המושב מאז ולתמיד

המושב הינו מפעל ציוני מפואר, שהוכיח לאורך השנים את חשיבותו האסטרטגית עבור מדינת ישראל. בכל תכנון עתידי לשנים הבאות למושב יהיה תפקיד מכריע

עו"ד עמית יפרח
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המושב מאז ולתמיד
המושב מאז ולתמידצילום: Dan Gold
עו"ד עמית יפרח
תוכן שיווקי

בשנה הבאה נציין 100 שנה למושב העובדים הראשון. זוהי נקודת ציון היסטורית שמחייבת אותנו להתבונן פנימה אל תוך המושב של ימינו, ללמוד את צרכיו המשתנים ושוב - להתרומם מעלה ולהשקיף קדימה למושב העתידי אליו אנו מכוונים.

תנועת המושבים היא תנועה חקלאית, חברתית וערכית הרואה בחזונה יצירת מרחב כפרי חדש המשלב בתוכו חקלאות, תיירות כפרית ועסקים קטנים, לצד חיי קהילה עשירים, כאשר בסיס קיומו ומימושו של החזון הוא בהמשך עיבוד הקרקע החקלאית במושב ושמירת אופיו הכפרי וייחודו של המושב.

החזון שלנו, כתנועה, הינו הובלת התארגנות ליצירת מרחב כפרי ירוק ומעובד, שבו מתנהל אורח חיים כפרי עם תשתיות, רמת חיים ואיכות חיים נאותות, בהם מתקיים פוטנציאל להשגת הכנסה סבירה לבעלי הנחלות, תוך מתן דגש לצרכים הייחודיים של מושבי התנועה.

אין ספק, כי המושב בעתיד יהיה שונה מהמושב שאליו נולדנו וגדלנו שהיה חד-מימדי. גם בהיבט התעסוקתי שלו - שבעבר עסק רק בחקלאות - וגם בהיבט הקהילתי שלו - שבעבר גרו בו רק בעלי נחלות.

המושב בעתיד צריך לעמוד על חמישה עוגנים מרכזיים. הראשון, החקלאות הפרטית, ואנו משקיעים מאמץ גדול בשימור המשק המשפחתי הבינוני במושב. השני, חקלאות משותפת. אנו מעודדים את האגודות לקחת אחריות על חלקים מהמשבצת ולעבדם בצורה משותפת ולטובת הכנסה כלכלית לחברי האגודה החקלאית, אם דרך שותפויות או דרך עיבוד עצמי של האגודה. השלישי, הפל"ח (פעילות לא חקלאית) של חבר המושב, שייצר הכנסה ומנוע צמיחה בתוך המושב. העוגן הרביעי זה הפל"ח המושבי של האגודה, שהם אזורי תעסוקה והאנרגיה הסולארית. המיזמים הכלכליים יכולים להבטיח הכנסה קבועה לאגודה החקלאית, שישפרו את מצבה ויכולים להוות פנסיה לחברי האגודה. ראינו בשנים האחרונות דוגמאות רבות לשינוי המדהים שעשו המיזמים לכלכלת האגודות במושבים. העוגן החמישי הוא הקהילה. מה שמייחד אותנו זו הקהילה וככל שהקהילה חזקה יותר, כך איכות החיים במושב תהיה גבוהה יותר. הקהילה היא הבסיס האיתן למושב בריא שנותן מענה רחב בכל תחומי החיים לתושביו.

עוד עמית יפרח, מזכל תנועת המושבים צילום: יח"צ

החקלאות הקלאסית בעידן הטכנולוגי חייבת לעבור שינוי. הקרקע הינה משאב מוגבל ומאוים אורבנית ולכן חדשנות היא זו שתביא בשורה ויכולת של החקלאי להתאים עצמו לעידן החדש. ליחידות המחקר והפיתוח גם כן תפקיד מכריע בייצור גידולים ביחידות שטח קטנות יותר, עם כדאיות כלכלית וסף כניסה בהשקעה נמוכה, מה שיאפשר כניסה של חקלאים צעירים אל מעגל החקלאות.

הקורונה חידדה עד הקצה את חשיבות החקלאות עבור המדינה ואזרחיה. חקלאי ישראל עמדו בחזית אספקת המזון הטרי ובכל התקופה בה נסגרו השמים כתוצאה מהמשבר, לא היה מחסור בתוצרת החקלאית הטרייה לאזרחים וביטחון המזון של ישראל עמד היטב במבחן הגדול ביותר שלו בשנים האחרונות.

תפקידנו במרחב הכפרי הוא לייצר מזון לאזרחי המדינה ולשמור על עתודות הקרקע לדורות הבאים לטובת הפיתוח האורבני, אך בצורה מידתית שאינה מחסלת את המושב או הקיבוץ.

המושב הינו מפעל ציוני מפואר, שהוכיח לאורך השנים את חשיבותו האסטרטגית עבור מדינת ישראל. פריסת אוכלוסייה, ייצור מזון טרי, שמירת עתודות הקרקע, שימוש במי קולחין, ייצוא תוצרת חקלאית, ריאות ירוקות ומסדרונות אקולוגיים - כל אלה הם מהיתרונות שמספק המושב למדינה. בכל תכנון עתידי לשנים הבאות למושב נודע תפקיד מכריע. כך היה וכך יהיה!

הכותב הוא מזכ"ל תנועת המושבים

בחזרה למדור