משרד רואי חשבון שרואה מעבר לחשבון

ערב ההתרמה שמארגן משרד רואי החשבון "ליבשיץ-סגל" לעמותת "מלאכיות הדממה", הוא עוד דוגמא לאופיו יוצא הדופן של המשרד. שיחה עם רו"ח אילן ליבשיץ, שחושב מחוץ לקופסא ושהפך את קהל לקוחותיו לקהילה מגובשת, שמקבלת מנבחרת מומחים גם אימון עסקי, ליווי ויעוץ ולא רק שירותי הגשת דו"חות לרשויות המס

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

כל עסק זקוק לרואה חשבון שינהל עבורו את הדו"חות עבור רשויות המס –מס-הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי. במיוחד אמורים הדברים בעסקים קטנים ובינוניים, שרואה החשבון עבורם הוא האורים והתומים, משום שדווקא הם, בניגוד לחברות הגדולות ועתירות אנשי המקצוע בתחומים הללו, לא תמיד שולטים בכל רזי הגשת הדו"חות וחשוב עבורם להיות בקשר עם רואה חשבון שיידע לנווט עבורם את כל ההתנהלות הכספית מול הרשויות. מבחינתם, זוהי הפונקציה היחידה שהוא ממלא עבורם כדי שיוכלו לישון טוב בלילה.

אלא שיש משרד רואי חשבון שרואה אחרת את תפקידו – משרד "ליבשיץ-סגל". איך הגענו אליהם? השבוע נתקלנו בפרסום על ערב התרמה לעמותת "מלאכיות הדממה", שמארגן המשרד. עמותה ששמה לה למטרה לקדם את המחקר למציאת תרופה ולשיפור דרכי הטיפול בחולות בעלות תסמונת רט. יש בישראל מאות ילדות הסובלות מתסמונת רט. הן אינן יכולות לדבר וסובלות מהפרעות ניורולוגיות התפתחותיות קשות מאוד. התסמונת מתאפיינת בהתפתחות תקינה של הילדות עד גיל 6-18 חודשים ולאחר מכן חלה נסיגה, שסימניה הן אובדן יכולת השימוש בידיים, פגיעה ביכולת הניידות ואיבוד יכולת הדיבור. מכאן שם העמותה "מלאכיות הדממה".

מה למשרד רואי חשבון ולערב התרמה שכזה? ובכן, שווה היה לברר ופנינו לאחד השותפים שבמשרד, אילן ליבשיץ, כדי לשמוע על הפעילות יוצאת הדופן הזו ולהבין מי האנשים שעומדים מאחוריה.

אילן ליבשיץ (44, נשוי פלוס 3) הוא רו"ח משנת 2001. "כל הקריירה שלי כיוונתי את עצמי לנהל חברות", הוא מספר על עצמו, "וכ-15 שנה הייתי בתפקידי ניהול כספים וסמנכ"לות, בין השאר כתשע שנים בחברת סולגר. בגיל 40 הבנתי שאני רוצה לתכנן את הקריירה שלי מחדש. האפשרויות היו – מנכ"לות בחברה קטנה, סמנכ"לות בחברה גדולה או יזמות. החלטתי ללכת על יזמות והתחלתי לגייס משקיעים לטובת פרוייקט שהאמנתי בו. לאחר הגיוס המוצלח, מי שהיה אמור למכור את המכרז חזר בו והעיסקה התקפלה. החזרתי את הכסף למשקיעים אבל הבנתי שיש לי יכולת לגייס משקיעים. בהמשך נפתח בפני עוד פרוייקט יזמות, הפעםפטנט בתחום הבטחוני. שוב גייסתי משקיעים, הקמנו חברה, גייסנו כסף להרמת הפטנט אבל בסופו של דבר משרד הביטחון לא אישר לשווק אותו. החלטתי שאני משנה גישה ומכוון שוב למנכ"לות, אלא שבדרך, תוך כדי העבודה בחברה שהקמנו, הכרתי את אפרת סגל, רואת חשבון, שהציעה שנעבוד יחד ונפתח משרד רואי חשבון".

ושם הכל התחיל?

"האינסטינקט הראשון שלי אמר לי שאני יזם ואסטרטג של ניהול,אני לא היסטוריון שמסכם דו"חות כספיים של אחרים. אבל הגישה של אפרת היתה - אתה איש עם חשיבה אחרת ואופי אחר והשילוב של שנינו יכול להצליח. אחרי שבדקתי את העניין וחקרתי קולגות שפתחו משרד רואי חשבון לעסקים קטנים,הבנתי שמדובר בסוג של פקידים שמתמקדים בהגשת דוח"ות למע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי, מבלי לתת ללקוחותיהם ערך מוסף. למעשה, אם לא היתהחובה להגיש דו"חות, אין שום ערך ממשי לעבודה הפקידותית הזו. עוד דבר שהבנתי הוא,שעסקים קטנים לא מצליחים להתמודד לבד מול סט הפעולת וההחלטות שעליהם לקבל. בניגוד לאירגונים הגדולים, שם יש מנכ"ל שיכול להאציל סמכויות על מנהל כספים, מנהל שיווק, מנהל תפעול ולקבל החלטה אחרי התייעצויות, בעסקים קטנים אין יועצים כאלה ואין להם זמן וידע לזה. ההבנה הזו הביאה אותי לרצות ולהקים משרד שיהיה אחר. משרד שה-DNA שלו יהיה - ראייה מעבר לחשבון. משרד שירצה לתת ללקוחות גם ערכים, תוכן מקצועי, יעוץ וליווי עסקי ולא רק דיווחים לרשויות המס".

מה זה אומר בפועל?

"זה אומר שכמות הזמן שאנחנו משקיעים בלקוח היא הרבה מעבר למקובל. אנחנו מארגנים ללקוחות שלנו ימי עיון וכנסים מקצועיים, עם תוכן מקצועי מעולם הכספים ותכנים שיובילו להעצמת העסק, בנושאים כמו מיתוג, מכירותואימון עסקי. החשיבה היא לתת לעסקים הללו ליווי שהוא מעבר לראיית חשבון, על מנת לגרום להם להתפתח ולהצליח. כחלק מהראייה הזו נוכל ליצור קהילה שתשתף פעולה לטובת כולם".

איך בונים קהילה כזו?

" קודם כל חושבים אחרת על הקשר עם הלקוחות, הקמנו נבחרת של מומחים שיתמכו בעסקים הקטנים. בדרך כלל עסק קטן מחפש רואה חשבון שיפתח לו תיק וזהו. הוא לא מצפה ממנו לקבל יעוץ בנושא של מכירות, בניית מיתוג, שירותי כתיבה לתוכן שיווקי או מציאת סוכן ביטוח שילווה את העסק. יש לנו נבחרת מומחים שאליהם אנחנו מכוונים את בעלי העסקים, כדי שיסייעו להם בכל התחומים הללו. הפכנו להיות סוג של מורה נבוכים עבור העסקים הקטנים וכך אנחנו יכולים להיות לידם ולהפנות אותם למומחים שאנחנו סומכים עליהם שילוו את הלקוח למקום טוב. הלקוחות יודעים שכאשר הם צריכים סיוע בכל נושא שקשור לעסק, אנחנו ציר הידע עבורם. נפנה אותם למומחה בתחום, כולל ייעוץ כמה עליהם לשלם על סיוע כזה".

איך כל זה מתפקד כקהילה ומתקשר לערב ההתרמה לעמותה?

"אנחנו עובדים עם עסקים קטנים ועם עצמאים בעלי מקצועות חופשיים - אדריכלים, עורכי דין, רופאים, מאמנים עיסקיים– הרבה מהם זה עסקים של איש אחד. בחברות גדולות יש לעובדים הרצאות, השתלמויות וכנסים. עסקים קטנים רחוקים מהחשיבה הזו. לכן החלטנו ליזום אירועים חברתיים ומקצועיים שיהיו משותפים ללקוחות שלנו. זה מסביר את ערב ההתרמה שיהיה ב-5.9.17 בבית התרבות בסביון, שכל ההכנסות ממכירת הכרטיסים ממנו יעבור לעמותת מלאכיות הדממה".

ומה יהיו התכנים המקצועיים של הערב הזה?

"כאן עלה לנו רעיון לעשות הרצגה– הרצאה שהיא הצגה. יחד עם חבר לדרך, מנשה צור, כתבנו הצגה שנקראת "בין חנון למג'נון - סיפור ממשרדו של רואה חשבון". כתבנו הצגה שמשלבת הומור ותכנים מקצועיים. אומרים שהשילוב בין רואה חשבון חנון לבין שחקן מג'נון שכותבים יחד הצגה זה הזוי וגאוני יחד.ההצגה נועדה לקרב את הצופים לעולם ההתנהלות העסקית בצורה הומוריסטית ונעימה.שמתי לב שכאשר אנחנו מציעים ללקוחות קורס הדרכה על התנהלות בתחום מסויים– נניח מכירות, שיווק או ניהול כספים – הכספים תמיד יהיו במקום אחרון. הביקוש הוא בעיקר למכירות ולשיווק ולא כיצד ללמוד התנהלות עסקית נכונה. ההצגה תעזור להעביר את המסרים שאנחנו רוצים בתחום הזה".

כמה זמן עובד המשרד שלכם ואיך אתה כבר רואה את השילוב שלך ושל אפרת?

"אנחנו עובדים כבר שנתיים והשילוב הוא מאוד מוצלח. אפרת היא רואת חשבון קלאסית ואני מגיע מתחום ניהול הכספים בחברות גדולות ויודע להביא את הצד של הפיתוח לתחומים הנוספים, עם מבט רחב וצופה קדימה. זה שילוב יצירתי ומעניין. בסופו של דבר התרומה הגדולה היא ללקוחות, שזוכים אצלנו להעצמת ידע, לחיבורים עסקיים עם גורמי מקצוע וליועצים שמסייעים להם לגדול ולהתפתח. אנחנו מניעים את הלקוחות שלנו לפעולה ולשינוי, כי יש בי משהו שמשלב בין רואה חשבון למאמן. הלקוחות שלנו יודעים שאפשר לסמוך עלינו ועל הקהילה שבנינו ויש להם את הביטחון שגם אם הם יעשו טעות, יש מי שעומד מאחוריהם ודואג שהדברים יתנהלו כמו שצריך".