פתרונות משולבים |

מכפיל הכוח הנדרש להתמודד עם האתגרים העסקיים של העידן הנוכחי

כאשר המהפכה הדיגיטלית הנדרשת מהארגון נסמכת על חמישה צירים טכנולוגיים מרכזיים המשולבים זה בזה – נוצר מכפיל כוח שמסוגל להתמודד עם כל אתגר עסקי. ראיון מיוחד עם רנית זקצר, ה-CTO של ענקית המחשוב הישראלית מטריקס // גליה היפש

גליה היפש, בשיתוף מטריקס
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יד על עכבר
מכפיל הכוח הנדרש להתמודד עם האתגרים העסקיים של העידן הנוכחיצילום: Shutterstock
גליה היפש, בשיתוף מטריקס
תוכן שיווקי

אין ספק שהעידן הדיגיטלי מציב אתגרים עצומים בפני הארגונים הגדולים. המחשוב המואץ כתוצאה מהקורונה, הדרישה לספק הכל במיידי כאן ועכשיו כמובן עם אבטחת מידע הולמת – הם תנאים שאינם פשוטים לאף ארגון. ענקית המחשוב הישראלית מטריקס מגדירה כיום חמישה צירים טכנולוגיים מרכזיים להתמודדות הזו המאוגדים יחד תחת כותרת הגג: D2C3. חמשת הצירים המיוצגים בביטוי זה הם: Digital, DnA (Data & AI), Cyber, Cloud, Core."היכולת של מטריקס לייצר חיבור בין חמשת הצירים הללו, שבהם היא מובילה, מייצרת מכפיל כוח שהוא בסיס נדרש להתמודדות עם האתגרים העסקיים הגדולים", מסבירה רנית זקצר, ה-CTO של מטריקס ונותנת ארבע דוגמאות מעולם תוכן שונים.

אתגר פלטפורמות הדאטה השיתופיות

בפלטפורמות דאטה שיתופיות המטרה היא להפוך את הדאטה של הארגון או את הדאטה שארגון אוסף מהאקו-סיסטם שלו, לפלטפורמה שמונגשת ללקוחות/חוקרים/שותפים של הארגון. זקצר מביאה לדוגמא פרויקט שבו זכתה חברת הבת של מטריקס, matrixDnA ב-2016 במשרד הבריאות. "המשרד רצה להנגיש את המידע הנאסף מארגוני בריאות לטובת חוקרים המקדמים מחקרי בריאות", היא אומרת. "הפלטפורמה מאפשרת למשרד לאסוף את המידע הרלוונטי למחקר מגופי הבריאות השונים, להתמים אותו (מלשון תמימות – אנונימיזציה של הנתונים כדי לא לחשוף מידע אישי) ולאפשר מחקר דיגיטלי בסביבה סגורה ומוגנת".

רנית זקצרצילום: סאם יעקבוסון

בתחום זה מטריקס גם הקימה את מאגר האשראי הלאומי של בנק ישראל שאוסף נתונים פיננסיים מכל השוק הפיננסי, מייצר את מאגר האשראי הלאומי ומנגיש את המידע לאזרחים וללשכות האשראי. כמו כן מטריקס זכתה לאחרונה במכרז של הלמ"ס לפלטפורמת דאטה שיתופית שבליבתה יהיה אגם מידע המבוסס על המידע שנאסף ממשרדי הממשלה השונים. הפלטפורמה תשרת חוקרים מהאקדמיה ומהמגזר הציבורי במחקרים שנעשים לטובת הציבור והחברה. "בכל הפרויקטים הללו הקמנו (או שאנחנו מקימים) אגם דאטה, מתוכלל, מאורגן, מטויב ומאוד-מאוד מאובטח. הנגשנו שירותים לשותפים/לקוחות של המידע דרך ענן ונתנו שירות דיגיטלי ללקוחות המידע תוך השקעה עצומה בהגנה ואבטחה".

אתגר המודרניזציה של מערכות הליבה

לארגונים רבים יש מערכות מידע ליבתיות (Core), שאחראיות על ניהול מוצרי הליבה של הארגון. "אלה מערכות ותיקות מאוד, לעתים מיושנות", אומרת זקצר, "אך הן עדיין עובדות היטב והושקעו בהן אלפי שנות אדם. החלפת כל המערכת יכולה להיות פרויקט מסוכן, יקר וארוך, ולא תמיד ישים. מצד שני, נדרש כיום לחבר את המערכות הללו לערוצים דיגיטליים, לתובנות של דאטה, ל-AI ו-ML. גישת המודרניזציה שמטריקס מיישמת היום אצל לקוחותיה, משמעה להנגיש את שירותי הליבה של המערכת עם APIs, לייצר מעליה שירותים דיגיטליים ולאסוף מידע כדי לייצר תובנות בזמן אמת (DnA). כמובן שפתיחת המערכת מחייבת יצירת שכבות הגנה והשקעה ב-Cyber ואת שכבות הפתרון החדשות (שמדברות עם הליבה) ניישם בענן פרטי או ציבורי".

אתגר התעשייה החכמה

"אתגר תעשייה 4.0 (Industry 4.0) הוא למעשה תפיסה לניהול מפעלים ותהליכים תעשייתיים באופן חכם ודיגיטלי, תוך הוספת שכבות טכנולוגיות מתקדמות מעל למכונות הפיזיות באמצעות טכנולוגיות כגון האינטרנט של הדברים, ניתוח מידע בזמן אמת, רובוטיקה, בינה מלאכותית, מחשוב ענן ותוך מימוש של הגנת סייבר", מסבירה זקצר. "המושג Industry 5.0 לוקח את התפיסה עוד צעד קדימה ומייצר את החיבור בין אנשים ומכונות. מטריקס למשל מציעה, באמצעות פתרונות Mixed Reality של PTC, לאפשר לאנשים לטפל מרחוק במכונות, או לתמוך מרחוק במישהו שנמצא פיזית במפעל אך מיומן פחות, ולקבל החלטות תוך צפייה בדימוי דיגיטלי מלא של רצפת הייצור. כשאנחנו מסייעים ללקוח לעשות את הטרנספורמציה ל-Industry 4/5.0, אנחנו עוזרים בשיפור איכות, ב-TTM בהתייעלות ובהעלאת הפריון".

אתגר הבנקאות הפתוחה

מהפכת הבנקאות הפתוחה (Open Banking) שבסיסה בשינוי הרגולציה, מחייבת בנקים וחברות אשראי להעביר מידע של הלקוחות שלהם, בכפוף לאישור מפורש של הלקוח, לגופים אחרים ובהם חברות פינטק וטכנולוגיה שאינן נמנות עם הארגונים הפיננסים המסורתיים. מטרת השינוי היא להגדיל את מנעד השירותים הפיננסיים, להגביר את התחרות ולתת יותר ערך ללקוחות – כלומר, לכולנו. "כמובן שהמהפכה הזו מתבססת על כל צירי ה-D2C3: מתחברים למערכות הליבה של הבנק, מייצרים מידע להחצנה, מחצינים אותו בפלטפורמה דיגיטלית, עם יתרון גדול למימוש בענן ומגינים על כל שרשרת האספקה עם סייבר", מסבירה זקצר. לסיכום, אומרת זקצר, מדובר בארבעה אתגרים שונים בעולמות תוכן שונים לחלוטין, והם רק מעט מהאתגרים שאנחנו במטריקס מתמודדים איתם, שבכולם החיבור של כל צירי הפעולה יחד יוצר מכפלת כוח המאפשרת לצלוח את אתגרי העידן החדש.

בשיתוף מטריקס

רוצים לשמוע עוד? צרו קשר עם מטריקס