ההגה עובר ללקוח: חדשנות בבנק הבינלאומי

ממסחר אוטומטי בשוק ההון ועד פתיחה של חשבון בדיגיטל; מהמלצות להשקעה בשוק ההון בנייד עד הוראות תשלום ישירות ממערכת ה-ERP בעסק – הבנק הבינלאומי לוקח את הפינטק והבנקאות הדיגיטלית הפתוחה אל דור הבא

גיא רונן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ידיים מקלידות על לפטופ
חדשנות בבנק הבינלאומיצילום: Shutterstock
גיא רונן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

לפעמים דווקא משבר הוא זרז לתהליכים ממושכים. בימי הקורונה, כשכמעט כל צעד בחיינו – החל בקניות, דרך עבודה ולימודים וכלה בצריכת תרבות – נעשה מרחוק, המרחב הדיגיטלי וממשקי המשתמש בו הפכו מעניין של נוחות לחיוניות. את ספקי השירותים והמוצרים זה מחייב לשנס מותניים, לזרז פיתוחים ולעתים לחשב מסלול מחדש. המגמה הזאת לא פסחה כמובן על עולם הבנקאות, אם בפעולות הקלאסיות ואם ביישומים חדשים יותר.

"הפוקוס שלנו על הדיגיטל התחיל הרבה קודם, אבל אין ספק שהוא התחדד בתקופה הזאת", מעידה שירלי שהם קליין, מנהלת החדשנות והדיגיטל בקבוצת הבינלאומי. "ראינו זינוק בשימוש בערוצים הדיגיטליים בכל המגזרים והגילים, כולל בקרב קבוצות אוכלוסייה שלא היו שם באופן אינטנסיבי לפני הקורונה". לשיא הגיעו הדברים במרץ-אפריל, כאשר כ-90% מהפעולות הבנקאיות של לקוחות הבינלאומי בוצעו בדיגיטל. אבל גם כשהמשק נפתח והסניפים חזרו לקבל קהל, שיעור הפעולות המקוונות נותר גבוה – ונראה כי כך גם יישאר".

"הפוקוס שלנו על הדיגיטל התחיל הרבה קודם, אבל אין ספק שהוא התחדד בתקופה הזאת"

כדי לענות על הצרכים המתגברים ולשמור על המובילות, תיעדף הבנק הבינלאומי הקצאה של משאבים מבית לטובת מערך הדיגיטל, ובמקביל המשיך את שיתופי הפעולה עם גופים חיצוניים. בבינלאומי, בנק מוביל בשוק ההון ובייעוץ השקעות הדוגל בגישה מובהקת של מיקוד בלקוח (customer-centric), מחפשים את שיתופי הפעולה שיוכלו לייצר ערך מהותי עבור לקוחות הבנק, ולפשט את פעולותיהם הפיננסיות תוך בניית חוויית משתמש מצוינת.

רוצים לדעת איך פותחים חשבון בבינלאומי? לחצו כאן

Win-Win עם חברות הפינטק

עמי איזקוב, מנהל הפינטק בקבוצה, מתאר מצב של win-win: "מצד אחד, המוסדות הפיננסיים המסורתיים מבינים שאין צורך לפתח את כל הפתרונות לבד – ולפעמים נכון יותר לשלב טכנולוגיות שפותחו מחוץ לבנק כדי להאיץ תהליכים, להציע מוצרים חדשניים ולהעניק שירות טוב יותר. מהצד השני, חברות הפינטק מקבלות הזדמנות להבין כיצד פועלת המערכת הבנקאית, לצבור ידע, מוניטין ואמינות מגוף מקצועי ומוסמך ולספק שירותים שהיו עד לא מזמן נחלתם הבלעדית של הבנקים – מה שמעלה את הסיכוי שלהן בהמשך לגייס הון ולהשיג דריסת רגל בקרב לקוחות ומוסדות גדולים נוספים".

שירלי שהם קליין

בישראל, מזכיר איזקוב, פועלות מאות חברות פינטק. "מדי חודש נולד לפחות סטארט-אפ אחד שיכול להיות רלוונטי עבורנו בהתאם לאסטרטגיה העסקית של הבנק. אנחנו נפגשים עם עשרות חברות חדשות בשנה, בוחנים את השירות או את המוצר שלהן ושואלים את עצמנו איזה ערך מוסף זה נותן ללקוח ומהי מידת ההתאמה של החברה לשיתוף פעולה עם הבנק. במקרים ספורים אבל לגמרי לא מבוטלים, ודאי ביחס לגודלו של הבנק ובהשוואה לבנקים אחרים, יוצאים מזה שיתופי פעולה איכותיים וייחודיים אשר משדרגים את השירות ללקוחות שלנו".

עם שיתופי הפעולה המוצלחים נמנית SmartTrade, מערכת ייחודית שמציע הבינלאומי ללקוחותיו, המאפשרת למשתמשיה להגדיר אסטרטגיות מסחר ולהוציא אותן לפועל באופן אוטומטי תוך קבלת עדכונים שוטפים לנייד. המערכת הזאת היא פרי שיתוף פעולה של הבינלאומי וחברת Levent. דוגמה נוספת היא שירות ייעוץ ההשקעות advise.me, אף הוא ייחודי לבנק הבינלאומי, שפותח יחד עם חברת פינובסט ומקנה ללקוח המלצות השקעה אישיות, אותן הוא מקבל ויכול אף לממש ישירות מהסמארטפון. הבנקאית הוירטואלית הראשונה בישראל "פיבי", שיודעת לנתח את הפעילות הפיננסית של הלקוחות ולספק תובנות, הינה פרי שיתוף הפעולה של הבנק הבינלאומי עם חברת פרסונטיקס. שיתוף פעולה מסוג אחר, הפעם עם Priority Software, מאפשר ללקוחות עסקיים לבצע הוראות תשלום בלחיצת כפתור הישר ממערכת ה-ERP שלהם. פיתוח זה מבוסס על יכולות ה-API של הבנק, המאפשרות למפתחים לגשת לשירותים בנקאיים ישירות מהפלטפורמה שלהם.

מהפכה של בנקאות פתוחה

בדוגמה האחרונה, התממשקות המערכות מבוססת על יכולות ועקרונות הבנקאות הפתוחה, שהפכה לפעילות מהותית של הבינלאומי בתחום החדשנות והדיגיטל. על קצה המזלג, מדובר בתפיסה מהפכנית שמעבירה את הבעלות על המידע הפיננסי אל הלקוח. הוא רשאי לשתף אותו, או לבקש מהבנק לשתף אותו עם צדדים שלישיים שיכולים להפיק עבורו ערך. באירופה התפיסה הזאת הולכת ומתקבעת בדחיפה חזקה של הרגולטור. בבינלאומי רואים בה הזדמנות גדולה ליזום שיתופי פעולה מגוונים שלא התאפשרו בעבר, כל זאת במטרה להרחיב את השירות ללקוח, לאפשר לו לייצר תובנות יעילות ומועילות ולשפר את השליטה שלו בנכסיו הפיננסיים.

עמי איזקוב

"הלקוח יכול להרכיב לעצמו חלקי פאזל שונים ולצרוך את השירותים הבנקאיים ממגוון מקורות", אומרת שהם קליין, "האפשרויות שניצבות בפניו הולכות ומתרבות. אנחנו, מצידנו, עושים את המקסימום כדי להישאר הבחירה הראשונה שלו ולספק לו ישירות מאצלנו, לפעמים תוך שיתוף פעולה מבורך עם גופים נוספים, כמה שיותר כלים מסייעים".

היישומים הדיגיטליים נכנסים גם לשירותי הבנקאות הקלאסית, כמו משכנתאות, הלוואות ואשראי צרכני. יש מי שעלולים להירתע מכך, לפעמים מתוך דעה קדומה שדיגיטל פירושו קץ היחס האנושי. "בדיוק להפך", מבהירה שהם קליין, "בנוסף לאפשרות של שירות פרונטלי, אנחנו מנגישים את השירות והופכים אותו לזמין 24/7, בלי תורים או תלות בשעות פתיחת הסניף. בתקופת הקורונה הוספנו אפשרות לפתוח חשבון באופן דיגיטלי לחלוטין. אבל גם אז אתה משויך לסניף ספציפי, הבנקאים שמטפלים בך אישית יוצרים איתך קשר, ואנחנו מאפשרים ללקוח להתקשר אליהם ישירות. יש התכתבות עם בנקאי, יש גב אנושי מאחורי כל המערכות האלה, ואנחנו בשום אופן לא מוותרים על זה". באותה הזדמנות היא מתקנת עוד טעות נפוצה: "דיגיטל זה כבר מזמן לא רק למילניאלס. כולנו שם, עוד הרבה לפני הקורונה אבל ודאי במהלכה, וזה רק יילך ויתעצם".

בבנק הבינלאומי מתגאים כי התוצאות מדברות בעד עצמן: בסקר של מדד מרקטסט לשנת 2020, בקרב לקוחות פרטיים, כבש הבנק את המקום הראשון בשביעות רצון מהתמורה למחירים ומההיערכות למתן שירות בזמן הקורונה. שביעות רצון גבוהה הובעה גם ביחס לשימוש בשירותים הדיגיטליים. תמונה דומה עולה בסקרים פנימיים שעורך הבנק. אין ספק כי תורם לכך רבות נושא החדשנות, שלפני כל דבר אחר, נועד לשרת את הלקוח ולהפוך את עולמו הפיננסי לפשוט, מגוון ויעיל יותר.

רוצים לדעת איך פותחים חשבון בבינלאומי? לחצו כאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא: