עורכת דין פלילית באשדוד: ילנה מילר מסבירה כיצד לנהוג כשנפתחת חקירה

עו"ד ילנה מילר, עורכת דין פלילית באשדוד, מסבירה מה קורה כשאדם ללא עבר פלילי מסתבך עם החוק, מה חשוב לעשות כבר בהזמנה לחקירה המשטרתית ומאילו טעויות אפשר להימנע

אבי יופה, בשיתוף עם עו"ד ילנה מילר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם עם ידיים אזוקות
עורכת דין פלילית באשדוד ילנה מילר: 15 שנות התמחות בפליליםצילום: shutterstock
אבי יופה, בשיתוף עם עו"ד ילנה מילר
תוכן שיווקי

מרבית האנשים אינם מעלים בדעתם שיבוא יום שבו יזדקקו להגנה מפני הסתבכות פלילית. אלא שהחיים מוכיחים כי לא פעם לגמרי במקרה גם אנשים נורמטיביים עלולים למצוא את עצמם חשודים בעבירה פלילית. זה יכול לקרות בעקבות סכסוך תמים בין שכנים שהסלים והסתיים בתלונה במשטרה, הליך גירושין שהדרדר או קטטה שבה היה מעורב הילד המתבגר. מקרים האלה, ורבים אחרים, עלולים להוביל לחקירה במשטרה. מדובר באירוע קשה ומטלטל, כאשר כבר בשיחת הטלפון הראשונה, בהזמנה לחקירה, עולות תחושות קשות של חוסר אונים, פחד ובלבול. אלא שחשוב לדעת כי במצבים כאלה אפשר וכדאי לא להישאר לבד בהתמודדות מול המערכת ויש למי לפנות.

"הכי קל לבוא ולהגיד לאדם שהוא אשם. הגנה על חפים מפשע או על אלה שאולי לא חפים מפשע אבל עדיין זכאים להליך הוגן ולשמירה על מלוא הזכויות שלהם, מאוד חשובה עבורי", אומרת עו"ד ילנה מילר, עורכת דין פלילית באשדוד, מומחית בדין הפלילי. "חשוב לי לשמור על קשר אישי עם כל לקוח שפנה למשרדי, בין אם מדובר בתיק חמור ובין אם בפני לקוח שמואשם בעבירה פחות חמורה. כל לקוח מקבל יחס אישי אשר תואם את נסיבותיו האישיות ומורכבות התיק".

עו"ד מילר מוסיפה כי היא רואה בעבודה שליחות, ואומרת: "לפעמים אני אפילו מפסידה בשכר טרחה. אבל הרצון שלי הוא לעזור לאדם. מאחורי כל אדם יש סיפור עצוב. הקושי ואתגר נמצאים בכל תיק, לדעת להתגבר על הקשיים ולהביא את התוצאה הטובה ביותר", מסבירה עורכת ילנה מילר, עורכת דין פלילי מאשדוד.

קשר הדוק

עו"ד מילר, עורכת דין פלילית באשדוד, גדלה בבית של משפטן. בבגרותה שמעה הרבה על האתגרים שבמקצוע עריכת הדין. היא בחרה להגן על החלש ולא להיות בצד של המאשימה. "אני עוסקת בתחום הפלילים קרוב ל-15 שנה", היא מספרת. "וההתמחות שלי היא התמחות בתחום הפלילי על כל היבטיו, החל משלב קבלת שיחת הטלפון מהחוקר שמזמין אדם לחקירה, עד לשלב של ועדת שחרורים בכלא. ההליך הפלילי מאוד מגוון ומאפשר לחשוד, עצור, נאשם או אסיר, לנצל את מה שהחוק מאפשר לו וזו בדיוק הבעיה – הרבה אנשים לא מודעים לזכויות שלהם".

עו"ד ילנה מילר: "הקשר שלי עם הלקוח מאוד הדוק ואצלי הלקוחות תמיד מעודכנים"צילום: shutterstock

כך למשל, לדברי עו"ד מילר כאשר אנשים נורמטיביים שמעולם לא היו מעורבים באירוע פלילי מקבלים לראשונה בחייהם זימון לחקירה אינם יודעים למי לפנות. הם פוחדים ולחוצים ועלולים לעשות טעויות שיחמירו את מצבם המשפטי, כמו לוותר על הזכות לשימוע. "היה אדם נחקר לפני כשנה בעקבות אירוע של תקיפה במועדון. הוא הבין מהחוקרים שהתיק כנראה ייסגר ואין לו מה לדאוג. כעבור שנה הוא מקבל מכתב שאומר שהוא רשאי לפנות בכתב לתביעה משטרתית או לפרקליטות, ולהסביר מדוע עליהם להימנע מהגשת כתב אישום נגדו וזאת בתוך 30 יום", היא אומרת, "זו דוגמה לנקודה קריטית ביותר שבה כדאי לפנות לעו"ד פלילי מומחה בתחומו. טיפול מקצועי של עורך דין מנוסה העוסק בתחום הפלילי יכול להוביל לסגירת התיק בעילה של חוסר אשמה שלא משאירה רישום במרשם הפלילי".

ומה את עושה בנקודה הזו?
"קודם כל אני מקבלת מהמשטרה את חומרי החקירה בתיק. כדי לטעון טענות ולא לפגוע בלקוח חשוב לדעת מה יש בתיק. לאחר קבלת חומר החקירה אני מגיעה לפגישה אישית במשרדי המשטרה או הפרקליטות, פגישה פנים אל מול פנים עם אותו התובע-הפרקליט אשר אמור לקבל החלטה, ומשכנעת למה להימנע מהגשת כתב אישום נגד הלקוח שלי. הסיכוי לסגור תיק ברמה הזו גבוה, ואני אומרת את זה מניסיון. היו לי לא מעט כאלה. גם בבית המשפט אני יודעת מה להציג ואיך, יודעת לבחון את מצב התיק ולבחור בטקטיקה הטובה ביותר עבור כל תיק וכל לקוח. הקשר שלי עם הלקוח מאוד הדוק ואצלי הלקוחות תמיד מעודכנים במה ולמה קורה בכל שלב".

דוגמה נוספת לזכות הבסיסית והחשובה שעומדת לחשודים היא ההיוועצות בעו"ד לפני חקירה בתחנת המשטרה. "בניגוד למה שנהוג לראות בסדרות או בסרטים, בארץ עורך דין לא נוכח עם הלקוח בעת החקירה. אולם קיימת לחשוד זכות להיוועצות בעו"ד לפני החקירה", מסבירה עו"ד מילר ומוסיפה כי עורכי דין מנוסים, המתמחים בתחום הפלילי, יכולים להכין את החשוד לחקירה וכי ייעוץ משפטי נכון יכול להשפיע באופן ממשי על גורלו של התיק כולו ועל האופן שבו יימשכו חייו של אותו החשוד לאחר החקירה. כלומר, האם החשוד ימשיך את חייו כאדם חופשי או כאדם שהורשע בפלילים ומהלך החיים שלו ישתנה דרמטית, הן בפן אישי, הן מבחינת דימוי עצמי והן, לרוב, גם בפן מקצועי".

לדבריה, חשודים רבים, בפרט כאלה שאינם בעלי עבר פלילי, סבורים שלא עשו דבר ואין להם צורך בהיוועצות בעורך דין. לכן, בנקודה הזו רבים מוותרים על זכות ההיוועצות ובלי להבין הם מפלילים את עצמם בחקירה עצמה, בשיחות מסדרון או בניידת ובכך פוגעים בעצמם. "הזכות להיוועץ היא מאוד חשובה", מדגישה עו"ד מילר, "היא יכולה למנוע הגשה של כתב אישום. אדם יכול לצאת מתחנת משטרה בלי כלום או עם תיק כשהוא חושב שהגרסה שלו טובה והוא לא עשה דבר. לכן חשוב לפנות לעו"ד פלילי שעוסק בתחום הזה ומבין בו".

עו"ד ילנה מילר: "יש לי תיקים שכלל לא מגיעים לבית המשפט מאחר שהם נסגרים ברמת המשטרה או הפרקליטות"צילום: shutterstock

היא מוסיפה כי תחום הפלילים הוא תחום צר שדורש מיומנות מיוחדת, ומציינת כי "לא כל עו"ד יכול לייצג בהליך פלילי. עשיתי את ההתמחות שלי במשרדים גדולים בארץ, למדתי מהטובים ביותר. במהלך שנות עבודתי כעורכת דין פלילית טיפלתי בתיקים שונים ומגוונים, החל מתיקי רצח מורכבים ועד לתיק פשוט של איומים. צברתי ניסיון רב בייצוג חשודים, נאשמים, עצורים, אסירים, ובין היתר נפגעי עבירה פלילית ואני יכולה לתת מענה מקצועי ביותר לכל לקוח בהתאם למורכבות התיק והנסיבות האישיות של הלקוח. אני מאוד אוהבת את התחום שמבחינתי הוא שליחות".

היה איזה תיק שזכור לך כמקרה הצלחה במיוחד?
"תיק הצלחה הוא כזה שלא מגיע לבית המשפט ולא מגיע לכדי כתב אישום. ברגע שאדם נחקר הוא כל הזמן מחכה לכתב אישום. יש לי לקוח נורמטיבי שכל החיים שלו התהפכו, יש לו הרבה נדודי שינה ולא מצליח לישון כי הוא לא יודע אם יוגש נגדו כתב אישום. לאחר מו"מ ארוך ושימועים הוחלט בסוף לא להגיש כתב אישום ועוד מדובר בתיק חמור של עבירות מין בקטינה כאשר מעמדו אפילו לא מאפשר לו הגעה לבימ"ש. מדובר מבחינתי בהצלחה אדירה שכן הצלחתי להוציא אותו עם מעט מאוד נזק בכך שלא הגיע לבימ"ש. יש לי הרבה מקרים של הצלחה דומים ושל אנשים צעירים בתחילת דרכם שרק השתחררו מהצבא ובשל מעידה חד פעמית הם יכולים להפוך לעבריינים. מדובר ברישום שמספיק כדי להרוס לאדם את החיים".

עוד היא מציינת כי "צריך לדעת שלכל תיק אני מתאימה את הטקטיקה המתאימה וצריך להכיר את העובדה שתיק יכול להימחק מהמרשם המשטרתי, אבל כל מקרה לגופו והדבר תלוי בחומרת העבירה ונסיבות המקרה".

מה צורת העבודה שלך?
"יש לי תיקים שכלל לא מגיעים לבית המשפט מאחר שהם נסגרים ברמת המשטרה או הפרקליטות. אם כבר הגיע תיק אז אני נלחמת, אין אצלי קיצורי דרך ושיקולים זרים מלבד השיקול המרכזי – טובת הלקוח. אני תמיד מחשבת את הטקטיקה הנכונה ביותר עבור כל תיק ותיק, צופה פני עתיד ומנסה לחשוב על כל לקוח כאילו זה הלקוח היחיד במשרדי וכל הידע, הניסיון והכישרון שלי משרתים את הלקוחות. ההצלחות בתיקים בהם טיפלתי מוכיחות את זה".

איזו עצה את יכולה לתת למי שקורא את הכתבה הזו?
"אם אתם חוששים שתוגש נגדכם תלונה במשטרה, אל תחכו. צרו קשר עם עו"ד מהתחום הפלילי, בואו לייעוץ והבטיחו לעצמכם את הידיעה של הזכויות שלכם. קיבלתם שיחה שמזמינה אתכם לתחנת משטרה? כדאי להיות מוכנים ולדעת מה מצפה לכם. הידע הזה עשוי למנוע הגשת כתב אישום וחיסכון של הרבה כסף בעתיד. חשוב לפנות לעורך דין שמתמחה באמת בתחום פלילי. כאשר בוחרים בעורך דין חשוב מאוד להתעניין בוותק, לבדוק את תיקי ההצלחה ולחפש חוות דעת. חשוב מאוד לקחת עו"ד עוד מהשלבים הראשונים, עוד בטרם קבלת זימון לחקירה".

לסיכום מספרת עו"ד מילר, תושבת אשדוד, כי היא לוקחת את העבודה איתה גם הביתה ולעתים ממשיכה לחשוב על התיקים בהם מטפלת גם אחרי סיום יום העבודה. "הסיפורים האישיים נכנסים לי עמוק ללב גם אחרי שתיק מסתיים. אחרי כל תיק עומד אדם עם היסטוריה, עם ילדות, עם טראומות, שלא תמיד הם מצליחים להתמודד איתן", היא מסכמת.

בשיתוף עו"ד ילנה מילר

עו"ד ילנה מילר, מומחית לדין הפלילי כתובת: הבנים 14, אשדוד טלפון: 054-4428271