"אני אומר לשרים: בלי תוכניות מתאר מאושרות – אתם מגבילים את הפיתוח של היישובים וגורמים לבנייה בלתי חוקית"

לראש הוועד המקומי של עין נקובא, סולימאן עוודאללה, יש תוכניות פיתוח מרחיקות לכת בדרך להפיכת היישוב למועצה מקומית, אך אלה מתעכבות בשל מחסור בקרקעות והיעדר תוכנית מתאר מאושרת. בינתיים הוא פועל לפתיחת עסקים מקומיים ומזהיר מפני האלימות של גורמים קיצוניים בציבור היהודי, שמנסים לפגוע ביחסי השכנות הטובים עם יישובי הסביבה

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הוועד המקומי של עין נקובא, סולימאן עוודאללה
ראש הוועד המקומי של עין נקובא, סולימאן עוודאללה צילום: Lahazat gifts & studio – Ibraheem hikel
יואל צפריר
תוכן שיווקי

היישוב עין נקובא לא מגיע בדרך כלל לכותרות העיתונים. הישראלים שעולים לירושלים דרך כביש 1 מתעלמים מהכפר הערבי-ישראלי השקט, הממוקם ממערב לירושלים ושייך למועצה האזורית מטה יהודה. אבו-גוש מצפון לכביש מוכרת יותר וגם נהנית ממיתוג כפול: כבירת החומוס האזורית וכמארחת פסטיבל המוזיקה הווקאלית, שנערך פעמיים בשנה במנזרים העתיקים במקום. אבל פרנסי עין נקובא משוכנעים שכל זה עוד ישתנה. הפוטנציאל התיירותי הוא ענק – נוף הררי מרהיב מעוטר בצמחייה ארץ-ישראלית, תרבות ומורשת ייחודיים, מיקום על אם הדרך לירושלים ובלב שמורה עתירת ערכי טבע, נוף ומורשת. גם הקולינריה המקומית יכולה להיות אטרקציה.

לראש הוועד המקומי, סולימאן עוודאללה, שמוכר יותר כסולימאן אבו-נאסר, יש תוכניות מרחיקות לכת. להרחיב את הכפר ולספח אליו 350 דונם. לייסד בי"ס מקצועי וסניף של מכללה אקדמית להנדסה. להקים מרכז מסחרי ואולם חתונות. לטפח עוגני צמיחה מקומיים ולהגדיל את ההכנסות העצמיות. זה יאפשר להכריז על היישוב כמועצה מקומית ולהגדיל את מספר תושביו עד ל-7,000 בעוד עשר שנים. גולת הכותרת של החזון הוא, כאמור, פיתוח התיירות – הקמת בית מלון וצימרים על צלע ההר, שמשקיף אל המעיין היפהפה עין מוסא, בלב נוף תנ"כי של מטעים, כרמים ובוסתני פרי.

אם רוצים להתפתח - חייבים עסקים מקומיים

כל התוכניות הללו מחייבות אישור תוכנית מיתאר וזו, כמו בכל המגזר הערבי, תקועה. התקיעות הזו לא מאפשרת להקים בתים חדשים, מונעת פיתוח עסקי ושוללת מהיישוב מקורות הכנסה חיוניים. כך נוצר מעגל קסמים. ללא הכנסות עצמיות מספיקות, לא יוכרז המקום כרשות מקומית. ללא הכרזה כזו, קשה להמשיך במאמצי הפיתוח.

עוודאללה רוצה להתרחב ולקלוט אוכלוסייה חדשה, אך מתעקש על שמירת הצביון הכפרי של המקום, ובעיקר לא מעוניין לקלוט בו משת"פים וסוחרי סמים, כמו שאוהבים לדחוף ליישובים הערביים. הוא משתתף באין-ספור ישיבות ועובד על תוכנית המתאר חדשה שזוכה להתנגדויות רבות. חלק מהאדמות שהוא רוצה לספח הן אדמות מינהל שבמקור מיועדות לחקלאות, אבל כרגע עומדות שוממות. המאבקים הם גם פוליטיים. הסאבטקסט הוא לא לתת לערבים אדמות.

"כל הבלאגן הוא בגלל שאין תוכנית מיתאר במגזר הערבי", מבהיר ראש הוועד. "זה מגביל בנייה ויוצר קשיים עצומים. זה גם מביא לבנייה בלתי חוקית. אני לוחץ שיאשרו תוכנית מתאר חדשה, שתחליף את הישנה וזה מתעכב בלי סוף. אני מסביר את הצרכים של היישוב, אבל לא שומעים אותי. זה לא מעניין אף אחד ולכן הכל תקוע. אנחנו זקוקים להרחבה, גם כדי לאפשר בנייה לזוגות צעירים, ומגיע לנו שייתנו לנו אדמות".

בינתיים העסקים במקום מתפתחים, זאת למרות שרוב תושבי המקום מוצאים את פרנסתם בחוץ - בעיריית ירושלים, באגד, במשטרה - או עובדים כעצמאים מחוץ ליישוב. יש כיום ביישוב כ-40 עסקים מקומיים: מינימרקטים, בתי קפה, מאפיות, קונדיטוריות, אטליזים, מכבסות, חנויות לחומרי בניין, מוסכי פחחות וצבע, לצד מספרות, מכוני קוסמטיקה וחנויות בגדים. בתי הקפה שמגישים כנאפה ומציעים נרגילות הפכו לאטרקציה גם לתיירים וגם לישראלים שמחוץ ליישוב. המסעדה במקום נסגרה בתקופת הקורונה וראש הוועד פועל לפתיחתה מחדש. בתוך כך מטפח חלום - לפתוח במקום חומוסיות שיציעו חומוס אותנטי. יש לו רשימה של יזמים פוטנציאליים שבקרוב יקבלו ממנו טלפון.

"יש התפתחות יפה במקום, אבל זה לא מספיק", מדגיש עוודאללה. "אני משכנע אנשי עסקים מקומיים שייפתחו עוד עסקים כאן, או שיעבירו לפה את העסקים שלהם שנמצאים כרגע מחוץ ליישוב. אפילו במעלה אדומים. במקביל אני פועל להביא כסף מבחוץ. חשוב שיהיה כאן מגוון של עסקים בתחומים שונים. אני לוחץ, מעודד, דוחף. זה תופס חלק גדול מהזמן שלי, אבל אין ברירה - אם רוצים להתפתח – חייבים עסקים. לא רק כאלה שישרתו את תושבי המקום, אלא גם כאלה שיביאו אנשים מבחוץ, בעיקר תיירים".

מכהן בתפקיד בהתנדבות

היישוב עין נקובא הוקם בשנת 1962 על-ידי נכבדים מהכפר בית נקובא, שתושביו עזבו אותו במלחמת העצמאות ולא הורשו לחזור אליו לאחריה (על מקומו נבנה המושב בית נקופה). תושבי בית נקובא נאלצו להתגורר באבו גוש עד 1962, אז קיבלו שטח להקמת יישובם בצמוד לכפר עין ראפה (שמקור תושביו בכפר סובא). המדינה בנתה 20 יחידות דיור משפחתיות ל-20 משפחות כפיצוי על הפינוי ההוא. כיום גרים בו 4,300 תושבים, רובם המכריע מוסלמים. יש גם משפחה נוצרית אחת ומשפחה יהודית בעלת חוות סוסים.

סולימאן עוודאללה הוא נצר לשושלת של פוליטיקאים מקומיים. סבו היה מוכתר בית נקובא המקורי והוא ירש את דודו בתפקיד יו"ר הוועד של עין נקובא החדשה. הוא עצמו נולד באבו-גוש ב-1954 ועבד עם אביו בחקלאות, לאחר שהאב הוציאו מביה"ס בו למד. בגיל 16 ברח מהיישוב ועבר גלגולים רבים. הוא סיים קורס מלצרות בביה"ס "תדמור" בירושלים ואחר כך גם קורס ניהול, הדרים לאילת וחזר להדריך מלצרים זוטרים במלון "רמת השלום" בירושלים. מלצרות הייתה אז מקצוע. ב-79' נישא וב-81 עבר תאונה קשה שגרמה לו לעזוב את המלונאות ולעבוד כעצמאי. בינתיים למד היסטוריה והפך פעיל בתנועת מרצ. ב-99' פנו אליו מהכפר כדי שיתמודד על ראשות הוועד והוא עשה זאת בברכת דודו. בבחירות הביא ארבעה מתוך שבעה מנדטים. הוא כיהן שתי קדנציות לסירוגין כראש הוועד ומאז 2014 הוא מכהן ברציפות בתפקיד ועושה זאת בהתנדבות.

כשנכנס לראשונה לתפקידו הוא גילה בעיקר שממה. לוועד לא היה אפילו נייר מכתבים וחשבון בנק, שלא לדבר על עניינים מכריעים יותר כמו תוכנית מתאר. אט-אט הוא יצק את היסודות למינהל תקין. הקים מזכירות, מינה יועץ משפטי ומנהל חשבונות. בא לעבוד. גם דאג לשכור מבנה הולם לוועד כדי שהתושבים יתייחסו ברצינות להנהלה המקומית. ביישוב לא הייתה תשתית מים וביוב והוא דאג לחבר אותו לרשת הארצית. גולת הכותרת הייתה הקמת בי"ס יסודי וחטיבת ביניים, יחד עם עין ראפא, שבו לומדים היום 1,200 תלמידים. עד אז נאלצו ילדי עין נקובא להרחיק לאבו-גוש כדי ללמוד, אבל אירוע טראגי שבו בנו שלו הותקף על-ידי ילדי אבו-גוש הביא אותו להיאבק על הקמת בית ספר במקום.

יחסי שכנות מצוינים עם היישובים היהודים

לאחרונה הגיע היישוב שלא בטובתו לחדשות, כאשר אלמונים הציתו רכב וריססו כתובת על קירות אחד הבתים. תושבי המקום, אנשים שלווים בדרך כלל, הופתעו. לעוודאללה יש מושג מי הם הפורעים, אך הוא נזהר שלא לנקוב בשמם והוא מכון את דבריו אל גורמים קיצוניים בחברה הישראלית: "יש יהודים קיצוניים, כמו אנשי 'תג מחיר' ואחרים, שרוצים לחבל בחיים המשותפים שמתפתחים בין יהודים לערבים. נכון, זה רק קומץ אבל הם משפיעים. הם לא יצליחו לגרור אותנו לאלימות. אנחנו כפר שקט והיחס שלנו לבני דודנו היהודים הוא מעולה. כך היה לפני קום המדינה וכך היה גם אחריה. יש לנו יחסי שכנות מצוינים עם כל היישובים האחרים במועצת מטה יהודה. הם שכנים שלנו. קריית ענבים, קסטל, בית נקופא, צובא. שכנות טובה מאוד. צריך שמישהו בהנהגה יגיד: 'מי שחושב לזרוק את היהודים לים - טועה, אבל גם מי שרוצה לזרוק את הערבים לים - טועה'.

"אני יליד הארץ ואני מאמין שזו המדינה שלי", הוא אומר בהדגשה. "אני נאמן לה. משלם מיסים. חלק גדול מהצעירים ביישוב משרתים בשירות לאומי וחלקם בצבא. אף אחד לא זרק אבן ולא השתתף בשום אינתיפאדה. אנחנו לא נגררים לשום אלימות. אנחנו עובדים עם יהודים ורואים בהם בני ברית, אבל אנחנו דורשים שוויון. כפעיל מוכר במרצ, אני לא מתבייש להגדיר את עצמי כשמאלני. אני נפגש עם שרים וח"כים מכל המפלגות ושואל אותם: 'למה אתם מתייחסים אלינו כאל אזרחים מדרגה שנייה? אני דרגה ראשונה! אין הבדל בינינו לבין היהודים. האשמה היא של כל הממשלות שלא פעלו מספיק כדי לשלב את ערביי ישראל".

לאן אתם הולכים מכאן? מהו החזון לפיתוח היישוב?

"העתיד של המקום תלוי בפרנסה ולכן הקמת מרכז מסחרי היא עניין קריטי. המטרה שלי היא שיקומו במקום כמה שיותר עסקים, אבל שונים, ובמקביל לפתח את התיירות. יש כאן אפשרויות גדולות של פיתוח. אני מקווה שבסוף נשיג תוכנית מתאר, שתענה על הצרכים של תושבי עין נקובא. אני אופטימי. יש סיכוי טוב שלמרות כל הקשיים היא תאושר".

מלכת הממולאים
אוכל מוכן לכל האירועים, טעם של פעם. כשר

מלכת הממולאים

בעל העסק: נסרין אחמד עבדאללה.

כתובת: רחוב הוואדי 1.

נייד: 050-9111338, 050-8111396.

פייסבוק

Oba.hop
ממתקים, קינוחים וכנאפה. שיפודים, גלידות וקרפים

Oba.hop

בעלי העסק: אנואר ואחמד עבדאללה.

כתובת: רח' הדקלים 1.

נייד: 052-3194946.

פייסבוק

מלך הנרגילות
בית קפה ונרגילות

מלך הנרגילות

בעל העסק: עלאה הייכל. נייד: 050-2452782.

כתובת: רח' הוואדי 10. קישור לפייסבוק:
מלך הנרגילות אמיר
פייסבוק

הבית סלווה
מסעדה. אוכל ערבי מסורתי אותנטי

הבית סלווה

בעל העסק: סלווה עוודאללה.

נייד: 054-3355354.

כתובת: רח' הדקלים.

פייסבוק

Design
כלי בית, מתנות ואקססוריז.

Design

בעל העסק: מייקל אמין

נייד: 050-2333306

כתובת: רחוב הוואדי 1, עין נקובא - צד שמאל של הכביש.

פייסבוק

פרחי השלום
חנות פרחים, עציצים ומתנות

פרחי השלום

בעל העסק: אחמד עבדאללה.

נייד: 050-6398710.

כתובת: רח' המעיין 2.

פייסבוק

Dessert
בית קפה, מאפה בית חם, ממתקים ועוגות לימי הולדת וכנאפה על הגחלים

Dessert

בעל העסק: מחמוד עבדאללה.

כתובת: המעיין.

נייד: 054-2156669.

פייסבוק