טיפול בוורטיגו: הדרכים האפשריות להתמודדות עם התופעה

תחושה לא נעימה של חוסר שיווי משקל, סחרחורות, בחילות והקאות: אנשי המקצוע שמעניקים טיפול בוורטיגו מספרים על דרכי הטיפול האפשריות

שרית ליבנה-אשכנזי, נטלי שרון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גבר מחזיק את הראש
טיפול בוורטיגו: כיצד מאתרים את מקור הבעיה?צילום: shutterstock
שרית ליבנה-אשכנזי, נטלי שרון
תוכן שיווקי

תופעת הוורטיגו (Vertigo) גורמת לתחושה של סחרור מתמשך, לעתים רבות גם בשכיבה ולא פעם מלווה בבחילות והקאות. התופעה השכיחה בקרב 20-40 אחוז מהאוכלוסייה, נובעת מפגיעה במערכת ששומרת על שיווי המשקל של הגוף, כאשר ישנם מספר סוגים בדרגות חומרה ותסמינים שונים, בהם הפרפרי והנפוץ ביותר שגורם לכאבי ראש, בחילות וריצוד מהיר של גלגלי העיניים; מחלת מנייר – המאופיינת בוורטיגו שיכול להימשך כמה ימים וכן ורטיגו מרכזי המצביע על בעיה במוח וגורם לחוסר מוטורי וסנסורי בגפיים ובפנים. על השיטות לטיפול בתופעה מספרים אנשי המקצוע שצברו ניסיון בתחום: אלון מרבר, אסתי נעים פלד, ענת סין - הרשקו, ד"ר יצחק בכר ומרכז הפיזיותרפיה ירושלים.

אלון מרבר - נטורופת ומדקר

"סחרחורת פתאומית עלולה להיות מבהילה. זה יכול לקרות לכל אחד מאיתנו מסיבות שונות. ורטיגו זה סיפור אחר", אומר אלון מרבר, נטורופת ומדקר מומחה. "מדובר בסחרחורת ובחוסר שיווי משקל שיכולים לנבוע מכמה גורמים, בהם פגיעה בעצב או במרכז הווסטיבולרי באוזן הפנימית (אזור שיווי המשקל) בשל תזוזה של הקריסטלים; פגיעה נוירולוגית (עצבית) בעקבות גידול, אירוע מוחי, נגעים שמקורם טרשת נפוצה; מחלת מנייר שבין מאפייניה הנפוצים ורטיגו; פגיעות אורתופדיות למיניהן, ועוד".

אלון עוסק בתחום הרפואה הטבעית כ-12 שנה. הכל התחיל אחרי תהליך שעבר בעצמו כששינה את אורח חייו לאחר השירות הצבאי, בעיקר בכל הנוגע לתזונה. בהמשך העתיק את מגוריו ליפן, שהה שם כמה שנים, ואז גמלה בליבו ההחלטה להתמקצע ברפואה טבעית. הוא למד נטורופתיה במסלול המלא במכללת רידמן ובהמשך התמחה במשך שנתיים בסו-גו'ק (Su jok) - תורת ריפוי קוריאנית הכוללת גירוי נקודות ריפוי בכפות הידיים, בין השאר בדיקור.

ורטיגו, חוסר שיווי משקל, חרדות - טיפול טבעי בדיקורקרדיט: אלון מרבר - נטורופת

"ככל שעברו השנים התמקדתי יותר בטיפול בתופעות ובמחלות שמקורן באוזניים. היום אני יכול לומר שכ-80 אחוז מהמטופלים שלי סובלים מבעיות כאלה ואחרות באוזניים", הוא מספר. "אני פוגש לא מעט מטופלים שלא מצאו פתרון מספק ברפואה הקונבנציונלית, בין אם מדובר בטיפול תרופתי ובין אם בפיזיותרפיה. יש גם מטופלים ששילוב בין טיפול קונבנציונלי לטיפול אלטרנטיבי מחולל אצלם פלאים. ככלל, אני שואף להגיע למצב בו המטופל שלי ייהנה מכל העולמות שייטיבו איתו, לכן אני בעד שילוב דיסציפלינות שונות, תכשירים, צמחי מרפא ופרחי באך כדי למקסם את ההצלחה".

תופעה מתעתעת

הטיפול בוורטיגו ובסחרחורות בקליניקה של אלון מותאם אישית לכל מטופל ונעשה לאחר תשאול מלא ואבחון מקיף. המטופלים מגיעים לרוב לאחר שעברו אבחון אצל רופא, בין השאר כדי לשלול גורמים חמורים יותר. "ורטיגו היא תופעה מתעתעת. כל אדם חווה אותה בעוצמות אחרות ובשכיחות משתנה, וגם מקור הבעיה אינו זהה. יש מי שיחוו התקפים קצרים ונדירים ויש מי שיחוו התקפים ארוכים, או בתדירות גבוהה יותר. כך או אחרת, הטיפול בוורטיגו באמצעות סו-גו'ק אפקטיבי", הוא אומר. "מהות הטיפול היא דיקור תת-עורי בעזרת מחטים דקיקות והוא נטול כאב. יתרונות נוספים של הטיפול בוורטיגו בסו-ג'וק הם שההטבה ניכרת בתוך זמן קצר, שהוא אינו כרוך בתופעות לוואי כלשהן ושבזכות הפשטות שלו המטופל יכול להמשיך ולטפל בעצמו בביתו. כלי נוסף שאני עובד איתו הוא טיפול טבעי בוורטיגו בעזרת אורקולותרפיה. מדובר בשיטת טיפול שכוללת דיקור בנקודות שונות באוזן. את השיטה פיתח רופא נוירולוג לאחר שזיהה למעלה מ- 300 נקודות ריפוי שונות באוזן, שמשפיעות על איברים רבים בגוף כמו גם על הרגשות והנפש".

ורטיגו טיפול טבעי - בחילות וסחרחורות - (טיפול בסו-ג'וק) עדות מהקליניקה 2019קרדיט: אלון מרבר - נטורופת

לדבריו, לפי תורות הריפוי הקוריאניות והסיניות, לוורטיגו ולסחרחורת יש קשר גם לבעיה כלשהי שמקורה בכיס המרה או בכבד. "כדי להגיע לטיפול מיטבי בוורטיגו, יש להתייחס למטופל בראייה הוליסטית שתבחן את מצבו, את הסימפטומים ואת הרגשות שלו כאחד. לא בכדי נאמר שיש קשר הדוק בין הגוף לנפש, לכן לעתים צריך לבדוק לעומק אם הגורם לוורטיגו או לסחרחורת הוא חרדה, לחץ או סטרס. בהתאם לכך אפשר לשלב כלי טיפול נוסף שיטפל באספקטים הללו, למשל צמחי מרפא או פרחי באך.השילוב בין דיקור, שלמעשה פותח חסימות ומאפשר זרימה אנרגטית וריפוי עצמי של הגוף, לבין הרפואה הקונבנציונלית, וראייה הוליסטית של המטופל כשלם, מוכיחים את עצמם שוב ושוב בקליניקה שלי וממלאים אותי בסיפוק, כשאני שומע מהמטופלים שאיכות חייהם השתפרה לאין ערוך", הוא מסכם.

אלון מרבר - נטורופת ומדקר
כתובת: משה ארם 9, תל אביב ; תמר 6, קיסריה.
טלפון: 054-9811731
למעבר לאתר >>

בשיתוף אלון מרבר

------------------

אסתי נעים פלד –מייסדת Restart Therapy

"אבחון יעיל של תופעת הוורטיגו מאפשר לטפל בה ביעילות ולהחזיר את המטופל במהרה לשגרת חייו. אנחנו מגיעים עד בית המטופל ואחרי טיפול אחד הוא כבר חוזר לתפקד", אומרת אסתי נעים פלד, מרפאה בעיסוק ומי שהקימה את ReSTART Therapy, מערך שיקום המעניק טיפול ושיקום למבוגרים בביתם הפרטי. "אני מתמחה כבר 15 שנה בשיקום מבוגרים. המערך כולל מגוון אנשי מקצוע מיומנים, בהם פיזיותרפיסטים מנוסים המתמחים בפיזיותרפיה וסטיבולרית שהוכחה מחקרית כיעילה בטיפול במקרים של ורטיגו", היא מספרת.

בלי לקום מהמיטה

תסמיני הוורטיגו עלולים להופיע בפתאומיות במהלך החיים, ולרוב מדובר באירוע מבהיל למדי. "ורטיגו זו תופעה מאוד חריפה ואקוטית. ברגע שזה קורה, האדם סובל והוא לא מסוגל לתפקד כי התסמינים חזקים ולא נעימים. במסגרת השירות שלנו, הפיזיותרפיסט מגיע למטופל הביתה, עושה בדיקה קלינית מהירה ומאבחן את המקור לוורטיגו. הטיפול במקרה הזה מבוצע באמצעות מניפולציות והזזה של הראש על-ידי המטפל, כדי להחזיר את הקריסטלים למקומם. תזוזה של הקריסטלים באוזן הפנימית היא הגורם לסוג השכיח ביותר של ורטיגו שנקרא BPPV. מומלץ שהטיפול יתבצע אך ורק על-ידי מטפל מוסמך", מסבירה נעים פלד.

הטיפול היעיל בורטיגו: מה זה פיזיותרפיה וסטיבולרית ואיך אפשר להעלים את התסמינים כבר אחרי טיפול אחד?קרדיט: רן רחמים , פיזיותרפיסט מומחה לטיפול בורטיגו מטעם Restart Therapy

טיפולי הפיזיותרפיה שמציע צוות ReSTART Therapy מבוצעים בידי פיזיותרפיסטים המתמחים בפיזיותרפיה וסטיבולרית. כולם בוגרי קורס ייעודי בתחום והכשרה ייחודית המאפשרת להם לטפל במגוון הפרעות הקשורות למערכת הווסטיבולרית, בהן תופעת הוורטיגו השכיחה. נעים פלד מציינת כי המטופלים מדווחים על הקלה משמעותית כבר לאחר הטיפול הראשון, המבוצע כאמור בביתם הפרטי.

למי מתאים הטיפול?
"לכל מי שסובל מוורטיגו. אנחנו מתאימים את הטיפול לכל מטופל ומטופל. לצוות הפיזיותרפיסטים שלנו ידע נרחב באנטומיה ובפיזיולוגיה ובכל מה שקשור למגוון מחלות ופתולוגיות. הידע הזה חיוני כאשר הרקע הרפואי של המטופל עלול להשפיע על התסמינים או על הטיפול בהם. למשל, מטופל שפנה אלינו עם תסמינים של ורטיגו, וידוע לנו שהוא עבר ניתוח לקיבוע עמוד השדרה הצווארי בגלל פריצת דיסק. בעקבות הניתוח שביצע, טווח התנועה בצוואר מוגבל מלכתחילה. לכן היה חשוב במקרה הזה שהפיזיותרפיסט המבצע את הבדיקה והטיפול יידע לעשות את המניפולציה מבלי לגרום לנזק משני או להכאיב למטופל. כל המטפלים בצוות שלנו מומחים בטיפול במגוון רחב של מצבים רפואיים, נוירולוגיים ואורטופדיים. זה יתרון מאוד משמעותי במערך השיקום שלנו", מציינת נעים פלד.

לדבריה, טיפול בוורטיגו באמצעות פיזיותרפיה וסטיבולרית יעיל במידה רבה, לכן ניתן ואף מומלץ לפנות לטיפול ברגע הופעת התסמינים. נעים פלד: "מומלץ לא לחכות עד שההתקף יחלוף מעצמו כדי למנוע סבל מיותר. אנחנו משתדלים לתת לכל הלקוחות שלנו מענה מיידי ככל שניתן, כאשר ההתקף בשיא עוצמתו. ברוב המקרים, נציע טיפול בביתו של המטופל".

היא מוסיפה כי פיזיותרפיסט בעל הכשרה מתאימה יודע גם לאבחן את המקור לסחרחורת וגם להציע את הטיפול המדויק שיסייע למטופל. "חשוב לציין שיש כמה גורמים לוורטיגו", מסבירה נעים פלד. "השכיח ביותר הוא תזוזה של הקריסטלים באוזן הפנימית, מה שגורם לוורטיגו מסוג BPPV. על גורמים נוספים לוורטיגו ועל תופעות נוספות הקשורות למערכת הווסטיבולרית ניתן לקרוא באתר שלנו".

לדבריה, "עדיין לא ברור לגמרי למה ורטיגו מתרחש ואין לדעת מתי זה יקרה. כשזה קורה, במיוחד בפעם הראשונה, זה מאוד מבהיל. אין סיבה לחכות שיחלוף מעצמו, אחוזי ההצלחה של טיפול בוורטיגו באמצעות פיזיותרפיה וסטיבולרית הם גבוהים וקרובים למאה אחוז. ההמלצה שלנו – ברגע שאדם חווה התקף ורטיגו, פשוט להתקשר אלינו. אנחנו מספקים שירותים בפריסה ארצית ומגיעים כמעט לכל אזור בארץ".

אסתי נעים פלד
כתובת: טיפול בבית הלקוח בפריסה ארצית.
טלפון: 077-9966400
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>
למעבר לערוץ היוטיוב >>

בשיתוף אסתי נעים פלד

------------------

ענת סין-הרשקו – טיפולי פיזיותרפיה

"אנשים הסובלים מוורטיגו נמצאים במצוקה גדולה. פרט לסחרחורת החזקה והתחושה שהכול מסתובב סביבם, חלקם אף סובלים מבחילות והקאות ואינם מסוגלים להרים את הראש, או לקום מהמיטה. באמצעות פיזיותרפיה וסטיבולרית אנחנו משיגים שיפור משמעותי, ובמקרים רבים המטופל חוזר לעצמו תוך מספר ימים", כך אומרת הפיזיותרפיסטית ענת סין-הרשקו.

"באמצעות הפיזיותרפיה אנו מחזקים את שרירי היציבה"צילום: באדיבות ענת סין-הרשקו

מזה כ-40 שנה מעניקה ענת טיפולים למי שמתמודדים עם תסמונת הוורטיגו, לצד מטופלים הזקוקים לשיקום נשימתי, נוירולוגי או כללי. לאורך השנים היא צברה ניסיון קליני רב במסגרת עבודתה במכוני פיזיותרפיה, בבתי חולים ובמכבי שירותי בריאות, שם הייתה ממקימי המרכז לשיקום יום. כיום היא עצמאית ומטפלת במטופלים בביתם.

כיום היא מטפלת גם במחלימי קורונה, ביניהם גם כאלה שמדווחים על סחרחורות. "המוח הוא השולט בשיווי המשקל וביציבות שלנו והוא מקבל דיווחים ממערכות הגוף השונות כמו מערכת הראייה והמערכת הווסטיבולרית המדווחות על מצבנו במרחב. במערכת הווסטיבולרית הנמצאת באוזן הפנימית ישנן שלוש תעלות אופקיות ועגולות למחצה בהן נוזל, שערות וגבישי מלחים (קריסטלים). כשאנו מניעים את הראש, הנוזל שבתעלות זז גם הוא בכיוון ההפוך ומכופף את השערות וכך מגיע מידע על תנועת הראש לעצב הווסטיבולרי", היא מסבירה.

"מחזירים את הקריסטלים"

לדברי ענת ישנם מספר גורמים לוורטיגו, כאשר השכיח שבהם הוא סחרחורת תנוחתית (BPPV), מצב בו הגבישים (קריסטלים) הממוקמים באיבר שיווי המשקל, זזים ממקומם ונכנסים אל הנוזל שבתעלות. "כתוצאה מכך, כאשר הראש בתנועה, המוח מקבל אותות שגויים ונגרמת סחרחורת. אדם יכול להיתקף בסחרחורת כאשר הוא בעמידה או שכיבה ולעיתים יתלוו אליה גם בחילות והקאות", מבהירה ענת. "מטופלים רבים מתקשרים אליי בפאניקה, חלקם אינם יכולים לעמוד. אני מגיעה אליהם ולאחר שאני מאבחנת לאיזו תעלה 'ברחו' הקריסטלים, אנו מחזירים את הקריסטלים למקומם על ידי תנועות ראש וגוף מסוימות. בדרך כלל הקריסטלים חוזרים למקומם לאחר טיפול אחד, במיוחד אם מתחילים בפיזיותרפיה מיד".

ענת סין - הרשקוצילום: באדיבות ענת סין-הרשקו

היא מוסיפה כי "מטופלים רבים מתוודים על פחד מהטיפול. אני עושה את הטיפול בעדינות ובסבלנות, ומסבירה למטופל מה עומד להתרחש בכל שלב. בכ-95% מהמקרים המטופלים מודיעים לי אחרי כמה ימים שהם חזרו לעצמם. בשאר המקרים ייתכן ויהיה צורך בטיפול נוסף או בתרגול לשיפור שיווי המשקל. במקרים של סחרחורת תנוחתית, פיזיותרפיה וסטיבולרית יכולה להקל משמעותית על תסמיני הסחרחורת, ולשפר את שיווי המשקל ומיקוד הראייה".

"גורם נוסף לוורטיגו הוא דלקת של העצב הווסטיבולרי אשר בעקבותיה נוצר שיבוש בהעברת האותות מהאוזן אל המוח. במקרים אלו, לאחר שהרופא נותן למטופל טיפול לדלקת, אני מגיעה לביתם של המטופלים לתרגול המשפר את שיווי המשקל והיציבה. התקפי ורטיגו עלולים להיגרם גם בעקבות מחלת מנייר, והפיזיותרפיה עוזרת להשיג יציבות ושיווי משקל", הוא אומרת.

עוד מציינת ענת כי "חוסר שיווי משקל ותחושת סחרחורת יכולים לנבוע גם מאירועים מוחיים, גידולים ונזקים בגזע המוח שאחראי בין היתר גם על מערכת שיווי המשקל. לאנשים המחלימים מאירוע מוחי עלולה להיות חולשה בצד אחד של הגוף וכתוצאה מכך חוסר שיווי משקל ויציבות. באמצעות הפיזיותרפיה אנו מחזקים את שרירי היציבה ומאפשרים להם תפקוד טוב יותר ועצמאות".

תהא הסיבה אשר תהיה, ענת מדגישה את החשיבות של מרחב בטיחותי, הקפדה על כללי בטיחות ושימוש באביזרי עזר כדי למנוע נפילות. "כדי למנוע נפילות חשוב להקפיד שהמרחב של הבית יהיה בטיחותי: שיהיה מעקה במדרגות, משטחי פלסטיק מונעי החלקה במקלחת, תאורה דלוקה בלילה, להסיר שטיחים ועוד. זה חשוב לכל אדם, ובוודאי לאנשים מבוגרים הסובלים מסחרחורות ובעיות ביציבות", היא אומרת לסיכום.

ענת סין-הרשקו– פיזיותרפיה עד הבית
נייד: 054-2464024
מייל
למעבר לאתר

בשיתוף ענת סין-הרשקו – טיפולי פיזיותרפיה

------------------

ד"ר יצחק בכר

מי שסבלו לראשונה בחייהם מוורטיגו, מכירים מקרוב את תחושת הסחרור שמופיעה בפתאומית ואת החשש שנלווה אליה, יחד עם חוסר היכולת לתפקד. "כדי לטפל בוורטיגו, צריך קודם כל לזהות מה המקור שלו - מהצוואר, ממפרק הלסת, מהאוזן התיכונה או בכלל כתוצאה מפגיעה מוחית", מסביר ד"ר יצחק בכר, כירופרקט בעל ניסיון קליני עשיר, שלדבריו מטפל בעשרות חולים מדי יום, לאחר שהוא מאבחן את מקור הבעיה ומטפל בה מהשורש. ד"ר בכר, בעל השכלה רחבה בתחום, מסביר כיצד מתבצע הטיפול בוורטיגו: "אם הבעיה היא בקריסטלים שבאוזן התיכונה, יש טכניקות ידועות שהמטרה שלהן היא להחזיר אותם למקומם באמצעות תמרונים שמבצעים עם המטופל. במקרה שהבעיה נובעת מעמוד השדרה הצווארי, נטפל בו כדי לשפר את תפקוד החוליות. לפעמים, הוורטיגו מופיע כתוצאה מבעיות בזרימת הדם בעמוד השדרה הצווארי, במקרה הזה נפנה את המטופל למומחים בתחום", מסביר ד"ר בכר.

Dix-Hallpike Test BPPV בדיקת דיקס- - הלפייקקרדיט: jerusalemphysiotherapy Wolfson

הוא מוסיף כי סיבה נוספת להופעה של ורטיגו היא סינדרום TMJ, או בשמה המוכר - תסמונת מפרק הלסת. "היום, אנחנו יודעים שחלק ניכר מהאנשים שסובלים מהפרעות במפרק הלסת מפתחים תסמינים שנראה על פניו שמקורם באוזן. למשל טנטון, תחושת מלאות באוזן, ירידה בשמיעה וגם ורטיגו וסחרחורות", אומר ד"ר בכר, "לאחר שאבחנו מטופל שמתלונן על ורטיגו וסחרחורות שנובעים מהפרעה במפרק הלסת, נתחיל בטיפול. הטיפול במקרה הזה יתמקד במפרק הלסת עצמו, תוך שיפור התפקוד של השרירים והחזרת האיזון התפקודי של המפרק. תפקוד תקין של מפרק הלסת ידכא משמעותית ואפילו יעלים לחלוטין את תסמיני הוורטיגו".

למי מתאים הטיפול?

ד"ר בכר מסביר כי הגעה לכירופרקט מומלצת לכל מי שסובל מתסמינים של ורטיגו, על מנת לבצע אבחון ראשוני. "במקרה של נזק מוחי למשל, אין לכירופרקט מה להציע למטופל מלבד האבחון שמדובר בתסמינים שהמקור שלהם הוא מוחי. אני בפירוש חושב שמי שסובל מתסמינים של ורטיגו או סחרחורת, כדאי שיגיע לכירופרקט כדי לקבל את המיון המתאים ובמידת הצורך גם טיפול", הוא אומר.

ד"ר יצחק בכר: "הייחודיות בהגעה לכירופרקט היא העובדה שהמטופל מגיע למקום שאפשר לבצע בו את האבחנה"צילום: shutterstock

לדבריו, הטיפול בוורטיגו מעניק הקלה למטופלים כבר בטיפולים הראשונים ולפעמים כבר אחרי טיפול אחד בלבד. כדי למזער את הסבירות להופעת התסמינים, הוא ממליץ לשמור על בריאות עמוד השדרה הצווארי ועל הבריאות של מפרקי הלסת: "בעידן הטלפון הסלולארי, אנשים נוטים להיות עם ראש מורכן המון שעות ביום ועל ציר הזמן לגרום לבלאי מואץ של עמוד השדרה הצווארי, שאחד התסמינים שלו זה ורטיגו וסחרחורת. שמירה על אורח חיים מאוזן, ביצוע פעילות גופנית, הקפדה על תזונה נכונה וניהול מתחים יכולים מאוד לסייע".

האם הטיפול מעלים את התופעה לגמרי?
"שום דבר הוא לא לצמיתות, גוף האדם נוטה להתבלות על ציר השנים. אם תופעה מתרחשת פעם ראשונה, הסיכוי שתקרה פעם שניה קיים גם כן. אם התסמינים של ורטיגו חוזרים, אנחנו מטפלים בזה שוב. ברוב המכריע של המקרים, הסחרחורת והוורטיגו הם זמניים, ניתנים לטיפול ואינם נובעים מנזקים חמורים".

"הייחודיות בהגעה לכירופרקט היא העובדה שהמטופל מגיע למקום שאפשר לבצע בו את האבחנה, המבדלת בצורה יותר מקיפה ומסתכלת על הגוף בשלמותו. במקום אחד, אפשר לקבל מיון אופטימאלי ובחלק ניכר מהמקרים גם לטפל", מסכם ד"ר בכר, "לעתים נדירות שהבעיה נובעת מפגיעה מוחית או באספקת הדם בעמוד השדרה הצווארי, אנחנו נפנה את המטופל לטיפול אצל מומחה בתחום. בכל יתר המקרים, כמו קריסטלים באוזן, בעיות מכאניות בעמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת, אנחנו מאבחנים ומטפלים במקום".

ד"ר יצחק בכר

למעבר לאתר>>
למעבר לפייסבוק>>
למעבר לטוויטר>>
למעבר לערוץ היוטוב>>

* בשיתוף ד"ר יצחק בכר

----------------------

מרכז הפיזיותרפיה ירושלים

"לא כל סחרחורת היא ורטיגו, לכן הדבר החשוב ביותר לפני תחילת הטיפול בתופעה הוא אבחון מדויק", אומרים ניקול לוי ודניאל קרסנטי, מנהלים משותפים של מרכז הפיזיותרפיה ירושלים. "ורטיגו הוא מצב רפואי שבו האדם חש לפתע סחרחורת, כאילו החדר מסתובב סביבו. לרוב, הגורם לכך הוא הצטברות של קריסטלים באוזן הפנימית ותזוזה שלהם למקום צר בתעלות. זה גורם לשינוי קיצוני בשיווי המשקל ולתחושת סחרחורת. זה יכול לקרות בעקבות קימה מהירה משכיבה לישיבה, התהפכות מהירה מצד לצד במיטה וגם אם מפנים את הראש בתנועה חדה לצדדים או למעלה ולמטה. לפעמים האירוע יחלוף מעצמו בתוך כמה דקות, במקרים אחרים האירוע יימשך זמן ממושך יותר וילווה גם בבחילות ובהקאה, ולעתים גם בתנועת עיניים לא רצונית לכיוון אחד. זה אומנם לא נעים, אבל זה לא מסוכן".

ורטיגו בכמה צורות

במרכז הפיזיותרפיה ירושלים, שנוסד בשנת 1984, ניתן מענה מקיף בתחום הפיזיותרפיה, הכולל אבחון יסודי של בעיות במערכות השלד והשריר, שיקום פציעות, הערכות אורתופדיות והנחיות לתרגול עצמי בבית. בראש המכון עומדים ניקול לוי, פיזיותרפסיטית מוסמכת (MCSP), שסיימה את לימודיה בלונדון ומתמחה בשיקום נוירולוגי, אקופונקטורה לטיפול בכאב, שיקום ריאתי ועוד, ודניאל קרסנטי, פיזיותרפיסט מוסמך (BPT) שסיים את לימודיו במכון וינגייט ובאוניברסיטת תל אביב ומתמחה בתרפיה מנואלית, טיפול בפגיעות ספורט, דיקור יבש ועוד. לדבריהם, אבחון ורטיגו מחייב ביקור אצל מומחה אף אוזן גרון והפנייה לבדיקות מעמיקות, בהן הדמיית CT . חלק מהבדיקות נועדו לשלול מצבים רפואיים אחרים שאינם ורטיגו, הנובעים למשל מבעיה אורתופדית בצוואר.

"צריך לזכור שוורטיגו אינו בא לידי ביטוי באופן דומה אצל כל הפציינטים". דניאל קרסנטיצילום: באדיבות מרכז הפיזיותרפיה ירושלים

"צריך לזכור שוורטיגו אינו בא לידי ביטוי באופן דומה אצל כל הפציינטים, כל אחד יחווה אותו אחרת – הן מבחינת שכיחות ההתקפים והזמן שהם נמשכים, הן מבחינת המקור שלו – אוזן ימין, אוזן שמאל או שתי האוזניים. לכן, גם אחרי אבחון של רופא, נעשה בדיקות נוספות במכון כדי לאשש את האבחנה ולזהות בדיוק את המקור שלה", מסבירים השניים. "תחילה נבדוק את תנועתיות הצוואר ואת ריצוד העיניים ונערוך למטופל טסט הנקראDIX-HALLPIKE , שבו המטופל יושב על המיטה ואנחנו מטים את ראשו לצד החשוד ומשכיבים אותו מהר תוך יישור ראשו לאחור. אם הטסט מעורר סחרחורת וריצוד בעיניים – הוא חיובי, ואז, לאחר שהסחרחורת חולפת, נמתין כדקה ונמשיך לתרגיל אחר הנקראEPLEY שבו מסובבים את הראש 90 מעלות לכיוון השני, מחכים לחלוף הסחרחורת והמטופל מסתובב הלאה על הצד. המטרה היא לתת לקריסטלים לזלוג חזרה למקומם. בסיום הטיפול נבקש מהמטופל לענוד צווארון רך שנקשר מלפנים למשך 24 שעות וננחה אותו להימנע משכיבה ישרה למשך היממה: לישון כשהוא בחצי שכיבה ונתמך בכריות".

חוששים מהסחרחורת

השניים מסבירים כי במצב אקוטי, נדרשים לרוב עד שני טיפולים. ואולם, כשמדובר במצב מתמשך - ילמדו את המטופל תרגילים שיעזרו לו להסתגל ולפתור את הבעיה בעצמו. "פציינטים רבים חוששים מהרגע שבו תתקוף אותם הסחרחורת, במיוחד אם זה קורה מחוץ לבית, בעבודה, בזמן טיול או משחק עם הילדים או הנכדים. כיוון שכך, הם נמנעים מפעולות מסוימות ואיכות החיים שלהם נפגעת", הם אומרים.

"אנחנו מלמדים את המטופלים תרגילים די פשוטים ליישום". ניקול לויצילום: באדיבות מרכז הפיזיותרפיה ירושלים

לסיכום הם מסבירים כי "אנחנו מלמדים את המטופלים תרגילים די פשוטים ליישום, בתחילה במכון ובהמשך לתרגול עצמי בבית, שלוש פעמים ביום, כדי להחזיר להם את הביטחון ואת תחושת השליטה בגוף בזמן התקף. אבחון מדויק וטיפול מותאם אישית לכל מטופל הם תחומי המומחיות שלנו ואנחנו עושים זאת באהבה ובהצלחה".

מכון פיזיותרפיה ירושלים
כתובת: דיסקין 9, מרכז רפואי ק. וולפסון, ירושלים
טלפון: 072-3225662
למעבר לאתר>>

בשיתוף מרכז הפיזיותרפיה ירושלים