"פרסום במגזר הערבי יגדיל את פוטנציאל היציאה של השוק ממשבר הקורונה"

אדהם חסדייה, מבעלי משרד הפרסום הוותיק "סקטורס אלבוסתאני", רואה את המגמות המעצבות את המגזר הערבי בישראל ומצביע על הפוטנציאל הגדול שהוא טומן בחובו בזמנים של משבר כלכלי חסר תקדים. "העתיד נמצא במגזר הערבי בישראל"

נועם אלקריב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם אלקריב
תוכן שיווקי

כמו שראינו במערכת הבחירות האחרונה, ההבנה שהקול הערבי ראוי להישמע ולעצב את המציאות בישראל עולה עכשיו יותר ויותר מעל פני השטח. בשנים האחרונות יותר חברות ישראליות מעדיפות לפנות בפרסום ממוקד גם לקהל הערבי ישראלי.

אדהם חסדייה

"החברה הערבית בישראל היא חברה מאוד צרכנית שעוברת בשנים האחרונות תהליך של מערביזציה", אומר אדהם חסדייה, מנכ"ל חברת הפרסום "סקטורס אלבוסתאני" – משרד פרסום ותיק ומוערך שמתמחה בפרסום ממוקד למגזר הערבי בישראל.

"בשנים האחרונות אנו רואים שמעמד הביניים הערבי גדל והדור הצעיר הופך דומיננטי ומעצב את דפוסי הצריכה. החברה הערבית עוברת שינוי התנהגותי ותרבותי עמוק. השינוי מתבטא בירידה בשיעור הפריון ומנגד עליה מתמדת בשיעור הנשים העובדות, ועלייה בשיעור בעלות ההשכלה הגבוהה. כתוצאה מתהליכים אלו חל גידול בהכנסה הכוללת ועליה בכסף הפנוי להוצאה (disposable income). אנו רואים שיותר חברות ישראליות שרוצות להתרחב ולגדול, מרחיבות את קהל היעד שלהן ופונות יותר ויותר למגזר הערבי ישראלי", מוסיף חסדייה.

"הקורונה שינתה את הכלכלה לחלוטין והביאה איתה מיתון קשה למגוון שווקים. עדיין לא ראינו את התוצאות הסופיות שלה ואני חושב שחברות שרוצות להגדיל את קהל היעד והמכירות שלהן צריכות להתמקד בכוח האדיר של המגזר הערבי-ישראלי".

חסדייה מונה מספר רב של חברות שהחלו לפנות למגזר הערבי בישראל ונעזרו בשירותי משרדו החל מהמרכז הבינתחומי, חברות הנעלה וביגוד, נתיבי הצפון ועוד. זאת לצד חברות וותיקות שפונות למגזר הערבי בצורה מוסדרת מזה שנים רבות כמו: תנובה, טמפו, סופר פארם, בנק הפועלים, סימילאק ועוד.

לדבריו, "העתיד נמצא בחברה הערבית" והתקופה האחרונה שמסמנת את תחילת החזרה לשגרה, יכולה להוות הזדמנות לעסקים רבים אשר מעוניינים לנצל את ההזדמנות להגדיל את קהל לקוחותיהם במגזר הערבי בישראל.

"תוצאות מערכת הבחירות האחרונה, מלמדות עד כמה החברה הערבית שואפת להשתלב ולחזק את האינטראקציה שלה עם החברה היהודית. חברות אשר יפעלו לחיזוק השילוב של החברה הערבית הן בתוך הארגון (עובדים ומנהלים), והן מחוץ לארגון (לקוחות וצרכנים), יראו את התמורה החיובית לכך בתוצאות העסקיות".

אם אני בעל עסק אשר מעוניין להתחיל לפרסם במגזר הערבי, מאיפה אני צריך להתחיל?

"ראשית, כדאי לדעת מהי נקודת המוצא ואיפה החברה עומדת כיום ביחס לשוק ולחברה הערבית, שזה הבסיס לקבלת החלטות נכונות וקביעת הדרך המתאימה להשגת התוצאות הטובות ביותר.
יש לנו צוות מקצועי שמגיע מתוך המגזר הערבי, מכיר את חיי היום-יום וחשוף לתמורות, למגמות ולשאיפות של המגזר הערבי המתפתח. אנחנו לומדים את המגמות והשווקים ומבצעים מחקרי צריכה וסגנון חיים מתמחים ומובילים בתחום".

אדהם מוסיף כי אחרי שמבינים את מצב השוק אל מול המוצר, יש צורך בקביעת מטרות עסקיות ברורות לטווח הקצר ולטווח הארוך. "חברות אשר כבר עובדות עם החברה הערבית לאורך זמן, יכולות לתכנן מהלכים ולראות תוצאות עסקיות בטווח הקצר. לחברות אשר להן זוהי פעילות חדשה, מומלץ לבנות תוכנית ארוכת טווח. אנחנו נוכל ללוות אותן בתהליך הזה".

אדהם מדגיש כי חשוב לשמור על אותם סימנים ומאפיינים מוכרים של המוצר או השירות, ולא להציג לחברה הערבית מוצרים מופחתים שעשויים להיתפס כסוג ב'. לדבריו, כמו בכל העולם, גם הצרכנים הערבים הופכים ליותר מודעים ויותר ביקורתיים, ובעידן הרשתות החברתיות הדרך להפצת ביקורות שליליות יכולה להיות קלה, מהירה והרסנית.

"הציבור הערבי הוא צרכן כבד של מדיה דיגיטלית, בכלל, ווידאו בפרט. המדיה הדיגיטלית מהווה מקור השפעה גדול. המדיה הדיגיטלית והרשתות החברתיות, מאפשרות לצעירים לפרוץ את גבולות הישוב, את גבולות הסביבה הקרובה, את הקודים החברתיים ולהגיע הכי רחוק שיש".

ומה עצת הזהב שלך?

"ללא ספק לעשות שימוש בחומרים שיווקיים וקריאטיביים ייעודיים המשלבים דמויות מתוך החברה הערבית. השימוש בדמויות מתוך החברה הערבית, יחזק את הרלוונטיות והקשב של הצרכנים".

משרד סקטורס אלבוסתאני הינו משרד הפרסום הראשון בישראל שפונה ועוסק ספציפית במגזר הערבי. הוא הוקם על ידי מוסא חסדייה, פרסומאי בעל ותק של מעל 35 שנה בתחום