נושאי הדגל בבדיקות גנטיות ייחודיות להבטחת איכות הזרע

"יכולות האבחון הגנטיות משנות את עולם הרפואה", מסביר ד"ר איתי גת, מנהל בנק הזרע ופריון הגבר במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא). "עלינו להפעיל מסננת קפדנית כדי להבטיח זרע איכותי לפונים אלינו"

שחר אמאנו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מבחנות במעבדה
נושאי הדגל בבדיקות גנטיות ייחודיות להבטחת איכות הזרעצילום: Shutterstock
שחר אמאנו
תוכן שיווקי

בנק הזרע במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) הוא מהוותיקים בישראל. הבנק הוקם לפני שלושה עשורים, במטרה לאפשר לזוגות הטרוסקסואליים שסבלו מליקוי קשה בפוריות הגבר להביא ילד לעולם. במהלך השנים התרחב קהל היעד של בנק הזרע. השינויים החברתיים הובילו בשנים האחרונות אל בנק הזרע בעיקר נשים יחידניות וזוגות נשים חד–מיניות שמבקשות להקים משפחה. "התופעה של נשים שנעות קדימה ובונות את התא המשפחתי באופן עצמאי ללא תלות בפרטנר רומנטי מרשימה מאוד בעיניי", אומר ד"ר איתי גת - מנהל בנק הזרע ופריון הגבר במרכז הרפואי שמיר ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF). "לצד עלייה משמעותית בפניות מצד נשים יחידניות, מתעצמת מגמה של נשים מקהילת הלהט"ב. השיח על תרומת הזרע, שפעם היה מושתק או מוסתר, הפך להיות מעמיק ופתוח. כיום בנק הזרע הוא לא רק פתרון דיסקרטי ופשוט לזוגות הטרוסקסואליים לבניית המשפחה, אלא הרבה מעבר לכך - שירות רפואי בסטנדרטים מתקדמים עם התמודדויות מורכבות וצורך במענה אישי לכל נתרמת".

שם המשחק: סטנדרטים גבוהים

הפרספקטיבה ארוכת השנים של הצוות בבנק הזרע באה לידי ביטוי לא רק בהתאמות למול השינויים החברתיים, אלא גם במתן מענה להתפתחויות הרפואיות. מחקרים מדעיים רבים מתעדים ירידה הדרגתית באיכות הזרע בעולם המערבי המפחיתים את שיעור המתאימים לתרומת זרע. כדי להבטיח את התרומה המתאימה, מפעילים בבנק הזרע במרכז הרפואי שמיר מסננת רפואית קפדנית: כל מועמד שפונה לבנק הזרע עובר בדיקות זרע מקדימות, ורק המתאימים מתחילים הליך הערכה רפואית וגנטית מפורט ביותר. שיעור קטן בלבד מהמועמדים משלימים את התהליך ובתום חצי שנה מתקבלים כתורמי זרע.

"עם התפתחות עולם הרפואה, משקלם של השיקולים הגנטיים הלך ועלה באפן דרמטי", מסביר ד"ר גת, "בעשור האחרון חלה התקדמות מטאורית ביכולת האבחון הגנטית שמשפיעה על מגוון תחומים בעולם הרפואה וכמובן משליכה גם על תרומות הזרע. בנק הזרע במרכז הרפואי שמיר מקפיד להיות בחזית הקדמה ולהציע מנות זרע מתורמים שעברו הערכה גנטית בשיטות המתקדמות ביותר. מהבחינה הזו, נמצא בנק הזרע בקדמת הטכנולוגיה הגנטית ומציע מסלול ייחודי שכולל ריצוף מלא של 300 גנים לכל תורם ואפילו בדיקות שבב (צי'פ) שנהוגות בדרך כלל בעת ההיריון.

ד"ר איתי גתצילום: עידן גרוס

"פעם היינו מדברים על תרומה כתחליף לבן הזוג הרומנטי, וזה דימה את המציאות שבה זוג מתחתן ומביא ילדים בלי לצלול לעומק הגנטיקה. כיום יש מורכבויות ואתגרים כי לגנום אין סוף, ולנו בבנק הזרע יש את האמצעים הטכנולוגיים להפחית את הסיכון לבעיות גנטיות באמצעות בדיקות מעמיקות ונוקשות יותר".

שלל מסלולים ויחס אישי

בנק הזרע במרכז הרפואי שמיר מציע מגוון רחב של תורמים לנשים המגיעות לשעריו. לעומת התורמים הישראליים אודותיהם נשמר חיסיון מוחלט, בנקי זרע בחו"ל חושפים חלק מהתורמים באמצעות תמונה ואפשרות להיכרות עם הצאצא בהגיעו לבגרות. על כן, בנוסף לתורמי הזרע הישראלים, מייבא בנק הזרע ב"שמיר" תרומות זרע מחו"ל לצורך הרחבת מגוון התורמים וכדי לספק תורמי זרע עם מידע אישי גלוי. "אנחנו משקיעים מאמצים רבים כדי שכל אישה תמצא כאן את התורם שמתאים לה מבחינת כל הפרמטרים שהיא מבקשת", מסבירים בבנק הזרע במרכז הרפואי שמיר. "יש כאלו שלא מעניינת אותן הגנטיקה, אלא מראה חיצוני, ויש כאלו שמתמקדות יותר באפשרות של הצאצא או הצאצאית לפגוש את התורם בגיל בוגר. אנחנו משתדלים לתת מענה לכל דרישה, ומתערבים בבחירה רק כאשר עלולה להיווצר בעיה גנטית-רפואית".

וכאן נכנס גם היתרון הגדול הנוסף של בנק הזרע במרכז הרפואי שמיר - היחס האישי, שהוא חלק בלתי נפרד מהתהליך כולו. "אנחנו מודעים לרגישות של המפגש הראשוני עם בנק הזרע, ונמצאים כאן כדי לתמוך, להשיא עצה בעת התלבטות ולפתור דילמות", אומר ד"ר גת. "אנחנו מודעים היטב לתהליך המקדים שעוברות המטופלות עד שמתקבלת ההחלטה לפנות לבנק הזרע. הרי חלק מהמטופלות מגיעות אלינו בלית ברירה, עקב השעון הביולוגי המתקתק כאשר בנק הזרע הוא המוצא האחרון עבורן לבניית המשפחה. אנחנו מגלים אמפתיה, רגישות ואף מעמידים לרשותן עובדת סוציאלית בעת הצורך.

"זה מפגש לא קל ולא פשוט - אם מדובר בזוג שפונה לאחר כישלונות טיפולי פוריות קודמים או ביחידנית שאמנם מעצימה את עצמה אך לצד זה הבינה שלא תבנה את המשפחה שלה כפי שהיתה רוצה", אומרים במרכז הרפואי. "אישה שמגיע אלינו בגיל 36-37 כבר גלגלה את הרעיון הזה בגיל33-34. אנחנו כאן כדי להפיג את החששות ולספק את הייעוץ, הליווי והתמיכה הטובים ביותר כדי שתוכל לממש את חלומה להיות אמא".