מכון הבקרה הארצי: "באנו לחולל מהפכה"

מכון הבקרה הארצי הוקם בעקבות הרפורמה בחוק התכנון והבנייה ופועל לסייע ליזמים בשלבי התכנון והביצוע: "אני מאמין גדול ביכולתם של מכוני הבקרה לשפר תהליכי הבנייה, לצמצם כשלים, ולפתח סטנדרט בנייה גבוה", אומר העומד בראשו

אגם קדם לוי, בשיתוף מכון הבקרה הארצי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי מכון הבקרה
משרדי מכון הבקרה
אגם קדם לוי, בשיתוף מכון הבקרה הארצי
תוכן שיווקי

אחת הרפורמות המשמעותיות בתולדות ענף הבנייה בישראל נכנסה לתוקף בשנה שעברה:הקמת מכוני הבקרה. לאחר פרסום מסקנות ועדת זיילר, שבחנה את תחום בטיחות המבניםבישראל לאחר אסון אולמי ורסאי, הוחלט להקים מכוני בקרה פרטיים שיהיו אמונים על ביצוע בקרת תכן ובקרת ביצוע הנדסית כוללת למיזמי בנייה.

"מדובר במודל שמוכר ממדינות רבות ברחבי העולם, בראשן בריטניה", מסביר בכר עואודה, מנכ"ל אינג' - מכון הבקרה הארצי. "לפי הרפורמה החדשה, כל בקשה להיתר בנייה העומדת בתנאי סף מסוימים עוברת למכון הבקרה לצורך בקרת תכן הנדסית כתנאי לקבלת היתר בנייה, וכן בקרת ביצוע במהלך העבודות עצמן כתנאי לקבלת צו תחילת עבודות ותעודת גמר. בדיקות אלה כוללות בחינה של תוכניות, ביקורים באתר הבנייה ובקרה מדגמית ותהליכית על תחומים רבים הנוגעים לבטיחות וליציבות המבנה ושלום הציבור בהתאם לתקנות התכנון והבנייה 2018".

בכר עואודה, מנכ"ל אינג' - מכון הבקרה הארצי

מכון הבקרה הארצי הוא מכון פרטי שהוסמך בשנת 2019 בידי הרשות הלאומית להסמכת מעבדות וקיבל רישיון ממשרד הפנים כגוף מוסמך ומקצועי לעסוק בתחום. כיום מספק המכון את כל שירותי הבקרה הדרושים למיזמי בנייה ברחבי הארץ.

"הקמת המכון התאפשרה לאחר תהליך ארוך וסבוך של למידה והתמחות, שחלקו התבצע גם בבריטניה. אנחנו מאמינים בשיפור מתמיד של המכון. המטרה שלנו היא להיות מרכז ידע למצוינות בתחום הבנייה, למנוע כשלים, לקצר לוחות זמנים ולייעל את תהליכי הרישוי כדי לסייע ליזמים בקידום בנייה איכותית בסטנדרט גבוה", אומר עואודה. "לכן הצוות במכון מקצועי, מוסמך ומוכשר ברמה גבוהה מאוד".

מאתרים כשלים מסכני חיים

האדריכל איתן ענבר, המשמש מנהל בקרת התכן במכון, מסביר כי המדינה דורשת ממכוני הבקרה לבחון בצורה מסודרת פרמטרים רבים בכל מבנה חדש. "אנחנו בודקים בעיקר את התחומים שהמדינה הגדירה כמסכני חיים", הוא אומר. "כלומר, היבטים שקשורים לביסוס המבנה, לניקוז מי משקעים, לאינסטלציה סניטרית שעלולה לפגוע בבריאות הציבור, או לבטיחות אש. למעשה, כיום אנחנו מחליפים גם את פיקוד העורף ורשויות הכיבוי – ובסמכותנו לאשר במקומם תוכניות בנייה. העובדה שאנחנו משמשים כתובת אחת לכל ענייני הבקרה מסייעת לחסוך את כאב הראש הרגולטורי לחברת הבנייה – ולפשט את התהליך".

עואודה מוסיף: "בשנים האחרונות אנו עדים למקרים מצערים של בניינים שקורסים או מרפסות נופלות, סדקים, בולענים וכו'. אנחנו קיימים כדי למנוע מקרים כאלה. בקרה הנדסית היא מצילת חיים ממש, והיא גם חוסכת טרחה ליזם ומיטיבה עם המשתמש הסופי".

בהתאם לרפורמה החדשה, בקרת התכן עוסקת בהיבטים ההנדסיים השונים בשלב הרישוי, בהם: בטיחות המשתמש, ניקוז, יציבות מבנים, מילוט וכיבוי אש, תברואה, אוורור, מיגון, הגנה מפני חומרים מסוכנים, בטיחות חשמל, בידוד תרמי ונגישות.

צוות מכון הבקרה הארצי

כן מחייב תהליך בקרת הביצוע קבלת אישור לתחילת העבודות, ותוכנית ביקורים בתיאום היזם לבחינת עבודות הבנייה עצמן. בשלב זה בוחן צוות מכון הבקרה את תוכניות העבודה ואישורי המעבדות, ומבצע בדיקת תפקוד כולל ובקרה הנדסית מדגמית.

לדברי ענבר, כבר לאחר כניסת הרפורמה לתוקף בסוף השנה שעברה – התקבלו תגובות חיוביות מצד יזמי נדל"ן. ענבר: "יזמים מאוד מרוצים מהכניסה שלנו לענף, בעיקר בגלל העובדה שאנחנו עושים להם בקרה לתכנון. אנחנו מוצאים תקלות, שאותן קל יותר לתקן בשלב התכנון מאשר בשלבי הביצוע. במבחן התוצאה, היזם חוסך כסף על תיקון ליקויים – ויכול לסמוך על תוכניות הבנייה המאושרות שלו בראש שקט".

רות יהושוע, מנהלת תפעול במכון הבקרה הארצי, משמשת כאשת הקשר של המכון מול יזמים ומתכננים. "תהליך הבקרה נמשך 51 יום – מהרגע שבו הבקשה נקלטת אצלנו במכון ועד שאנחנו מוציאים חוות דעת מסכמת", היא אומרת. "בתהליך עצמו, אנחנו מעבירים ליזם מסקנות בתוך 15 יום – והוא רשאי להשיב לנו תוכניות מתוקנות לאחר 31 יום. בהינתן שיתוף פעולה מצד המתכננים, אנחנו יכולים לסיים את התהליך אפילו קודם".

ENG אנג' מכון הבקרה הארציקרדיט: דודל וידאו

יהושוע מדגישה את חשיבות נושא השירות ליזמים ולמתכננים. לדבריה, "פועלים כיום בארץ שישה מכוני בקרה. אנחנו נמדדים לפי השירות שאנחנו נותנים ללקוחות שלנו – ואנחנו משקיעים משאבים רבים בתחום הזה. המטרה שלנו היא לעזור למתכננים להגיע למטרה בכל הדרכים העומדות לרשותנו".

השקיפות, היא אומרת, היא אחד הערכים המובילים במכון הבקרה הארצי. יהושוע: "אנחנו מבינים את צרכי היזמים ועובדים איתם בשיתוף פעולה. עבודה משותפת מסייעת לנו לחסוך בזמן ולקצר הליכים עבור הלקוח. מבחינתנו, קשר פתוח עם היזם הוא הכרחי – ואנחנו מהווים כתובת להתייעצויות מכל סוג, עוד לפני קליטת הבקשה".

סוף מעשה בבקרה תחילה

לדברי עואודה, ביקורת על תוכניות הבנייה היא אינטרס מובהק של היזם. עואודה: "איתור ומניעה של כשלים בשלב התכנון מסייעים ליזם לצמצם את הסיכון לכשלים, לעיכובים ואף לפגיעה בחיי אדם. סוף מעשה בבקרה תחילה. אינג' מכון הבקרה הארצי הוא One stop shop לכל היבטי התכנון והרישוי. אנחנו רואים בעצמנו שחקן מרכזי שיסייע לצמצם את הבירוקרטיה שאיתה מתמודד היזם. העובדה שאנחנו גוף מקצועי שעובר כל הזמן השתלמויות מסייעת לנו להביא ידע מעשי ותכנוני לכל המקומות. התגובות שאנו מקבלים מיזמים ממחישות את השינוי החיובי שחל בענף. תחומי הבקרה מתרחבים, והחל משנת 2024 היא צפויה לכלול בקשות בנייה לשימושים מעורבים ובנייני מגורים עד גובה 42 מטר, בהתאם לחוק. שיתוף פעולה בין הגורמים בעלי העניין יועיל לכולם - החל ביזם שמצמצם כשלים וליקויים הודות לבקרה וכלה במשתמשי הקצה שייהנו מבנייה איכותית יותר".

מכון הבקרה הארצי
כתובת: נוף הגליל, א.ת ציפורית רח' הסדנא 1
טלפון: 1-700-700-701
לפנייה במייל >>

בשיתוף מכון הבקרה הארצי