חינוך רב השפעה: המכללה האקדמית שמכשירה את הדור הבא של המנהיגים החינוכיים

עם תוכניות לימודים ייחודיות ובעלות ערך מוסף, התמחויות חדשניות בתחום החינוך המיוחד ונשיא פרופ' מומחה במנהל רפואי, שמיישם אג'נדות מתקדמות מעולם הניהול הרפואי בתחום הפדגוגי, מובילה המכללה ע"ש דוד ילין את עולם החינוך בישראל

דניאל דותן בשיתוף מכללת דוד ילין
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חזית המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין | צילום: רמי אהרוני
חזית המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין | צילום: רמי אהרוני
דניאל דותן בשיתוף מכללת דוד ילין
תוכן שיווקי

אחת העבודות החשובות והמתגמלות ביותר מבחינה ערכית היא עבודת המורה. משרת הוראה מספקת תגמול משמעותי מידי לצד חוויות ערכיות וזיכרונות שיישארו לכל החיים. מחנכים איכותיים הם מנהיגים לכל דבר. הם בעלי יכולת ההשפעה הגדולה ביותר בעת שהם מעצבים את הערכים, החינוך, והידע של תלמידיהם ומהווים עבורם מודל לחיקוי. מתוך כל אלו, מובנת תחושת האחריות שלוקחים על עצמם מוסדות אקדמיים להכשרת מורים, ורבים ממוסדות אלו מפנים מאמצים להוספת ערכים משלימים מעבר לתוכניות הלימוד הבסיסיות.

פרופ' יוסף פרוסט | צילום: באדיבות מכללת דוד ילין

התמחות בחינוך המיוחד
אחד המוסדות המובילים הללו הוא המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין בירושלים.
מכללה רב תרבותית שנוסדה לפני למעלה מ-100 שנה ולצד השורשים הוותיקים החזקים, ממשיכה להתחדש ולהתעדכן כל הזמן בהתאם למגמות החינוך החדשות, העדכניות וצרכי ההוראה המשתנים. המכללה מכשירה מורים בכל הסקטורים במסלולי תואר ראשון ותואר שני וכן קורסי דיפלומה.

"המכללה מכשירה מורים ברמה אקדמאית גבוהה ומטפחת בהם סקרנות מדעית, אינטגריטי מקצועי ויכולת השפעה משמעותית. הם יוצאים מהמכללה עם מגוון רחב של כלים שמייחדים אותם ומאפשרים להם להצליח ולהיות מורים מהרמה הראשונה במערכת החינוך של מדינת ישראל", אומר פרופ' יוסף פרוסט, נשיא מכללת דוד ילין, מכללת דוד ילין מקבלת תלמידים מכל שכבות האוכלוסייה ומכל המגזרים השונים המאפיינים את העיר ירושלים: חילוניים, דתיים, דתיים לאומיים, יהודים, ערבים, גברים ונשים. היא מהווה מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית האותנטית, ומעניקה לכולם הזדמנות שווה להיות המחנכים של העתיד, שיובילו ויצעידו את מדינת ישראל קדימה.

מהן תוכניות הלימוד שמייחדות את המכללה האקדמית ע"ש דוד ילין ממכללות אחרות להוראה?
"מכללת דוד ילין היא מכללה אקדמית תחת הרגולציה של משרד החינוך ומל"ג, היא מסובסדת כששכר הלימוד הוא אוניברסיטאי. המכללה מכשירה מורים בכל הסקטורים ולכן מידת ההשפעה שלנו גדולה מאוד. אנחנו מלמדים מקצועות מיוחדים, חינוך מיוחד ושיטות מגוונות של חינוך, ובכך מאפשרים לבוגרים שלנו להשתלב בכל תחום חינוכי שירצו.
"שלוש נקודות עיקריות מייחדות אותנו ממכללות אחרות. הראשונה, מתוך הרקע ההיסטורי - המכללה שהייתה הראשונה שהחלה ללמד בשפה העברית, לוקחת עד היום את לימודי השפה העברית והלשון למקום הגבוה ביותר והם מהווים נדבך מרכזי ומשולבים בכל יחידות הלימוד. דווקא כיוון שהמכללה רב תרבותית ולומדים בה גם תלמידים מהמגזר הערבי, הם זוכים ללימוד השפה העברית בדרך הטובה והמעמיקה ביותר. בלימודי ההמשך במכללה ישנם קורסי עברית לקהל הרחב, ובשנה האחרונה פתחנו תוכנית לתואר ראשון בעברית כשפה שנייה וחלק מהבוגרים שלנו מלמדים עברית בבתי ספר במזרח ירושלים.

בקמפוס המכללה, בלב שכונת בית הכרם בירושלים, גן בוטני היסטורי "גן אבינועם" | צילום: רמי אהרוני

"הנקודה השנייה היא, שהמכללה מתמחה בלימודים בתחומי החינוך המיוחד, אנו מציעים למשל מסלול לימודים מיוחד לתואר ראשון בחינוך ילדים מרובי מוגבלויות. מדובר בהכשרת מורים שישתלבו בהמשך במוסדות ובמעונות לילדים במצבים קשים עם מוגבלויות קשות מאוד, ואני גאה לומר שאנחנו מכשירים אנשים שיוצאים לעבוד מתוך תחושה של שליחות אמיתית. במסלול זה, לרוב לומדים סטודנטים שההוויה שלהם היא התנדבות ועזרה לזולת ומרגישים שזה המקום הטבעי שלהם. זה מרגש ומעצים.

"נקודת הייחודיות השלישית שלנו היא מסלולי התרפיה, שהפכו חשובים ואטרקטיביים מאוד בשנים האחרונות. אנחנו מלמדים סדרה של תארים שניים מיוחדים של תרפיות למטפלים שעוזרים לילדים להתקדם ולהתפתח באמצעות אמנויות: אמנות פלסטית, מוזיקה, ביבליותרפיה, תרפיה במחול, גם בבתי הספר וגם בלימודים מחוצה לו".

אילו תוכניות מיוחדות נוספות מציעה המכללה?
"יש לנו תוכניות מיוחדות רבות. מכללת דוד ילין היא אחת המכללות היחידות שהקימה תוכנית הכשרת מורים בחינוך אנתרופוסופי (שיטת ולדורף). הבוגרים שלנו מתחזקים היום באופן משמעותי את עמדות המפתח של החינוך האנתרופוסופי בכל הארץ, מרבית המנהלים והמורים בבתי ספר היסודיים בירושלים שמלמדים בשיטה זו, הם בוגרים שלנו".

פרופ' יוסף פרוסט הוא הנשיא התשיעי של המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין בירושלים. הוא רופא בהכשרתו, כיהן בעברו בתפקידים ניהוליים רבים במרכזי רפואה ובריאות בישראל, ביניהם סגן מנהל בית החולים סורוקה, מנהל בית החולים קפלן והרצפלד, מנהל מחוז צפון של שירותי בריאות כללית ומנהל מחוז ירושלים. בזכות הידע והניסיון הרב שצבר, הוא תורם רבות לחיבור המעשי בין הפרקטיקה הניהולית ללמידה האקדמית.

מהי ההרגשה האישית שלך, כנשיא מכללה שמכשירה את אנשי ההוראה והחינוך המובילים במדינת ישראל?
"מדי שנה בטקס הבוגרים של המכללה, אנו מוציאים לאוויר סדר גודל של כמעט 1,000 בוגרים בתכניות הלימוד השונות: תואר ראשון, תואר שני, תוכניות לימוד מיוחדות והסבות אקדמאיים. הבוגרים שלנו פזורים בבתי ספר בכל רחבי הארץ בתפקידים שונים ואת החינוך וההכשרה שלהם הם קיבלו במכללה. זה מסביר את מידת ההשפעה המשמעותית בחינוך בישראל, וככל שנשכיל להביא את ההכשרה האופטימלית, הטובה, המשמעותית ובעלת הערך לסטודנטים, אנחנו נמשיך להשפיע במערכת החינוך בישראל.

"הייתי לאחרונה בסיור בבית ספר לחינוך מיוחד במזרח העיר בירושלים. בישיבה עם הצוות אני יושב ומראיין את מנהל בית הספר ושואל אותו היכן למד, והוא משיב לי שהוא בוגר מכללת דוד ילין. אני שואל מפקחת ממשרד החינוך שנכחה שם את אותה השאלה, והיא משיבה שגם היא למדה אצלנו, וכן הלאה עוד ועוד מנהלים. התחושה היא תחושת גאווה, שליחות, אחריות והשפעה, והיא מתגמלת מאוד".

מה החזון שלך למכללה לשנים הבאות?
"החזון שלי הוא להמשיך להוביל מכללה להכשרת מורים ברמה אקדמית גבוהה שמטפחת מורים עם סקרנות מדעית, אינטגריטי מקצועי ויכולת השפעה משמעותית, כך שיצליחו להיות מורים מהרמה הראשונה במערכת החינוך של מדינת ישראל.
"התפיסה והחזון במכללה הם, שכל אחד שהרצון האמיתי שלו הוא להיות מורה איכותי ובעל השפעה, יכול ללמוד אצלנו במכללה ולצורך כך, פתחנו מסלולי מלגות נגישים מאוד, גם לסטודנטים מצטיינים וגם לסטודנטים המגיעים ממעמד סוציו אקונומי נמוך וזקוקים לעזרה בשכר הלימוד. 'מלגת פריפריה' לדוגמה, מעניקה שנת לימודים ראשונה חינם לעומדים בתנאים ויש לנו מגוון מלגות נוספות כגון: מלגת פר"ח, מלגות ירושלים, מלגות יוצאי צבא, ועוד".

ראוי לציון
בוגרים רבים משתלבים בתפקידי מפתח בחינוך כמו: משרד החינוך, מפקחים, מנהלים ומפתחי תוכניות מיוחדות.

בשיתוף מכללת דוד ילין