציאות חדשה. כאן נכנס לתמונה הצורך למצות את כל הזכויות האפשרויות מהמצב הקשה שאליו הם נקלעו".

אז לפעמים אתה גם סוג של פסיכולוג עבור אנשים?
"לגמרי. חלק מההתייעצויות לא קשורות למשפט אלא לנושאים אחרים סביב התאונה או המחלה. הלקוח נקלע למצב קשה ורואה בך סוג של כותל, שמעבר לתלונות שהוא מעלה בפניך יש ציפייה שתעזור לו כמה שאפשר לחזור לחיים הקודמים שלו או לפחות לקבל את מה שמגיע לו. לכן תולים בך הרבה מאוד תקוות".

הטיפול בנפגעי תאונות וזכויות חולים הפך להיות חלק מאג'נדה מאז שאתה חלית?
"אני רואה חשיבות רבה מאד שלקוח יקבל את מה שמגיע לו. עבורי זו שליחות. אצלי הלקוח ימצא רגישות מאוד גדולה ויחס מתאים, כי אני יודע מהמקום האישי שלי איך הוא חש וחוויתי את מה שהוא חווה עכשיו".

מה אדם צריך לדעת או להכין לפני שהוא מגיע אליך?
"חשוב שאדם שחלה או נפגע בתאונה ישמור את כל המסמכים הרפואיים, גם אלה שנראים פחות רלוונטיים. כפועל יוצא מכך אדם שיש לו בעיה רפואית שקשורה לעניינים אלה, אז שיתלונן עליה. מה שלא כתוב מבחינת ביטוח לאומי לא קיים. במסגרת הפגישה הראשונית אנחנו בודקים את המסמכים, מה הזכויות ומה האפשרויות העומדות בפניו, כשכל מקרה לגופו. כל אחד צפוי לקבל את המעטפת שמתאימה למצב האישי שלו. ככל שיש יותר סיכוי להליך אנחנו גם מייעצים איך לפעול מכאן והלאה בהיבט הרפואי".

ומה קורה בעבודה?

ההבדל בין עו"ד דוגמת גיל קראוס, לבין חברות למימוש זכויות רפואיות, הוא דרמטי. לעומת עו"ד, החברות אינן יכולות לייצג את הלקוח במסגרת הוועדות הרפואיות, "מי שלא מבחין במעטפת המשפטית המלאה, עלול לתת לאדם זכות אחת אבל על חשבון זכות אחרת שנפגעת", מציין עו"ד קראוס.

הוא מוסיף כי חשוב להדגיש שבנושא תאונות עבודה, יש רבים שטועים לחשוב כי אירוע שעברו אינו קשור למקום עבודתם. "חשוב לבדוק האם אפשר להכיר בפגיעה ככזו שאירעה במסגרת העבודה", מסביר עו"ד קראוס, "ההרחבות הקבועות בחוק כוללות תאונה בדרך מהבית לעבודה או מהעבודה הביתה, או תאונות במסגרת של הפסקות צהריים. יש גם אנשים שחלו במחלות שקשורות לעבודה, כולל כאלה עם מצב נפשי מסוים שאפשר להוכיח את הקשר לעבודה".

החשיבות של נפגע בעבודה יכולה להיות מאוד גדולה, שכן יש לאותם אנשים זכויות משמעותית שלעיתים לא סותרות קבלת כספים ממקורות אחרים והמשך עבודה. גם עצמאים יכולים להיות מוכרים כנפגעי עבודה.

8 ביולי 2021קרדיט: פרי מדיה

עו"ד קראוס והצוות שלו עוקבים אחר השינויים והעדכונים בתחום. הם עוברים השתלמויות וקורסים, ודואגים להתעדכן בכל הדרוש כדי לעמוד בייצוג ובהליכים המשפטיים.

"לדקויות יש משמעות", אומר עו"ד קראוס, "אחת ההרחבות בחוק היא שאדם נפגע בדרך לעבודה אחרי שיצא מהבית, אז הוא יוכר כנפגע עבודה. אלא שהחוק אומר שרק אם מדובר בדרך הישירה לעבודה, ויש הרבה דיונים בפסיקה על כאלה שעצרו בדרך ונפגעו והאם הם נפגעי תאונת עבודה או לא". "אחד המקרים שטיפלתי בהם היה של אישה שיצאה למקום עבודה, ובדרך חצתה את הכביש לקופת החולים מול ביתה. אחרי מספר דקות ששהתה בקופת החולים, היא נפגעה", מספר עו"ד קראוס, "ביטוח לאומי דחה את התביעה שלה וקבע שלא הלכה בדרך הישירה ולכן לא מדובר בתאונת עבודה. ערערתי לבית הדין לעבודה שקיבל את העמדה שמדובר בתאונת עבודה כי לא הייתה סטייה מהדרך, אבל זה לא הספיק. ביטוח לאומי ערער לבית הדין הארצי לעבודה שקיבל שוב את העמדה שלי, לפיה מדובר בתאונת עבודה. המשמעות הכספית הייתה מאוד גדולה".

עו"ד גיל קראוס
כתובת:
מצדה 7, מגדל ב.ס.ר 4 (קומה 23) בני ברק
טלפון: 03-6766602
לאתר המשרד >>
לעמוד הפייסבוק >>