להקים דור של מנהיגי חינוך: פיתוח ערכים אנושיים של הקשבה וקבלה

התמחויות מיוחדות, בין השאר חינוך לפעוטות, נוער בסיכון וחינוך מיוחד, שיטות הוראה מגוונות ושימוש בכלים דיגיטליים להוראה מקוונת. בחוג לחינוך במכללה האקדמית עמק יזרעאל לוקחים את הכשרת המורים בישראל צעד אחד קדימה ומעניקים מענה רחב לאתגרי התקופה והעתיד

אסף לבנון בשיתוף המכללה האקדמית עמק יזרעאל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטודנטים במכללה האקדמית עמק יזרעאל | צילום: ליאור ג'ורנו
סטודנטים במכללה האקדמית עמק יזרעאל | צילום: ליאור ג'ורנו
אסף לבנון בשיתוף המכללה האקדמית עמק יזרעאל
תוכן שיווקי

"חשוב לנו שהחינוך יבוא מהנשמה. בין אם בצורה ישירה או מקוונת - שייעשה בצורה הנכונה, גם מבחינה אינטלקטואלית וגם מבחינה רגשית. חינוך עם יחסים בינאישיים טובים, הקשבה, מיומנות בתקשורת וערכים אנושיים. אני מאמינה שחינוך מתחיל בגיל 0 ובגישה זו אנו עובדים בחוג לחינוך".

את הדברים אומרת פרופ' אורה פלג, ראש החוג לתואר ראשון בחינוך וראש החוג לתואר שני בייעוץ חינוכי במכללה האקדמית עמק יזרעאל. את החוג לתואר השני הקימה במכללה לפני 11 שנה וריכזה אותו. כראש החוג היא מכהנת בארבע השנים האחרונות. בשני החוגים שבראשותה האג'נדה היא להקים דור של מנהיגי חינוך, עם דגש על פיתוח ערכים אנושיים של הקשבה וקבלה. "לכולנו הובהר בדרך הקשה עד כמה חשוב לתת דגש על הצדדים הללו, כששמענו את הדיווחים הנוראיים על גננות מתעללות או כאלו הגורמות לפגיעות רגשיות בילדים. פעוטות היא קבוצה מוזנחת שסובלת ממטפלות שאינן תמיד כשירות לתפקידן, מקצועית או רגשית. לקחנו את הנושא הזה ברצינות ובנינו קורסים חדשניים המשולבים בהתמחות. הסטודנטים אצלנו לומדים איך לטפל בילדים בגיל הרך מגננות מנוסות בעלות תארים שניים ואף שלישיים בתחום. אנחנו נוגעים בנושאים כטכנולוגיה בקרב פעוטות ומעבירים סדנאות מיינדפולנס לעובדים עם פעוטות וילדים בגיל הרך. אלו כלים שנכנסו בשנתיים האחרונות ומוכיחים את הרלוונטיות שלהם".

כיצד מתנהלים הלימודים לתואר ראשון ושני אצלכם?
"זהו תואר ראשון דו-חוגי, כלומר הוא נלמד לצד פסיכולוגיה, סוציולוגיה או קרימינולוגיה. הלימודים אורכים שלוש שנים, בין יום ליומיים בשבוע. אנחנו מציעים שלוש התמחויות: חינוך לפעוטות, נוער בסיכון וייעוץ חינוכי/חינוך מיוחד. בשנת הלימודים השלישית יוצאים הסטודנטים למסגרות פרקטיקום ומתנסים בשטח. כשמדובר בחינוך פעוטות הם יוצאים לפעוטונים ולמעונות, לומדי תחום הנוער בסיכון יוצאים למסגרות פנימיות ולשירות בתי הסוהר. לומדי הייעוץ החינוכי והחינוך המיוחד הולכים למסגרות חינוך פורמליות ולא פורמליות. מסיימי התואר יכולים למצוא עבודה בתפקידים הקשורים לחינוך ולניהול במסגרות שונות - פורמליות ולא פורמליות - דוגמת פנימיות, מתנ"סים, עיריות, שב"ס ומועצות. מי שרוצה להמשיך לתואר השני בייעוץ חינוכי יכול לקחת קורסים בתוך ההתמחות בייעוץ חינוכי בתואר הראשון ואז יהיה פטור מקורסי השלמה וימשיך באופן ישיר לתואר השני.

המכללה האקדמית עמק יזרעאל | צילום: ליאור ג'ורנו

"לתואר השני ניתן להמשיך ישירות מהתואר הראשון במסלול ישיר או ללמוד אותו בנפרד. בשנה שעברה פתחנו מסלול ישיר המאפשר ללמוד תואר ראשון בחינוך ותואר שני בייעוץ חינוכי בארבע שנים. במהלך שנת הלימודים השלישית כבר מתחילים את לימודי התואר השני וכך מסיימים שני תארים בארבע שנים. הסטודנטים שמגיעים לתואר שני שלא במסגרת הזאת לומדים יום וחצי בשבוע, חלק מהזמן און-ליין, בזום. בסוף התואר הם מקבלים גם תעודת ייעוץ חינוכי עם התמחות בהנחיית קבוצות, מה שפותח עבורם אפשרויות תעסוקה בתחום זה, לצד העבודה בייעוץ חינוכי. דבר נוסף שמספק התואר השני הוא תעודת הוראה. הן מי שמתחיל את המסלול הישיר והן מי שמגיע לתואר שני - יכול להוציא אותה למרות שאנחנו לא סמינר מורים. הסטודנטים עושים יום אחד בשבוע בזום ומקבלים תעודת הוראה לכל הגילאים, מהגן עד סוף התיכון".

פרופ' פלג מספרת שבתואר השני נלמדים קורסים בתחומים חדשניים לצד מסורתיים. שלושה מוקדים עיקריים הם הנחיית קבוצות הורים, טיפול משפחתי וייעוץ פרטני. כל המוקדים נלמדים בקורסים תיאורטיים, מחקריים וסדנאיים, כשבשנה השנייה עושים הסטודנטים פרקטיקום ומקבלים הדרכה שוטפת, הן על ידי המרצים והן על ידי מפקחות בייעוץ החינוכי שעומדות לרשותם להדרה אישי וקבוצתית בכל ימות השבוע. מי שמסיים את התואר השני יכול ללמוד לימודי פסיכותרפיה המתקיימים במכללה בוקר בשבוע ומאפשרים תעסוקה נוספת.

חוזקה בנושא הפעוטות והגיל הרך
המכללה האקדמית עמק יזרעאל הוקמה ב-1965 ונקראת על שם מקס שטרן, נדבן ותעשיין יהודי-אמריקאי יליד גרמניה. עד 1994 פעלה כשלוחה של אוניברסיטת חיפה ואז קיבלה הסמכה להענקת תארים אקדמיים לבוגריה והפכה לאחת המכללות האקדמיות הראשונות בישראל. המכללה מציעה שורה של תחומי לימוד מלבד חינוך: מערכות מידע, כלכלה וניהול, מדע המדינה ועוד. במכללה לומדים כ-5,000 סטודנטים לתארים ראשון ושני ועוד כ-1,000 תלמידי מכינה הלומדים במרכז הקדם אקדמי.

פרופ' פלג מעידה שמדובר במוסד חינוכי עם מערכת תמיכה חזקה שיוצרת אווירה תומכת ותקשורת טובה וישירה בין מרצים וסטודנטים. "זה מקום מאוד קרוב ותומך. הקבוצות שלנו בתואר השני הופכות להיות משפחה ממש. המרצים עומדים לרשות הסטודנטים כל השבוע וגם הדיקן שמחה לסייע. סטודנטים עולים או דוברי ערבית יכולים לקבל עזרה בכתיבת עבודות. כשמדובר בחוג לחינוך - הוא התפתח מאוד בשלוש השנים האחרונות. הכנסתי שינויים רבים. כך, למשל, בהתמחות בתחום הנוער בסיכון לומדים גם נושאים שקשורים למסגרות לא פורמליות, כמו חינוך אלטרנטיבי. בהתמחות בתחום החינוך המיוחד לומדים קורסים בתקשורת בינאישית, תיאוריות אישיות והפרעות רגשיות. נושא הפרעות האכילה הוכנס לתואר הראשון ולתואר השני. בשני התארים אנו שמים דגש על עבודה בינאישית ותוך-אישית, במטרה שאלו המסיימים אותם יהיו לאחר תהליך התפתחות וצמיחה שיאפשר להם לעבוד טוב יותר עם אחרים וירחיב את יכולתם לקבל אנשים".

איפה היית אומרת שנמצא עיקר החדשנות של החוג לחינוך?
"אנחנו חזקים וממשיכים להתחזק בנושא הפעוטות והגיל הרך. אנו עובדים על תעודה מקצועית שיקבלו בוגרי התואר הראשון כמנהלי פעוטונים ומעונות ועל תעודה מקצועית לייעוץ למנהלות פעוטונים וגננות. יש לנו קורסים מאוד יסודיים ועמוקים. דבר נוסף ששמנו על המפה הוא הנושא המקוון. זה בא לידי ביטוי בקורסים החל מהתואר הראשון, המשך בשני ובפרקטיקום בער"ן. בתואר השני שמתי גם דגש על הנחיית קבוצות. אנחנו יודעים שזה העתיד. זהו כלי יותר יעיל וחסכוני שגם מתאים למקומות עבודה, לצד מסגרות חינוכיות. כל הנושא של קבוצות תמיכה למיניהן הוא מקום שחשוב להיות בו. בתחום הנוער אנחנו עוסקים גם כן בנושאים עדכניים, למשל הפרעות אכילה או בעיות שינה בקרב בני הנוער בעידן החדש של הסמארטפונים. רבים מהם נרדמים עם הטלפונים שלהם. יש לנו מחקרים בנושא הזה ובעוד נושאים הקשורים לעידן הדיגיטלי, למשל: כיצד מרגישים בני נוער שהוריהם 'פרסמו' אותם ברשתות החברתיות מגיל 0. כל תחום הכניסה של הדיגיטל לחיינו הוא עכשווי מאוד ואנחנו בודקים את השפעותיו. גם שיטת הלימוד שלנו עדכנית - השתמשנו בכלים דיגיטליים להוראה מקוונת עוד הרבה לפני הקורונה. לכן הגענו אל המגפה מתורגלים וברגע שהיה סגר עברנו מהר ובטבעיות לזום".

ראוי לציון
במסגרת השנה השנייה ללימודי תואר שני יכולים הסטודנטים לצאת לעבוד במסגרות שונות כמו גנים, בתי ספר יסודיים, תיכוניים וחטיבת ביניים, תחנות ייעוץ במכללות, במכינות, באוניברסיטאות ועוד. השנה, בעקבות הקורונה, החל פרויקט המעניק דגש לנושא הטכנולוגי. הסטודנטים יכולים לצאת לפרקטיקום בער"ן ולהתנסות בייעוץ טלפוני או אינטרנטי - מה שפותח להם דלתות נוספות לתעסוקה.

בשיתוף המכללה האקדמית עמק יזרעאל