עמותת "מרום": חינוך ערכי פורץ דרך ושאיפה למצוינות לתלמידים בעלי יכולת שאיבדו את דרכם

סביבה חינוכית ומערכת לימודית ופדגוגית המותאמות למתמודדים עם לקויות למידה קשות, הן הבסיס לחזון עמותת "מרום" המובילה תלמידים מכל רחבי הארץ למעגל ההצלחה. מנכ"לית העמותה חיה ברנפלד, מספרת על תוכניות הלימוד החדשניות, הגישה והדרך לגרום לתלמידים להאמין בעצמם והחשיבות שמעניקה העמותה להפצת ערכי אכפתיות, נתינה ושאיפה למצוינות

לימור קלר בשיתוף עמותת "מרום"
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תלמידי מרום בעבודה קבוצתית | צילום: נעמה בונימוביץ
תלמידי מרום בעבודה קבוצתית | צילום: נעמה בונימוביץ
לימור קלר בשיתוף עמותת "מרום"
תוכן שיווקי

מכתבי התודה שמגיעים לשולחנה של חיה ברנפלד, מנכ"לית עמותת "מרום" לחינוך וקידום לקויי למידה, הם לא המכתבים הרגילים שאנו קוראים במסגרות חינוך. מחמאות ותודות מגיעות לאורך השנים, בזמן חלוקת תעודות ובסופן של שנות לימוד, אבל התודה האחרונה שהתקבלה מאמו של אחד הבוגרים בבית הספר התיכון שמנהלת העמותה, הפעימה אותה במיוחד: "לא מספיק מכירים את מה שאתם עושים", אמרה לה. "מה שאתם עושים לא רק נכון וטוב, אלא משהו שמציל חיים".

חיה ברנפלד | צילום: פרטי

איך תלמיד פוגש פתאום הצלחה?
כשנולד תינוק, נולדים עימו חלומותיהם ושאיפותיהם של ההורים. אלו עושים כל שביכולתם כדי לטוות יחד את החלומות, אבל ככל שהילדים גדלים, עולות תהיות אם יישאר במסלול שייעדו לו.
"בגן ובבית הספר לקות הלמידה מתחילה לצוף, והילד החמוד, השובב, החברותי והשמח הופך לתלמיד שלעיתים מצליח לכסות או לפצות עליה בדרכים אחרות, אך לעיתים חווה מעגל של אי הצלחה", אומרת ברנפלד. "מעגל זה מביא לתסכול, עצבות, ריחוק מחברים, מתח עם עצמו, ועם הסובבים אותו, והילד לא אחת כבה וסובל ומשפחתו נכנסת לסוג של סחרור".
מערכת החינוך עושה מאמצים לטפל בתלמידים אלה, אבל לא אחת מסתיימים הניסיונות במפח נפש לכל הצדדים, וקורה שילד מתכנס בתוך עצמו, מסרב להגיע לבית הספר וההורים מרגישים שהם "מאבדים" אותו. עבור הורים כאלה נוסדה בשנת 2000 עמותת "מרום".
עמותת "מרום" ובית הספר התיכון "מרום", בניהולה של אתי עובדיה, הוא היחיד בתחומו עם סביבה חינוכית ומערכת לימודית ופדגוגית המותאמות למתמודדים עם לקויות למידה קשות מכל הארץ, שלא הצליחו להשתלב במסגרות החינוך הפורמליות. מדובר בתיכון רגיל (לא לחינוך מיוחד) שמכוון למצוינות ולתעודת בגרות מלאה, ובו לומדים כיום 108 תלמידים שהגיעו אליו מפה לאוזן. הם לומדים בכיתות בנות 12 תלמידים בלבד, והצוות מונה 30 איש, כלומר על כל שלושה תלמידים יש איש צוות אחד. שלוש פעמים נכלל "מרום" בקטגוריית 50 בתי הספר הערכיים במדינה מטעם משרד החינוך.

מה הסוד?
"מיום הקמת בית הספר בגרו בו למעלה מ-600 תלמידים כשבידם תעודת בגרות. אנחנו לא מוותרים על אף תלמיד ותלמידה. מיקוד העשייה החינוכית שלנו היא שימת התלמיד.ה כיחיד שיש להתאים עבורו ולצרכיו את ההוראה. הקשר עם התלמידים וההורים לא מסתיים עם הצלצול בסוף יום הלימודים. הצוות רואה את כל התלמידים, יודע במה כל אחד מתקשה ומדוע, כיצד לפנות לתלמיד וחשוב לו לקדם אותו. אם תלמיד נמצא בתחרות שחייה, זמר או כל תחרות אחרת משום שהוא מצוין בתחומו, בית הספר מלווה אותו בתחרויות ומעודד אותו".
בקבוצות הלימוד הקטנות בתיכון מתאפשר לכל מורה ל"ראות" כל תלמיד, לוודא שהוא בקצב הלימוד, ואם לא – לתאם עבורו שיעור פרטני בנושא השיעור. צוות המורים מכין בעצמו את חומרי הלימוד בדרכים מותאמות ומגוונות לא רק הוראה פרונטלית אלא באמצעות שיר, סיפור, מצגת או משחק. התוצאות מדברות בעד עצמן עם יכולת התמדה של התלמידים במסגרת חינוכית, למידה להתגבר על מכשולים, שיפור הדימוי העצמי, מספר זכאים לבגרות שנע בין 100-90 אחוז, התנדבות לשירות לאומי או גיוס לצה"ל ורכישת כישורי חיים המסייעים להשתלב בעולם האקדמי ובשוק העבודה.

ברנפלד מדברת על חוויה ראשונית של הצלחת התלמידים, שלא פעם נפעמים בעצמם לקבל ציונים שנוסקים ל-90 או 100. "תלמידים שלא האמינו שיסיימו תיכון, מסיימים עם זכאות לתעודת בגרות ובציונים טובים. הצוות מכניס אותם למעגל הצלחה, מה שגורר אחריו אמונה עצמית ביכולות שלהם", היא מסבירה. לצעדים אלה יש גם השלכות רגשיות, חברתיות ואף משפחתיות מעצימות. "חשוב לנו לתת לילדים את הביטחון שהם מסוגלים, ובמקום למצוא את עצמם כנטל על החברה במקומות פחות טובים, הם מגיעים לצבא, לאוניברסיטה ולמקומות עבודה מצוינים ומתאימים ליכולותיהם האמיתיות".

ברנפלד מספרת על בוגרים שעשו שנת שירות, שרתו בצבא ביחידות קרביות ובתפקידי פיקוד וגם בגלי צה"ל והשתלבו במקומות עבודה, גם בפייסבוק. ידוע כי רבים מלקויי הלמידה בהיסטוריה התגלו כיוצרים, יזמים, בעלי חשיבה פורצת דרך ולא שגרתית. "האינטליגנציה של הילדים האלה תקנית, אבל הם לא מצליחים להשיג את מה שנדרש מהם בבית הספר, וכשהם לא במסגרת לימודים, הם פורחים עם הייחודיות שלהם".

לפני כשנתיים, כשמערכת החינוך חוותה את אחד המשברים הגדולים בתולדותיה, התגייסו גם מורי "מרום" לטובת התלמידים בזמן הסגרים, כששלושה עקרונות מנחים אותם: קשר, הכלה ואמון. "עברנו ללימודי חוויה כמו הכנת אוזני המן בזום, חדרי בריחה בהיסטוריה ועוד. המחנכים, המורים ומנהלת התיכון אתי לא ויתרו לרגע על הכיתה, ידעו מה קורה עם כל תלמיד ועם משפחתו בכל רגע. עת החירום דווקא העצימה את הצורך ושימשנו עבורם עוגן. היינו עבורם המקום הבטוח שאכפת לו מהם ושמחכה להם. הענקנו את התחושה שכולנו יחד מחכים לימים טובים, ובינתיים לא זונחים שום דבר".

מרחיבים את ההשפעה וההצלחה
במסגרת העמותה פועל גם מכון אבחון "מרום", שמעבר לאבחון ממליץ על דרכי טיפול הולמות עבור לקויי הלמידה. פסיכולוגים חינוכיים מומחים ומאבחנים דידקטיים מעניקים המלצות מפורטות המאפשרות תוכנית טיפולית הולמת. בבתי ספר שונים אף הוטמעה תוכנית העמותה להוראה מתקנת ואסטרטגיות למידה, שאושרה ע"י משרד החינוך. "לאחר לבטים במהלך השנים אם יותר חשוב לטפל בתלמידים כדי לפנות אותם לטובת לימודים, או שהצלחה בלימודים תאפשר להם להתמודד גם עם קשיים ואתגרים רגשיים וחברתיים - היום אני יודעת שחוויית הצלחה בדרישות הלימודיות מעמידה את התלמיד בעמדה טובה יותר לטפל במימוש עצמי, מקובלות חברתית, קשר עם ההורים ועוד. זה מה שהעמותה עושה בהצלחה למעלה מעשרים שנה".

בעקבות הפצרות של הורים להרחיב את טווח הגילאים הלומדים בו, החל מסע חיפוש להקמת מסגרת לימודית נוספת, שש שנתית, בעמק חפר. "בעידודה של ד"ר גלית שאול, ראשת המועצה, בחרנו במתחם של הדסה נעורים, בצוק מעל בית ינאי, מיקום מיוחד בעל ערך של מרחבים ושל סביבת לימוד במרחבים פתוחים, יציאה למדשאה ואופק ביותר מהמובן הפיזי", אומרת ברנפלד. התכנון יהיה חדשני יותר, עם תפיסה שלא מחייבת ישיבה על כיסא מול שולחן. "סגנון ההוראה ואופי בית הספר יישאר במתכונת ההצלחה הנוכחית, כדי להפיץ את הטוב עם ערכי האכפתיות, הנתינה, ההכלה, הזמינות והשאיפה למצוינות", חשוב לה להסביר, "אנחנו מזמינים אנשי חינוך, הורים ותלמידים להיכנס לאתר להתרשם, ומזמינים חלוצים שיצטרפו אלינו בבניית המסגרת החדשה".

ראוי לציון
לתיכון "מרום" רשימת המתנה שהולכת וגדלה מדי שנה. בעקבות הפצרות של הורים להרחיב את טווח הגילאים הלומדים בו, החל מסע חיפוש להקמת מסגרת לימודית נוספת, שש שנתית, בעמק חפר.

בשיתוף עמותת "מרום"