צמיחה בעידן של מהפכה

בדוראל נערכים לאספקת חשמל ירוק לקהל הרחב לאחר תקופה ארוכה בה פעלו במגזר הכפרי. "כמי שמחזיקים את ההיצע הגדול בשוק ואת הכמות הגדולה ביותר של מתקני אגירת אנרגיה, יש בידינו מנוע צמיחה מצוין", אומר יוני חנציס, מנהל מחלקת פיתוח עסקי וסחר חשמל בחברה, הנערכת גם לספק פתרונות לטעינת כלי רכב חשמליים במרחב האורבני

אסף לבנון, בשיתוף דוראל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוראל ישראל
דוראל ישראלצילום: יח"צ דוראל
אסף לבנון, בשיתוף דוראל
תוכן שיווקי

הרפורמה במשק החשמל מוצאת את חברת דוראל במקום טוב. קבוצת האנרגיה המתחדשת, שמחזיקה מאות מתקני אנרגיה מתחדשת מניבים (סולאר, רוח, ביו-גז) ומתקני אגירת אנרגיה, מוכרת כבר היום חשמל ללקוחות גדולים, קיבוצים וחברות עסקיות, ובמקביל היא חותמת בימים אלו על עשרות התקשרויות לאספקת חשמל ירוק, שייצאו לפועל עם כניסת הרגולציה החדשה לתוקף בינואר הקרוב. דוראל אף עומדת בקשר עם תאגידים בין-לאומיים מובילים ממגוון סקטורים, איתם היא מתקשרת בהשקעות משותפות ומכירת חשמל ירוק.

רועי פורמןצילום: טל שחר
עו"ד יוני חנציסצילום: פרטי

"דוראל נמצאת בחזית העשייה של תחום האנרגיות המתחדשות בישראל ובעולם, ולאחר תקופה ארוכה בה פעלה לייזום פרויקטים בעיקר במגזר הכפרי - קיבוצים ומושבים - היא ניגשת לשלב הבא: אספקת חשמל ירוק לכלל הלקוחות בישראל, לרבות במגזר העסקי. באמצעות מתקני הייצור והאגירה של החברה", אומר יוני חנציס, מנהל מחלקת פיתוח עסקי וסחר בחשמל בדוראל. "אנו מוצאים את עצמנו מדברים עם פלחי שוק חדשים: חברות ציבוריות, חברות היי-טק ותאגידים בין-לאומיים גדולים. תאגידים אלו חרתו על דגלם את צמצום פליטות הפחמן ואת חשיבות צריכת החשמל הירוק. ומכיוון שהביקוש עולה על ההיצע - ולדוראל יש את ההיצע הגדול ביותר - אנו מרגישים נוח מאוד במקום בו אנו נמצאים ויודעים שיש בידינו מנוע צמיחה מצוין".

לסגור את מעגל הייצור עם הצריכה
בדוראל מאמינים שעידן החשמל החדש צופן בחובו מהפכה של ממש בתחום. דוראל, כמספק חשמל ירוק, תוכל למכור חשמל ירוק לכל צרכן, דבר שיכול להוזיל משמעותית את המחיר, לענות על הביקושים ההולכים וגדלים ולהשתלב היטב בגישה הסביבתית הירוקה, המציבה את האנרגיה המתחדשת כאחד מעקרונותיה. "זו בשורה של ממש ברמה המשקית והסביבתית", מדגיש חנציס. "כמי שעובדים שנים רבות על הקמת מתקני אנרגיה מתחדשת וחיבורם - מדובר עבורנו בנקודת מפנה. כעת אנו יכולים לקשור בין המתקנים הסולאריים שאנו מקימים לבין צרכן הקצה, ולסגור את מעגל הייצור עם הצריכה. המהפכה גם מאפשרת לנו להאיץ את קצב חיבור המתקנים הסולאריים שברשותנו ולסייע בעמידת המשק ביעדי הממשלה לשנת 2025 ו-2030. כמובן שזו גם בשורה כלכלית לכלל המשק, מכיוון שבסופו של יום, מקטע אספקת החשמל נפתח לתחרות והשוק הופך למשוכלל ותחרותי, שמפגיש בצורה טובה יותר את ההיצע עם הביקוש.

"בהקשר הזה אנו מאמינים שלדוראל יש יתרון מהותי, כמי שפועלת כבר היום להקמת מתקנים סולאריים שישלבו באופן מובנה מתקני אגירה, בקיבולת של מעל 1,400 מגה-וואט שעה אגירה, השקולה לכ-40% מסך המתקנים משולבי האגירה שיקומו בשנים הקרובות בישראל. ההיקפים הללו משמעותיים מאוד גם בקנה מידה בין-לאומי", הוא מוסיף. "היצע החשמל הירוק יהיה מוגבל בישראל בשנים הקרובות - אבל דוראל מחזיקה בפלח המשמעותי ביותר שלו בשוק המקומי, בפער דרמטי מיתר השחקנים. נוכל להציע חשמל ירוק בצורה המהירה ביותר".

איזה ביטוי נותן השטח לצורך בחשמל ירוק?
"דוגמה אחת היא תאגידים בין-לאומיים וחברות היי-טק הצורכים כמות גדולה של אנרגיה מצד אחד ומייצרים ביקוש ער למוצר מצד שני, וזאת מהסיבה הפשוטה שהם חייבים אותו. המדיניות התאגידית, לצד הרגולציה בחו"ל, מתמרצת את החברות לצרוך 100% אנרגיה ירוקה עד 2030, במטרה לצמצם פליטות - גם אם הם פועלים בישראל. בנוסף, שוק המכוניות החשמליות הולך ומתפתח ובקרוב ציי רכב שלמים יעברו להיות כלי רכב חשמליים הזקוקים לעמדות טעינה זמינות. לא ניתן יהיה להסתפק בתשתית החשמל הקיימת כדי לספק את האנרגיה הנדרשת לגל העצום הזה. יהיה צורך הכרחי בשימוש באנרגיות מתחדשות. דוראל הקימה חברה משותפת עם חברת הביטוח והפיננסים הפניקס וקבוצת הנדל"ן אמפא, שתכליתה ומטרתה אספקת פתרונות אגירת אנרגיה לצורך טעינת כלי רכב חשמליים במרחב האורבני: מגדלים, בנייני משרדים, מרכזי קניות, בתי מלון, מרכזים לוגיסטיים. החברה שהקמנו תסייע למדינת ישראל להתגבר על החסם של הנגשת חשמל ירוק לצרכן הקצה באמצעות אגירת אנרגיה, אבל גם על החסם המאסיבי העומד בפני כניסת המוני המכוניות החשמליות למרחב הישראלי, שהוא מגבלות תשתית החשמל הקיימת".

מובילה את תחום הדו-שימוש
מעבר לכך, מספר חנציס, דוראל מובילה במשק גם את תחום הדו-שימוש בקרקע, כדוגמת פרויקטי אנרגיה סולארית משולבת חקלאות (אגרו-וולטאי). "זה למעשה שימוש מושכל ברכיב הקרקע דרך פרויקטים המשלבים חקלאות מתקדמת עם ייצור סולארי", הוא מסביר. "דוראל היא חלוצת התחום הזה בישראל והמובילה שלו. החברה מקדמת מו"פ בתחום וכן צבר פרויקטים מאסיביים מאוד וצופה שהמתקנים שיוקמו בהם יהוו מנוע צמיחה משמעותי לשילוב חשמל ירוק נוסף במשק, מעבר למתקנים שקיימים כיום. מבחינתנו, מדובר בשתי ציפורים במכה אחת: הוספת מתקני אנרגיה מתחדשת בישראל שגם יענו על צרכי הביטחון התזונתי של ישראל".

כיצד קשור נושא הביטחון התזונתי?
"מתקני אגרו-וולטאי מאפשרים לחקלאי, או לבעל הקרקע השותף שלנו, נגישות משמעותית מאוד לאגרו-טק, טכנולוגיה משפרת חקלאות. היא מדייקת אותה, מאפשרת שליטה מרחוק וכך תוביל למגוון רחב יותר של גידולים, תוך התגברות על אתגרי קרקע ואקלים".

נכנסת לתחום המימן הירוק
חדשנות וטכנולוגיה הם עמודי התווך של תחום האנרגיה הירוקה. רועי פורמן, מנכ"ל דוראל אנרג'י-טק ונצ'רס (דוראל-טק), זרוע החדשנות וההשקעות של דוראל, עובד לאור ההבנה הזאת. "ככל שמשק האנרגיה נפתח והופך למורכב יותר, נדרש לשלב בו מערכות אגירת אנרגיה מסוגים שונים ופתרונות טכנולוגיים מגוונים כמו תוכנה, שימוש בכלי בינה מלאכותית לחיזוי ואופטימיזציה וסנסורים מתקדמים. מכאן, דוראל-טק פועלת לקדם בצורה משמעותית את החיבור לטכנולוגיות ולחדשנות בתחום האנרגיה, התשתיות והאקלים", הוא מצהיר. "כפועל יוצא מכך, הקמנו את דוראל-טק, הנחלקת לשלושה חלקים עיקריים: שיתופי פעולה עם האקדמיה, השקעות בסטארטפים מובילים בישראל ומהעולם וכן בחדשנות סגורה הצומחת מתוך הארגון.

"אנחנו עובדים עם הטכניון ועם אוניברסיטת בר-אילן ומממנים מחקרים אפליקטיביים", הוא מספר. "כשמדובר בסטארט-אפים - אנו משקיעים בכאלו מישראל, ארה"ב ואירופה, איתם אנו מפתחים טכנולוגיות עתידיות שחלקן כבר מיושמות בשטח. ההשקעות שלנו הן לצד תאגידים וקרנות הון סיכון מובילות מהעולם", פורמן משתף.

כדוגמה נותן פורמן את חברת H2Pro הישראלית, המפתחת טכנולוגיה לפיצול מים לאטומי מימן וחמצן לשם ייצור אנרגיית מימן באופן זול ויעיל, תוך נצילות אנרגטית מקסימלית. לצד ההשקעה בחברה, דוראל יוזמת ומפתחת את פרויקט המימן הירוק הראשון בישראל, שגם קיבל תמיכה ממשרד האנרגיה. "זה פרויקט פיילוט ביוזמתנו ביחד עם קיבוץ יטבתה, בהתבסס על הטכנולוגיה שמפתחת H2Pro", הוא מספר. "זו דוגמה למקום בו אנחנו מרחיבים את תחומי הפעילות של דוראל לא רק בייצור חשמל ירוק, אלא גם בייצור מולקולות ירוקות כדוגמת מימן. המימן צפוי לשחק תפקיד משמעותי מאוד במשקי האנרגיה המתפתחים וגם בתהליכי דה-קרבוניזציה של תעשיות רבות, דוגמת פלדה, ייצור דלקים, מלט ודשנים.

"עוד אנו משקיעים בפתרונות טכנולוגיים דוגמת אגירת אנרגיה ארוכת טווח, מיחזור סוללות ליתיום, המרת פסולת לאנרגיה, השבחת מתקני אנרגיה מתחדשת ופתרונות אגירה ייעודיים למגוון אפליקציות כדוגמת התקנה בגגות ועמדות הטענה לרכב חשמלי. אנו מאמינים שכך נוכל לספק פתרון ייעודי לכל פרויקט אליו ניכנס ולכל סוג שותף איתו נעבוד".

בשיתוף דוראל אנרגיה