איך לפתוח עסק? מדריך למתחילים

הקמת עסק דורשת תכנון מוקדם ולא מעט פרמטרים שיש לקחת בחשבון טרם היציאה לדרך. דיוק קהל היעד, מציאת מקורות מימון ובחירת לוקיישן מתאים הם רק חלק מהמשימות החשובות שיש לבצע, אך לצד ליווי של גורם חיצוני ניתן לצלוח אותן בחוכמה

אורי קריב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים מדברים בישיבת עבודה
איך לפתוח עסק? מדריך למתחיליםצילום: shutterstock
אורי קריב
תוכן שיווקי

לצד ההתרגשות הגדולה, פתיחת עסק חדש מלווה בלא מעט חששות – מיהו קהל היעד, היכן למקם את העסק, איך ליצור לו קהל לקוחות נאמן ולשמר אותו, ועוד. אבל מעל הכל, אחד הדברים החשובים ביותר הוא למצוא מקורות מימון להוצאות הראשונות הכרוכות בפתיחת עסק חדש או הרחבה של קיים. בין העוסקים בתחום: אלחי פין, יעקב אלון וא.ר ייעוץ עסקי.

nullמיתוג, שיווק, ואמונה שהכל אפשרי: טיפים לפתיחת עסק חדש

"האני מאמין שלי הוא לגרום לבעלי עסק חדש להבין שהכל אפשרי, ושהם צריכים להאמין שאפשר להצליח הרבה יותר ממה שהם חושבים שהם מסוגלים", אומר אלחי פין, מנטור ויועץ עסקי המלווה עסקים בשיטת "סופר פרימיום", המשלבת אימון עסקי, שיווקי ומנטלי. השיטה, אותה הוא מטמיע שנים רבות בקרב עשרות עסקים בארץ, מציעה מערך שירותים מקיף שיכול לסייע לכל עסק בתחילת דרכו. "אנו מספקים שירותי ייעוץ אסטרטגי עסקי, ניהול תזרים מזומנים ובניית תוכנית מיתוג רוחבית בהתאם לרוח החברה. בנוסף, אנו מתמחים בהקמת אתרי תדמית ומכירה, בהטמעת מערכות ניהול לקוחות, ביצירת צ'אטבוטים ודפי נחיתה, ועוד".

"בעלי עסק צריכים להאמין שאפשר להצליח הרבה יותר ממה שהם חושבים שהם מסוגלים"צילום: יוסי לולוי

מה המכשולים העיקריים הניצבים כיום בפני מי שרוצה לפתוח עסק קטן?
"יש 3 סוגיות מרכזיות. ראשית, אל תיקחו עצות מאנשים שכירים. לפעמים דווקא האנשים הקרובים אלינו ביותר יכולים להרוס את החלום. הם אומנם רוצים בטובתנו, אבל לא תמיד בקיאים בתחום ועלולים לתת עצות שיעלו לכם ביוקר. בשל כך, אני תמיד ממליץ להתייעץ עם מי שצבר ניסיון דומה בתחום, ובוודאי להיעזר במלווה עסקי שמכיר את כל ההשלכות והסיכונים בפתיחת עסק.

"הסוגייה השנייה היא שלא תמיד ניתן לחזות מראש את כל ההוצאות הצפויות לעסק, בטח כשהוא חדש. כך למשל, עלויות ביטוח, או רכישת ציוד מיוחד ויקר כתנאי לקבלת רישוי עסק. זו יכולה להיות הוצאה גבוהה מאוד ולא מתוכננת, ולכן מומלץ להכין תוכנית עסקית מקצועית ומסודרת אצל מומחה עסקי.

"סוגייה שלישית, וחשובה מאוד, היא שבעלי עסקים רבים לא מכלילים את השכר שלהם כחלק מהוצאות העסק. זו טעות נפוצה שגורמת לכך שבתוכנית העסקית העסק אולי נראה רווחי, אך ברגע שבעל העסק מושך משכורת, הוא עלול להיכנס לגירעון". אלחי מדגיש גם שבעלי עסקים רבים עושים חשבון של עלות החומר/זמן העבודה בלבד, ולא מכלילים את ההוצאות הקבועות בבניית התמחור, למשל - שכירות, רו"ח, עמלות הבנקים, עלויות הרכב וכו'. "אני מציע לחלק את סך ההוצאות הכלליות בכמות השירותים שהם מוכרים בחודש, ואז לשקלל אותן באופן יחסי בתוך התמחור של השירות".

ריכוז המלצות על אלחי פין - יועץ עסקי בשיטת סופר פרימיוםקרדיט: אלחי פין

לדברי אלחי, הניסיון הרב שצבר כעצמאי וכמנהל עסק מאפשר לו לתת ייעוץ המשלב ידע אישי ומקצועי רחב. "השליחות שלי היא לעזור לבעלי עסקים להצליח. בשיחה הראשונה אני כבר יכול להבין מה האתגר העיקרי בעסק ולהגדיר את היעד הכלכלי ואת הדרכים שיגרמו לו להיות יציב ורווחי לאורך זמן. מכל התובנות האלו אנו כמובן בונים תוכנית אסטרטגית שמניבה תוצאות".

ואיך עושים את זה? תן את 3 הטיפים שלך להצלחת עסק חדש
"קודם כל, לא להתייעץ עם שכירים שאין להם שום הבנה בתחום העסקי, אח"כ להכין תוכנית עסקית רצינית ומקצועית, וכן לתמחר את השירות כיקר ו'בוטיקי', ולא ללכת בהכרח על המחיר הזול. מעל לכל זה, חשוב לי להדגיש שכדי לגרום לעסק להצליח אסור לוותר על שיווק ממוקד ויעיל, וחובה להקדיש לשיווק 80% מהזמן כשה-20% האחרים יוקדשו לתפעול.

"זה בעיקר נכון במקרה של עסק חדש, ולכן יש חשיבות רבה בתהליך מיתוג ומסר זהה בכל הפלטפורמות - אתר, דף פייסבוק עסקי, גוגל, אינסטגרם, לינקדאין וכו'. גם חשוב לבנות מערכת תגמול לאנשים שמעבירים אליכם לקוחות משלמים, מפני שמי שיקבל תגמול יגביר את ההפניות אל העסק שלכם, כך שאתם תשלמו רק עבור לקוחות שמשלמים לכם. עוד עצה חשובה היא לקבוע תקציב פרסומי רק עבור קהל היעד הרלוונטי. היום אפשר לטרגט בקלות יחסית את קהל היעד הנכון, כך הפרסום אפקטיבי יותר, והוא הבסיס שמניע את כל העסק קדימה".

אלחי פין – איך לפתוח עסק
מעבר לאתר >>
טלפון: 054-201-2000
ליצירת קשר עם אלחי פין

---------------------------

nullסל של הצלחות: איך לקבל הלוואה בערבות מדינה לפתיחת עסק קטן?

לדברי יעקב אלון, בעליה של חברת 'סל יועצים', המלווה שנים ארוכות עסקים רבים, אחת הדרכים היעילות לפתיחה מוצלחת של עסק היא באמצעות הלוואות בערבות מדינה, אותה הוא משיג ללקוחותיו בהצלחה רבה.

איך אתה מסייע לעסקים חדשים לקבל הלוואה בתנאים טובים?
"
קודם כל, אני חייב להאמין ביזם וביכולות העסקיות שלו. כשרמת הביטחון שלי ביזם גבוהה - הסיכוי שאשיג עבורו הלוואה הוא ודאי. יש כיום לא מעט קרנות שנותנות הלוואות לפתיחת עסק חדש, וברובן הגדול אני נחשב יועץ הבית, מפני שמתוקף הידע העצום שלי הקרנות נותנות בי אמון גבוה ומאשרות כמעט את כל בקשותיי. אני לא לוקח כל לקוח שמבקש את שירותיי, אלא רק לאחר שאני בוחן היטב את פוטנציאל ההצלחה שלו. כך אנו מגיעים להגשת הבקשה כשאנו מוכנים לגמרי, ואני סמוך ובטוח שהיא תאושר. אני גם מעולם לא אכזבתי קרן עם בקשה עבור לקוח לא מתאים, וזה יוצר בינינו יחסי אמון עמוקים שמסייעים ללקוחותיי".

יעקב אלוןצילום: סל יועצים

אלון מציג רקע מקצועי עשיר ומרשים. הוא בעל תואר במנהל עסקים והנדסת תעשייה וניהול שעבד שנים רבות כמנהל בכיר בחברת "מוטורולה", אחריה שימש כסמנכ"ל תפעול בחברת סטארט אפ. לאחר מספר שנים החליט לצאת לעצמאות ופתח את החברה המצליחה שלו. "העסק שלי מתמחה בייעוץ ליזמים - בעלי עסקים או שכירים – שרוצים לפתוח עסק חדש או להרחיב קיים. על הנייר זה נראה פשוט, אבל זה תחום שדורש ידע מעמיק, אותו צברתי בעשרות שנים, ואותו אני מעביר לטובת הלקוחות".

לדברי אלון, קיים מגוון פתרונות פיננסיים עבור עסקים, כמו הלוואות בערבות מדינה, קרנות של חברות כרטיסי אשראי, של בנקים, של חברות ביטוח וקרנות שנותנות הלוואות ללא ריבית. "סל הפתרונות שלי כיועץ, מאפשר לי לספק שירות מקיף תוך השגת אישור כמעט ודאי של הלוואה בערבות מדינה לה העסק זקוק יותר מכל".

מה המכשול העיקרי הניצב בפני יזמים שרוצים לפתוח עסק כיום?
"בעלי עסקים רבים מבינים בתחומם, אך לא פעם הם חסרי ניסיון בניהול ובבניית תוכנית עסקית שתצעיד את העסק שלהם קדימה. בנוסף, ישנם גם מכשולים אינסופיים בדרך לגיוס הלוואה לפתיחת עסק חדש, ומניסיוני, אני יודע שרק מי שמכיר היטב את הנפשות הפועלות בתחום יכול להצליח לגייס הלוואה לפתיחת עסק, ולהגשים ליזם את חלומו.

מי זכאי לקבל הלוואה בערבות מדינה - סל יועציםקרדיט: סל יועצים

"לדוגמה, יזם בתחום מוצרי הצריכה פנה אליי אחרי ששתי קרנות דחו את בקשתו להלוואה, והוא נתקע ללא אפשרות מימון לפתיחת העסק. אחרי שבחנתי את הנתונים לעומק, כתבתי לו תוכנית עסקית חדשה והגשתי לקרן הלוואה אחרת, שידעתי שתתרשם מהפוטנציאל העסקי, וזה בדיוק מה שקרה - הקרן אישרה לו ההלוואה והוא פתח עסק מצליח מאוד".

שואף הכי גבוה שאפשר

אלון, המנגן בשעות הפנאי על סקסופון, מדמה את ההצלחות שהוא משיג ללקוחותיו לנגינה על הכלי. "הסקסופון הוא כלי נשיפה שצריך להשקיע בו את כל הנשמה והנשימה כדי שיפיק צליל יפה ועמוק. כך גם היחס שלי ללקוחות - אם לא אשקיע את הנשמה והנשימה - הם לא יקבלו הלוואות. מבחינתי, המטרות שלנו זהות - להביא את העסק שלהם למקום יציב ללא הפתעות פיננסיות. ההצלחה שלהם היא לגמרי גם ההצלחה של העסק שלי. אני נלחם על הצלחתו של לקוח שבחר בי, ורואה זכות גדולה לקבל את אמונם ולדעת שיש לי חלק לא מבוטל בהצלחה שלהם", הוא מסכם.

יעקב אלון - איך לפתוח עסק
טלפון: 050-762-7623
מעבר לאתר >>

-------------------------------

nullמדברים בנקאית: הכלכלן והיועץ עסקי אדי רובינצ'יק עם טיפים לפתיחת עסק חדש

אחד המרכיבים הקריטיים המשפיעים על סיכויי הצלחה או כשלון של עסק חדש הוא מרכיב התכנון. הרבה יזמים יוצאים לדרך עם חבילת שאיפות, חלומות, חששות ואילוצים, אך ללא תכנון מקצועי. אך תכנון נכון נותן ליזם בהירות לגבי היעדים הרצויים, והבנה לגבי המשאבים הנדרשים. תוכנית עסקית שתלווה את העסק לפני השקתו, ובוודאי בצעדיו הראשונים בשוק התחרותי, אמורה לענות על מגוון שאלות בסיסיות וחשובות - איך לממן את הוצאות ההקמה, מאיפה לגייס כספים להוצאות השוטפות, באלו יעדים כלכליים צריך לעמוד, ועוד.

לדברי הכלכלן והיועץ העסקי אדי רובינצ'יק, בעלי משרד א.ר יעוץ עסקי, "תוכנית עסקית היא אבן יסוד בכל פעולה עסקית, ובוודאי בפתיחת עסק חדש. זה שלב קריטי, המאפשר לבצע בדיקת כדאיות מעמיקה ולתכנן את הביצועים המיטביים למיזם החדש. לאחר שאנו מסיימים להכין את התוכנית העסקית – בעל העסק מקבל למעשה כלים כלכליים אפקטיביים לתכנון לטווח ארוך, והתוכנית העסקית גם מהווה כלי הכרחי בגיוס אשראי בעתיד וכלי מדידה לביצועים עסקיים".

"תוכנית עסקית היא אבן יסוד בכל פעולה עסקית"צילום: קטיה מלקין

משרד הייעוץ של רובינצ'יק מלווה לקוחות מזה 15 שנה ונחשב לאחד המקצועיים בענף היעוץ הפיננסי, גיוסי אשראי וניהול כספים לעסקים. "אנו מספקים שירות רחב היקף הכולל את כל ההיבטים הכלכליים של פתיחת עסק - הכוונה בתהליכי ההקמה, בניית מודל עסקי מפורט ופיתוח אסטרטגיה עסקית. בנוסף, אנו מסייעים בהכנת תוכנית עסקית למטרת גיוס אשראי, פיתוח עסקי או גיוס משקיעים; קשר עם בעלי מקצוע נוספים - רו"ח, עו"ד, אדריכלים, יועצים קולינריים; בדיקת היתכנות ראשונית למיזמים חדשים, וכמובן - ליווי תהליכי גיוס אשראי מקרנות מימון, עמותות פילנטרופיות ובנקים בתנאים מעודפים.

"בזכות הניסיון והמקצועיות, הצלחנו ליצור קשרי עבודה מעולים עם בנקים, קרנות מימון, קרנות בערבות מדינה, וגופים פיננסיים נוספים, והקשרים האלה מתורגמים להצלחת הלקוח בתהליכי גיוס אשראי וקבלת תנאים מעודפים כנגד בטחונות נמוכים בכל סוג של פעילות כספית".

לדברי רובינצ'יק, צוות המשרד מורכב מכלכלנים, רואי חשבון ואנשי מקצוע נוספים, שמהווים "צוות קומנדו של מומחים", המספק לעסק חדש פתרון מקיף וליווי צמוד. "אנחנו גם בוחנים את המודל העסקי בהיבטים של סביבה עסקית, מיקום, ספקים ולקוחות, בוחנים אם נדרשת הלוואה שתממן את ההקמה והתפעול הראשוניים ובודקים אפשרויות מימון ומענקים שהם חלק קריטי בתהליך, שהרי כל עסק זקוק לאשראי – להון חוזר, השקעה, הקמה, ציוד ועוד".

מדברים בנקאית, מספקים ראש שקט ללקוחות

רובינצ'יק, שמשרדו ליווה בשנים האחרונות מעל 500 עסקים, עבורם גייסו כ-170 מיליון שקלים, מדגיש שהוא מלווה את העסק בכל שלב פיננסי שיידרש. "הלקוחות שלנו אוהבים שאנחנו מדברים 'בנקאית'. חלקם חוששים מקשר ישיר מול הבנקים, ואנחנו חוסכים מהם את ההתנהלות הישירה מולם. אנחנו מוכרים בכל המוסדות הפיננסיים, ויודעים לנהל עבורם את התקשורת עם הבנק. כך הם יכולים להתפנות לגמרי לניהול ושיווק של העסק". בנוסף, מציע רובינצ'יק שירותי ניהול כספים חיצוני, כולל תחזית לתזרים, הפקת דוחות כלכליים וניהוליים ושיפור האיתנות הפיננסית של העסק.

תן את שלושת הטיפים המנצחים שלך לדרך המנצחת לפתוח עסק
"ראשית, התמקדו תמיד בגורמים שיש לכם שליטה עליהם בהקשר לפעילות העסקית שלכם, ותשקיעו את זמנכם וכספכם בשיפור מתמיד. זמן הוא משאב יקר. כשנתקלים בבעיה שמבזבזת את זמנכם אל תהססו לפנות לבעל מקצוע שמתמחה בתחום, או השקיעו בכלים טכניים נכונים. זה ישתלם.

טיפים של יועץ עסקי אדי רובינצ'יק-א.ר.ייעוץ עסקי להקמת עסקקרדיט: א.ר ייעוץ עסקי

"שנית, אל תתנו למשימות יומיומית 'לסחוב' אתכם, בחנו את ביצועי העסק באופן מתמיד, והקפידו תמיד על חישוב המהלך העסקי הבא. השוק משתנה ללא הפסק וחוסר גמישות וקבעון מחשבתי מובילים לכישלון בעסקים.

"לסיום, בחרו שותפים נכונים לדרך, לא רק שותפים בתוך העסק, אלא גם בנקים, רו"ח, עו"ד, יועצים, עובדים, ספקים. כל אלה הם "שותפים עסקיים סמויים" שחשובים מאוד להצלחה העסקית".

א.ר ייעוץ עסקי - אדי רובינצ'יק
טלפון: 052-5214424
לפנייה במייל >>
למעבר לאתר >>