שם המשחק: התאמות לצרכים המשתנים

בעשור האחרון הקיבוצים התאימו את צורת החיים לצרכים המשתנים של האוכלוסייה, תוך שמירה על ערכי השיתוף והערבות ההדדית. "הצמיחה הדמוגרפית בקיבוצים ממחישה שהמודל הקיבוצי החדש עובד", אומר נמרוד רבר, מנכ"ל חברת קורום הנדסה וניהול, המתמחה בהצמחת קהילות ובנייה במרחב הכפרי

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שם המשחק: התאמות לצרכים המשתנים
שם המשחק: התאמות לצרכים המשתניםצילום: יח"צ
יואל צפריר
תוכן שיווקי

בעשור האחרון עשו הקיבוצים שינויים מרחיקי לכת בכל תחומי החיים: חברתי, כלכלי, ארגוני, נדל"ן, תעסוקה ואף שינויים אידיאולוגיים. השינויים הגלובליים והלאומיים הובילו את הקיבוצים להתאים את צורת החיים לצרכים המשתנים של האוכלוסייה ולהסתגל אליהם, תוך כדי שמירה על המורשת הקיבוצית רבת השנים ועל ערכי השיתוף והערבות ההדדית. בתוך כך, הקיבוצים של שנות האלפיים פתחו את שעריהם לקליטה ובניית שכונות חדשות ומשפחות רבות הצטרפו לקהילות והפכו להיות חלק בלתי נפרד מהן. "אני צופה שמגמה זו תימשך גם בעשורים הבאים", אומר נמרוד רבר, מנכ"ל חברת קורום הנדסה וניהול, המתמחה בהצמחת קהילות ובנייה במרחב הכפרי, "הצמיחה הדמוגרפית מאפשרת להצעיר את הקהילה, לטפח את דור ההמשך ולחזק את החוסן הקהילתי ומשפחות נוספות יעברו מהעיר לקיבוץ".

אפקט הקורונה והחוסן הקהילתי

במהלך תקופת הקורונה היינו עדים לעלייה משמעותית של משפחות המתעניינות במעבר מהעיר לקיבוץ. לדברי רבר, אחת הסיבות לכך היא הרצון להשתייך לקהילה מלוכדת בעלת חוסן חברתי, שתוכל להתמודד בהצלחה עם האתגרים שתקופת הקורונה מציבה. "הסגר שנכפה על המשפחות שגרות בעיר חידד את הרצון שלהן לצאת למרחבים הפתוחים ולהתאוורר בטבע. כמו כן, יוזמות קהילתיות רבות שצמחו במהלך התקופה המחישו ביתר שאת את החוסן של חברה מגובשת והצורך בהשתייכות לקהילה תומכת עם ערבות הדדית ועזרה למי שנפגע".

ההשפעה של החוסן הקהילתי על ההתמודדות המוצלחת עם אתגרי הקיום בזמן שגרה ועל אחת כמה וכמה בזמן חירום, נחקרה בתקופת הקורונה ולאחרונה אף פורסם מחקר על-ידי חוקרים מגבעת חביבה ואוניברסיטת חיפה. מתוך המחקר עולה, בין השאר, כי הערבות ההדדית שבלטה במיוחד בקיבוצים, דוגמת הפעלת מערך מתנדבים, סיוע למבוגרים, ארגון פעילויות תרבות ועוד, הקלה על חברי הקיבוץ להתמודד עם הסגר והבידוד שנכפו עליהם ותרמה לחוסן הקהילתי. "משבר הקורונה המחיש את הצורך בחוסן קהילתי בתקופת משבר", מדגיש רבר. "כולי תקווה שהקורונה תחלוף במהרה, אך השלכות משבר הקורונה יישארו איתנו עוד זמן רב ולכן אני צופה שמשפחות ימשיכו לרצות להשתייך לקהילות בעלות חוסן חברתי וערבות הדדית, שידאגו לכל צרכיהן בזמן שגרה ואחת כמה וכמה בזמן משבר".

בניית קהילה שיש בה הכול - מודל חברתי וכלכלי

החזון החברתי מתורגם בקיבוץ לשפה אדריכלית: השיתופיות ושוויון ההזדמנויות באים לידי ביטוי בתכנון מרחבים משותפים וציבוריים הנותנים מענה לכלל החברים. רבר: "אני צופה שהקיבוץ ימשיך להתאים את עצמו לצרכים המשתנים ובתוך כך יקיים יחידה אוטונומית בכל היבטי החיים: תעסוקה, חינוך, חברה, בילוי ופנאי. מתן מענה לצרכי הפרט והקהילה במקום אחד יהפוך את הקיבוץ לאבן שואבת למשפחות המחפשות אחר קהילה המספקת את כל הצרכים במקום אחד. זאת תוך שמירה על חזון הקיבוץ המתחדש - חופש, עצמאות והזדמנויות לפרט מחד, תוך חיזוק קהילתיות, ערבות הדדית וסולידריות מאידך".

נמרוד רברצילום: יח"צ

בנייה רוויה בקיבוצים

"לא ירחק היום", מציין רבר, "שהבנייה הרוויה תתקיים גם בקיבוצים. עתודות הקרקע במדינה הולכות ומצטמצמות, אך לעומתן הביקוש של משפחות הרוצות להצטרף לקהילות בקיבוצים רק גדל. יישובים רבים הגיעו למיצוי מכסת הקרקעות בתוכניות המתאר הקיימות והיום כבר מוגשות תוכניות מתאר חדשות לבנייה לגובה ובנייה רוויה. בעשורים הבאים מגמה זאת צפויה להימשך והשכונות החדשות שייבנו בקיבוצים יצמחו גם לגובה, תוך שמירה על איזונים".

חיזוק יישובי הפריפריה

כאשר עתודות הקרקע לבנייה במרכז הארץ הולכות ומצטמצמות, הבנייה באזורי הפריפריה הולכת ומתחזקת. "בעשור האחרון קורום הייתה שותפה לעשרות פרויקטים של בנייה וקליטה בקיבוצים בנגב המערבי וביישובי עוטף עזה, ביניהם: סעד, ארז, נירים, גבולות, רעים", מדווח רבר. "על אף המצב הביטחוני ועל אף המרחק ממרכז הארץ - עשרות משפחות הכריעו ובחרו להתיישב בפריפריה, ליהנות מתשתיות התחבורה המתפתחות: רכבות וכביש 6, מקומות תעסוקה, חינוך איכותי, חוסן קהילתי ואיכות חיים. מניסיוני ומהיכרותי עם השטח, אני צופה כי מגמה זאת תימשך גם בעשורים הבאים".

בנייה ירוקה בקיבוצים

כחלק מהשינויים האקלימיים הגלובליים, התחדד הצורך בשמירה מוקפדת על הסביבה בה אנו חיים. סגנון החיים בקיבוץ, המושתת כבר היום על ערכי שמירת הסביבה והטבע, ימשיך להיות כזה גם בעשורים הבאים. הבנייה הירוקה בקיבוצים משמרת את המשאבים הטבעיים על-ידי מציאת פתרונות חסכוניים בשימוש במים ואנרגיה. גם השימוש בבידוד תרמי חוסך באנרגיה לחימום או קירור הבית, והבחירה בחומרים שאינם גורמים לפליטת גזים רעילים לאוויר תורמת לאיכות הסביבה. שמירה על איכות הסביבה מובילה לאיכות חיים לחברי הקהילה ומחזקת תפיסת עולם מתחשבת בסביבה החותרת לחיסכון באנרגיה.

בחזרה למדור