שיעור התעסוקה של נשים חרדיות הגיע לשיא כל הזמנים

לצד מחסור חמור ומתמשך במתכנתים בענף ההייטק מתגלה תמונה חיובית באשר לנשים המתכנתות, שמספרן עלה משמעותית בשנים האחרונות. שרה הוכמן, SQLink: "המפתחות החרדיות מספקות מגוון עצום של יתרונות לחברות"

דניאל דותן, בשיתוף SQLink
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרה הוכמן
שרה הוכמןצילום: חיים טרגן
דניאל דותן, בשיתוף SQLink
תוכן שיווקי

על אף המחסור המשמעותי בעובדי הייטק בישראל בשנים האחרונות, תמונת המצב לגבי גיוס עובדים חרדים ובפרט נשים חרדיות, היא חיובית ואופטימית. שיעור תעסוקת הנשים החרדיות שבר ברבעון האחרון של 2021 את מחסום ה־80% והגיע לשיא כל הזמנים - כ־83%. כך על פי גיליון המעקב של הממשלה ב־2021 שפרסמה הלמ"ס.

משנת 2012 ועד ל-2018 חלה עלייה בשיעור הנשים החרדיות העובדות בענף ההייטק ב-44%. נכון לשנת 2019, מבין כלל העובדים החרדים בתחום ההייטק, שיעור הנשים גבוה משמעותית ועומד על 71%. כך על פי דו"ח ההייטק החרדי 2020 של IATI וקמא-טק.

לדברי שרה הוכמן, מנהלת מרכז הפיתוח החדש בבני ברק בחברת התוכנה SQLink, כמות הנשים החרדיות העובדות בענף ההייטק עלתה משמעותית. "מפתחות רבות כיום הן חרדיות, והן אוחזות בנתח שוק משמעותי". היא אומרת.

מדוע יש ביקוש רב למקצועות התכנות והפיתוח בקרב נשים חרדיות?

"יש לכך מספר סיבות". אומרת שרה הוכמן, "הראשונה שבהן היא היצע הלימודים. בכל הקשור להשכלה העל תיכונית, לחרדיות אין אופציות ללימודים בתחומים כגון: משפטים, רפואה, כלכלה ויתר המקצועות הריאליים. המקצוע הריאלי היחיד שיש למגזר זה הוא תכנות ולכן כל 'התותחיות' בוחרות ללמוד את התחום הזה.

"בבני ברק לדוגמה, במסגרת העל תיכונית המרכזית הכוללת 10 כיתות בשנתון בשלוש מתוכן מלמדות תכנות. בשוק שבו מדי שנה יוצאים כ6,000 מתכנתים לשוק, כ-1,000 מתוכם הן נשים חרדיות. אלו מספרים עצומים".

"סיבה נוספת היא הערך שזוכה לו אישה חרדית משכילה ובעלת מקצוע", אומרת הוכמן, "אפילו בנושא השידוכים, אישה שיש לה השכלה ומקצוע רווחי נחשבת ל'שווה' יותר בעיני הבחורים החרדים וכנראה תמצא שידוך טוב יותר.

"סיפור הצלחה של המתכנתות החרדיות אשר בשנים האחרונות מצליחות להשתלב בחברות הטובות ביותר עם משכורות מעולות, משפיע וגורר את כל הסביבה לרצות גם כן שכר שווה, לא כפי שהיה בשנים עברו כשהאליטה של הבנות היו הולכות ללימודי הוראה, עובדות קשה ומקבלות שכר זעום".

מהן האיכויות שקיימות במיוחד אצל מפתחות חרדיות?

"בראש ובראשונה, מכיוון שתכנות הוא המקצוע הריאלי הנחשב, מרבית הבנות המוכשרות והיותר אינטליגנטיות נמשכות אליו. יש למפתחות החרדיות מוסר עבודה גבוה מאוד הנובע מכך שאורח חייהם הוא לרוב תובעני ופחות מפנק (יותר ילדים במשפחה ופחות כסף), תרבות של 'בילוי לשם בילוי' היא מאוד מצומצמת. כך הנשים העובדות מורגלות כבר מגיל צעיר לקונספט של ניצול הזמן ומיישמות זאת בעבודה. היתרונות הנוספים שלהן שהן מקפידות על אינטרנט מסונן וטלפון כשר, שהוכחו כמונעים במיוחד הסחות דעת מהעבודה".

"בשל התעוררות רבה בשוק פתחנו סניף חדש של SQLink בבני ברק. זכינו במכרזים רבים והיה צורך להגדיל את החברה. בסניף החדש נמשיך את הפיתוח עבור הלקוחות הקיימים שלנו ועבור לקוחות חדשים שמצטרפים, מהחברות המובילות במשק. הלקוחות שלנו מאופיינים בעיקרם בפרויקטים ארוכי טווח והמתכנתות שאנו מגייסים מגלמות יציבות ועקביות ארוכת שנים, כמו גם ניסיון מקצועי קודם ויכולות פיתוח יוצאות דופן.

"העובדות שלנו מקבלות ליווי טכנולוגי צמוד, יועצים בכירים שמלווים אותן כל הזמן ואנחנו מקפידים תמיד לעמוד בקידמת הטכנולוגיה, בין היתר באמצעות מפגשים ייעודיים והכשרות נוספות לפי הצרכים המשתנים בשוק".

החשיבות של סביבת העבודה

הוכמן מסבירה כי "אנחנו פועלים על פי התפיסה שכאשר מעניקים לעובד סביבת עבודה שנעים לעבוד בה אז הוא מרגיש בבית ונותן את המירב. מרכז הפיתוח בבני ברק מהווה התאמה מקסימלית למפתחות החרדיות. הוא קרוב להן לבית, האוכל כשר, האינטרנט מסונן, ויש רק עובדות חרדיות בסניף. השכר מאוד שוויוני. אנחנו בדעה שהן שוות בין שווים והשכר בהתאם. בנוסף, אנחנו עורכים ימי כיף וגיבוש בהתאמה להווי של העובדות.

"חשוב לציין שאנחנו מגייסים ל- SQLink רק עובדים עם ניסיון. המחלקה שלי היא מחלקת בוטיק, הלקוחות שלנו משלמים הרבה ומקבלים רמה טכנולוגית גבוהה, ולכן התקנים בסניף הם למתכנתות בעלות ניסיון משמעותי של מספר שנים".

קבוצת SQLink, מעסיקה למעלה מ-2,700 מומחים ויועצים בחזית הטכנולוגיה ומספקת קשת רחבה של פתרונות ושירותים מתקדמים בפיתוח תוכנה, אבטחת מידע וסייבר, BI ו-BIG DATA, דיגיטל ו-WEB, בדיקות תוכנה ואוטומציה, ניהול פרויקטים ותהליכי אינטגרציה מורכבים ועוד.

למידע ופרטים נוספים: www.sqlink.com

מרכז הפיתוח בסר 4 מצדה 7, בני ברק, 03-5424586

בשיתוף SQLink