יוגב איטום: "בניין ישן שאינו מטופל הוא כמו פצצת זמן"

החום והלחות בקיץ, הגשמים ורוחות בחורף ומפגעים שונים גורמים לנזקים משמעותיים במבנים. אלא שלא תמיד חייבים לבצע שיפוץ מאסיבי. הבעלים של יוגב איטום מסביר: כל מה שחשוב לדעת על שיקום, שיפוץ וחידוש מבנים

דניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוגב איטום קירות וגגות ראשית
יוגב איטום: "יש בניינים שמהווים סכנה לציבור"צילום: shutterstock
דניאל דותן
תוכן שיווקי

בניינים ישנים מסתירים לעיתים קרובות לא מעט בעיות מאחורי קירות הבטון והטיח, אשר עם הזמן עלולים להוות מפגע בטיחותי של ממש. עם השנים, בעקבות נזקי מזג האוויר והבלאי, לא מתאפשרת חדירת מים לתוך הצינורות, מוטות הברזל בפנים המבנה מחלידים ומתנפחים וכתוצאה מכך מייצרים לחץ מתמיד על הבטון שמסביב.

"בניין ישן שמוטות הברזל שלו החלידו ואינו מטופל, הוא כמו פצצת זמן מתקתקת", אומר צבי יוגב, בעלים ומנכ"ל חברת יוגב איטום. "כשהברזלים בתוך הבטון מחלידים הם מתנפחים ודוחפים את הטיח החוצה ואז הוא נופל מהקירות החיצוניים".

"כיום ישנה מודעות לנושא, ובעיריות רבות לקחו את העניין הזה ברצינות והן מחייבות את התושבים לשקם את הבניינים הישנים, שמהווים סכנה לציבור", הוא מוסיף, "כשטיח נופל מהקירות הוא עלול לפגוע בעוברי אורח וגם מחליש את המבנה. בעיריות מסוימות תושבים שאינם דואגים לשיפוץ ותיקון המבנה, עוברים על החוק ועשויים להיענש".

כיצד מזהים מבנה שזקוק לשיפוץ?

חברת יוגב איטום מתמחה בשיקום וחידוש מבנים ופתרונות מתקדמים בתחום איטום גגות וקירות חיצוניים. צבי, דור שני במשפחה שעוסקת בתחום, הוא אוטם מורשה מטעם משרד העבודה והרווחה ומנהל עבודה מוסמך לבניין. כמו כן, הוא בעל הסמכה לעבודות בגובה.

"שיפוץ טוב ואיכותי מעלה את ערך הדירות"צילום: באדיבות יוגב איטום

במסגרת עבודתו צבי צבר ניסיון מקצועי רב, בכל מה שנוגע לחידוש מבנים. על הסימנים שמצביעים על כך שיש לחדש את המבנה, הוא מסביר: "כאשר ישנה חדירה של מים למבנה ומוטות הברזל מחלידים כתוצאה מהמים, הם מאבדים מהחוזק שלהם והמצב שלהם מתדרדר. החלודה גורמת למוטות הברזל להתרחב ולהתנפח עד פי 4 מהקוטר הסטנדרטי שלהם, וזה מפעיל לחץ אדיר על הבטון שמכסה את המוטות. הלחץ מייצר בהדרגה סדקים בבטון ומחליש אותו, כך שהטיח בקירות החיצוניים מתחיל להתפורר וליפול. הסימנים לכך שצריך לתקן ולשפץ את המבנה הם קירות מתקלפים, דליפות של מי גשמים, והתפוררות הטיח.

איזו עבודה נעשית במסגרת שיקום וחידוש המבנה?
"בביצוע שיקום ושיפוץ של מעטפת או חזית כלשהי הבניין, אנו מקלפים את המקומות שבהם הטיח מתקלף או מתפורר ומנקים היטב את הברזלים המחלידים עם מברשות ברזל חשמליות. לאחר מכן, מצפים את הברזלים עם חומרים מיוחדים נגד חלודה כדי לשמור עליהם. אחרי שמסיימים עם שיקום הברזלים עצמם, מתחילים בחידוש הטיח במבנה. אנו משתמשים בחומרי טיח מתקדמים, בהם טיח בטון נגד חלודה שעשוי מחומרים עם יכולת עמידה לשנים ארוכות".

צבי מוסיף כי על אף שהתהליך נשמע פשוט מדובר בעבודה מורכבת וממושכת האורכת שבועות עד חודשים. זאת, כאשר לא פעם צריך להציב פיגומים סביב הבניין, ולעבור בכל קומה, לאורכו ורוחבו של הקיר, על מנת לבדוק לעומק היכן יש התפוררות וסדקים, שדורשים תיקון. בנוסף, במהלך עבודת השיפוץ ושיקום המבנה מתבצע גם איטום, תיקון קירות, צביעה וחיזוק עמודי הבניין.

אילו יתרונות נוספים מתקבלים בשיפוץ המבנה?
"שיפוץ טוב ואיכותי של הבניין משפר את הנראות שלו, ולמעשה מעלה את ערך הדירות".

כיצד בוחרים קבלן לעבודות שיקום וחידוש מבנים?
"מכיוון שמדובר בעבודות שמצריכות ידע בהמון תחומים, בהם איטום, טיח, ציפויי גמר ועוד, חשוב לוודא שלקבלן יש הסמכה ושהוא מורשה לעבודות בגובה מטעם משרד העבודה והרווחה. כמו כן, יש לבדוק שמונה מנהל בטיחות לעבודה מסוכנת זו, ושלקבלן יש ביטוח צד ג' וביטוח חבות מעבידים".

"חשוב לוודא שלקבלן יש הסמכה ושהוא מורשה לעבודות בגובה"צילום: באדיבות יוגב איטום

לכן, כך מסביר צבי, לפני שבוחרים בעל מקצוע חשוב מאוד לוודא שמדובר בקבלן מורשה שעבר הכשרה, ולבדוק שהוא בעל שנות ניסיון ומחזיק בהמלצות.

צבי מוסיף כי מחזיק בכל התעודות והאישורים הנדרשים, לצד ידע מקצועי רב שצבר במהלך 31 שנה של עבודות בחיזוק עמודים, טיח בטוני, שיקום חזיתות, חידוש צבע מתקדם, עבודות איטום, טיפול בבעיות דליפה ונזילות ממי גשמים.

"צברנו ניסיון בעבודה עם מערכות ניקוז וגופי מים המהווים איום על מבנה הבית"צילום: באדיבות יוגב איטום

"בחברת יוגב איטום צברנו ניסיון בעבודה עם מערכות ניקוז וגופי מים המהווים איום על מבנה הבית וטיפול בשיטות מתקדמות", אומר צבי לסיכום, "צברנו ידע וניסיון מקיף גם באיטום גגות ואיטום קירות חיצוניים על ידי הלחמת יריעות ביטומניות - גלילים של חומר איטום - באמצעות ברנרים. זו שיטת איטום איכותית וחזקה, ונחשבת לטובה ביותר. בנוסף, אנו מנוסים באיטום גגות באמצעות זיפות הגג בזפת חם או על ידי מריחת חומרי איטום קרים כגון סופר לסטיק 560, עבור מי שרוצים לחסוך בעלויות".

יוגב איטום קירות וגגות
כתובת: משק 30, מושב גינתון
טלפון: 058-7658763
למעבר לאתר >>
לפנייה במייל >>