רפואה מרחוק בחזית

במאמר ב-Harvard Business Review מ-2015, שעסק בנושא גישות שונות לגבי הקשר בין רופא למטופל ברפואה מרחוק, נכתב כי "בעוד כמה שנים, הרעיון של קבלת טיפול רפואי רק במרפאה או בבית החולים ייראה לנו מוזר". ספק אם כותבי המאמר היו מאמינים שחמש שנים מאוחר יותר מגפה עולמית תהפוך את הרפואה מרחוק לכל כך פופולרית — ותשנה את האופן שבו אנו צורכים שירותים רפואיים

אטל מולכו פיליבה, מנכ"לית פמי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אטל מולכו פיליבה, מנכ"לית פמי
אטל מולכו פיליבה, מנכ"לית פמי
תוכן שיווקי

הקורונה עירערה את הנחות יסוד שהיו מקובלות עד תחילת 2020 לגבי הקשר שבין המטופל למטפל, שהתבסס על מפגש פנים אל פנים בקליניקה. הרפואה מרחוק (טלמדיסין), נמצאת כאן שנים רבות, אבל הקורונה הפכה אותה ל"גיבורה השקטה". הכללים לגבי האופן שבו כולנו צורכים שירותי רפואה הוגדרו מחדש. ניתן לקבל אבחנה מרופא המשפחה בלי להגיע למרפאה, ואפשר להתייעץ עם רופא מומחה מרחוק בלוחות זמנים קצרים, מאחר שגם הרופאים הצליחו לייעל בעזרת הרפואה מרחוק את זמן העבודה שלהם.

באוקטובר האחרון נכנסתי לתפקיד מנכ"לית פמי, אחרי שורה של תפקידים שמילאתי בחברה. פמי היא חברה טכנולוגית־רפואית, החורטת על דגלה רפואה מקצועית, אישית ומתקדמת טכנולוגית. מערכת הטלמדיסין המתקדמת של החברה איפשרה לנו להיות מוכנים בזמן הקורונה לביקוש אדיר לשירותי רפואה מרחוק. ב-2020 ביצענו יותר ממיליון ייעוציים רפואיים אונליין — קפיצה בהיקף של מאות אחוזים לעומת השנים שקדמו לה.

מניסיוני למדתי שכדי להוציא את המיטב מתחום הרפואה מרחוק צריך לפעול בכמה חזיתות במקביל: יש לייצר סינרגיה מיטבית בין הזרוע הטכנולוגית לזרוע הביצועית (רופאים, מטפלים וכמובן לקוחות). הדבר מאפשר ניצול זמן מקסימלי של הרופא, והמטופל נהנה מקבלת ייעוץ רפואי בזמינות גבוהה. לדוגמה, פגישה עם רופא משפחה ורופא ילדים תוך פחות מעשר דקות משליחת הבקשה, או ייעוץ מרופאים מומחים, פסיכולוגים, מרפאים בעיסוק, קלינאיות תקשורת ואפילו מאמני כושר ותזונאים "עד הבית".

בנוסף יש להתנהל באג'יליות ולהגיב במהירות וביעילות ליעדים ולצרכים המשתנים. למשל, להגדיל את היקף הייעוצים אונליין בתקופת מגפה ולגייס במהירות ובדייקנות רופאים וגורמי מעטפת רפואית שיהיו זמינים לכל אורך שעות היממה לקבוצות גיל שונות ולצרכים רפואיים מגוונים.

חשוב גם להשקיע בטכנולוגיה מתקדמת וחדשנית. כדי לעמוד בחזית הפיתוח חשוב כל העת ליצור שיתופי פעולה עם סטארט־אפים בתחומים כמו בינה מלאכותית (AI) וסנסורים, כדי לשדרג ולדייק את המענה הקיים. פמי פיתחה עם החברה הבת UMMANO פלטפורמת טלמדיסין ייחודית, הממזגת בתוכה את כל הטיפול הרפואי הדרוש למתן מענה מיטבי אונליין, ומאפשרת תקשורת קצרת טווח וארוכת טווח עם לקוח הקצה. הטמענו בפלטפורמות הטלמדיסין שלנו גם את הטכנולוגיות של חברות כמו DermaDetect ו-Diagnostic Robotics, המאפשרות למטופל להתחבר בביתו לסנסורים המאפשרים ניתור מצבו על ידי הרופא מרחוק.

הרפואה מרחוק תמשיך להתפתח ולהשתכלל. עלינו לנצל את ההזדמנויות שהיא מייצרת עבור שיפור השירות והזמינות למטופלים — ויפה שעה אחת קודם.