להיות שם לצידם: שיקום תעסוקתי למתמודדי נפש

אנוש – העמותה הישראלית לבריאות הנפש מפעילה מערך תעסוקתי רחב היקף עבור קהילת מתמודדי הנפש. המטרה: צליחת המשבר ושיקום תוך השתלבות בקהילה ושמירה על שגרה פעילה

גיא פישקין בשיתוף אנוש
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תעסוקה באנוש | צילום: יפעת קירשנבאום ארן
תעסוקה באנוש צילום: יפעת קירשנבאום ארן
גיא פישקין בשיתוף אנוש
תוכן שיווקי

הידעתם? בישראל חיים כיום למעלה מרבע מיליון אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית. מדובר לא בכדי על קבוצת אנשים עם מוגבלויות הגדולה בישראל, אשר נאלצת להתמודד עם מציאות נפשית מורכבת, הפוגעת בין היתר גם בכושר ההשתכרות שלהם ושמירה על רצף תעסוקתי.

אנוש – העמותה הישראלית לבריאות הנפש, אשר צברה לאורך למעלה מארבעה עשורים מוניטין כארגון הגדול והמוביל בישראל המסייע הלכה למעשה בהתמודדות עם משברים נפשיים מכל הסוגים, מספקת מנעד רחב של שירותים למען קהילת מתמודדי הנפש. אחד המרכזיים שבהם כולל מתן מענה תעסוקתי מגוון ומשמעותי, בניסיון לסייע לכל אחד או אחת ממתמודדי הנפש, לצלוח את המשבר ולהשתקם בחייהם, תוך כדי השתלבות מיטבית במעגל העבודה והקהילה.

מי שאמונים על מערך התעסוקה באנוש הם רועי אפשטיין וטל רוקח. השניים מגוללים בראיון מיוחד את המעטפת התעסוקתית שמספקת אנוש, אשר חותרת לעיקרון השוויון ודוגלת במתן הזדמנות תעסוקתית שווה לכל אדם.

''אנוש פועלת על כל הרצף התעסוקתי, בהתאמה לערכי היסוד של העמותה מאז היווסדה. אנו מאמינים כי תעסוקה היא חלק אינטגרלי מתהליך השיקום של אדם שעבר משבר נפשי, שכן שמירה על אקטיביות כחלק ממעגל העבודה, היא כלי חשוב מאין כמוהו המאפשר למתמודדי הנפש להיות חיוניים וכך לעלות בחזרה על דרך המלך.

טל רוקחצילום: טל רביב

התעסוקה הופכת אותם למשמעותיים, משפיעים, ובאותה נשימה מאפשרת למתמודדי הנפש לחזור להאמין בעצמם, לבטא את המיומנויות ולעיתים היצירתיות שבהם, וכך להרגיש שיש פרי לעמלם'', הם מדגישים.

על מנת ליישם את האג'נדה המדוברת, באנוש מפעילים 20 מרכזי תעסוקה בפריסה ארצית, המעניקים שירות לכ-1000 איש מדי שנה. במרכזים אלו מתקיים תהליך שיקומי מקיף המתבצע תוך כדי פעילות תעסוקתית מגוונת ומעצימה.

''אדם מגיע למרכז התעסוקה בין 5-3 פעמים בשבוע, שם הוא מתנסה באופן פעיל במבחר עבודות'', מבהיר אפשטיין. ''זה יכול להיות קרמיקה, צורפות, עבודה בעץ, עבודות חוץ. הרעיון הוא לשלב את הפעילות התעסוקתית בצורה נכונה עם תהליך שיקומי יעיל. עצם העובדה שאדם קם בבוקר ומגיע למרכז התעסוקה, יוצא מהבית ופוגש עוד אנשים, זוהי כבר פעולה בעלת אימפקט אדיר לתהליך השיקומי. הרעיון הוא גם לדמות במרכזים הללו את שוק העבודה ככל הניתן, כך שכאשר תהליך השיקום יתקדם בהצלחה, אותם מתמודדי נפש יוכלו להשתלב בשוק העבודה ולמצות את המקסימום מעצמם''.

רועי אפשטיין צילום: טל רביב

מהו השלב הבא לאחר ההשתלבות במרכזי התעסוקה?
''במהלך תקופת הליווי במרכזים זוכים מקבלי השירות לשורה של מיומנויות והכשרות שנועדו לשלב אותם בצורה הטובה ביותר בשוק התעסוקה החופשי, במקביל לעבודה השוטפת. הם מחזקים מיומנויות חברתיות, לומדים לשפר כישורים טכנולוגיים, מיומנויות דיגיטליות כמו תפעול סמארטפונים ורשתות חברתיות, הכנה לראיונות פרונטליים או בזום, ועוד. הרעיון הוא להכין אותם כנדרש, על מנת שיתמודדו טוב יותר עם המציאות התעסוקתית בחוץ שעשויה להיות מאתגרת במיוחד''.

השניים מבהירים כי מתמודדי הנפש ממשיכים לזכות לליווי צמוד במסגרת תהליך שיקום ייעודי באנוש הנקרא 'תעסוקה נתמכת', במסגרתו הם זוכים לליווי שיקומי מקצועי, בשילוב רכז השמה תעסוקתית המלווה אותם לאורך כל תהליך חיפוש העבודה, דרך הכנה לראיון, שלב הקליטה במקום העבודה החדש, וכן בהמשך ליווי כחלק מפיתוח קריירה מעצימה ומספקת.

איתכם לאורך כל הדרך
הפעילות הישירה בתחום התעסוקה של אנוש כוללת התנהלות שוטפת גם מול מעסיקים גדולים ובינוניים במשק, במגזר הפרטי והציבורי כאחד. מערכת יחסים זו נועדה לייעל את תהליכי ההשמה, וכך לאפשר קליטה של מתמודדי נפש במגוון רחב של משרות, אשר יהוו שלב נוסף בתהליך השיקום שלהם.

לדברי רוקח: ''יש מקצועיות משמעותית בהתנהלות מול מעסיקים והיחס שלהם כלפי מקבלי שירות. לאנוש חלק מרכזי בכך, שכן אנו מעניקים הן למתמודדי הנפש והן למעסיקים את המידע המסייע בדבר זכויותיהם, המאפשר להם שלא ללכת לאיבוד בתוך נבכי הבירוקרטיה''.

מהי התועלת שמקבלים המעסיקים מגיוס של מתמודדי נפש המצויים בתהליך שיקומי?
''המעסיקים מצליחים להוציא מהם את המיטב, ובכך זוכים פעמיים. פעם אחת בעובדים מסורים המעוניינים לתרום מעצמם ולעמוד ביעדים של הארגון, ופעם נוספת כמעסיקים בעלי השפעה אקוטית על חייהם של עובדים מכל רובדי האוכלוסייה. עצם היכולת לעזור להם להתמודד עם הקשיים והאתגרים הנפשיים היא דבר אדיר שאין להקל בו ראש''.

מהו הערך המוסף שמספקת אנוש למתמודדי הנפש בעולם התעסוקה?
''בשנים האחרונות אנו מפעילים בהצלחה שתי תכניות מהפכניות שמצליחות לקדם את מתמודדי הנפש. אחת מהן היא מעוף, תכנית יזמות עסקית המספקת ליווי של מאמנים עסקיים למתמודדי הנפש המעוניינים לפתוח עסק או לבסס עסק קיים. אלו בונים יחד איתם תכנית עסקית מפורטת בהתאמה לעסק האישי שלהם. הליווי מתבצע מספר פעמים בחודש, ונועד ללוות אותם בניסיון להגיע לעצמאות כלכלית תוך התנהלות פיננסית נכונה. הליווי העסקי מתווסף לליווי שיקומי המסייע בהתמודדות הנפשית של מקבל השירות.

תכנית נוספת נקראת 'דו-שיח' ובה אנחנו מכשירים את מקבלי השירות להעביר הרצאות ולספר את הסיפור האישי שלהם בפני הקהילה. זוהי תכנית המתפרסת על פני 8 חודשים, במהלכה מקבלי השירות מעבדים, לומדים לדבר לפני קהל ומעבירים הרצאות בפני סטודנטים, צוותי רפואה, צוותים מקצועיים, חברות וארגונים. זוהי הזדמנות יוצאת דופן לספר את מה שעובר עליהם, וכך להפחית את הסטיגמה שלעיתים קיימת כלפי אוכלוסיית מתמודדי הנפש.

באמצעות הסיפור שלהם הם מסייעים בהפחתת הסטיגמה, חווים אלמנט של העצמה ושיקום, וכן זוכים לאפשרות תעסוקה כמרצים פרילנסרים, כעבודה נוספת שתאפשר להם להתפרנס בכבוד''.

המעטפת הרחבה שמספקת אנוש קוצרת פירות עבור יותר ויותר אנשים, אשר חוזרים לתפקד, להשתלב בחיים הקהילתיים ובמעגל העבודה. ''הרצון לחבר אותם הוא בנפשנו'', מבהירים השניים. ''אנוש תמשיך לעמוד לצידם של מתמודדי הנפש בכל דרך, תוך הקדשת מלוא המשאבים ותשומת הלב למען רווחתם''.

עמותת אנוש: 074-7556155

בשיתוף אנוש