מועצת ארגוני הילדים והנוער: בית ערכי לחינוך בלתי-פורמלי ומרחב של התפתחות

מועצת ארגוני הילדים והנוער מבקשת לעודד ילדים ובני נוער לעשייה חברתית. בשיתוף פעולה בין הארגונים לבין עצמם, ויחד עם משרדי הממשלה – מקדמים במועצה, באמצעות ארגוני הנוער, פעילות חינוך ערכית בלתי פורמאלית היוצרת מרחב להתפתחות ולמימוש הפוטנציאל הגלום בכל ילד וילדה, נערה ונער ולטיפוח מעורבות ואחריות חברתית

נועה הראל בשיתוף מועצת ארגוני הילדים והנוער
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מדריכי ארגוני הנוער - שינשינים ברחבי הארץ - הגיבורים שלנו | צילום: שני מויאל
מדריכי ארגוני הנוער - שינשינים ברחבי הארץ - הגיבורים שלנו | צילום: שני מויאל
נועה הראל בשיתוף מועצת ארגוני הילדים והנוער
תוכן שיווקי

השאיפה להוות מנוע צמיחה לחינוך הערכי הבלתי פורמלי, להגביר מענים חינוכיים בשיתוף הרשויות המקומיות ולטפח אחריות חברתית גבוהה ומשמעותית של בני נוער בקהילה, עמדה בבסיס היוזמה להקמת מועצת ארגוני הילדים והנוער. מדובר בארגון גג של ארגוני הנוער בישראל בהובלת מנהלי ומנהלות ארגוני הנוער, שהוקם כעמותה ללא מטרות רווח בשנת 2013. המועצה מאגדת, מייצגת ומרכזת את הפעילות, העשייה ועבודת המטה המשותפת של ארגוני הנוער וארגונים נוספים החפצים בכך, אשר פועלים בשדה החינוכי הבלתי פורמלי. "מטרת העל שלנו היא להגדיל את מספר הילדים ובני הנוער שמשתתפים בפעילות חינוכית ערכית בלתי-פורמלית", מתאר שלומי קסטרו, מנכ"ל המועצה. "אנחנו שואפים שהפעילות החינוכית של ארגוני הנוער בישראל תתרחב ותהיה משמעותית, איכותית ומקצועית, ותוביל לכך שילדים ובני נוער יהיו מעורבים חברתית, ויתרמו לחברה הישראלית כמכלול".
שלומי קסטרו חי את עולם החינוך הבלתי-פורמלי כמעט מאז ומתמיד. כאיש חינוך, הקים מכינה קדם צבאית ועמד בראשה, ומזה כשמונה שנים משמש כמנכ"ל מועצת ארגוני הילדים והנוער, שהוקמה בתמיכה ובשיתוף פעולה עם משרד החינוך. הוא מאמין כי "יש להעניק הזדמנות אמיתית לחינוך ערכי בלתי פורמלי לכולם, ולדעת שמגוון ושונות יוצרים עוצמה חברתית וארגונית ועלינו לפעול יחד עם משרד החינוך לטפח התחדשות ויזמות חינוכית בישראל".

שלומי קסטרו | צילום: רונן חורש

קהילה מקצועית שנותנת מענה
על מנת לפתח את מרחב החינוך הבלתי פורמלי פועלת המועצה בשלושה מעגלים מרכזיים. הראשון, שיתוף הפעולה בין הארגונים ושותפות עם משרדי הממשלה, בפרט משרד החינוך, כמו גם רשויות מקומיות, מוסדות לאומיים וקרנות פילנתרופיות. שיתוף הפעולה כולל שולחנות עגולים עם משרד החינוך, כנסים שנתיים, משלחות, פורומים וקהילות מקצועיות של נשות ואנשי מטה בכירים בארגוני הנוער "רשת ערכית מקצועית של ארגוני נוער". המטרה, לדברי קסטרו, להוות בית ערכי ותומך, לקיים שיח מתמיד ופורומים מגוונים של מנכ"לי ארגוני הנוער – מנהלים ומנהלות מהציבור הכללי, החברה החרדית, הערבית, החברה הדרוזית, קהילת הלהט"ב ועוד. "מבחינתנו זהו השולחן המשמעותי, בו יושבים כל המנהלים והמנהלות, ומעבר לקידום האינטרסים הקונקרטיים של ארגוני הנוער ושנת השירות בישראל, אנחנו עוסקים בסוגיות חברתיות, חינוך וחברה ולוקחים על עצמנו משימות לאומיות להתמודדות משותפת".
במעגל נוסף מקדמת מועצת ארגוני הנוער הכשרות מקצועיות חדשניות, מתוך תפיסה שככל שנשות ואנשי ארגוני הנוער יהיו בעלי יכולות מקצועיות גבוהות יותר – כך מרחב החינוך יתפתח ויתקדם. "אנחנו מקיימים השתלמויות רבות ומקימים קהילות מקצועיות", מפרט קסטרו. "הקמנו השנה קהילה של מענה פסיכו-סוציאלי בארגוני הנוער. צוותי הארגונים מתמודדים עם תופעת חרדות חברתיות, אתגרים נפשיים ומצוקות בני נוער שנבעו מהקורונה. כארגון גג כינסנו את כל הפסיכולוגיות, העובדים הסוציאליים ואנשי ונשות טיפול – לכדי קהילה מקצועית שנותנת מענה. כך גם בסוגיית הבטיחות בה ביחד עם משרד החינוך אנו מובילים השתלמויות והכשרות מקצועיות וסדירות למנהלי הבטיחות ורכזי ורכזות המפעלים ומחנות הקיץ.
"המעגל השלישי הוא פרוייקטים חינוכיים רב ארגוניים וארציים – הפלטפורמה המשותפת שלנו מאפשרת למשרדי ממשלה וגופים לאומיים להגיע דרכנו להשפעה גדולה במיוחד ומאפשרת יכולת להטמיע ערכים, התנהגויות ועמדות. מועצת ארגוני הנוער, בשותפות עם קק"ל, מובילים פרויקט לאומי בשם 'מגשימים עכשיו' המכוון להגדלת ארגז הכלים לבני הנוער, במסגרתו מקימים מאות קבוצות מנהיגות בפריפריה ומכשירים אלפי בני נוער ללקיחת אחריות חברתית וסביבתית: "הקמת קבוצה כוללת גיוס של בני נוער מכיתה ט' עד י"ב, שעוברים תהליך של הכשרה להיות מדריכים – מד"צים. בהמשך הדרך אנחנו תומכים בהם גם בשלבי ההכנה לצבא, בשנות השירות ובמכינות". כך, מעיד קסטרו, נוצר תהליך שבו מקל האחריות על מנהיגות בפריפריה, עובר אל אותם בני נוער, כאשר הם מתנסים בהובלה ואחריות חברתית וסביבתית.

"עם הרלב"ד מוקמות השנה עשרות קבוצות 'מנהיגים לחיים' לטיפוח ושמירת ערך החיים בדרכים ומניעת תאונות דרכים ובקרוב נצא בפרויקט ייחודי וגדול בחברה הערבית. ועם הסוכנות היהודית, אנחנו מחזקים את הקשר עם יהדות התפוצות ומוציאים השנה משלחת גדולה של מנהלי ומנהלות ארגוני הנוער לשיקגו לקולגות שלנו בקהילות היהודיות בארצות הברית".

לדעת קסטרו, מגפת הקורונה הציפה את מה שבחינוך הבלתי פורמלי אנו מבינים כבר שנים, שהחינוך המעצים, החינוך הערכי הבלתי-פורמלי, הוא נדבך יסודי בעיצוב הנוער הישראלי לצד מערכת החינוך הפורמלית. "אנחנו מקדמים שיתופי פעולה עם רשויות המקומיות של מסגרות החינוך הערכי הבלתי פורמלי עם בתי הספר, ומנהלי ומנהלות בתי הספר מסייעות מאוד ומבינות את הערך המוסף של ארגוני הנוער והתנועות, כמעצימים כישורים ומיומנויות, מעורבות חברתית ואחריות קהילתית. וזו השליחות שלנו".

השותפים לדרך: הרשויות המקומיות
מועצת ארגוני הנוער חתמה על אמנה עם מרכז השלטון המקומי והאזורי בשנת 2019, מתוך הכרה בייחודיות של החינוך הבלתי פורמלי וההשפעה הרבה של ארגוני הנוער על הנוער. "במהלך השנים מיקמנו את מפעל ארגוני הנוער בקטגוריית החינוך הערכי – לא רק כמפעל לגיטימי, אלא ככזה שמוביל את הדרך", מעיד קסטרו. "בשמונה שנות פעילות המועצה, חלה צמיחה דרמטית במספר המשתתפים. התחלנו מ-30,000 ילדים ובני נוער ב-333 סניפים, וכיום אנחנו בנתון מדהים של 252,000 משתתפים ב-1,333 סניפים ושבטים בארגוני הנוער בשנת 2021". את הדרך הזו למעלה מסביר קסטרו, לא רק בהצטרפותם של ארגוני נוער נוספים, אלא בצמיחה הטבעית של הארגונים לאור התמיכה של משרד החינוך. אך הגדילה הזו נובעת בעיקר מכך שהצורך בשטח גובר והרשויות המקומיות מבקשות לגוון ולהרחיב את הפעילות בקהילה כאשר לכל ארגון נוער יש כלי חינוכי מקצועי שמוביל אותו, דוגמת הצלת חיים, הכנה לצה"ל, חקלאות, סיירות וצופיות: "בני נוער רבים מבינים שבארגונים הם יוכלו לבחור בתחומי העניין שלהם, שהם יוכלו להיות חלק ממענה למשימה לאומית אמיתית וזה יוצר התגייסות אדירה והצטרפות מרשימה לפעילות, כחלק ממופע זהותי, חינוכי וחברתי".

ראוי לציון
בשנתיים האחרונות, מאז משבר הקורונה, הובילו במועצת ארגוני הילדים והנוער קמפיין חינוכי משמעותי, תחת הכותרת "מחנכים בכל מצב" בהובלת ארגוני החינוך המובילים בישראל: אחריי, השומר החדש, איגי, יחדיו, פרחי הדגל, נוער מד"א, תנועת נוע"ם, תנועת עז, הצופים הקתולים, נטע@, רשת בתי הנוער קדימה, אות הנוער, נוער לתת, צבאות ה'-חב"ד, חוגי סיירות של קק"ל, מרכז מעשה. "בזמן רגיש זה, חשוב עוד יותר, לבני הנוער שעוברים טלטלה, לפגוש בני נוער ומדריכות ומדריכים שרואים אותם באופן אישי ומקרוב ולהרגיש משמעותיים".

בשיתוף מועצת ארגוני הילדים והנוער