בונים את הארץ, שומרים על הסביבה: קבוצת עזריאלי פועלת לעתיד בר קיימא

במסגרת פעילותה, קבוצת עזריאלי מאמצת מגוון יעדים לצמצום פליטות הפחמן הדו־חמצני והפחתת טביעת הרגל הסביבתית. בקבוצה מספרים על השינוי שכבר נעשה בתהליך בניית מגדל הספירלה החדש — ועל המהלכים והמהפכות שעוד צפויים בעתיד

אגם קדם לוי, בשיתוף עזריאלי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מגדל הספירלה
מגדל הספירלה. הדמיה: KPF Architects
אגם קדם לוי, בשיתוף עזריאלי
תוכן שיווקי

המחויבות הגוברת לפעולה בעניין משבר האקלים מתבטאת בשנים האחרונות גם בשינויים דרמטיים בענף הבנייה. אמנם כבר אין עוררין על החשיבות הסביבתית של התנהלות נכונה בתעשיות האנרגיה, הייצור והתחבורה, אבל עד לאחרונה ענף הבנייה היה ל"גורם הנסתר" לפליטות גזי חממה וזיהום סביבתי. כעת המודעות הגוברת מובילה חברות רבות לשנות את צורת החשיבה שלהן בכל הקשור לבנייה ירוקה, צריכת אנרגיה וטיפול בפסולת בניין.

קבוצת עזריאלי, העוסקת בבנייה של מתחמים דינמיים למטרות עבודה, קמעונאות ומגורים, נמצאת כבר שנים בחזית המהפכה הסביבתית הזאת. עם 19 קניונים ומרכזי מסחר, 17 נכסי משרדים ו–4 בתי דיור מוגן תחת המותג "פאלאס" — בקבוצה חולשים על חלקים נרחבים מפעילות הנדל"ן והבנייה בישראל. בעזריאלי מסבירים כי ענף הבנייה אמנם אחראי לנתח נכבד מפליטות גזי החממה, אך ביכולתו לשמש גם כאחד המנועים הגדולים לפתרון.

הולכים על עתיד בר קיימא

בהתאם לגישת האחריות התאגידית, קבוצת עזריאלי אימצה SDG למספר יעדים בתחומי האחריות הסביבתית, הקהילתית והחברתית, ניהול ההון האנושי וכמובן — הקיימות בתכנון.

יו"ר קבוצה עזריאלי, דנה עזריאלי: "אני רואה חשיבות עצומה בשילוב קיימות ואחריות תאגידית בפעילות העסקית של הקבוצה, מתוך ראייה ארוכת טווח והכרה בצורך הממשי לשמירה על הסביבה בה אנו חיים, ניהול עסקי אחראי ואתי ותמיכה בחינוך דור העתיד. כל אלו, מצריכים תשומות ניהוליות ומשאבים רבים, אך אני מאמינה שהשקעה זו תשיא ערך רב לחברה ולמחזיקי העניין בה".

לקריאת דו"ח אחריות תאגידית 2019-2020 של קבוצת עזריאלי >>

כך, כל חטיבות הקבוצה — מההנהלה הבכירה ועד לצוותים בשטח — מחויבות למגוון נוהלי עבודה, תהליכים ובנייה ירוקה ב–100% מהנכסים. בעזריאלי מקפידים על תכנון בסטנדרטים מחמירים של בנייה ירוקה — תקן LEED האמריקאי, שלפיו מתוכננים רוב הפרויקטים בקבוצה, מתעדכן בכל שנה ומציב רף גבוה יותר בהתאם למגמה העולמית. בנוסף פועלים בקבוצה לצמצום צריכת האנרגיה והמים, ייצור אנרגיה מתחדשת, מחזור אשפה והסטת פסולת ממטמנות — וכן בחינה של תהליכי ייצור חומרי בנייה ודרך הטעמתם במבנה. האסטרטגיות ודרכי הפעולה הללו נמצאות בבסיס שיטת העבודה של קבוצת עזריאלי זה שנים, מתוך שאיפה מוצהרת להפוך את סביבות החיים שלנו לנקיות ובנות קיימא לאורך שנים.

דנה עזריאלי, יו"ר קבוצת עזריאלי

בימים אלו שוקדים בקבוצה על הקמת מגדל הספירלה בתל אביב — בסמוך למרכז עזריאלי הקיים. במסגרת המחויבות לייעול אנרגטי ושימוש במקורות אנרגיה מתחדשים וטבעיים, בפרויקט הספירלה תוכננה מערכת הצללה מתקדמת המורכבת מאלמנטי הצללה אנכיים שהותאמו לחזיתות המבנה המעוגלות. בעזרת מערכת הצללה חדשנית זו ניתן להפחית את עוצמת הסנוור והחום, ולתרום ליעילות האנרגטית של המבנה. כמו כן, בפרויקט ישולבו פאנלים סולאריים לצורך ייצור אנרגיה מתחדשת באתר.

במיזם הספירלה החדש מתבצעת גם בחינה של תערובות הבטון המשמשות לייצור המבנה תוך תיעדוף תערובות המכילות שיעור גבוה יותר של חומר ממוחזר. כך חותרים ביעילות אל עבר היעד — הפחתת הפחמן הגלום וצמצום טביעת הרגל הפחמנית של הפרויקט כולו. בעזריאלי מעידים כי בחלק מהמקרים שימוש בחומרים ממוחזרים עשוי אף לתרום לחוזקה של התערובת וכך לענות על מספר צרכים במקביל.

אחריות לאורך זמן

בקבוצת עזריאלי מסבירים כי היכולת לחולל שינויים בענף הבנייה לא מוגבלת רק למיזמים שנמצאים בעיצומם של הליכי תכנון או בנייה. מרכיב חשוב בהתמודדות עם משבר האקלים הוא הקטנת טביעת הרגל האקולוגית והפחמנית של בניינים קיימים, שכן אלו מהווים את עיקר נפח התשתיות העולמיות. בקבוצה גיבשו תוכנית אסטרטגית לצמצום השימוש במשאבים בפרויקטים קיימים ולאחרונה קיבל מגדל עזריאלי המשולש הסמכת Gold של LEED O&M, מגדל המשרדים הראשון בארץ שקיבל הסמכה זו. תקן זה הינו המוביל בעולם בכל הקשור לתפעול ותחזוקת מבנים.

שיטת הדירוג של LEED בוחנת את תפקוד הבניין בכל הקשור לצריכת האנרגיה והמים, כמות הפסולת הנשלחת להטמנה, איכות האוויר בחללי המבנה הפנימיים וכן היבטי התחבורה. התקן המחמיר עושה שימוש באיסוף נתוני זמן אמת על ביצועי הבניין, כאשר ההישג של מגדל עזריאלי המשולש מהווה הכרה בינלאומית נוספת באיכויות הבניין ובהצלחת חזון הקיימות של הקבוצה.

ההפרדת האשפה בעזריאלי, תל אביב

אחד המהלכים המרכזיים של קבוצת עזריאלי הוא תהליך רוחבי להפחתת כ–50% מכמות האשפה הנשלחת להטמנה בתוך שלוש שנים. מאחורי המהלך ניצבת ההבנה כי שליחת אשפה להטמנה גורמת לזיהום סביבתי ובריאותי נרחב ומובילה לבזבוז של שטחים וחומרי גלם. במסגרת זאת הושק במרכז עזריאלי תל אביב פיילוט להפרדת אשפה לזרמים שונים, שיועברו בתורם למחזור, להשבה לאנרגיה, למי קולחין וכן הלאה. המיזם הושק בשנת 2020 וצוות המינהלת הציב בחדר האשפה של המגדל העגול מכונה ייעודית לטיפול בשאריות המזון המיוצרות על ידי המסעדות. המכונה החדשנית מסוגלת לעכל 50 ק"ג של אשפה אורגנית בכל שעה. בנוסף הוצב מכבש לכיווץ ודחיסה של אריזות פלסטיק לצורך שליחה למחזור. כבר כיום, עוד לפני השלמת היעד השאפתני של הקבוצה, יותר מ–50% מהמסעדות במרכז עזריאלי תל אביב מפרידות פסולת אורגנית. כשישה נכסים נוספים הצטרפו לפרויקט הסביבה ומפרידים אשפה ההולכת למחזור וכיו"ב.

בקבוצת עזריאלי מבהירים כי מדובר רק במרכיב אחד בחזון הקיימות של הקבוצה — ומבטיחים להמשיך לפעול לעמידה ביעדים בני קיימא, תוך זיהוי הזדמנויות להתייעלות ולשיפור רווח.

בשיתוף עזריאלי