"לראות מעבר לאופק הפריפריה"

מרכזי קניות הומי אדם הם מנוע צמיחה לכל ישוב, על אחת כמה וכמה כשמדובר בערים ערביות שבזכות רשת 'SEVEN' מבית "צים אורבן" נהנות היום מכלכלה משגשגת, פריחה של תרבות, בילוי ופנאי. כעת מסמנת החברה מטרה חדשה: ייזום, תכנון ובנייה של מתחמי מגורים בבנייה רוויה

שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אום אל פאחם
אום אל פאחםצילום: צים אורבן
שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי

בשנים האחרונות הפך מרכז הקניות באום אלפחם למוקד עלייה לרגל עבור כרבע מיליון תושבי ואדי עארה, ולא בכדי. המרכז בכניסה לעיר הוא אחד מרשת מרכזי קניות `SEVEN`, שיזמה, תכננה ובנתה "צים אורבן" מקבוצת רני צים אחזקות, במטרה לשפר את איכות חייהם של תושבי הפריפריה הערבים והיהודים, בכל הנוגע לנגישות למותגים, בילוי ותרבות בסטנדרטים גבוהים במיוחד. כיום, מלבד באום אלפחם, פועלים ברחבי הארץ חמישה מרכזי קניות בילוי ושירותים נוספים בירכא, ערד, עמק בית שאן, נתיבות, נוף הגליל ומעלות, והיד עוד נטויה.

הדמיה גני תקוהצילום: צים ראובן

"בימים אלה אנחנו נמצאים בשלבים שונים של תכנון ובנייה של מרכזים נוספים, בין השאר, בטירה, רהט, טייבה וטמרה, כמו גם במרכזים שכונתיים מבוססים במרכז הארץ בכפר סבא ובגני תקווה", אומר רני צים, מייסד ומנכ"ל "צים אורבן". "הפער בין היישובים של החברה הערבית ליישובים של המגזר היהודי הוא גדול מאוד והוא בא לידי ביטוי בתשתיות, אזורי תעסוקה, נראות ואפילו בתאי הדואר. אנחנו זיהינו תחומים נוספים בהם היה קיים ריק בצרכנות לגווניה, בילוי שירותים ופנאי. החזון שלנו הוא צמצום של הפערים באמצעות בנייה של קניונים ומרכזים מסחריים, פיתוח של תעשייה, הגדלה של מקומות עבודה שתעשה מהפכה של ממש ותשפיע על החברה הכללית כולה. אני גאה לומר שכבר היום בזכות מתחמי `SEVEN` של צים אורבן, השינוי נראה הלכה למעשה. המטרה שלנו היא להמשיך להיות השחקן המרכזי בתחום ולחלוש על נתח של יותר מ- 50%".

ירכאצילום: צים ראובן

רני צים הוא אחד מאנשי העסקים הנמרצים שידעה ישראל בעשורים האחרונים וזה ניכר בכל יעד ופרויקט שהוא מסמן לקבוצה שהוא עומד בראשה. מרכזי הקניות `SEVEN` הפכו מיום הקמתם לשם דבר ולו רק בזכות העובדה שהם הפכו למרכז היישוב והוסיפו לו ערך כלכלי עצום. "ההסתכלות שלנו היא כזו שרואה בכל חברה צרכנית מנוע לצמיחה. ביישובים בהם אין מרכז קניות גדול, פונקציונלי ואיכותי התושבים יחפשו אלטרנטיבות ביישובים אחרים. כך קרה למשל באום אלפחם - לפני שהוקם בעיר מרכז הקניות שלנו, התושבים יצאו לקנות בעפולה, חדרה או גן שמואל. היום אין להם צורך לצאת מהעיר, כל מה שהם רוצים וצריכים נמצא קרוב לבית", ממשיך רני. "הנגשה של איכות חיים מבחינתנו היא לא מס שפתיים, אלא פועל יוצא של כל פעילות נדל"נית שלנו. אין שום סיבה שלתושבי הפריפריה לא תהיה הזדמנות שווה לרכוש או לצרוך מוצרים, פנאי ותרבות, רק בשל העובדה שמקום המגורים שלהם רחוק מן המרכז. כעת אנחנו מתכננים מרכזים נוספים שיוקדשו גם להנגשה של שירותים רפואיים ואף למגורים בבניה רוויה".

לגבור על כל מחסום בדרך

אחד הקשיים איתם מתמודדים יזמי נדל"ן ביישובים הערביים או הדרוזים הוא המחסור בקרקעות זמינות לפיתוח. הסיבה לכך נובעת בעיקר משום שבניגוד לישובים היהודיים, בהם ניתן לרכוש קרקע ממנהל מקרקעי ישראל או להשתתף במכרז, בישובים של החברה הערבית רוב האדמות נמצאות בבעלות פרטית. "אחרי קיפאון מתמשך, רק לאחרונה מבשילים אישורי תכניות מפורטות לפיתוח ובניה מה שמאפשר הסרה של חסמים בכניסה לפרויקטים משמעותיים", מסביר יואב קפלן, המשנה למנכ"ל ב"צים אורבן". כמי שמשלבים באסטרטגיה הרחבה שלנו תכנון והקמה של מתחמי מסחר, תעסוקה, שירותים ובילוי, פיצחנו את הנוסחה. כיזמים ותיקים בתחום הנדל"ן אנחנו מאתרים שטחים שיש בהם פוטנציאל להשקעה מניבה, ובזכות קשרים שיצרנו וטיפחנו עם השנים, לצד ניסיון רב בתחום אנחנו יודעים לקדם הסדרה לשינוי ייעוד בקרקע לטובת ייזום פרויקטים, ולהמשיך זאת בהקמה שיווק והפעלה איכותית של המרכזים אותם אנו יוזמים ובונים".

הדמיה נוף הגלילצילום: צים ראובן

רני מוסיף כי אם בעבר הכל היה עניין של לוקיישן, היום הקו המנחה את החברה בעבודה הוא בחינה ובדיקה של בעלי הקרקעות. "אנחנו בוחרים אם לקנות או לחכור את הקרקע לטווח ארוך. לחכירה יש יתרונות אדירים, שכן הבעלים של הקרקע הופך לסוג של שותף לדרך שלנו. אנחנו בוחרים את הבעלים שנוח לנו לעבוד איתם ושנוצרה איתם אינטראקציה טובה. כאשר יש אדם מקומי שמעורב בפרויקט זה גם יתרון אסטרטגי לקראת הגשמת המטרה: לבנות חברה לתפארת שתעשה שינוי אמיתי בכל המישורים, תהווה את המקפצה לכלכלה יציבה בישוב ולפתיחת מקומות עבודה נוספים. חשוב לציין שאנחנו לא בונים קופסאות של בטון. התפיסה הכוללת שלנו היא שאנחנו מרכיבים חבילה ומשקיעים בה גם תוכן, למשל: מופעים, פסטיבלים, ירידים, מדיה ועוד. הקמה של מרכזים כאלה בפריפריה יש בה את הכוח לקרב את האוכלוסייה הערבית למוקדי השפעה, לקחת חלק אמיתי בצמיחה הכלכלית, להיות שותפים לדרך לקידום הישוב ולמשוך תושבים גם מהסביבה ומכל הארץ".

פתרון גם לצמיחה הדמוגרפית

לא רק בקרקעות למסחר ותעשייה יש מחסור בחברה הערבית, אלא גם בקרקע לבנייה למגורים. הגידול הדמוגרפי הטבעי בכל היישובים מוביל לא פעם למצוקת דיור אמיתית ולאתגר בפני עצמו. זו הסיבה ש"צים אורבן" בוחנת בחודשים האחרונים כניסה לתחום שוק המגורים במודל משולב של בנייה למכירה והשכרה. "הביקוש לדירות למגורים הוא קשיח לחלוטין", מסביר רני. "התהליכים המתרחשים בחברה הערבית בכל הנוגע לדור הצעיר, הביאו לכך שהם הרבה יותר מעורים ומשתלבים בחברה הכללית, הנשים משכילות יותר. בני זוג צעירים, ששניהם עובדים ומרוויחים יפה, הם רוצים לקחת משכנתא כדי לבנות את ביתם בסטנדרטים גבוהים או לרכוש דירה, לא יכולים לעשות זאת בעיר הולדתם בגלל מחסור בדירות או קרקעות ו"מהגרים" לערים מעורבות. כעת, מרגע שהואץ תהליך הסדרת הקרקעות וניתן לבנות עם היתרים, זו הזדמנות מצוינת להגשים להם את החלום".

רני ציםצילום: מאיר אדרי

לדברי רני, ההיצע של הדירות בחברה הערבית נמוך מאוד והביקוש עצום. "זה לא רק עניין של משחק של השוק החופשי במושגים של היצע וביקוש. דירה למגורים הוא צורך קיומי של משפחות רבות שהיום אין להן פתרון ובלית ברירה מתגוררות הרחק מבני המשפחה. אנחנו היום מוכווני מטרה: לעשות בנדל"ן למגורים בדיוק את מה שעשינו במרכזי הקניות שהקמנו ואנחנו ממשיכים לבנות - להיות חלוצים בייזום, תכנון ובנייה של מתחמי מגורים בבנייה רוויה, שיתרמו לאיכות החיים של האוכלוסייה המגוונת ויאפשרו להם להגשים את החלום על קורת גג, עבודה מתגמלת, חיים איכותיים שיענו על כל הפרמטרים של קדמה טכנולוגית והתאמה לרוח הזמן, והכל בישובי המקור מבלי להזדקק להגירה מהם".

השינוי שכבר עשתה "צים אורבן" עם מרכזי הקניות `SEVEN` בכל הנוגע לביסוס היישובים שבהם הם פועלים, הוביל לכך שיישובים רבים אחרים מבקשים להיות חלק מהמהפכה וכיום החברה עומדת לפני יישום והקמה של שמונה מרכזים נוספים, חלקם בחברה הערבית וחלקם ביישובים יהודיים. "הצעירים בחברה הערבית מחוברים מאוד לרשתות חברתיות, הם ניזונים ומושפעים מהתקשורת בעולם הערבי ומבקשים להיות חלק מתרבות השפע, ולא רק הם. גם המבוגרים יותר משכבת הביניים חשופים יותר לחידושים, מותגים, עיצובים ופיתוחים. אנחנו גאים להיות אלה שזיהינו את הצורך הקיים ונתנו לו את המענה והכל תחת קורת גג אחת. אנחנו יודעים לראות מעבר לאופק הפריפריה, תוך ראייה צופת עתיד שמובילה אותנו להמשיך לפתח וליזום פרויקטים מניבים נוספים לטובת האוכלוסייה כולה והחברה הערבית בפרט", מסכם רני.