ביה"ס ענבר: שוויון מגדרי בדרך להשגת יעדים ולהגשמת חלומות

סביבת לימודים מאתגרת המייצרת מרחב בו אין תפקידים מאפייני מגדר. מרים ליבוביץ אשרף, מנהלת בית הספר לבנות ענבר, מספרת על החזון הרואה בחינוך אמצעי לשינוי חברתי וההזדמנות שניתנת לתלמידות לבנות את זהותן, להשקיע ולהתמודד בהצלחה עם אתגרי העתיד

גלי לויטה ליבוביץ בשיתוף ביה"ס ענבר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
למידה בעזרת פלטפורמות דיגיטליות | צילום: נועם פיינר
למידה בעזרת פלטפורמות דיגיטליות | צילום: נועם פיינר
גלי לויטה ליבוביץ בשיתוף ביה"ס ענבר
תוכן שיווקי

למרות שנושא אתגר השוויון המגדרי נמצא בכותרות ומקבל התייחסות במסגרת השיח הציבורי, הפער בין בנים לבנות עדיין משמעותי בכל תחום ובכל הגילים. על פי מדד המגדר של שוות - לקידום נשים בזירה הציבורית במכון ון ליר בירושלים - החל משנת 2013 רמת השוויון המגדרי אינה משתנה ואי-השוויון לא מצטמצם. התוצאות מראות כי התחום בו הפער המגדרי הגדול ביותר הוא עוצמה פוליטית וכלכלית, והתחום השוויוני ביותר הוא ההשכלה.
למרות שעומק אי השוויון מוכר לכולם, רק מעטים קמים ועושים. דוגמה לכך היא מרים ליבוביץ אשרף, אשת החינוך הוותיקה ומנהלת בית הספר לבנות "ענבר", שהחליטה להרים את הכפפה ולהפוך מילים למעשים. במסגרת השנה הראשונה ללימודיה בבית הספר למנהיגות חינוכית מטעם קרן מנדל, התבקשה ע"י האגודה לקידום החינוך, היזמת החינוכית הדס רייס ועיריית ירושלים, להוביל את הבנייה הפדגוגית של רשת חינוכית חדשה, ששמה דגש על מגדר ומיועדת לבנות. כך הצליחה יחד עם הצוות המקצועי, ליצור סביבה שאפתנית המשמשת תשתית ליצירת אומץ לב וביטחון - שני עקרונות מרכזיים על פיהם פועל המוסד החינוכי הממוקם בירושלים.

מרים ליבוביץ אשרף | צילום: איתן דותן

מרחב ייחודי וללא חסמים מגדריים
במחקר שנעשה בארצות הברית, השיבו 90% מבני הנוער (בנים ובנות) כי תפקידים דוגמת נשיא ארצות הברית, אנשי עסקים ואקדמיה, מתאימים יותר לגברים. זוהי רק דוגמה למצב בו המגדר יכול להשפיע על הדרך בה אנו מפענחים את המציאות ואת מה שקורה סביבנו, וזוהי הפרדיגמה איתה מתמודד בית הספר: "כאשר תלמידה מגיעה מדי בוקר למרחב בו היא לא נחשפת לתפקידים המאופיינים על פי מגדר, משום שכולם מאוישים ע"י בנות, זה יוצר עבורה מודל חיובי שמפתח אצלה שתי תכונות מרכזיות וחשובות: אומץ לב וביטחון, וזו המטרה המרכזית של בית הספר", מסבירה ליבוביץ אשרף.

מרים מסבירה כי בית ספר, מבוסס על 6 עקרונות שמטרתם ליצור פדגוגיה מותאמת מגדר, המאפשרת לתלמידות להתפתח ולהצטיין במרחב המיטבי, לקבל כלים להתמודדות עם מה שמזמן להן העולם ולפרוש כנפיים. העקרונות כוללים: פרספקטיבה מגדרית, אינטליגנציה גופנית, חדשנות, קהילת ידע, קהילה ומנהיגות - סביבה מעוררת השראה שמאפשרת לכל תלמידה להרגיש שהיא מסוגלת להגשים כל דבר עליו היא חולמת; בניית תוכנית לימודים מכוונת מגדר, המשתלבת עם לימודי הליבה; עם פדגוגיה שמטרתה לאפשר היכרות ותחושת מסוגלות בכלל המקצועות - וביניהם מדעים, טכנולוגיה וספורט - שבדרך כלל מאופיינים במיעוט בנות במטרה לאפשר בחירה גם בשלב האקדמי והמקצועי; יצירת מרחב ייחודי ללא חסמים מגדריים, כדי לאפשר לתלמידות התפתחות בריאה והפיכת החסם לכוח המניע אותה; פיתוח סביבת לימודים מאתגרת המייצרת תרבות למידה ומפתחת את הרצון להשקיע, להתמודד עם אתגרים ולהשיג תוצאות טובות והכנה לעולם 'האמיתי', הכוללת גם חשיפה לתכנים ולפעילויות מחוץ למסגרת בית הספר.

"השאלה שאני נשאלת בקביעות היא לגבי האינטראקציה עם בנים, שכביכול חסרה וחשובה להתפתחות בגיל הנעורים", מספרת מרים בחיוך. "יש לא מעט מחקרים שמראים באופן חד משמעי, שלימודים במסגרת חינוכית בה יש נוכחות למגדר אחד בלבד, אינה פוגעת בהתפתחות התלמיד/ה. בנוסף, הצוות החינוכי כמו גם ההורים, מעודדים את התלמידות שלנו לפגוש את המין השני לאחר הלימודים במסגרת חוגים, תנועות נוער ועוד".

לימודי מדעים בעזרת כלים ליצירת מסוגלות גבוהה | צילום: נעם פיינר

ענבר הוא בית ספר צומח שהוקם בשנת 2019, וכולל כיום שלוש שכבות: ז'-ט' כשבימים אלו מתקיימת ההרשמה לתיכון ענבר שיחל לפעול בשנת תשפ"ג עם עלייתן של מחזור א לכיתה י'. במסגרת הלימודים נחשפות התלמידות למגוון תחומים, דוגמת טכנולוגיה, אמנות, מדעי הרוח, ואקטואליה, ועוסקות בענפי ספורט כמו אומנויות לחימה, כדורסל, כדורגל ועוד.
זאת בנוסף לתוכנית "התלמדות בקהילה", המעודדת שיתופי פעולה עם מגוון גורמים כמו חברות היי-טק, סטרט-אפים, מוסדות תרבות, גופים חברתיים, אקדמאים ועוד. הפעילות כוללת גם מפגשים עם נשים פורצות דרך בתחומן, המהוות מודל והשראה לבנות הצעירות. מדי יום רביעי מתרוקן בית הספר ותלמידותיו יוצאות להשתתף בסמינרים, לימודים וסדנאות בתחומי כלכלה ואופנה, עם התייחסות לקיימות, דימוי גוף ונושאים שונים הנבחנים דרך פריזמות מגוונות.

קרדיט: האגודה לקידום החינוך ירושלים

משבר הקורונה יצר טלטלות גם במערכת החינוך, וכבר עכשיו ניכרת גם ההשפעה הנפשית, חברתית והרגשית של תקופה זו. באותו אופן בו בית ספר ענבר מאפשר מרחב התפתחות מיוחד ומעודד חשיבה מקורית ועצמאית, כך ניתן מענה בימי קורונה. "הלימודים ההיברידיים שלנו מאפשרים לתלמידות שנמצאות בבידוד, להמשיך ולהרגיש חלק בלתי נפרד מבית הספר והעשייה היום יומית. מדי יום מפרסמת כל מחנכת את רשימת המבודדות בכל השכבות, והן מקבלות שיעור 'זום אין' בבוקר, ו'זום אאוט' בסיום יום הלימודים, במהלכם נערכת שיחה המתמקדת בסוגיות חברתיות ונפשיות. לרשות המבודדות עומדות גם המורות, אשר נותנות מענה פרטני ושיעורים במקצועות השונים לכל תלמידה, אשר מקבלת גם מתנה מיוחדת לביתה".

מה השאיפה שלך כמנהלת בית הספר?
"הייתי רוצה ללוות את הבוגרות גם בשירות הצבאי, באקדמיה ובמהלך החיים המקצועיים. השאיפה שלנו היא שכל בוגרת תיישם את הכלים שקיבלה וכל מה שלמדה בבית הספר, כדי לעשות באמת את מה שהיא רוצה, ללא הסללה וחסמים מגדריים ועם ביטחון מלא במי שהיא ובבחירות שלה, עם האומץ לנוע קדימה כדי להשיג יעדים ולהגשים חלומות".
מעבירות את זה הלאה...

מיום הקמת בית הספר, מקבלת מרים פניות בבקשה להרחיב את הפעילות: "אם בתחילת הדרך נתקלנו בהרמות גבה לא מעטות ומנגד בתמיכה רחבה, כיום מבקשים רבים להיחשף לתוכניות הלימוד שלנו, לתכנים ולשיטות החינוך, שמאפשרים תמיד להסתכל גם במשקפיים אחרות, דרכן המתבונן או המתבוננת יכולים תמיד לראות את עצמם שווים. בית הספר הוא הזדמנות נפלאה עבור התלמידות, משפחותיהן וגם עבור הצוות, לבנות קהילה שתעודד נערות ונשים לבנות את זהותן, מתוך היכרות עם עצמן ועם דעותיהן, בתוך סביבה תומכת, חיונית ומקצועית", היא מסכמת ומסבירה כי יש כוונה להרחיב פעילות ימי העיון, בהם לוקחת חלק נציגות מבית הספר, במטרה להציג את המודל הפדגוגי ולהציע גם את הפרקטיקה, לכל גורם שמבקש להכיר את התוכנית. כך גם לגבי סדנאות, ואולי גם הקמת בתי ספר נוספים ברחבי הארץ. בקיץ הקרוב אמור להתקיים גם כנס 'ענבר' הראשון, בו ניתן יהיה להיחשף לתוכנית, לתלמידות ולסגל המורים.

ראוי לציון
כל יום לימודים בביה"ס ענבר נפתח עם אימון גופני, במטרה לענות על שני יעדים: עידוד פעילות המוח, שעל פי מחקרים מפריש חומרים המשפרים את הביצועים וההישגים הלימודיים לאחר 20 דקות פעילות פיזית. המטרה הנוספת היא פיתוח תחושת מסוגלות ושיפור דימוי הגוף.

לפרטים נוספים לחצו כאן > >

בשיתוף ביה"ס ענבר