פתרונות אנרגיה ירוקה: יתרונות כלכליים ותפעוליים

טכנולוגיות חדשות לצד שינויים רגולטוריים המעודדים התקנה של מערכות סולאריות מסחריות הפכו את התהליך לפשוט יותר עבור עסקים רבים – ובסופו של דבר גם למשתלם יותר

שחר אמאנו ולירון גולן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יד על רקע ירוק מחזיקה עיגול וירטואלי עם אייקונים
פתרונות אנרגיה ירוקה: יתרונות כלכליים ותפעולייםצילום: shutterstock
שחר אמאנו ולירון גולן
תוכן שיווקי

תנאי האקלים בישראל מספקים תשתית מעולה ליצירת חשמל מהשמש. אם בעבר נמנעו בעלי נכסים מסחריים מלנצל את משאב הטבע ומהשקעה בתחום האנרגיה הסולארית, בשל הביורוקרטיה המסורבלת והעמימות לגבי הרווחים הצפויים, הרי שכיום נחשבת התקנת מערכת סולארית על גגות מבנים מסחריים לאחת ההשקעות המוצלחות, בתנאי שבוחנים את המשתנים בשטח ונעזרים בליווי מתאים. בין החברות העוסקות בתחום: Greenspot, גרינטופס נטו, לוחות הגולן ו-FA ENERGY.

null Greenspot: פתרון מקיף לתחנות טעינה לרכבים חשמליים

חברת Greenspot מעניקה פתרונות עבור תחנות טעינה לרכבים חשמליים בשטחים ציבוריים, מרכזים מסחריים, מבנים משותפים ובתים פרטיים, ומספקת גישה נוחה לתחנות טעינה על-ידי השקעה מתמדת בתשתיות במרחב הציבורי והפרטי. החברה עובדת בשיתוף עם רשויות מקומיות על מנת לספק מענה לאתגרי העתיד בתחבורה העירונית ומספקת שירותים ופתרונות שיחוללו מהפכה, כדי להפוך את הניידות למשתלמת יותר, בת קיימא, יעילה ואמינה לאורך זמן.

אביה גרוסמן, מנכ"ל החברה ומהראשונים שנכנסו לתחום הרכבים החשמליים, משמש כחוד החנית והפנים של החברה במטרה לקדם ולפתח תשתיות טעינה לרכבים חשמליים בארץ ובעולם. "בשנת 2014 התחלנו את פעילותינו בארצות הברית, ובשנת 2017 החלטנו להביא את הבשורה הירוקה והמתקדמת גם לישראל ופעלנו לצד רשויות מקומיות למען הקמת תשתיות טעינה ציבוריות ופרטיות", משתף אמיר חמו, מנהל פיתוח עסקי בחברה.

"כיום, אנחנו חתומים בהסכמים מול שבע רשויות ובתהליכים מול רשויות נוספות ביניהן איגוד ערים חיפה, יבנה ועוד. אנחנו שמחים על שיתופי הפעולה מצד הרשויות המקומיות, המועצות האזוריות והעיריות, ומעודדים את רצונן להפוך את הערים שלהן והמרחב הציבורי לירוק, נגיש ומתקדם", מדגיש אמיר.

אמיר חמוצילום: Greenspot

עמדת טעינה חשמלית לבית פרטי, עמדת טעינה למבנים משותפים, עמדות טעינה למבני משרדים ומסחר ועמדות טעינה למרחב הציבורי, הן רק חלק מפעילותה של החברה במטרה ליצור סביבה ירוקה ולצמצם את בעיית הזיהום המתגברת בכדור הארץ עקב נסועה של רכבים בעלי מנועי דיזל ובנזין. מטרת החברה היא יצירת פתרון מעשי, חסכוני, ארוך טווח ונגיש אשר מעודד ומאפשר לכל אדם גישה נוחה למעבר לרכבים אוטונומיים ולטעינת רכב חשמלי, ולשמור על סביבת חיים נוחה, יעילה וירוקה יותר. כחלק מהשירות של Greenspot, תוכלו למצוא תחנות טעינה חכמות המתאימות לכל סוגי הרכבים בארץ, עם פריסה רחבה על עמדות טעינה לאורך כל הארץ מהצפון לדרום ובנקודות עגינה אטרקטיביות. כמו כן, ניתן להזמין הקמת עמדת טעינה לרכב חשמלי עבור בית פרטי או בניין משותף ובכך לחסוך נסיעה לעמדה ציבורית וליהנות מזמינות, תחזוקה שוטפת, מענה מידי, השבחת הנכס ולהוות חלק משמעותי בהפיכת הסביבה הציבורית לסביבה ירוקה ובריאה.

"היעד: מאות עמדות טעינה לרכבים חשמליים עד סוף השנה"צילום: Greenspot

מעבר לחיסכון בדלק והפחת זיהום האוויר, קיימים יתרונות נוספים לשימוש במכוניות חשמליות מציין אמיר, "היתרון ברכב חשמלי, מעבר לעובדה שמדובר בשמירה על סביבה נקייה והפחתה בזיהום האוויר, הוא חיסכון עצום מבחינת עלויות, בין היתר גם בעלויות אחזקה. ברכבים חשמליים יש פחות מרכיבים מכניים, אין צורך להחליף משאבות דלק ומים ומערכות הבלימה נשחקות פחות מהרגיל. על כן, עלויות האחזקה נמוכות בהשוואה לרכבים אחרים. כמו כן, גם ביטוח החובה ואגרת הרישוי לרכב חשמלי זולים יותר, ועלות החשמל עומדת על 53 אג' לקילו-וואט, לעומת תעריף הדלק שממשיך לעלות ועובר את רף ה-6 שקלים לליטר. המשמעות לטווח הרחוק- חיסכון משמעותי בכסף ושמירה על סביבה ירוקה".

איפה ניתן למצוא כיום עמדות טעינה לרכבים חשמליים?
"הן קיימות באזורים רבים בארץ מהצפון ועד הדרום ובנקודות קצה בארץ, כמו בקיבוצים רבים ובניהם עין גדי, יד מרדכי, אלרום ובית העמק, אזורי תעשייה, מקומות מסחר ועוד. ככל שהביקוש לרכב חשמלי עולה, כך גם עולה הצורך בתשתיות של עמדות טעינה ציבוריות ופרטיות כאחד. עמדות טעינה חשמליות במרחב הציבורי מאפשרות ניהול ושליטה מרחוק, בקרת טעינה מתקדמת והפעלה על-ידי אפליקציה ידידותית. בחרנו מיקומים נוחים שמאפשרים עגינה יעילה המשלבת את צורכי בעלי הרכבים לפעילות תיירותית, בילוי, צורכי עבודה ועוד. אנו שמחים לקחת חלק בשמירה על סביבה ירוקה ובמתן שירות זמין ויעיל עבור בעלי הרכבים החשמליים. כמו כן, החברה מספקת ומהווה גוף מידע עבור מתעניינים שמעוניינים לקחת חלק במהפכה הירוקה ורוצים לקבל מידע אודות רכבים חשמליים".

Greenspot
רחוב תדהר 3, קרית מוצקין
מעבר לאתר >>
טלפון: 077-9555-177
לכתובת המייל >>

-------------------------------------------

nullגרינטופס נטו בע"מ

טכנולוגיות חדישות ושינויים רגולטוריים המעודדים התקנת מערכת סולארית מסחרית הפכו את תהליך ההשקעה באנרגיה סולארית לפשוט, ואת היתרונות הכלכליים והתפעוליים עבור בעלי הנכסים לרבים יותר.

לדברי דני דנן, מנכ"ל חברת גרינטופס נטו בע"מ, כאשר בוחנים אפשרות להתקנת מערכת סולארית "חשוב לוודא שגודל הגג הוא 1,000 מ"ר לפחות, שגודל חיבור החשמל מתאים למערכת סולארית בגודל הגג ושאין הצללות על הגג מבניינים סמוכים, עצים או מעקה. החזר השקעה ממוצע עומד על כ-5 שנים הכולל ריבית בנקאית סטנדרטית. תפוקת המערכת נוצרת מאיכות ההתקנה, המרכיבים והמיקום בארץ".

גרינטופס נטו בע"מ מתמחה בתכנון והרכבה של מערכות סולאריות עסקיות. מאז הקמתה ב-2008 הקימה החברה למעלה מ-3,000 מערכות סולאריות מסחריות. החברה מציעה הקמה מלאה, ניטור ותחזוקה, כך שהלקוח זוכה למעטפת מלאה תחת קורת גג אחת. צוות החברה כולל אנשי מקצוע מובילים ועתירי ניסיון המלווים את לקוחותיה גם לאחר ההקמה תוך מתן שירותי תחזוקה קבועים, תיקון תקלות באופן מידי ומענה לכל שאלה.

דני דנן, מנכ"ל חברת גרינטופס נטו בע"מצילום: גרינטופס

איך פועלת מערכת סולארית המותקנת על גג המבנה וכיצד היא מייצרת ואוגרת חשמל?
"מערכת סולארית מבוססת על קליטה של אנרגיית השמש והמרה שלה לאנרגיה חשמלית. המרכיב העיקרי של כל מערכת סולארית הוא התאים הסולאריים הבנויים מחומרים מוליכים למחצה - חומרים שאיכות ההולכה שלהם מושפעת מהקרנה של אור עליהם.

"כדי ליצור תא סולארי יש לטעון שכבה אחת של סיליקון במטען חיובי (מסוג P) ושכבה נוספת במטען שלילי (מסוג N). חיבור בין השכבות יוצר צומת (P-N). בצומת הזו נוצר שדה חשמלי. השמש מקרינה על הסיליקון ואז נוצרת תנועת אלקטרונים, ובשדה החשמלי נוצר זרם חשמלי – זרם ישר (DC). פאנל סולארי הוא הרכבה של תאים סולאריים ליחידה אחת.

"יש שתי אפשרויות להפעלת מערכת סולארית. הראשונה היא מערכת סולארית המחוברת לרשת החשמל הארצית (On Grid) - מערכת המשמשת את הצרכן וגם מחוברת לרשת של חברת החשמל ומזינה אותה בעודפי החשמל הלא מנוצלים.

"השנייה היא מערכת סולארית עצמאית (Off Grid) – מערכת שמותקנת בד"כ במקומות מרוחקים שאינם מחוברים לרשת החשמל אלא משתמשים בגנרטורים. המערכת העצמאית, ברוב המקרים, נעזרת במצברים לאגירת החשמל העודף (במשך היום) ומאפשרת שימוש בו במהלך הלילה".

מהם היתרונות בהתקנת גגות סולאריים עבור בעלי נכסים מסחריים ואיך זה יכול לחסוך בעלויות התפעול שלהם?
"מערכות סולאריות המותקנות על גגות מפעלים, רשויות, מבני ציבור שטחי תעשייה ועוד, מאפשרות לבעליהן לחסוך בהוצאות החשמל ואף לייצר הכנסה פסיבית לאורך זמן. בעל הנכס זוכה להכנסה קבועה לאורך תקופת זמן ארוכה של כ-25 שנה, נכון להיום אין אלטרנטיבה בטוחה יותר עם תשואה מובטחת לתקופה כל כך ארוכה".

האם תוכל לתת דוגמה ללקוח עסקי שהתקנתם עבורו מערכת סולארית ובמה התבטא החסכון בעלויות החשמל מבחינתו?
"מערכת סולארית שהתקנו ללקוח עסקי גדול מייצרת עבורו חיסכון של כמיליון שקל בשנה בשווי ייצור חשמל. זאת, מכיוון שמדובר בלקוח הצורך הרבה מאוד חשמל, והמערכת שהתקנו עבורו מייצרת את שווי החשמל שהוא צורך, כלומר - מיליון שקלים לשנה + מע"מ.

"הלקוח החזיר את ההשקעה במערכת בתוך חמש שנים, וב-20 השנים הבאות הוא יחסוך 20 מיליון שקלים בעלות החשמל".

גרינטופס נטו בע"מ
טלפון: 072-3952029
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>

--------------------------------------

nullלוחות הגולן: ייצור כחול לבן של לוחות חשמל לגגות סולאריים

חברת לוחות הגולן הוקמה בשנת 1996 ומתמחה בייצור לוחות חשמל: לוחות פיקוד, לוחות חלוקה, לוחות למערכות סולאריות, ייצור לוחות חשמל לבתים חכמים לבתי מלון, מפעלים, בתי ספר, מוסדות ציבור ותעשיות גדולות בארץ. היא אחת מחברות ייצור לוחות החשמל הגדולות בארץ ועובדת כיום עם החברות הגדולות ביותר בישראל, תוך הקפדה תמידית על מתן שירות איכותי, אמינות ומחירים הוגנים.

במהלך השנים להיווסדה, רכשה החברה התמחות נוספת בתחום האנרגיה הסולארית והייתה בין הראשונות שביצעו עבודת חשמל ולוחות למערכת סולארית גדולת ממדדים על גג מתחם העסקים ביג שבפוריה. "עם התקדמות העולם אל עבר אנרגיה ירוקה, התחלנו לייצר לוחות חשמל למערכות סולאריות מהמתקדמות שיש, כאשר כל הייצור נעשה במפעלים בארץ וכל העבודות מבוצעות על פי דרישות מכון התקנים וחברת החשמל", מציין דורון מזרחי, מנכ"ל והבעלים של חברת לוחות הגולן.

"התחלנו כעסק קטן במפעל ייצור כחול לבן בקצרין ומאז הקמת החברה אנחנו בתהליך של גדילה והתפתחות בעיקר בהשתתפות ולקיחת חלק בפרויקטים מאתגרים ומורכבים והיכולת שלנו להתאים את המוצר לצרכים של הלקוחות", משתף דורון.

"עם התקדמות העולם אל עבר אנרגיה ירוקה, התחלנו לייצר לוחות חשמל למערכות סולאריות מהמתקדמות שיש"צילום: דורון מזרחי

בנוסף להיותו בעלים ומנהל לוחות הגולן, אימץ תחביב של רכיבה על אופנוע שטח והשתתפות במרוצי ראלי בארץ ובעולם, המצריכים נחישות והתמדה ומעמידים אותו באתגרים נוספים. "כיום, יש לנו מפעל נוסף באזור התעשייה פולג שבנתניה, ולמרות זאת בחרתי להשאיר את המפעל בקצרין ממניעים אידאולוגיים ומתוך הכרת תודה למקום ממנו צמחתי והתפתחתי. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם חברות מובילות ובינלאומיות המתמחות במערכות סולאריות, וכל הזמן מחפשים את האתגר הבא שלנו, כאשר הדבר העיקרי שמעניין אותנו הוא להמשיך ולשמור על רמת ביצוע גבוהה תוך שימוש בחומרי גלם איכותיים שיבטיחו שימוש ארוך טווח, הפחתת תקלות, שמירה על איכות הסביבה ובטיחות המשתמשים והסביבה הקרובה".

מה המיוחד בלוחות החשמל למערכות סולאריות שאתם מייצרים?
"ראשית מדובר בייצור כחול לבן. העבודה מתבצעת אצלנו במפעלים ומפוקחת כל העת בדגש על שמירת איכות וטיב המוצרים, וזאת במטרה שכל לוחות החשמל שיוצאים מהמפעל יעמדו בתנאי מזג האוויר, לחות, חשיפה לשמש, מתח חשמל גבוה ועוד. ההקפדה על בקרת האיכות נועדה בראש ובראשונה לשמור על חיי אדם ובטיחותם של הסובבים ומשתמשי המתקן, ובין השאר על מנת להאריך את מחזור החיים של המוצר ולהפחית תקלות.

דורון מזרחיצילום: באדיבות המצולם

"בסופו של דבר הלוח הוא הלב של המערכת, כל המערכת מתנקזת ללוח החשמל. ברגע שיש כשל בלוח החשמל, כל המערכת מושבתת, לכן ההקפדה על איכות החומרים ושימוש בחומרי גלם איכותיים חשובה לא פחות מהתקנה יעילה ואיכותית של המערכת בכללותה, תוך הקפדה על מתן שירות בסטנדרטים הכי גבוהים שיש".

ולסיום?
"אנחנו שמחים לקחת חלק משמעותי בשמירה על איכות הסביבה ולספק מוצרים עמידים, אמינים ואיכותיים עבור השותפים העסקיים שלנו. אנחנו רואים את עצמנו כשותפים שווים העומדים לצד חברות הביצוע ועושים הכל על מנת שסיום הפרויקט יבוצע על הצד הטוב ביותר. שמה של החברה עובר מפה לאוזן, ומבחינתנו זאת החותמת לרמת השירות, המקצועיות, האיכות וההגינות שאותה אנו משמרים כל הזמן".

לוחות הגולן
המפל ,אזור התעשייה, קצרין / הגביש 6, נתניה
טלפון: 04-6963557, 052-2667868 (דורון)
מעבר לאתר >>
לכתובת המייל >>

----------------------

nullFA ENERGY

החיפוש אחר מקורות אנרגיה חלופית בישראל הפך לנושא חשוב. האוכלוסייה צומחת, הצרכים היום יומיים משתנים, צריכת החשמל עולה בהתאם ומובילה לעומסים המורגשים בעיקר בימי החורף הקרים, בהם הציבור עשוי להיקלע להפסקות חשמל. אחת הפתרונות הרלוונטיים הוא יצירת אנרגיה סולרית באמצעות מערכות קולטים על גגות בתים ובתי עסק, המייצרות את האנרגיה הסולרית מהשמש, מחזקות את משק החשמל ואת איכות הסביבה. "המוטו שלנו הוא אנרגיה ירוקה – רווח נקי, כי התקנת מערכת סולרית היא גם ירוק, חסכונית, וגם מייצרת ללקוח הכנסה כספית בלי להתאמץ", מסבירים בחברת FA ENERGY הפועלות בתחום מעל 12 שנה ונחשבת לאחת המובילות בנושא אנרגיה סולרית לסוגיה.

FA ENERGY היא חברה חדשנית ויצירתית בתחום האנרגיה המתחדשת. היא מעסיקה 35 עובדים ומתוכם חמישה צוותי התקנה, ומעניקה מעטפת שירות היקפית ללקוחות. החברה הקימה פרויקטים לבתים פרטיים ולמבני תעשייה על גגות בגודל של 80 מ"ר ועד 10 אלפים מ"ר, בין היתר באשדוד, קריית שמונה, פתח תקווה, מרכזי קניות של ביג ,קיבוצים , תחנות דלק ועוד.

"התקנת מערכת סולרית היא גם ירוק, חסכונית, וגם מייצרת ללקוח הכנסה כספית בלי להתאמץ"צילום: באדיבות FA ENERGY

לחברה משרדים בתפן ומרכז לוגיסטי בגורן בצפון ובפארק התעשייה בעומר. מלבד התמחותה בהקמת פרויקטים של אנרגיה סולרית מתחילתם ועד סופם היא מציעה גם שדרוג למערכות סולריות קיימות, עמדות הטענה לכלי רכב חשמליים עבור חברות הייטק ותעשייה, מבצעת שיתופי פעולה עם חברה שמספקת קירויים לחניות, פרויקטים של אגירת חשמל בתחום המסחרי והביתי ועוד.

במהלך ההתקשרות עם FA ENERGY, דואגת החברה ללקוח מתחילת התהליך ליצירת אנרגיה סולרית ועד סופו: החל מכדאיות כלכלית, הצעת המחיר, תכנון ובדיקת הבטיחות הראשונית לגג, התכנון, ההתקנה על פי תקנים ועם דרישות של הלקוח וניהול התהליך מול חברת החשמל. התהליך כולו נמשך בין ארבעה לשבעה חודשים, וזאת בהתאם למיקום בארץ ולהתקדמות ההליכים הביורוקרטים. "תנאי הסף הוא שהגג יהיה בגודל של 70-80 מ"ר לפחות", מסבירים בחברה. "הצוותים שלנו מעניקים שירות איכותי, מקצועי ומיומן עד לסיום כל התהליך, וגם נמצאים לרשות הלקוח אחרי ההתקנה. אנחנו רואים בשנים האחרונות מודעות הולכת וגוברת לתחום הירוק ואיתו לאנרגיה הסולרית. יש לנו ביקוש להתקנות על מבנים שונים ובהם לולים, חממות, בתי פרטיים, השוק העסקי, מערכות עצמאיות ובכל מקום שבו ניתן לנצל בצורה מיטבית את קרני השמש".

פרגולה סולאריתצילום: באדיבות FA ENERGY

לצד ההיבט הירוק, מסבירים ב-FA ENERGY כי התהליך כולו הופך משתלם לבתי עסקים ולפרטיים. זאת לאור העובדה שמדובר בחיסכון בתשלום החשמל לצד הכנסה פאסיבית שיכולה להגיע לדבריהם לתשואה של עד 25 אחוז תוך כמה שנים. "נושא האנרגיה הסולרית מחלחל אט אט למודעות הציבורית, והתחום הופך להיות אטרקטיבי כלכלית כי מקבלים כסף לחשבון על כל קילו וואט. למעשה, גודל הגג שלך קובע את רמת ההכנסה ואין לך שום צורך לעשות דבר מעבר להתקנה והליווי המקצועי שלנו. בצורה הזו, כולם מרוויחים: הלקוח, משק החשמל והסביבה שהופכת ירוקה יותר".

מלבד ההתקנה, אתם גם משדרגים מערכות קיימות ומתאימים אותן לאקלים הנוכחי ולהפקה טובה יותר של אנרגיה סולרית?
"נכון, אנחנו מתמחים גם ביצירת המערכת הסולרית הנכונה לכל לקוח ובתיאום איתו על פי אזורי ההתקנה, ובהתאמה ושדרוג של מערכות קיימות מרמת הממירים והפאנלים ועד שדרוג קומפלט. זה חשוב במיוחד במקומות שבהן המערכת לא מותאמת ולא מנצלת בצורה מירבית את השמש, והשירות שלנו אפקטיבי והופך את המערכת ליעילה יותר".

תחום נוסף שבו פועלת החברה הוא הקמת עמדות הטענה לכלי רכב חשמליים, שצבר תאוצה עם כניסתן של מכוניות טסלה לישראל והמעבר של הנהגים בישראל לנהיגה ירוקה יותר. "אנחנו תמיד קשובים לתהליכים עולמיים ומקומיים, ומספקים טכנולוגיה חדשנית ויעילה. בתחום הרכב החשמלי אנחנו פועלים מול מגוון חברות ומספקים לצד עמדות הטענה מטענים לשימוש ביתי וגם לשימוש תעשייתי, ופועלים בהתאם לתפיסה שלנו שירוק הוא טוב ומשתלם יותר לכולם".

FA ENERGY
כתובת: הדולב 1, ת.ד. 69, מגדל תפן
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>
טלפון: 04-6075250