חינוך לפסגות: בונים עתיד בישראל

צמצום הפערים בין הפריפריה למרכז, במטרה ליצור שוויון הזדמנויות ומימוש הפוטנציאל הטמון בילדים, בני נוער וצעירים מאוכלוסיות מוחלשות. מנכ"ל עמותת "חינוך לפסגות" על מגוון התוכניות והפעילויות שמקיימת העמותה לחיזוק החוסן הכלכלי-חברתי של מדינת ישראל

גלי לויטה ליבוביץ בשיתוף "חינוך לפסגות"
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הזוכים ממרכז המצוינות בכרמיאל, הקאתון סטרטאפיסטים של חברת Minute Media | צילום: באדיבות "חינוך לפסגות"
הזוכים ממרכז המצוינות בכרמיאל, הקאתון סטרטאפיסטים של חברת Minute Media | צילום: באדיבות "חינוך לפסגות"
גלי לויטה ליבוביץ בשיתוף "חינוך לפסגות"
תוכן שיווקי

הפערים בין המרכז לפריפריה בתחומי החינוך, ההשכלה והתעסוקה עדיין קיימים, ואף העמיקו עם משבר הקורונה. המקום בו נולד אדם, משפיע באופן ישיר על גורלו בחיים. עמותת "חינוך לפסגות" שמה לה למטרה לצמצם את אותם פערים, לאפשר שוויון הזדמנויות ולקדם מובילות חברתית ע"י איתור ילדים, בני נוער וצעירים עם פוטנציאל למצוינות, המתגוררים בפריפריה החברתית והגאוגרפית.

נמרוד דותן, מנכ"ל חינוך לפסגות | צילום: אמיר יעקובי

"חשוב לנו שכל ילד וילדה יקבלו הזדמנות שווה ויוכלו לממש את הפוטנציאל הטמון בהם", מסביר נמרוד דותן מנכ"ל העמותה זו השנה השלישית. דותן, חבר צוות Top 15 להרחבת מעגל המצוינות בישראל, שימש לפני כן כסמנכ"ל החינוך של העמותה ומילא מגוון תפקידים בתחום החינוכי-חברתי. "התוכניות והפעילויות שאנו מציעים, משמעותיות וחשובות לא רק ברמה המוסרית והאנושית, אלא גם ברמה הלאומית, ונועדו לבסס ולחזק את החוסן הכלכלי-חברתי של מדינת ישראל".

מודל חינוכי חברתי שנולד מתוך כאב
"חינוך לפסגות", שהוקמה בשנת 1999 בתל אביב, נולדה מתוך כאב של סטודנטים שנחשפו לילדים מוכשרים וסקרנים, שחיו בסביבה שלא מעודדת ולעיתים מונעת מהם את האפשרות להתקדם, לצמוח ולהגשים את חלומותיהם. אותה קבוצה החליטה לעשות מעשה ולאסוף ילדים מהרחוב, במטרה להעניק להם מסגרת שתעודד סקרנות ומוטיבציה, ותצייד אותם בכלים להצלחה.

"כששאלתי את שחף ארליך, מייסד העמותה שכיום הוא בוועד המנהל, איך החלטתם מה יהיו רכיבי המודל, הוא ענה לי בצורה פשוטה ומעוררת השראה: 'בחרנו להעניק לאותם ילדים את מה שקיבלנו בעצמנו בבית'", מספר דותן. "הורים מאוכלוסיות מוחלשות עסוקים בהישרדות, ולא תמיד יכולים להעניק העשרה, חוגים ואפילו ארוחה חמה לילדיהם. בנוסף, ובאופן מובנה, המערכות בפריפריה מוחלשות וגם המשאבים בהן פחותים. בניגוד למרכז ולערים החזקות, שם הרשויות וההורים מבוססים ובאופן אבסורדי, אף מחזקים את המערכת שממילא חזקה, בפריפריה זה לא קורה, וגם לא יכול לקרות".

תוכניות משמעותיות לעתיד טוב יותר
העמותה שהתחילה את צעדיה הראשונים בשכונת תל כביר בתל אביב, סייעה עד היום לכ- 15,500 ילדים, בני נוער וצעירים בגילאי 8-28, ואף ממשיכה ללוות אותם בצמתים המרכזיים של חייהם, משלב החינוך, השירות הצבאי, ההשכלה האקדמית ועד לתעסוקה. את העמותה מובילה בהתנדבות מזה כ-20 שנה ד"ר שולה רקנאטי, שזיהתה את הפוטנציאל של העמותה, ואת חשיבות יעדיה למדינת ישראל.

קרדיט: חינוך לפסגות - Educating for Excellence

"תוכנית הדגל שלנו פועלת בזירה החינוכית ומיושמת ב-54 מרכזי מצוינות ב-18 רשויות מקומיות. התוכנית פועלת בתוך בתי הספר, אליהם מגיעים החניכים 12-16 שעות בשבוע. התוכנית מאריכה את יום הלימודים, מספקת ארוחה חמה, כמו גם תגבור בתחום הלימודי, העצמה אישית וקבוצתית וחוגי העשרה בדגש על מקצועות ה-STEM. במסגרת שיתופי הפעולה שלנו עם חברות וגורמים מובילים במשק הישראלי והבינלאומי, הם גם נחשפים להון אינטלקטואלי ותרבותי רחב, שמשמש עבורם השראה".

הפעילות עצמה מתקיימת כמיזם משותף עם הממשלה מזה 12 שנה, ובשיתוף פעולה הדוק עם האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים במשרד החינוך, במימון חלקי של המדינה ובפיקוח המשרד. "הפעילות מתקיימת בשיתוף הרשויות המקומיות ומנהלי מחלקות החינוך. אחת החוזקות של התוכנית היא היכולת של כל הגורמים לפעול יחד במודל של קולקטיב אימפקט למען אותה מטרה", מסביר דותן.

בתוכנית, שפונה לסטודנטים בפריפריה, מפעילה העמותה תוכנית מלגאים שפועלת בשיתוף עם גופים נוספים ומעניקה כ-1,000 מלגות שנתיות, במטרה לאפשר לסטודנטים את מימון התואר וגם לקיים את עצמם בתקופה זו. הסטודנטים מתנדבים במרכזי המצוינות ומשמשים מודל לחיקוי עבור התלמידים הצעירים, והם זוכים, מעבר להתנסות המעשית, גם לסל כלים לבניית עתידם המקצועי בשוק התעסוקה.

התוכנית השלישית אותה מפעילה העמותה, למען המובילות, הנה תוכנית למיצוי ומימוש תעסוקתי, הפועלת בשיתוף עם מרכזי הצעירים, עמותות הבוגרים של יחידות העילית של צה"ל וארגונים עסקיים. תוכנית "תופסים כיוון", נותנת מענה לצעירים אקדמאים, שחיים בפריפריה ולא מצליחים להשתלב בתעסוקה הממצה את הכישורים וההשכלה שרכשו במהלך חייהם. "החסמים העיקריים של הצעירים הללו הם הון חברתי חסר, מסוגלות עצמית מוגבלת והיעדר כלים שיאפשרו לפרוץ קדימה", מסביר דותן ומספר על התוכנית שנמשכת 10 חודשים, וכוללת מסע אינטנסיבי אישי וקבוצתי אותו מלווים מנטורים שממלאים תפקידי מפתח בחברה הישראלית. "במסע הזה קורה משהו גם למנטורים עצמם, מבחינת השינוי שהם עוברים ומההשראה לה הם עצמם זוכים. בחור, בכיר בעולם ההיי-טק, שליווה משתתפת בתוכנית, סיפר לי שרק בזכות התוכנית הוא הבין שהיה חלק מהבעיה שגרמה לו להעסיק רק אנשים שדומים לו. תובנה חזקה ואמיצה שמוכיחה כמה העשייה שלנו חשובה ותורמת לכל הצדדים".

הקורונה קירבה את המגזר העסקי
"משבר הקורונה היה גורם משמעותי בהעמקת הפערים, במיוחד בקרב חטיבות הביניים וכיתות ט'-י' שספגו את הפגיעה הקשה ביותר ברמה הלימודית-פדגוגית, ויחד עם זאת יצר הזדמנויות חדשות. "כל המערכת חטפה זעזוע, אך האוכלוסיות המוחלשות נפגעו יותר, במספר היבטים – הלימודי, החברתי והרגשי. לאור זאת, פיתחנו את תוכנית 'לא נופלים בין הכיסאות', במאי 2021, בה מופו כל הילדים ובני הנוער בתוכנית מכל רחבי הארץ, במטרה לתת מענה לפי עדיפות, המבוססת על צרכים ומצב כללי. בנוסף לטיפול הפרטני והתגבור הלימודי והרגשי, הוספנו לפירמידת הצרכים של מאסלו מחשב וחיבור לאינטרנט, וכך יצרנו את התשתית הבסיסית להתנהלות בסגרים ובימים של ריחוק חברתי. במסגרת שיתופי פעולה חדשניים ויצירתיים, זכו המשתתפים בתוכניות שלנו לחיבורים מפתיעים ומרתקים עם בכירי עולם ההיי-טק הישראלי, שפתחו להם דלת לעולמות חדשים. ברגע שיצרנו תשתית המאפשרת למידה מרחוק, הצלחנו לייעל את התהליך ולהציע מגוון של תחומים ופעילויות חדשות לפריפריה. מדובר ב-WIN WIN לשני הצדדים.

"עוד לפני הקורונה היוו הפערים את האיום החברתי הגדול על מדינת ישראל. הממשלה והחברה האזרחית צריכים לעשות מאמץ לאומי שבאמת יעשה את השינוי. יש עוד לא מעט עמותות שמצליחות כמונו, אבל היקף הבעיה גדול וחייבים להרחיב ולמקד את העשייה. חשוב לשנות את העולם של אותם ילדים, בני נוער וצעירים, וזה הרעיון שעומד בבסיס של עמותת 'חינוך לפסגות'. החזון שלנו הוא להרחיב את המענים ולמנף את הנכסים המדהימים שפיתחנו, לשימוש המדינה ועבור הפריפריה ואנחנו גם פועלים בכיוון, החל מקיום דיאלוג עמוק עם הממשלה וגופים רלוונטיים נוספים, פיתוח מודל בר הרחבה שנוכל להתאים למגוון פלטפורמות והרחבת התוכניות שלנו לקהלי יעד נוספים, בשאיפה להפוך את הפעילות למאמץ לאומי".

מבחן התוצאה
הישגי הבוגרים גבוהים משמעותית מהממוצע בכלל האוכלוסייה, ונמדדים בשיעור הזכאות לבגרות ובאיכות התעודה, באחוזי הגיוס לשירות הצבאי והלאומי, בלימודים אקדמאיים ובתעסוקה מיטבית. "בוגרת פעם אמרה לי משפט שריגש אותי מאוד, ש'חינוך לפסגות' שינתה את חייה וכי הילדים שלה, לא יזדקקו לשירותי העמותה. מדובר על אמא לילדים, יועצת משפטית בחברת היי-טק במקצועה. היא ורבים אחרים, ניפצו את המעגל, וזה בדיוק הסיפור של הבוגרים שלנו וסיפורה של העמותה", מסכם דותן.

ראוי לציון
פעילות עמותת "חינוך לפסגות" משלבת מגוון מגזרים ותרבויות, הפסיפס ממנו מורכבת החברה הישראלית. דותן: "אנחנו לא עוסקים בקידום חברה משותפת אלא עושים חברה משותפת ויוצרים קהילה מגוונת, בכל מה שאנחנו עושים. בעיניי זה מרכיב משמעותי שמאפשר חוויה המעודדת סבלנות ושיח מכבד, מכילה ומקרבת עבור הילדים, בני הנוער והצעירים שמלווה העמותה".

בשיתוף "חינוך לפסגות"