פנינה הונגרית: דווקא בימי הקורונה בודפשט מסתמנת כיעד להשקעת נדל"ן

המשבר העולמי הביא עימו גם הזדמנויות חסרות תקדים, ומשקיעים נבונים ידעו להעריכם נכונה. אוהד הראל, מנהל ושותף בחברת קבוצת הראל: "זוהי אפשרות נדירה לרכישת נכסים בבודפשט במחירים של בין 10% ל-20% פחות ממחיר השוק"

שרה שוורץ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חלל סלון של דירה
פנינה הונגרית: דווקא בימי הקורונה בודפשט מסתמנת כיעד להשקעת נדל"ן צילום: באדיבות החברה
שרה שוורץ
תוכן שיווקי

משקיעים ויזמים מנוסים כבר הטיבו לזהות את הפוטנציאל הייחודי של בודפשט כיעד להשקעות נדל"ן. הסיבות לכך הן רבות ומגוונות – החל מעלייה עקבית ויציבה של מחירי הדיור, דרך מדיניות ממשלתית מקלה ועד ביקוש יציב לשכירות המתבסס על סטודנטים מכל העולם. כל אלו יוצרים קרקע פורייה להשקעות נדל"ן אטרקטיביות במיוחד.

נכסים באזורים מבוקשים ובעלות אטרקטיבית

מי שהטיב להבין את השוק המקומי הם קבוצת הראל הוותיקה, שמוכיחה פעם אחר פעם שאיתור מדויק של נכסים להשקעה בלוקיישנים נבחרים, הם המפתח ללקוחות מרוצים ולתשואות גבוהות.

אז מה הסוד? מ-2008 ועד היום, קבוצת הראל הצליחה למצב עצמה כמי שקוראת נכון את מפת הנדל"ן העולמית, תוך איתור מתמיד של הלוקיישנים הטובים ביותר להשקעה, באותה נקודת זמן.

זה החל בארה"ב, בתקופה שלאחר משבר הסאב פריים שהוביל להזדמנויות טובות להשקעה. עם תחילת עליית המחירים והירידה בתשואות, החל החיפוש אחר היעד המניב הבא שאותר בברלין. עם שחיקת הפוטנציאל בגרמניה הייתה זאת שוב קבוצת הראל מבין הראשונים לזהות את בודפשט, המרכז הכלכלי, התרבותי והעסקי של הונגריה כיעד מעולה להשקעות.

מאז 2015, חלה עלייה דו ספרתית בערך הדירות בעיר, כאשר ברבעון השלישי של 2018, נמדדה העלייה הגבוהה ביותר בקרב הערים האירופיות עם זינוק של 19% בשווי הנכס לעומת השנה החולפת. "ערך הנכסים משנת 2016 עלה בממוצע של 15% לשנה, ואם נוסיף מינימום של 6% לשנה הכנסה משכירות הרי שהגענו לתשואה של 21%", מסביר אוהד הראל ומוסיף: "זאת ועוד, מחירי הנדל"ן אף הם מציגים אטרקטיביות. בעוד 400,000 שקלים מאפשרים קניית נכס איכותי במיקום מנצח בבודפשט, בישראל זהו ההון ההתחלתי למשכנתא, כאשר נכס דומה יעלה פי 5. אך גם בהשוואה לערים אירופאיות סמוכות מציגה העיר שעל שפת הדנובה יתרון משמעותי, עם מחירים נמוכים יותר מחד, ותשואות גבוהות יותר מאידך".

אוהד הראל ואלה לויןצילום: באדיבות המצולמים

בתקופה הנוכחית, עלתה קרנה של העיר, שזכתה לכינוי "פריז של מזרח אירופה". בעוד בערים אירופאיות רבות הנשענות על תיירות חוץ בלבד חלו תנודות משמעויות בשוק הנדל"ן, והתשואות החלו לצנוח, בודפשט הציגה יתרונות ברורים, ביניהם הביקוש המתמיד לנכסים בעיר אשר מתבסס על אוכלוסיית שוכרים איכותית – סטודנטים, יזמים והייטקיסטים המתגלים כשוכרים האידיאלים - שכירות ארוכת טווח לצד תשלום סדור. את הנתון הזה אפשר לזקוף לטובת המדיניות הממשלתית המאפשרת מס חברות מהנמוכים באירופה – בגובה 9% בלבד ותנאי מחייה נוחים וזולים לעשרות אלפי הסטודנטים הלומדים בעשרות המוסדות האקדמיים בעיר.

איך עושים את זה נכון?

חיפוש מהיר בגוגל יעלה כי עשרות יזמים בתחום הנדל"ן יתחרו על ההשקעה שלכם, או יותר נכון על החסכונות שלכם, תוך שהם מפזרים הבטחות לכל עבר. בהשקעות נדל"ן בכלל, ובהשקעות נדל"ן במדינה זרה בפרט, יש לנקוט משנה זהירות, ולוודא שהפרטנר שלכם מציג אמינות ומקצועיות לצד ניסיון מוכח.

מי שמצטיינים בהפיכת כל אתגר להצלחה, הם צוות חברת הראל, שמגלה בקיאות ברזי החוק ההונגרי ומציעים מעטפת שירותים מקצה לקצה המאפשרת תהליך רכישה מלא, עם מינימום מקום לטעויות. "אחרי שנים אתה פוגש הכל מכל, החל ממשקיעים שמכרו להם דירות במיקומים גרועים, דרך אלו שהיו בטוחים שעשו את עסקת חייהם ובסוף מצאו כי הם מתקשים למצוא שוכר הגון. היו מקרים בהם פגשנו משקיעים שנחלו מפח נפש של ממש בעקבות מצבו הפיזי או המשפטי של הנכס - כך שהם 'נתקעו' עם נכס לא משופץ במקרה הטוב, או עם נכס שלא רשום על שמם במקרה הפחות טוב", מסביר אוהד הראל.

"את כל הטעויות הללו ניתן למנוע. בדיוק לשם כך בנינו את סיירת מטכ"ל של עולם ההשקעות בחו"ל, ואנחנו מאפשרים שקט נפשי למשקיעים. בישראל יש לנו מחלקת קשרי משקיעים לליווי אישי בניהולה של אלה לוין, מחלקה משפטית תחת משרד עורך הדין משה אוסדיטשר אשר מטפלת בצורה המקצועית ביותר בחשבונות הנאמנות, תרגומים נוטריוניים ואפוסטיל בית משפט. לטיפול איכותי בצד הפיננסי של העסקה, יש לנו את חוד החנית - מחלקת מיסוי בניהול משרד רואה חשבון לליווי כל נושא הכספים, ההוצאות וההכנסות".

החלק המשלים נמצא במעטפת השלמה – קבוצת הראל חברה לשותפים מקומיים בהונגריה - חברת "קניגסברג נכסים", אשר מטפלים אד הוק במכלול השירותים המקומיים בצורה המקצועית ביותר, מתוך היכרות עם השטח. כך למשל יש ברשותם מחלקה משפטית להוצאת אישורים עבור תושבים שאינם הונגריים, חוזי רכישה, ורישום מלא בטאבו ההונגרי. וזה לא הכל, אחת הבעיות המרכזיות בעת הנוכחית היא למצוא אנשי מקצוע לשיפוץ נכסים קיימים. גם לאתגר זה מצאו בחברת הראל פתרון איכותי בדמות שני צוותי בניה אשר עובדים במקביל על שיפוץ ובניית הנכסים של משקיעי החברה.

אוהד הראל והמחלקה המשפטית בישראל, משרד עורך דין משה אוסדיטשרצילום: באדיבות המצולמים

אם תשאלו את מאות המשקיעים הוותיקים של קבוצת הראל, שעם השנים הפכו לשגרירים ממליצים על חווית ההשקעה, הם יספרו על מעטפת שירותים מקצה לקצה, ההופכת את תהליך ההשקעה, לנוח, מהיר ופשוט במיוחד. "כמשקיע, אני רוצה לדעת שהנכס שלי מנוהל היטב, על אף שמדובר בטיסה קצרה, מצאתי שאני לא צריך לטוס כלל. חברת הניהול היא מהטובות שפגשתי. היא דואגת להכל מא' ועד ת'. החל ממציאת שוכר במהירות שיא, ועד ליווי משפטי הכולל חוזי שכירות ובטחונות. והכי חשוב - הגביה נעשית על בסיס קבוע כולל וידוא תשלומים להוצאות כאשר בכל חודש בחודשו אני רואה את ההכנסה בפועל בעו"ש", מסביר איתן לוי, משקיע בנכס ברובע 7.

איך אומרים בהונגרית: הראשונים לזהות הזדמנויות?

נדמה שהמפתח לעסקת נדל"ן טובה עובר דרך לוקיישן, אבל מרכיב לא פחות חשוב הוא התזמון. "זיהינו בשנים האחרונות מגמה בהגעת הציבור החרדי להונגריה, לכפר מקסים שנקרא קרעסטיר אשר הפך עבורם ל'אומן הקטנה'. בדקנו, חקרנו וגילינו שהעלייה הגדולה לרגל, החלה עם שיפוץ קברו של הצדיק רבי שעיילה שטיינר מקרעסטיר. הרמנו את הכפפה ורכשנו את הקרקעות הקרובות לציון, ושם אנחנו בונים בית הארחה גדול לציבור החרדי, זו השקעה מדהימה שיכולה להניב תשואות גבוהות במיוחד, וזאת משום שההשקעה היא יחסית נמוכה ואנחנו נספק שירותים לציבור גדול, שנדרש למקומות לינה. כדי להבטיח הצלחת המיזם אנו מקימים שם את מעטפת השירותים לציבור החרדי - מקוואות, בית כנסת ומסעדה יהודית כשרה וכמובן חדרי אירוח כשרים, הכל על פי ההלכה ובליווי רבני", מסכם אוהד הראל.

קבוצת הראל יזמות
בר כוכבא 16 בני ברק
טלפון: 052-5111114 | 03-7750998
מעבר לאתר >>
לכתובת המייל >>