מכללת אורנים: מרחיבים את ארגז הכלים הפדגוגי בשילוב טכנולוגיה בהוראת מתמטיקה ומדעים

פיתוח מיומנויות, התואמות למאה ה-21, עומד בבסיס התוכנית לתואר שני בהוראת המתמטיקה והמדעים בבתי הספר היסודיים במכללת אורנים. "חשוב לנו להעניק לסטודנטים שלנו, ובאמצעותם לתלמידים, חוויית למידה טובה יותר ולפתוח אותם לאופציות חקר שונות שנמנעו מהם כשההוראה התבססה רק על ספר הלימוד המסורתי", אומרת ד"ר רותי סגל ראשת התוכנית

יעל אפרתי בשיתוף מכללת אורנים
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטודנטים ממכללת אורנים | צילום: מכללת אורנים
סטודנטים ממכללת אורנים | צילום: מכללת אורנים
יעל אפרתי בשיתוף מכללת אורנים
תוכן שיווקי

"באורנים מצאתי את האפשרות לקבל במשולב ידע מתמטי, ידע טכנולוגי וידע פדגוגי בהנחיית צוות מקצועי מצוין. מכללת אורנים עבורי הוא המקום שנתן לי השראה לעבודה במגוון התפקידים בבית הספר". הדוברת היא ריטה נאדף, בוגרת בהצטיינות יתרה של התוכנית לתואר שני בהוראת המתמטיקה והמדעים בבתי הספר היסודיים במכללה האקדמית לחינוך ולהוראה אורנים. היא תושבת נצרת, מחנכת ורכזת מתמטיקה ובעלת ותק של 28 שנים בהוראה. נאדף היא גם בוגרת תואר ראשון במדעים של הטכניון ובעלת תעודת הוראה למדעים מאותו מוסד יוקרתי. את בחירתה להתמקצע בלימודי תואר שני באורנים היא מנמקת בתוכניות הלימודים המיוחדות שמוצעות במכללה ובסגל האיכותי והמקצועי של המכללה, שבמקביל גם קשוב ופנוי לטובת הסטודנטים.

רות סגל | צילום: יח"צ

"ריטה היא אחת הבוגרות 'הטריות' שלנו שהגיעה מתוך רצון להרחיב את ארגז הכלים שלה בכמה מישורים - בפדגוגי העוסק בדרכי ההוראה ובמקרה המודגש שלנו באפשרויות לשלב טכנולוגיה בהוראת המתמטיקה והמדעים, ובמקביל הרחיבה את הידע שלה בדיסציפלינה עצמה", מסבירה ד"ר רותי סגל ראשת התוכנית להוראת המתמטיקה והמדעים לבית הספר היסודי. לדבריה, מחקרים רבים שנערכו בישראל, כמו גם במדינות ה-OECD, מצביעים על כך שחשוב מאוד לפתח מיומנויות שתואמות למאה ה-21 אלא שהם אינם מציעים כיצד ניתן וצריך לעשות זאת.

"בתוכנית שלנו אנחנו מבקשים לא רק לדבר על זה אלא לעשות את זה הלכה למעשה וזאת תוך שילוב הטכנולוגיה שהפיתוח המואץ שלה הוא סממן בולט של המאה ה-21", קובעת סגל ומוסיפה "את ההתפתחות הטכנולוגית הזו שיש לה מגוון היבטים אנחנו רוצים לנצל כדי להעניק לסטודנטים שלנו, ובאמצעותם לתלמידים, חוויית למידה טובה יותר ולפתוח אותם לאופציות חקר שונות שנמנעו מהם כשההוראה התבססה על ספר הלימוד המסורתי".

מושגים מתמטיים בסביבה דינמית
אחת הדוגמאות שמציגה סגל הוא נושא מוכר לכולנו מתחום הגיאומטריה והוא המרובעים, כאשר באחד הקורסים בהקשר לשילוב טכנולוגיות בהוראת גיאומטריה בוחנים הסטודנטים את יחסי ההכלה בין סוגיהם השונים. כך למשל, נבחנת השאלה אילו תכונות של מקבילית יש במלבן או במעוין ולהיפך. "כדי לענות על שאלות כאלה נדרשת רמת חשיבה מופשטת גבוהה מאוד אבל בסביבה הטכנולוגית שאנחנו מציעים נחשף הלומד למגוון המרובעים ולתכונותיהם כאשר הם 'גוררים על המסך קודקודים וצלעות' ומזהים מרובעים במגוון זוויות, צלעות ומנחים וכך נפרצים גבולות ישנים לטובת סביבה דינמית וחדשנית".

סגל משוכנעת בנחיצותה של הטכנולוגיה, מודה שעניין זה מניע אותה כמרצה וכראשת התוכנית ומצדדת בשילוב מושכל שלה. היא מאמינה ביצוגים ויזואליים להרחבת מעגל המבינים את המושגים המתמטיים: "אם תמונה שווה אלף מילים" היא אומרת, "אז התמונה הדינמית שווה פי כמה וכמה".

למה חשוב החזון הזה?
סגל: "אני מאמינה שהחזון הזה חשוב לא רק לצורך ההישגים הלימודיים. כשהתלמידים נחשפים למושגים מתמטיים בסביבה דינמית הם מגלים את עוצמת הכלי הזה ובתוך כך חווים גילוי עצמי ועוברים חוויית למידה חיובית שמעניקה להם מוטיבציה בהמשך דרכם".
עניין זה מקבל משנה חשיבות כשמדובר בתוכנית שממוקדת בהוראה בבית הספר היסודי. מטבע הדברים בשלב הלימודים הזה מניחים המורים את התשתיות המשמעותיות באשר לתכנים, אלא שבו בזמן, אם המורים שלהם חדורי תשוקה "שהיא חשובה לא פחות ואולי אף יותר מארגז הכלים", כדברי סגל, הם יצליחו להדביק בה את תלמידיהם. ההתלהבות, הסקרנות והעניין המתמשך הם שיובילו אותם לחטיבה ומשם הלאה. "המדינה משקיעה מאות מליוני שקלים כדי שתלמידי התיכון ייגשו לחמש יחידות מתמטיקה ומדעים אבל כדי שיגיעו לשם צריך להתחיל בקו ההתחלה בבית הספר היסודי", היא אומרת.

על ההתחלה הזאת בבית הספר היסודי עם ארגז הכלים הטכנולוגי והמתקדם שרכשה בתוכנית מספרת עוד ריטה נאדף: "הלימודים באורנים לקחו אותי רחוק ונתנו לי השראה המאפשרת לי לזמן לתלמידים שלי הוראה איכותית יותר. הפכתי למורה טובה יותר, טכנולוגית יותר. גיליתי ולמדתי על המון כלים ואמצעי המחשה טכנולוגיים. נחשפתי לספקי תוכן דיגיטלי מגוונים, הפכתי לעצמאית בחיפוש אחרי כל מה שיכול להוביל קדימה. כתוצאה מהחשיפה הזו גברה המוטיבציה שלי ללמוד על עוד טכנולוגיות, ובהן מתקדמות, כמו 'הסטודיו שלי' של מטח". במקביל, פעלה נדאף כדי שגם המורים האחרים למתמטיקה בבית הספר שלה יעברו את החוויה המעשירה הזו. היא חשפה אותם לכלים ולחומרים חדשים בישיבות הצוות ובמפגשי זום והיא ממשיכה למצוא עוד דרכים לקידום החינוך המתמטי בבית הספר כמו השתתפות בתחרויות ארציות, ארגון ימי שיא במתמטיקה ועוד והכל במטרה להעניק לתלמידים תחושה טובה של הצלחה ולטפח בהם מוטיבציה, עניין מרכזי אפילו עוד יותר בימים הארוכים של הסגרים והבידודים.

"הגורם האנושי הוא מרכזי בתפיסת החינוך שלנו והוא מתבטא בכמה מישורים - כך היחסים בין הסטודנטים למרצים שמוגדרים לא פעם כיחסי משפחה. המרצים קשובים רגשית ללומדים כאן, ונותנים מענה לבעיות העולות בשטח", משלימה סגל ומוסיפה שגם בוגרי התוכנית להוראת המתמטיקה ומדעים שחוזרים לבתי הספר מייצרים אקלים מיוחד, פתוח ודינמי יותר בקרב צוותי המתמטיקה ומגיעים עם תחושת שליחות שבאה לידי ביטוי, בין היתר, בהפיכתם של חלק מהם למדריכים מחוזיים.

גם ברמת המחקר צמודים ב"אורנים" לשטח. "המחקרים שלנו הם מוצרים ישומיים. במחקרי ההוראה שאנחנו עורכים, אנחנו מדגישים את הצורך להקשיב לשטח, לחקור אותו ולהעניק פתרונות לבעיות המתעוררות במטרה להשביח את ההוראה״, אומרת סגל. לדבריה, כבר במהלך לימודיהם בתוכנית מתחילים הלומדים לחולל שינוי בבית הספר ומקבלים מהסגל ב״אורנים״ גיבוי לחולל אותו אם מתגלה צורך בשטח. את כל הטוב הזה לומדים, מתנסים וחוקרים הסטודנטים בסביבה פיזית מאירה. "קמפוס אורנים שהוקם לפני כשבעה עשורים ע"י מחנכי התנועה הקיבוצית מבטא בהוויתו הפיזית והאנושית את הגישה החינוכית ההומניסטית המנחה אותנו. ההוויה הפיזית כוללת מרחבים פתוחים וירוקים שבמרכזם גן בוטני, גלריה לאמנות ומרחבי למידה חוץ כיתתיים מגוונים. ההוויה האנושית מתאפיינת ביחסים פתוחים ובלתי פורמליים, בהכלה רב תרבותית וברוח של איכפתיות ודאגה".

לצד הפעילות האקדמית לתואר ראשון, שני והכשרת אקדמאים להוראה המתייחדת במאמץ לשילוב מיטבי בין תאוריה ומעשה, מקיימת אורנים פעילות חוץ אקדמית שבמרכזה שלל פעולות התערבות בתחומי החינוך ברמת בתי ספר, רשויות מקומיות וגופים נוספים. במקביל פועלים בקמפוס שני בתי ספר, מכינה קדם צבאית, חממת חדשנות טכנולוגית בחינוך ועוד.

ראוי לציון
קרן תבור, אחת הבוגרות המצטיינות בתוכנית להוראת מתמטיקה ומדעים פיתחה לאחרונה, במסגרת עבודת הגמר המעולה שלה, יחידת הוראה בנושא: מתמטיקה פיננסית בבית ספר יסודי. קרן היא אחת מיני בוגרות נוספות שסיימו בהצטיינות, המטביעות את חותמן על החינוך המתמטי והמדעי בבית הספר היסודי.

בשיתוף מכללת אורנים