"חינוך לערכים הוא עמוד השדרה של החברה הישראלית"

החברה למתנ"סים נמצאת בכל צומת חינוכי בקהילה, מגיל לידה ועד גיל זקנה, ממסגרות לגיל הרך, דרך פעילויות לנוער, מרכזי למידה וחממות טכנולוגיות, ועד מערך התנדבות הגדול במדינה. מנכ"ל החברה טל בסכס: "חברה יכולה לשגשג הודות להיי-טק, מסחר וכלכלה, אבל בלי חינוך לערכים כל אלו יעמדו על כרעי תרנגולת"

ענת יפה בשיתוף החברה למתנ"סים
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העוגן הוא המקום שאנו חיים בו - הקהילה | צילום: רפי דלויה
העוגן הוא המקום שאנו חיים בו - הקהילה | צילום: רפי דלויה
ענת יפה בשיתוף החברה למתנ"סים
תוכן שיווקי

"זה פרדוקס שהורים ומחנכים רבים עדיין מבדילים בין זמן לימוד לזמן משחק, מבלי לראות את הקשר החיוני ביניהם", אמר ליאו בוסקילה הסופר, המרצה ומומחה החינוך האמריקני הנודע. בישראל תחום החינוך הלא פורמלי מובל בידי המרכזים של החברה למתנ"סים הפרושים בכל הארץ, בכל האוכלוסיות ובכל המגזרים. שם יודעים בדיוק עד כמה הדוק הקשר בין למידה, פעילויות ומשחקים, וחשיבותם ליכולות ולמסוגלות, להגשמה ולחוסנם של הילדים וההורים, אך גם של כלל חברי הקהילה ולחוסן הקהילות עצמן.

טל בסכס, מנכ"ל החברה למתנ"סים | צילום: רמי זרנגר

במהלך יותר מ-50 שנות פעילות השכילה החברה למתנ"סים לבנות תשתיות חברתיות ענפות בכל רחבי ישראל. "חיישניה" וזרועותיה בשטח, קרוב ל-200 מרכזים קהילתיים עם כ-1,000 שלוחות, פועלים בכ-170 רשויות, משרתים קרוב ל-2 מיליון תושבים ונותנים מענה לצרכים בשגרה ובחירום. החברה למתנ"סים אינה "רק" מפעילה מעונות יום, צהרונים, חוגים, מרכזי למידה, תוכניות נוער, ומרכזי הורות ומשפחה - המשרתים מאות אלפי הורים וילדים, אלא היא עושה זאת באמצעות סינרגיה וביסוס ערכי מעורבות והתנדבות, השתלבות, נגישות וגאווה ושייכות מקומית לקהילה.

"התפקיד שלנו הוא 'לחנך לחיים', לערכים, לזהות, תרבות, העצמה והגשמה, בצד פעילויות העשרה ופעילויות תומכות השכלה מלידה ועד זיקנה. הפעילות הענפה של המתנ"סים שלנו, בשיתוף הרשויות המקומיות, ולצד תוכניות העשרה הגדולות בישראל עבור מאות אלפי ילדים ובני נוער שבניהולנו, כמו תוכנית קרב וסל תרבות ארצי ואף תוכנית קידום נוער - היל"ה עבור נוער נושר ומנותק, כל אלו ביחד הופכים את החברה למתנ"סים לעמוד השדרה הערכי של החברה הישראלית", אומר טל בסכס מנכ"ל החברה למתנ"סים.

מצמצמים פערים - גם בתקופות משבר
בסכס מוסיף: "החברה היא חברה ממשלתית באחריות משרד החינוך וזרוע ביצוע ממשלתית לכלל משרדי הממשלה. התמיכה של משרד החינוך, השרה ד"ר יפעת שאשא ביטון וסגנה חה"כ מאיר יצחק הלוי, וכן של משרדים נוספים כגון שוויון חברתי, הרווחה, הבריאות, שיתוף פעולה אזורי, תרבות וספורט, פיתוח הנגב והגליל והעלייה והקליטה, מאפשרים למתנ"סים שלנו לתת רשת ביטחון חברתית קהילתית בכל קהילה ויישוב בהם אנו פועלים. זאת, כמובן בצד שיתוף הפעולה ההדוק עם הרשויות המקומיות".

ערכים אלו הם שמזינים ומאפשרים את קיומו של מערך ההתנדבות האזרחית הגדול במדינה שמובילה החברה למתנ"סים שמסייע לשמור על שגרה גם בזמני חירום. לאורך תקופת הקורונה הפעילו, ועדיין מפעילים, החברה והמתנ"סים בניהולה כ-80 אלף מתנדבים בעזרה לקשישים, מבודדים, הורים בתפקידים חיוניים, ומשפחות ופרטים במצוקה. כמיליון סלי מזון חולקו, התקיימו עשרות אלפי פעילויות נקודתיות ומתמשכות להפגת בדידות לגיל השלישי, תוקנו, גויסו וחולקו אלפי מחשבים וטאבלטים ללימוד מרחוק ותוחזקו מערכי תמיכה קהילתיים שאפשרו ומאפשרים לשמור על חוסן נפשי בתקופה קשה שעדיין נמשכת.

בתקופות משבר, הפערים מתרחבים ונפגעות מכך בעיקר אוכלוסיות חלשות. אך החברה למתנ"סים הצליחה לצמצם את הפגיעה הודות לנוכחותה ופעילותה המוגברת בפריפריה החברתית גיאוגרפית. עם פרוץ המגפה המחלקה להתחנכות ולמידה בחברה למתנ"סים הפנתה וגייסה משאבים לפיתוח ושימוש במודלים ושיטות הוראה חדשניות, תוך התייחסות ומענים למצב הרגשי והנפשי של הלומדים. מרכזי ההשכלה והלמידה, תוכניות ההעשרה והלימוד, ופעילויות מעורבות ומנהיגות סייעו לעשרות אלפי ילדים ונוער, רבים מהם משתייכים למשפחות עולים ולשכונות ויישובים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות.

ניתן לומר שליאו בוסקילה היה נהנה לראות את השילוב בין "המשחק" ללימודים ולפדגוגיה כגון לימוד עברית דרך אילוף כלבים, מדע מעשי, רובוטיקה ותכנות צעיר בחממות ובמרחבי הלמידה הטכנולוגיים, לימוד עברית דרך תיעוד סיפורים מהקהילה, לימוד אנגלית דרך אומנויות, לימוד מתמטיקה באמצעות ספורט ועוד.

"מסתכלים על הקהילה כמשאב"
סימה כהן, מנהלת המחלקה להתחנכות ולמידה מדגישה את מה שעובר כחוט השני בכלל תוכנית החברה למתנ"סים ש"הרבה מהייחודיות טמונה בהסתכלות על הקהילה עצמה כמשאב והתייחסות להקשר החברתי-סביבתי של הלומדים. כמובן שצריך לטפל גם בצד התשתיתי ולצמצם פערים דיגיטליים, לכן פתחנו כיתות מחשוב וחילקנו ציוד קצה הכרחי על מנת לאפשר רצף של למידה נגישה לכולם: מקוונת, פרונטלית והיברידית. לכל תוכנית מדדי הערכה וביקורת, המאפשרים לנו לבדוק את מגמת השיפור בהישגים הלימודיים וברמת המסוגלות האישית ותחושת המשמעות והשייכות – אז אפשר לומר שלא רק מנענו הדרדרות בתקופה מאתגרת אלא חזינו בהצלחות של ממש".

כפיר מעוז, מנהל המחלקה לילדים, נוער וצעירים בחברה למתנ"סים מחזק את הדברים: "אנו לא רק מפעילים מרכזי למידה ונוער, קורסים והכשרות, תוכניות חוג לכל ילד, תוכניות מנהיגות או כל תוכנית אחרת מנקודת מבט חד ממדית, אלא כל העשייה מוכוונת לחיזוק הילדים, הנוער והמשפחות והקהילות בהן אנו פועלים. בסופו של דבר אצל כולנו, ובוודאי אצל ילדים, היכולת להגשים את עצמנו מתממשת באופן הכי טוב כשיש עוגן חזק, והעוגן הוא המקום בו אנו חיים, המשפחה והקהילה. כל ניסיון להסתכל על פעילויות, מסגרות ותוכניות במנותק מכך, רק פוגע בהצלחה. ולעומת זאת, הקשר הרציף באמצעות כלל המנגנונים הקהילתיים מאפשר לשמור על חוסן נפשי הכרחי, גם בתקופת הקורונה".

"פברואר יוצא מן הכלל" - חינוך להשתלבות
הייתה זו הלן קלר שאמרה ש"התוצאה העליונה של חינוך היא הסובלנות", ובחברה למתנ"סים ניתן דגש משמעותי על קידום השתלבות ילדים, נוער ואנשים עם מוגבלויות בכל אספקט קהילתי. במתנ"סים בהפעלתה מתקיימות תוכניות בנושא, כגון "עמיתים" הפועלת להחלמה של אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית באמצעות השתלבותם בקהילה, "מעגלים" להשתלבות אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, "רעים" לנוער ובוגרים על הרצף האוטיסטי. בנוסף זו השנה הרביעית שהחברה למתנ"סים מייחדת חודש שלם, "פברואר יוצא מן הכלל" – עם מאות רבות של אירועים ופעילויות בכל המרכזים הקהילתיים המקדמים נוכחות, נראות והשתלבות של אנשים עם מוגבלות בכלל התוכניות, האירועים והפעילויות לקהל הרחב. לראשונה חודש זה מתקיים בתמיכת בית הנשיא, יצחק הרצוג.

קרדיט: החברה למתנסים הארצית IACC

"כאן אנו שוב חוזרים לנקודה שחינוך אינו רק כיתות, או אוניברסיטה, אלא בעיקר לפתוח את העיניים לצרכים של האנשים מסביבך, להבין שרק כשלכולם יש מקום בקהילה, תחושת משמעות ושייכות, אז יש גם לך. זה נכון לגבי אנשים עם מוגבלות ונכון לכל אדם. זה מה שבונה קהילה וזה מה שבונה חברה חסונה. מאות אלפים משתתפים בפעילויות והאירועים האלו, שמקבלים חשיפה בכל המסגרות שלנו במתנ"סים וביישובים. כך מכירים, לומדים ומבינים שחברה יכולה אומנם לשגשג בגלל היי-טק, מדעים, מסחר וכלכלה, אבל בלי חינוך לערכים כל אלו יעמדו על כרעי תרנגולת. אז כשאני אומר שאנו בונים קהילות חסונות וחברה חסונה - לכך בדיוק אני מתכוון", אומר בסכס.

לאתר האירועים של >>> "פברואר יוצא מן הכלל"

ראוי לציון
החברה למתנ"סים לא רק משרתת את כל האוכלוסיות וכל המגזרים, היא גם מורכבת מהון אנושי מגוון ונמצאת בצמרת החברות הממשלתיות מבחינת גיוון תעסוקתי.

בשיתוף החברה למתנ"סים