השתל בעל האפקט הכפול

תופעת השמנת היתר הוגדרה על ידי ארגוני הבריאות השונים כמגפה עולמית, ורוב הסובלים ממנה צפויים גם לחלות בסוכרת סוג 2. הטיפול המומלץ כיום להשמנה הוא ניתוח מעקף קיבה אך הוא מסוכן, דורש שינוי קיצוני באורחות החיים ובעיקר מלווה בסיבוכים רבים. שתל משוכלל בשם נוביקס מבקש לעשות מהפכה בתחום ולייצר פיתרון רפואי כפול עבור עודף המשקל והסוכרת כאחד

יובל גמליאל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוות אלווטיקס מדיקל
צוות אלווטיקס מדיקל. שילוב מקצועי יוצא דופן המוביל לפריצות צילום: גילי בר חיים
יובל גמליאל
תוכן שיווקי

האם ידעתם שמעל למחצית מאוכלוסיית ישראל סובלת מעודף משקל? מחקרים שונים מצאו כי בעולם יש מעל ל-670 מיליוני חולים בהשמנת יתר, כאשר יותר מ-85% מהם סובלים גם ממחלת סוכרת סוג 2, מחלה ששמה נקשר בכפיפה אחת עם השמנת יתר. שילוב מחלות אלה גורם כידוע ללחץ דם גבוה, להתפתחותן של מחלות לב קטלניות, נמקים בגפיים, סיכון מוגבר לעיוורון ועוד. על פי התחזיות המדעיות בשנת 2030 צפוי העולם לרשום שיא שלילי עם למעלה ממיליארד בני אדם שיסבלו מהשמנת יתר חמורה כתוצאה מהתמכרות למאכלים מעובדים עתירי סוכרים, שומנים, נתרן ופחמימות.

"תופעת השמנת היתר בשילוב סכרת מסוג 2 נחשבת כגורם משמעותי לפגיעה באיכות החיים ולתמותה מוקדמת. לצערנו אין כיום בנמצא טיפולים יעילים, בטוחים ונגישים, המסוגלים לתת פתרון פשוט ובטוח לשילוב שתי המחלות הקשות הללו", מבהיר זיו כלפון, מנכ"ל חברת אלווטיקס מדיקל, מפתחת שתל הנוביקס (NobiX System) המיועד להחליף את ניתוח מעקף הקיבה המסורתי.

מה הקשר בין השתיים?

"מחקרים שנערכו בשנים האחרונות העידו כי רקמה שומנית מבקרת תהליכי יצור חומרים מסויימים, ביניהם הורמון בשם אדיפונקטין, אשר רמה נמוכה שלו קשורה במישרין להשמנה ביטנית וגם לרגישות לאינסולין. מסיבה זו, ניתן לראות בשלב הראשון למחלה כמויות אינסולין מוגברות בד בבד עם עלייה ברמת הסוכר בדם, זאת למרות שתפקידו העיקרי של אינסולין הוא להפחית את רמת הסוכר בדם. עם התקדמות המחלה, יתרחש ברוב המקרים גם הרס התאים האחראים לייצר אינסולין. במקרים בהם הסוכרת התפתחה בעקבות השמנת יתר, ירידה משמעותית במשקל לאורך זמן תרמה לאיזון רמות הסוכר בדם ולהקטנת הצורך בטיפול תרופתי. ולכן החשיבות הרבה של הורדת משקל הגוף ושיפור הרגלי התזונה של חולים אלו".

מהם הטיפולים הנהוגים כיום בסוכרת מסוג 2?

"הטיפול התרופתי מטפל בעיקרו בסימפטומים ולא בשורש המחלה, ומטרתו לאפשר לחולים להתנהל בחיי היומיום ולא לרפא אותם. אך אם לא מטפלים בסוכרת עצמה הבעיה מחריפה כאשר מבינים שבהרבה מקרים הטיפול התרופתי מאבד את יעילותו לאורך זמן, ולחולים שנשארים ללא טיפול תרופתי מתאים ויעיל אין אפשרויות רבות, למעט הניתוח הקיצוני של מעקף הקיבה. ניתוח זה עוקף למעשה את תחילת המעיים – התריסריון וכתוצאה מכך השומנים, הסוכרים והוויטמינים אינם נספגים בתריסריון והגוף יכול לבצע לעצמו מעין "Restart" התורם להשגת איזון מטבולי תקין. באופן אבסורדי, אחוז החולים שבשלב זה של מחלתם מתאימים לניתוח הינו נמוך מאוד, זאת בשל הסיכון הגבוה הכרוך בניתוח רציני שכזה הכולל מניפולציה אנטומית קיצונית, דרישה לשינוי משמעותי באורח החיים ובהרגלי האכילה."

מהי הייחודיות של השתל אותו פיתחתם?

"שתל הנוביקס מחליף את ניתוח מעקף הקיבה ומביא להפחתה משמעותית במשקל הגוף ושמירה על רמות תקינות של סוכר בדם. באמצעותו ניתן למנוע את ספיגת הסוכרים והשומנים בתריסריון, שהינו כאמור המקטע הפעיל במעיים שדרכו הגוף מווסת תהליכים מטבוליים רבים. כך החולה משיג את האפקט החשוב של ניתוח מעקף הקיבה שהזכרנו ללא ניתוח. ייחודו של השתל הוא בהתאמתו להשתלה פשוטה בהליך הזהה לבדיקה גסטרוסקופית רגילה. השתל מיועד לטיפול לטווח זמן שנקבע מראש של עד כחצי שנה. הטיפול מאפשר קבלת שליטה על מאזן הסוכר בגוף וירידה משמעותית במשקל ללא שום שינוי אנטומי. לפיתוח שלנו תכונות ייחודיות ובעיקרן היותו פיתרון זעיר-פולשני, הפיך, יעיל ובטוח. אין צורך בזמן החלמה ארוך ובגלל שמדובר על הליך פשוט יחסית הוא יתאים גם לאנשים בעלי השמנה חמורה מאוד שהרופאים חוששים לשלוח אותם לניתוח מעקף קיבה בשל הסיכון לסיבוכים הנלווים לניתוח."

אלווטיקס מדיקל (Allevetix Medical) הינה חברה ישראלית המתמחה בפיתוח מוצרים רפואיים, ובמיוחד בפיתוח שתלים המתבססים על טכנולוגיה חדשנית. צוות המפתחים בחברה הינו מגוון ומולטי דיסציפלינרי אשר מורכב בין היתר מרופאים, פיזיקאים, מהנדסי ביו-רפואה, חומרים ועוד. השילוב יוצא הדופן בין אנשי הצוות מוביל לפריצות דרך מדהימות ומעניק יתרון משמעותי לפיתוח השתל הייחודי.

"נכון לעכשיו סיימנו ניסוי ראשון בבני אדם במסגרתו נבדקו חולים במשך שלושה חודשים", אומר כלפון, "מצאנו שבזמן זה הורידו החולים 13% ממשקל גופם ובנוסף הורידו את היקף הטיפול התרופתי שלהם ב-50% תוך שבועות ספורים. בשנה הקרובה נקיים ניסוי ארוך יותר של חצי שנה ואנו מצפים לראות תוצאות טובות עוד יותר. התחזית החיובית הביאה גם להתעניינות במוצר שלנו ואנו מאוד נרגשים לפתח את הטיפול החדשני שיגרום לשיפור משמעותי באיכות החיים של חולים רבים בארץ ובעולם."

ליצירת קשר: https://www.allevetix-medical.com