הביוטק שמשפיע היום על המחר

מרכז היזמות של אוניברסיטת בר-אילן, אַנְבּוֹקְס וֶנצֶ'רס, מעניק מתודולוגיה, העברה גורפת של קניין רוחני ומימון ראשוני למיזמים המשלבים רוחב מדעי, עומק רפואי ותשוקה יזמית. הצצה למספר מיזמי בריאות שנכנסו לתוכנית עד כה וזכו לליווי צמוד של מנטורים מיומנים ובהם יזמים סדרתיים ומשקיעי הון סיכון

אריאל סלע
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
אריאל סלע
תוכן שיווקי

עיתות משבר מאיצות תגליות מדעיות לנקודות פיתול היסטוריות. כך האיצה מלחמת העולם הראשונה שימוש בדימות רנטגן, מלחמת העולם השנייה בטיפול אנטיביוטי, וכעת מגפת הקורונה בחיסוני mRNA. בעוד שמוקדם לסכם את השלכותיה ארוכות הטווח של מגפת הקורונה, אפשר להמר שהיא תאיץ את שילוב הביוטק עם אלקטרוניקה, חישוביות ובינה מלאכותית, פיזיקה, ננו-טכנולוגיה ומדע חומרים - לביוטק 2.0 שפותר בעיות סבוכות ודחופות של האנושות.

בעיתות שגרה, תגליות ביוטק משרכות דרכן לתעשייה בעזרת חברות המסחור של מוסדות המחקר, על-ידי רישוי קניין רוחני תמורת תמלוגים. בעוד מתווה זה מגשר על הפער בין מחקר לתעשייה, הוא לא מתאים לקבועי הזמן והתקציב של חברות הזנק. לכן, מוסדות מחקר רבים בוחנים אמצעים להטמעת יזמות במחקר על-ידי מאיצי יזמות ו/או והקמת חברות הזנק בקמפוס.

אריאל סלעצילום: יח"צ

ברוח זו, ובתמיכת הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה, הקמנו את מרכז היזמות של אוניברסיטת בר-אילן, אַנְבּוֹקְס וֶנצֶ'רס, כגרעין הקמפוס היזמי, שמפיח אנרגיה ומסיר מחסומים להשפעת המחקר בעולם. למיזמים המשלבים רוחב מדעי, עומק רפואי ותשוקה יזמית, מעניק מרכז אנבוקס מתודולוגיה, העברה גורפת של קניין רוחני, מימון ראשוני ורוב מניות. תוכנית אנבוקס מתפרשת על פני שנה אקדמית, ובה סמסטר של השראה וחבירה ממוקדות בעיה, סמסטר של האצה לתיקוף מתאם מוצר-לקוח בשוק הגלובלי, וליווי מכוון לגיוס הון. תריסר מיזמי בריאות שנכנסו לתוכנית עד כה זכו לליווי צמוד של צוות אנבוקס ומנטורים מיומנים - יזמים סדרתיים ומשקיעי הון סיכון - לפטור מתקנות המסחור ולהרשאה גורפת להעברת קניין רוחני לחברה. ביוני 21' נעבור לתכנית דו-שנתית עם מחזורי סתיו ואביב.

חיבור חוקרים לרופאים
להלן סיפורן של כמה חברות בוגרות אנבוקס:

  • NanoCarry Therapeutics היא בוגרת המחזור השני של אנבוקס שלאחרונה גייסה השקעת סיד מקרן NfX. החברה, בהובלת ד"ר רויטל מנדיל-לוין, שלה נסיון עשיר בתחום הפארמה, קמה מתוך מחקרן של פרופ' רחלה פופובצר וד"ר אשרה בצר (ביו-הנדסה) לפיתוח פלטפורמה מבוססת ננו-חלקיקים להעברת תרופות את מחסום הדם-מוח. החברה תייצר אפיקים חדשניים לטיפולים ומצילי חיים למיליוני חולים במחלות מוח גנטיות, עצביות וממאירות.
  • ירידת העלויות של ריצוף גנטי, גנומיקה ופרוטאומיקה ממריצים פיתוח תרופות מותאמות אישית. כשם שהתפוצצות המידע ברשת האינטרנט הובילה לשירותי מדיה בהתאמה אישית, ריבוי תרופות מחייב שירותי אבחנה נלווית להתאמת המטופל לטיפול המיטבי (Companion Diagnostics). Pentaomix מפתחת אבחנה נלווית לטיפול בסרטן. המייסדים הם פרופ' יובל גרעיני (ביו-פיזיקה), ראש מחלקת פתולוגיה של המרכז הרפואי שיבא בתל-השומר, פרופ' איריס ברשק, והמנכ"ל ד"ר בועז בריל, בוגר תלפיות עם רקע עשיר בהתקנים רפואיים ואופטיקה. ייחוד החברה הוא גלאי היפר-ספקטרלי לייצור דאטה ייחודית מביופסיות אשר, בשילוב עם למידת מכונה, מאתרת ביו-מרקרים להתאמת תרופה מיטבית למטופל.
  • ממעבדתו של פרופ' סול עפרוני ושותפותיו ד"ר אלונה זילברברג וד"ר חגית פיליפ (מדעי החיים) יצרה CDR3 שמפתחת אבחנה נלווית לטיפולי סרטן על סמך רצף קולטני תאי T של מערכת החיסון. לאחר הוכחת התכנות של איבחון סרטן מדגימות דם, מפתחת הקבוצה טכנולוגיה לאיתור ביו-מרקרים לתגובה טיפולית ממערכת החיסון.
  • איתור ביו-מרקרים אינו מובטח לכל תרופה, ועל כן מיזם Fluigenix של פרופ' דורון גרבר בהובלת ד"ר רונן קריספיל (מדעי החיים), בשיתוף פעולה עם האונקולוג ד"ר ניר פלד בבית החולים שערי צדק, מפתח אבחנה נלווית על-ידי "מעבדה" מיקרו-פלואידית שיכולה לאכלס, לקיים ולחשוף לתרופות רקמות חיות בעשרות ואף מאות "מיקרו-חדרים".
  • עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה, שגורמת לתמותה של 35,000 מטופלים לשנה בארה"ב, דורשת איבחון מהיר של חיידק עמיד, במיוחד לאוכלוסייה המוחלשת של ילדים וקשישים. פרופ' חיים כהן ומתן אביבי (מדעי החיים) שמוביל את ResBiotics פיתחו איבחון RNA מהיר ומדויק של חיידקים עמידים מדגימות דם המטופלים.
  • במדינות כמו ניגריה, בהן אחד מחמישה ילדים נפטר ממחלות זיהומיות כמלריה וטיפוס, איבחון מדויק ונגיש הוא קריטי. Daru Labs שיצאה ממעבדתו של פרופ' יובל גרעיני ויבגני ברוזגול (פיזיקה) בהובלת מיטש קורילביץ וד"ר אוביצ'י אוביאג'ונווה, מפתחת מכשיר איבחון אמין וזול למחלות זיהומיות במדינות תת-הסהרה באפריקה.
  • מיזם MicMark משלב ריצוף גנטי של מיקרו-ביום עם בינה מלאכותית וטיפול התנהגותי לניבוי ומניעת הריון בסיכון, במיקוד ראשוני על סכרת הריון. המיזם הוא פרי שיתוף פעולה של פרופ' יורם לוזון (מתמטיקה), פרופ' עמרי קורן ועדי אשל (רפואה), וד"ר ערן הדר מנהל מחלקת הריון בסיכון של בית החולים בילינסון.

מיטב פרקטיקות היזמות
אנבוקס הוקמה על-פי החזון של פרופ' אריה צבן, נשיא האוניברסיטה, חוקר ויזם, מתוך הכרה שיזמות, קרי נחישות גמישה מחוץ לאזורי נוחות, היא כלי הכרחי לקמפוס שמעצים היום מחקר בסיסי ומכוון מחקר יישומי, שישפיע על המחר. לכן איגדנו בתכנית את מיטב פרקטיקות היזמות, כולל חדשנות משבשת, חשיבה עיצובית ופיתוח לקוח, הסרנו חסמי מסחור, השקענו חניכה פרטנית והון ויצרנו שותפויות עם מרכזים רפואיים. חיבור חוקרים לרופאים מייצר את ה"רוטב המיוחד" של אנבוקס - רוחב בין-תחומי משולב בעומק קליני להקמת מיזמי ביוטק 2.0 פורצי דרך שעונים לאתגרי בריאות גלובליים. כאשר תחום הבריאות ממשיך לטפס מעבר ל- 16.9% מהתוצר הלאומי הגולמי של ארה"ב ו-8.8% בממוצע של מדינות OECD, וכאשר זמינות רפואה איכותית אינה שוויונית, גדל למשל הצורך בהנגשת רפואה איכותית ומונעת בבתי חולים ובקהילה וגובר הצורך בהשקעה במיזמים מהסוג שכבר הוזכר למעלה.

אתגרים רבים עדיין עומדים בפני אנבוקס ומרכזים דומים, כולל חבירה בין-מוסדית ובין-מגזרית, התגברות על רגולציה ממשלתית חונקת קניין רוחני ועידוד השקעות קרנות בסבבים מוקדמים של מיזמי ביוטק 2.0. אך אנו שמחים להוביל את המחנה ומזמינים רופאים מומחים ויזמים מנוסים לחבור לחוקרי בר-אילן להקמת והובלת מיזמי בריאות בתחומי רפואה דיגיטלית / בקהילה / מותאמת אישית.

הכותב הוא מייסד ומנכ"ל אנבוקס ונצ'רס. האיץ בעבר מיזמי תחבורה חכמה בקפסולה.סטודיו שגייסו מעל 120 מיליון דולר, היה מנכ"ל של חברות יוצאות סטנפורד, שותף מייסד בקרן פורמולה ונצ'רס, סמנכ"ל מייסד ביוביק שנרכשה ע"י AOL ומנהל בכיר בתחום השבבים בארה"ב וביפן
המתעניינים מוזמנים ליצור קשר: unbox@unbox.ventures