מנהיגות חינוכית בפזורה הבדואית בנגב: אתגר, חזון וערכים

בשנים האחרונות מתחוללת ביישובי הבדוואים בנגב מהפכה חינוכית של ממש עם עלייה במספר הלומדים, ועלייה באחוזי הזכאות לבגרות. פגשנו שני מנהלים מובילים לשיחה אישית על תפיסתם החינוכית, חזונם כמנהלים והדרך בה הם רואים חינוך לערכים וחינוך בלתי פורמאלי

יובל גמליאל בשיתוף ביה"ס אלמוסתקבל ועמל אלסייד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדרכת עזרה ראשונה ביית הספר אלמוסתקבל | צילום: בית הספר אלמוסתקבל
הדרכת עזרה ראשונה ביית הספר אלמוסתקבל | צילום: בית הספר אלמוסתקבל
יובל גמליאל בשיתוף ביה"ס אלמוסתקבל ועמל אלסייד
תוכן שיווקי

האם שמעתם על בית ספר שהופך בימי שישי-שבת למתנ"ס בו מתקיימות פעילויות חינוך בלתי פורמאלי לתלמידים? זהו רק אחד מהדברים המייחדים את בית הספר אלמוסתקבל ביישוב אבו תלול השייך למועצת האזורית נווה מדבר. מי שנמצא בחזית ההובלה והשינוי, אותו עובר בית הספר, הוא המנהל כמאל אבו הדובה (40) בוגר תוכנית כסייפה וערערה במרכז מנדל למנהיגות בנגב.

קיפאח אלסייד | צילום: יח"צ

"בית הספר אלמוסתקבל הוא בית ספר יסודי גדול המונה כ-1000 תלמידים וכ-80 אנשי סגל", הוא מספר. "אנו קולטים תלמידים מאבו תלול וגם מהפזורה הבדואית מחוץ ליישוב. כמו כן בית הספר מעסיק סגל הוראה מגוון הכולל יהודים, בדואים דרוזים ונוצרים וכך התלמידים מתוודעים לרב תרבותיות המאפיינת את המדינה. במהלך השנים זכינו בתעודות הוקרה ובפרסי חינוך רבים, ביניהם פרס 'תקווה ישראלית' של הנשיא, כמו גם פרסי קידום אורח חיים בריא בקרב התלמידים. בית הספר זכה גם בפרס החינוך הגופני כמצטיין מחוזי בספורט ובאות הנגב לקידום נושאים סביבתיים, ואחד הדברים שיותר מאפיינים אותנו הם פרויקטים שאנו מקדמים במסגרתם התלמידים תורמים לקהילה ומעורבים בה. בי"ס מקדם תוכניות לקידום זה"ב, אורח חיים בטוח ונגישות עבור תלמידיו וזכה ברמה ארצית בנושא. בנוסף, ביה"ס נמצא בתוכנית שביט מובילי פדגוגיה לקידום הישגים לימודיים בקרב תלמידיו וגם מוביל בנושא למידה איכותית. כמו כן בי"ס נמצא בתוכנית מפרש של משרד החינוך לקידום יוזמות חינוכיות בקרב בי"ס וביישוב בכלל".

כמאל אבו דובה | צילום: בית הנשיא

איך בית הספר מתמודד עם מגפת הקורונה והבידודים הממושכים לתלמידים?
"תקופת הקורונה היא תקופה רבת אתגרים וקשיים במישור החינוכי אבל לשמחתי נערכנו אליה בצורה מאוד טובה. סגל ההוראה שלנו מבצע בדיקות קורונה שוטפות לכול התלמידים וחלק מהתלמידים מבצעים בדיקות ביתיות, וזה דבר מאוד חיובי. בנושא לימודים בקורונה, לתלמידים רבים במגזר אין תשתית מחשב ואינטרנט ודאגנו להגיע לכל אחד הביתה ולספק חוברות לימוד לצורך צמצום הפערים הלימודיים, כשבנוסף חילקנו מחשבים ניידים לכול שכבות ה'-ו' בבי"ס. כפועל יוצא מכך אנחנו יכולים לעקוב אחרי הלמידה וההתקדמות של כל תלמיד".
אבו הדובה תושב אבו תלול, פעיל חברתי וחבר בוועד המקומי ביישוב. בעל תואר שני בניהול ויישוב סכסוכים, תואר שני בייעוץ חינוכי ותואר שני בניהול וחינוך מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מלווה מנהלים חדשים, דירקטור, בוגר קורס ייעוץ ארגוני מכללת גישות ומנחה קבוצות. כמו כן בוגר קורס הכשרת מנהלי בתי ספר של משרד החינוך של אבני ראשה – מכון המכשיר מנהלי בתי ספר, ובנוסף בוגר תוכנית כסייפה וערערה, מרכז מנדל למנהיגות בנגב.

"במסגרת לימודיי בתוכנית קיבלתי הכשרה וכלים למנהיגות והובלה בחברה", הוא מעיד. "הלימודים חיברו אותי עם גורמים וגופים שונים דבר שסייע לי להוביל מהלכים משמעותיים בחברה הבדוואית ובחברה הישראלית בכלל. הלימודים התקיימו במשך שנתיים, חלקם קבוצתיים וחלקם אישיים. כחלק מהלימודים יצאנו לסיורים לימודיים, נפגשנו עם מובילי דעה ושמענו הרצאות מעוררות השראה. הידע והכלים אותם קיבלתי שם מלווים אותי עד היום".

מהו החזון שלך כמנהל בית ספר והיכן היית רוצה לראות הבוגרים בעתיד?
"החזון שלי הוא לחנך בוגרים שיסיימו לאחר מכן 12 שנות לימוד ויהפכו לאזרחים טובים ותורמים המפרנסים את עצמם בכבוד. השאיפה שלי היא שהבוגרים שלנו יתרמו לקהילה, יהיו רחוקים מאלימות ויובילו מהלכים חיוביים בחברה הבדוואית ובכלל".

יוזמות והעצמת הצוות החינוכי
מנהלת נוספת הנמצאת בחזית העשייה החינוכית בנגב היא קיפאח אלסייד (31), גם היא בוגרת תוכנית כסייפה ערערה במרכז מנדל למנהיגות בנגב. קיפאח מנהלת את בית ספר תיכון טכנולוגי "עמל" אלסייד שביישוב אלסייד.

"'עמל אלסייד' הוא בית ספר על יסודי ארבע שנתי (כיתות ט'-י"ב) בו לומדים כ-230 תלמידים, רובם מהיישוב אלסייד", היא מציינת. "התלמידים שלנו מקבלים תעודות הסמכה מקצועיות וטכנולוגיות בתחומים כמו פיקוד ובקרה, חשמל, תחזוקת מערכות וטיפוח ועיצוב שיער. כמו כן הם מקבלים תעודה עיונית בהתאם ליכולות שלהם. יש לציין כי יש לנו תלמידים כבדי שמיעה ואנו מתאימים עבורם תוכניות ומגמות הלימוד.

"אני פועלת כעת להרחבת מגוון מגמות הלימוד ולהקמתם של מרחבי למידה עשירים וחדשניים. אנו צריכים לתת מענה לכל תלמיד ותלמידה בהתאם לצרכיו ולהתפתחויות בעולם התעסוקה והטכנולוגיה ולכן אנחנו צריכים מגמות שייתנו מענה בעיקר לעידן החדש. דוגמה לכך היא פתיחת כיתות י"ג-י"ד של טכנאי והנדסאים. כמו כן אני מתכוונת לקדם מרחב למידה לשפות בכדי להעצים ולחזק את לימודי השפות בבית הספר.

מעבר לעבודתה השוטפת היא פעילה ומתנדבת חברתית ביישוב אלסייד (מתגוררת בחורה), מפתחת פרויקטים של החינוך הבלתי פורמלי במרכז הרב-תחומי לנוער וצעירים ביישוב אלסייד (תוכניות מנהיגות, הכוונה לתעסוקה, הכשרה לשפה העברית ועוד). היא בעלת תואר ראשון בספרות עברית מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית ממכללת ספיר, בוגרת תוכנית מנהלים אבני ראשה במכללת אחווה ובוגרת תוכנית כסייפה וערערה, מרכז מנדל למנהיגות בנגב. "הלימודים בתוכנית התקיימו במשך שנתיים במסגרת התוכנית שמטפחת מנהיגות, בדגש על יכולות אישיות של הפרט וגיבוש פעילויות במרחבים ובקהילה. קיבלנו כלים ומכשירים מעצימים כיצד אפשר לחשוב ולקדם, ליזום ולשפר את איכות החיים במרחבי הנגב ובמיוחד ביישובים הבדואים תוך דו קיום עם כלל החברה הישראלית".

מהי החשיבות של החינוך הבלתי פורמאלי בעינייך?
"החינוך הבלתי פורמאלי הוא חינוך משלים המעצים את התלמידים ומפתח בפניהם מגוון אפשרויות ללמידה ולהתפתחות אישית. תלמידי בית הספר משתתפים במגוון פעילויות אחרי הצהרים, ומקדמים מיזמים קהילתיים ביישוב. אנו מפעילים מספר תוכניות לחינוך הבלתי פורמאלי, דוגמת רכיבה על סוסים ופעילות עם הקהילה שבה התלמידים שותפים פעילים במיזמים חינוכיים ובפרויקטים נוספים".

כיצד את רואה בחזונך את השתלבותם של בוגרי בית הספר בחברה?
"אני רוצה לראות את הבוגרים והתלמידים שלנו כאזרחים תורמים ובעלי מחויבות לחברה. השאיפה שלי היא שהם יהיו אזרחים מועילים ומעורבים עם דאגה הדדית לכל חלקי החברה. האמונה הבסיסית באדם, בכוחותיו וביכולותיו הם המובילים לשינוי משמעותי וליצירת חברה ערכית, אנושית המעצימה יכולות, מעורבות, שותפות ואחריות.

בהקשר לכך בית הספר מקדם פעילויות חברתיות ומיזמים חינוכיים בנושאים לימודיים-חברתיים וערבות הדדית, יצרנו שיתופי פעולה ייחודיים עם מרכז עמך. כיום אנו משתתפים גם בתוכנית מפרש לקידום יוזמות חינוכיות והעצמת הצוות החינוכי, השאיפה לראות בוגרים משתלבים בלימודים אקדמיים, מעורבים ותורמים לחברה".

ראוי לציון
בית הספר אלמוסתקבל הופך בסופי שבוע למתנ"ס עבור ילדי ונערי היישוב. במקום מתקיימים פעילויות של תנועת הצופים, חוג קארטה, להקת מוזיקה, חוג הרופא הצעיר.
בבית ספר עמל אלסייד פותחו וקודמו תוכניות ייחודיות בתחום החינוך הגופני, מיזמים קהילתיים ובקרוב, לראשונה בתולדות ביה"ס, יהיה בו גם חדר כושר מתקדם.

בשיתוף ביה"ס אלמוסתקבל ועמל אלסייד