הסימולטור של אגודת ניצן לפיתוח כישורים חברתיים-רגשיים בקרב ילדים ובני נוער

תוכנית B-Friendly של אגודת ניצן מעניקה לראשונה כלי התמודדות עבור הדור הצעיר החווה מצבים חברתיים קשים ומאתגרים. מנכ"לית אגודת ניצן, ד"ר מלי דנינו, מספרת על היוזמה שתספק מענה למיגור האלימות בין כתלי בית הספר, תוך הכרזת מלחמת חורמה על תופעות הבריונות ברשת

גיא פישקין בשיתוף אגודת ניצן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
גיא פישקין בשיתוף אגודת ניצן
תוכן שיווקי

אין עוררין על החיים של כולנו בעולם דינמי המשתנה בקצב מואץ. לשינויים אלו השלכות משמעותיות על ההתמודדות החברתית של רבים מאיתנו, קל וחומר על ילדים ובני נוער הנמצאים בשלבי ההתפתחות החשובים בחייהם.

ד"ר מלי דנינו | צילום: סיגל איילנד

הדור של היום מתמודד עם שורה של אתגרים. חלקם נובעים מהיעדר מיומנויות חברתיות ומפער שהולך וגדל בין רמת האינטליגנציה, החשיבה והיצירתיות לבין המרכיב הרגשי והחברתי. אמנם העידן הדיגיטלי רווי הטכנולוגיה, הרשתות החברתיות והאמצעים לתקשורת בינאישית וירטואלית, מתפתח לבלי היכר, אך בפועל רבים מבני הדור הצעיר מתקשים לסגל לעצמם התמודדות במרחב הפיזי עם החברים מהכיתה או הקהילה.

אם בעבר הילדים ספגו את כישורי החיים ברחוב או בשכונה, שם גם למדו על ערכים של שיתוף פעולה, מנהיגות, חמלה ואמפתיה, הרי שכיום ''מגרש המשחקים'' עבר רובו ככולו לזירה הווירטואלית, שמחליפה לא אחת את המרחב האנושי והאינטרקציה פנים אל פנים. המציאות הזו מובילה לעולם מהיר בו אין זמן לחשוב יותר מדי. עולם בו צריך להגיב מהר, כאן ועכשיו, ומציאות עגומה למדי בה אין יכולת לחזות בהבעות פנים או בשפת גוף על מנת להבין את החבר או החברה, ולהגיב אליהם באופן מותאם.

מגמה זו רק הלכה והחריפה כתוצאה ממשבר הקורונה, רווי הבידודים והריחוק החברתי, שהותיר את הילדים ובני הנוער ספונים בבתים וצמודים למסכים. יתרה מזאת, מחקרים שונים שפורסמו בשנים האחרונות הצביעו על קשר הדוק בין דחק עקב בידוד חברתי ועד להחמרה במצב הנפשי, שצברו כאמור תאוצה בשנתיים האחרונות. אחד מהם נערך זה מכבר ע"י כתב העת JAMA Network Open, ממנו עולה כי הגידול בזמן המסך בקרב ילדים ובני הנוער מאז פרצה הקורונה לחיינו, מלווה בסיכון מוגבר להפרעות ולשינויים במצב הרוח של הצעירים. במקרים קיצוניים תופעות אלו הובילו למרבה הצער, אף למקרים חמורים של אובדנות, שסביר להניח שהיו יכולים להימנע ע"י זיהוי מוקדם ומתן תשומת לב למקור המצוקה החברתית.

למנוע את השיימינג הבא
''יש כיום קלות בלתי נסבלת במרחב הווירטואלי בו אנו חיים, שהפך לקרקע פורייה עבור צעירים וצעירות שבלחיצת כפתור פשוטה, צילום תמונה או שליחת סרטון, יכולים לחרוץ גורלות'', אומרת ד''ר מלי דנינו, מנכ''לית אגודת ניצן.

דנינו מציינת כי האגודה בניהולה החליטה בשנים האחרונות להטיל מלחמת חורמה על תופעות הבריונות והשיימינג ברשת, תוך נקיטת פעולות אקטיביות שנועדו לצמצם את מספר הקורבנות הצעירים, שלעיתים אינם מסוגלים להתמודד עם מצבים כגון חרמות או ניכור חברתי.

''במציאות שנוצרה הילדים מגיבים ומבצעים פעולות ברשת מבלי לחשוב קודם לכן. הם בכלל לא מבינים מה לא בסדר, וכאשר מגיעים לכיתה פועלים באותה צורה. אנחנו החלטנו שהגיעה העת לשינוי אמיתי שיגיע מהשטח, שינוי שיספק לילדים כלים מעשיים וימנע את השיימינג הבא, כך שלא נגיד לאחר מעשה ש'הכתובת הייתה על הקיר'''.

בניסיון לייצר מציאות טובה יותר פותחה בניצן תוכנית B-Friendly המהווה מיזם פורץ דרך לפיתוח כישורים חברתיים-רגשיים בקרב ילדים ובני נוער. גולת הכותרת של התוכנית היא עצם היותה סימולטור חברתי, שנועד לשקף בפני הדור הצעיר סיטואציות חברתיות רבות ומגוונות, אליהן ייחשפו ללא חשש מפני גילויי שיפוטיות או ביקורת.

התוכנית שפותחה ע"י דנינו ומבוססת על שיטת ה-E.C.C לאימון רגשי קוגניטיבי (Emotional Cognitive Coaching) המיושמת בהצלחה רבה למעלה מ-15 שנה, קורמת עור וגידים ב-3 השנים האחרונות ברחבי הארץ. היא מופעלת בכ-45 קבוצות בבתי ספר ברחבי הארץ, מספר שגדל בהתמדה משנה לשנה. לראיה, תלמידים שהשתתפו בתוכנית דיווחו על שיפור במצבם החברתי והרגשי, והצליחו להשתלב בהצלחה בחברת בני גילם.

''B-Friendly נולדה מתוך הרצון לסייע לילדים ובני הנוער לחוות סיטואציות חברתיות אפשריות ולהקנות להם אסטרטגיות התמודדות המאפשרות להם להבחין בין רגש להתנהגות, בעזרת מנגנון השהייה שמאפשר להם לעצור, לחשוב מנקודות מבט שונות ורק אז להחליט כיצד לפעול", מסבירה דנינו. ''הרעיון נועד לאפשר להם להתנסות 'בתנאי מעבדה' בתהליכים חברתיים במסגרת כיתה בטוחה ומוגנת. עם כל הכבוד למקצועות הליבה, מוטלת עלינו אחריות לתת דגש גם על ההיבטים הרגשיים והחברתיים של ילדינו. עלינו לעסוק בכך כאן ועכשיו, במיוחד במציאות בה הורים רבים לא תמיד יודעים מה עובר על ילדיהם''.

מהו הערך המוסף של התוכנית?
''מדובר בתוכנית שמעניקה לראשונה כלי התמודדות עבור הדור הצעיר מול מצבים קשים ומאתגרים. מטרתה אינה 'כיבוי שריפות', אלא להציב מטרה ברורה - ליצור שפה שיש בה אמפתיה וחמלה, שתיטמע בתוך כתלי בית הספר. מתמטיקה, תנ''ך או היסטוריה זה חשוב, אבל השאיפה למנוע צלקות שייחרטו אצל הילדים כבר בגיל צעיר ויישארו איתם לכל החיים, חשובה הרבה יותר. מתוך המקום הזה נועדה התוכנית לספק לילדים של כולנו כלים ומענה על בסיס מודעות עצמית, הקשבה ואמפתיה, שכן 'היום זה אני, אבל מחר זה אתה'''.

שינויים חברתיים מרחיקי לכת
בימים אלו זוכה התוכנית המיועדת לילדים ובני נוער בגילים 14-9, לשדרוג גם למרחב המקוון. בין היתר היא כוללת סימולציה חברתית שתועבר למשתתפים ישירות בווטסאפ למכשיר הסמארטפון האישי, וכן בפלטפורמות דיגיטליות נוספות. ''המטרה הסופית היא שכל ילד שישתתף בתוכנית, יידע כיצד להתנהל בפעם הבאה שייחשף לסיטואציה חברתית מאתגרת, ולא יהיה שותף לשיימינג או לחרם הבא'', מוסיפה דנינו.

''אין לנו ספק כי B-Friendly עתידה לחולל שינויים חברתיים מרחיקי לכת, שישפרו לאין ערוך את מצבם החברתי והרגשי של הילדים ובני הנוער בישראל, כולל העצמה של אלו שהיו מצויים עד היום בשוליים''.

ראוי לציון
אגודת ניצן הוקמה ע"י הורים ומתנדבים בשנת 1964 במטרה לקדם את מצבם של לקויי הלמידה במדינת ישראל. מאז ועד היום פועלת האגודה באמצעות סניפיה ברחבי הארץ, כדי שאף ילד או ילדה לא ישארו מאחור.

בשיתוף אגודת ניצן