העתיד כבר כאן: חדשנות ויצירתיות בחינוך הדור הבא

רשת החינוך החברתית ''עתיד'', הפרוסה ברחבי הארץ, מציגה תפיסת ניהול חדשנית הדוגלת בעידוד פסיפס הקהילות בחברה הישראלית, על בסיס קידום ערכי המצוינות, חיים משותפים וכבוד הדדי. סיפורה של רשת חינוך פורצת דרך שלא מפסיקה להתחדש

גיא פישקין בשיתוף רשת עתיד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קבוצת הרובוטיקה "הספייקס" היא אחת הקבוצות הראשונות בארץ, אשר החלה את פעילותה בתיכון עתיד למנהיגות מדעית קהילתית, לוד כבר ב-2006 | צילומים: טל שחר
קבוצת הרובוטיקה "הספייקס" היא אחת הקבוצות הראשונות בארץ, אשר החלה את פעילותה בתיכון עתיד למנהיגות מדעית קהילתית, לוד כבר ב-2006 | צילומים: טל שחר
גיא פישקין בשיתוף רשת עתיד
תוכן שיווקי

השנתיים האחרונות מאז פרץ משבר הקורונה הצליחו לטלטל את חיינו ללא היכר - בריאות, תעסוקה, תרבות הפנאי וכמובן המעגל המשפחתי נאלצו להתמודד עם תמורות ושינויים כמותם ספק אם ידענו עד היום. עם זאת, אין ספק כי אחד מרובדי החיים שנפגעו אולי יותר מכל כוללים את מערך החינוך, שהוביל את בני הדור הצעיר לשיבוש שגרת הלימודים על לא עוול בכפם ולפגיעה חמורה בתהליך ההתפתחות החיוני להם כל כך.

דני פסלר, מנכ"ל רשת החינוך עתיד | צילום: יח"צ רשת עתיד

במקביל לתחילת ימי המגפה, נאלצה גם ''עתיד''-רשת חינוך ובתי ספר מהגדולות והמוערכות בישראל, המפעילה 55 מוסדות חינוך בפריסה ארצית רחבה, יחד עם 2,800 מורים המשרתים נאמנה כ-32 אלף תלמידים מדי שנה, להיערך למציאות המשתנה באופן מהיר ויעיל. כל זה כשברקע התרחשה תחלופה בשדרת הניהול עם מינויו של דני פסלר, איש חינוך בכל רמ''ח איבריו, ששימש בעברו כמנכ''ל מרכז החינוך ליאו-באק בחיפה וכן ראש מינהל החינוך, התרבות, הרווחה והספורט בעיר, לתפקיד מנכ''ל הרשת.

ממשבר הקורונה לרפורמה
''זה לא סוד שמגפת הקורונה יצרה טלטלה עמוקה שערערה את כל תשתיות החיים, אבל באותה נשימה גם היוותה חלון הזדמנויות למערכת החינוך לערוך שינוי מן היסוד, בהתאמה לעידן המודרני'', קובע פסלר. ''הקורונה המחישה לנו בצורה מיטבית עד כמה תפקידם המסורתי של בתי הספר, שהוקמו במאה ה-19 על רקע המהפכה התעשייתית, פג מן העולם, וכי הם פחות רלוונטיים במבנה שלהם בהסתכלות אל צרכי העתיד ולמציאות הדינמית של ימינו. מעבר לכך, בתי ספר המסורתיים אינם מותאמים להכשרת הדור הצעיר שזקוק לאימון כישורים ומיומנויות חדשים במטרה להשתלב בעולם התעסוקה העתידי. אנחנו ברשת 'עתיד' ניצלנו את המשבר, מתוך הבנה כי זוהי השעה להוביל רפורמה אמיתית שתגיע מלמטה למעלה, ולא דרך רפורמה ממלכתית. התפיסה הבסיסית בה אנו דוגלים היא ככל שבתי הספר יחשבו בצורה חדשנית ויצירתית יותר, כך גם המודלים ותהליכי השילוב מול האתגרים השונים יהיו רלוונטיים וקלים יותר'', כך לדבריו.

ואכן, ברשת "עתיד" לא קפאו על השמרים. חרף ימי הבידודים הארוכים והלמידה המקוונת מרחוק, קידמו ברשת, המאמינה בדיאלוג ומפגש בין כל חלקי פסיפס הקהילות בחברה הישראלית, ביניהן המגזר הערבי, הבדואי, דרוזי, חרדי ועוד, תוכניות חינוכיות פורצות דרך המבוססות על ערכי המצוינות, חיים משותפים וכבוד הדדי. ''עתיד, מאז היווסדה לפני למעלה מ-25 שנה, ביססה את מעמדה כרשת השואפת לבנות, כשמה כן הוא, את דור העתיד של החברה הישראלית'', מוסיף פסלר כשהוא מיטיב לתאר את חזון הרשת כפי שהוא משתקף בשטח הלכה למעשה. ''מאז ומתמיד הוכחנו את היותנו רשת ייחודית הדוגלת ביצירה וחדשנות כחלק אינטגרלי מאורח החיים בבתי הספר, עם ערך מוסף בדמות מעטפת ניהולית מקצועית המותאמת לקהילה, שתפקידה לקדם את מערכת החינוך המקומית ולהצעיד אותה קדימה''.

פתרונות לאספקת מזון לאוכלוסייה שעתידה להכפיל עצמה ב-30 השנים הקרובות. המגמה היחידה בישראל ללימודי חקלאות מוכללת, תיכון עתיד ע"ש דוד רזיאל, הרצליה

המורה כמנטור
בשנים האחרונות השיקה רשת עתיד מגוון תוכניות חינוכיות מרחיקות לכת המתכתבות עם הצרכים המשתנים של בני הדור הצעיר, מתוך שאיפה לספק עבורם כלים מעשיים וכישורי חיים, אשר ישמשו אותם בהמשך בחייהם הבוגרים.

אחת מתוכניות הדגל שקרמה עור וגידים בשנת הלימודים הנוכחית היא תוכנית ''החלוצים'', במסגרתה נבחרו מנהלים וצוותים פדגוגיים מבתי הספר השונים של הרשת, אשר לקחו על עצמם הובלה של שינוי משמעותי שנועד לערער על היסודות והפרדיגמות של בתי הספר המסורתיים, בשיתוף צוות המורים, התלמידים והקהילה גם יחד.

''במסגרת התוכנית אנחנו נוגעים באלמנטים שונים, כדוגמת כיצד לארגן את הלמידה מחדש, שינוי תפיסת העולם ללמידה מבוססת כישורים ומיומנויות דרך דיוק הזהות הבית ספרית ואפיון דמות הבוגר", אומר פסלר. ''זה כולל כמובן שינויים בתפקידו של המורה והפיכתו למנטור עבור התלמידים, כמו גם פיתוח חשיבה ביקורתית בקרב התלמידים, תקשורת בכתב ובעל-פה, יכולת הסתגלות לשינויים, עבודה בצוותים, ניהול זמן ועוד. כל אלה ניתנים לאימון בעזרת עולמות תוכן שונים ובעבודה בינתחומית שנועדה להחזיר את הסקרנות אל חייהם של הילדים ובני הנוער''.

תחום נוסף שזוכה להשקעה מרכזית ברשת כולל את ערך החיים המשותפים בחברה רב-תרבותית. לדברי פסלר, ''אנו מוצאים בעתיד כקורת גג חינוכית שתפקידה לשמש כמרכז ומקום מפגש בין קבוצות שונות באוכלוסייה, על ידי חיבור בתי ספר 'תאומים', יצירת שיח בין מורים וצוותי ניהול, כשמעל כולם הצורך בהיכרות עם התרבויות השונות המעורות כחלק מהחברה שלנו, כבסיס לקיום משותף של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית''.

מה הכוונה?
''יש לנו ברשת ארבעה בתי ספר בלוד, המחולקים שווה בשווה בין המגזר היהודי והערבי, כיאה לעיר מעורבת. התלמידים מכלל בתי הספר הללו פוגשים האחד את השני ומקיימים דיאלוג כן, שבהזדמנות אחרת סביר להניח שלא יכול היה להתממש. יחד הם מייצרים שלם הגדול מסך חלקיו, בשילוב פרויקטים משותפים ופעילות התנדבותית בקהילה, שהופכת את החיים המשותפים לדבר טבעי.

"כרשת חברתית שחרתה על דגלה כניסה גם לאזורים מוחלשים בחברה הישראלית והעצמה שלהם, אנו תומכים באופן רציף בצוותי הניהול בבתי ספר בעלי הישגים ירודים, ומובילים אותם להצלחות יוצאות דופן. כך למשל בבית הספר הממלכתי דתי, איתן רמלה. קיבלנו אותו ב-2012 כבית ספר קטן שלא הצליח להתרומם וכלל לא היה בטוח לגבי עתידו. כיום לאחר עשור מדובר באחד מבתי הספר המבוקשים בעיר עם 100 אחוזי זכאות לבגרות, שאף הגדיל לזכות בפרסי חינוך לאור הישגיו המדהימים.

''זהו רק קצה הקרחון עבור רשת עתיד, שתמשיך להוות רשת חינוך פורצת דרך וחדשנית אשר חיה את השינויים יום-יום, שעה-שעה'', אומר פסלר, שמנצל את הבמה על מנת לקרוא לשותפים נוספים לחבור אל הרשת. ''אנחנו מזמינים בתי ספר ומוסדות חינוך ששואפים לקחת חלק במהפכה החינוכית להצטרף אלינו למסע מרתק, שכן 'העתיד' כבר כאן''.

ראוי לציון
ברשת עתיד מובילים סביבה לימודית מעוררת השראה עם מקצועות ייחודיים, הכוללים בין היתר שיעורי חקלאות אורבנית והידרופונית, שימוש ברחפנים כחלק משיעורי פיתוח טכנולוגיים, רובוטיקה בשירות הקהילה, וכלה בהדפסות תלת-ממד המתרחשות באמצעות קפסולות זמן בבית הספר עתיד באר-שבע.

בשיתוף רשת עתיד