הכל נשאר במשפחה: ליווי משפטי והעברה בין דורית במגזר החקלאי

על מנת לסייע לחקלאים בסוגיות משפטיות לרבות העברה בין-דורית חשוב להכיר היטב את התחום על כל היבטיו. עו"ד ומגשר נתי אוסטר, חקלאי בנשמה ועורך דין המטפל בנושאים המשפטיים הקשורים לחקלאים, מרחיב בריאיון על הקונפליקטים, הפתרונות ותהליך העבודה מול לקוחותיו

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לחיצת ידיים
הכל נשאר במשפחה: ליווי משפטי והעברה בין דורית במגזר החקלאיצילום: shutterstock
ניבה שור
תוכן שיווקי

העברה בין דורית היא תחום רגיש ומורכב הכולל בתוכו, מלבד ידע משפטי והבנה יתרה בתחום המקרקעין בישראל, גם עיסוק במערכות יחסים בתוך משפחה והמון רגשות שעולים ומתעצמים לאורך התהליך. כאשר מדובר על העברה בין דורית של נחלה ביישוב חקלאי, הופך הנושא למורכב אף יותר ומצריך ידע וניסיון ספציפיים.

עורך הדין נתי אוסטר, בן מושב גן השומרון, הוא חקלאי בכל רמ"ח איבריו. לאחר שנים בהם עסק כל כולו בחקלאות בכל רחבי העולם, החליט, לדבריו, "להזיז את הגבינה וללכת ללמוד משפטים". עם סיום הלימודים, פנה לעסוק כעורך דין עצמאי בכל הקשור לתחום המושבי והכפרי והעמיק את ידיעתו וניסיונו בתחום הגישור. כיום, עוסק משרדו של עו"ד נתי אוסטר בהעברה בין דורית, צוואות וירושות, מקרקעין, עסקים וחברות וכל התחום העסקי של המגזר החקלאי. עו"ד אוסטר גם מתנדב כמגשר במרכז הגישור של המועצה האזורית מנשה, חבר בוועדה החקלאית במועצה ומשמש כנציג ציבור בוועדת הליסנקי, שנמצאת ליד המרכז הרפואי הלל יפה.

נתי מספר כי, "כדור שלישי לחקלאים, אני מבין את המשמעות של מה שעובר עליהם כאשר ההורים מזדקנים והגיעה העת לחלק את הנחלה בין הבנים. הפתרון הוא תמיד מורכב ויצירתי ודורש שיח פתוח ואורך רוח. אני מביט ללקוחות שלי בגובה העיניים ומסייע להם לצלוח את התהליך ביחד". בריאיון עמו, מסביר עורך הדין נתי אוסטר על נושא ההעברה הבין דורית ביישוב חקלאי, על המורכבות ועל דרכי הפתרון.

"מדור לדור יביע אומר"

בישובים חקלאיים רבים, בעיקר מושבים, ישנן נחלות הכוללות שטח לעיבוד חקלאי ושטח לבנייה ולמגורים. מעמדן של הנחלות הללו מעוגן בחוקים ותקנות של מינהל מקרקעי ישראל המסדירים את מעמדן, אך באופן טבעי חוקים ותקנות אלו הם ברי שינוי. בחלוף השנים והתבגרות ההורים, נוצר צורך להעביר את הזכויות בנחלת המשפחה מדור ההורים לדור הבנים, בהתאם לחוקים ולתקנות החלים על השטח. העברה בין דורית לחלקו המהותי של רכוש ההורים, עלול להוביל לעיתים קרובות לדילמות קשות וסכסוכים משפחתיים, לכן מצריכה טיפול משפטי רגיש ומקצועי.

הורשה של נחלותקרדיט: nati oster

מהו ערך השטחים החקלאיים של הנחלות כיום?
"למעשה היום ובמצבה של עבודת האדמה בישראל ובעולם כולו למען האמת, החקלאות במדינת ישראל, למרות הערך הרגשי והקשר אל ועל הקרקע ועבודת האדמה, ערכה הכלכלי אינו גבוה ולכן שווי הנחלה מתבסס בעיקר על השטח למגורים ופחות על השטח החקלאי, שלרוב יהיה שווה 20-25% מערך הנחלה", מסביר נתי ומוסיף: "למשל, אם השטח החקלאי היה שווה חצי מיליון שקלים, ברגע שמדינת ישראל תרצה לבנות שכונת מגורים עליו או בסמוך אליו, ערכו יכול לעלות עד לכ-5 מיליון שקלים ולמדינה ישנה הזכות לשנות את ייעוד הקרקע ולהפקיע אותו לצרכיה. אמנם תמורת פיצוי מסוים, אך הדבר ישפיע על ערכה החקלאי של הנחלה הקיימת ועל בעליה".

מה עובר על משפחה בעלת נחלה חקלאית כשעולה הצורך לבצע העברה בין דורית?
"השאלה המרכזית שעולה בעת הצורך להעברה בין דורית של נחלה חקלאית היא איך מחלקים את העוגה כך שכולם יהיו מרוצים והמשפחה תישאר מאוחדת", מדגיש נתי. "בדרך כלל ההורים לא צעירים ולעיתים אף הלכו לעולמם והנחלה היא הנכס היחידי או העיקרי שיש להוריש לילדיהם. פעמים רבות הקושי הוא מול הבנים שלא מתגוררים יותר במושב אך רואים בנחלה כזכות ערכית.

"על מנת להתחיל לפתור את הבעיה, חשוב להבין שכמו שביד יש חמש אצבעות שאת כולן אנו צריכים ואוהבים, בכל זאת לא כולן באותו גודל. בהתאם, לעולם לא נגיע לחלוקה סימטרית של הנחלה, אלא לפתרון הטוב ביותר האפשרי. בהתחשב במצב העצוב, המטרה היא להקטין כמה שיותר את החיכוך בצורה יצירתית ורגישה, להיכנס לכל העניין הזה בתפיסה גישורית ולמנוע מצב שרק אחד מרוויח".

מה מאפיין את המגזר הכפרי עמו אתה פועל?
"על המגזר הכפרי נמנים עובדי אדמה שהתחספסו בשמש לאורך שנים ונוטים פחות לדבר על הדברים הללו. לעיתים חושבים על הדברים אבל לא מדברים אותם, דבר שהופך את הנושא של העברה בין דורית למסובך אף יותר. הצפה של הדברים החוצה ולא לחכות עד 'אחרי המבול' היא קריטית כדי להגיע לפתרון שיהיה כמה שפחות כואב", מציין נתי.

שיח רגיש ומקצועי ופתרונות יצירתיים

מכירת נחלה חקלאיתקרדיט: nati oster

בנושא כל-כך רגיש, פתרון מקצועי חייב להיות כזה שיכיל הן את המורכבות המשפחתית הייחודית והן את הידע המקצועי הנדרש כדי להוביל לפתרונות טובים ויצירתיים. לדבריו של נתי, "דבר ראשון חשוב להקשיב ולהבין את היחסים, הצרכים והמקורות של כל משפחה ורק לאחר מכן אפשר לנסות להגיע לפתרון".

אילו עקרונות מנחים את הפתרונות שאתה מציע?
"רוב ההורים רוצים פתרון שיהיה שוויוני כלפי כל הילדים ולכך כמובן אפשר לשאוף, אך צריך לדעת שהפתרון יהיה מורכב ויכלול תמיד ויתור מסוים של כל אחד מהצדדים, על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר. לעיתים הפתרון הכואב שאנו נאלצים לקבל הוא מכירת הנחלה – שעלול להותיר את היורשים עם נכס בעל ערך נמוך בהרבה מערכה האמיתי של הנחלה בעיניי המשפחה, דבר שנגרם בעקבות חבות מס ודמי רכישה גבוהים למדינה ולרמ"י. עם זאת, לעיתים זהו הפתרון העצוב, שהוא לא כלכלי אך הוא הרע במיעוטו.

"ישנו גם פתרון של חלוקת הנחלה ליחידות קטנות וכפי שכיום הותר, לעד 3.5 יחידות לנחלה, בהתאם לתקנות רשות מקרקעי ישראל. חלוקה כזו יכולה להוביל לפתרון חיובי, אך זהו פתרון יקר הדורש מימון. פתרונות אחרים יכולים לכלול נכסים חיצוניים שישמשו כאיזון. למשל: נכסים או כספים אחרים שנמצאים ברשות המשפחה ויחולקו במסגרת הירושה באופן סביר, הוגן (עד כמה שניתן) ומוסכם בין היורשים. לעיתים כדאי לחשוב קדימה ולרכוש נכסים כל עוד אפשר, על מנת שישמשו בעתיד לחלוקת רכוש טובה ושוויונית בין היורשים", מסביר נתי ומדגים:

"לאחת המשפחות שהגיעו אלי ישנה נחלה במושב באזור המרכז וארבעה ילדים שעתידים לרשת אותה. אחד הילדים מתגורר עם משפחתו ליד ההורים ומעוניין לבנות שם את ביתו, שניים נוספים גרים באזורים אחרים בארץ ואילו הבן הרביעי נידרש לסיוע צמוד של המשפחה. פתרון כולל של בעיה מסוג זה אפשרי באם בנקודת זמן כזו או אחרת, הנחלה תחולק ל-3.5 מגרשים ובהסכם בין האחים, כאשר באותו הסכם תיכלל גם האחריות על הטיפול באח שבשבילו נידרש טיפול מיוחד, שעבורו תתקבל חצי יחידת מגורים".

אילו עוד דגשים חשובים כדאי לדעת בתחום של העברה בין דורית?
"חשוב לדעת שלמדינת ישראל ישנם חוקים ותקנות העוסקים בתחום של העברה בין דורית ספציפית עבור המגזר הכפרי ולכן מומלץ להיערך לכך מראש עם איש מקצוע המכיר את העולם הזה מקרוב. למשל, שני אחים שאימם הורישה לשניהם את הנחלה, אך לפי החוק רק בן אחד יכול לרשת אותה. אני חייב לציין שהורשות שכאלו, הן תופעה נפוצה ונפיצה. פתרון שבו אחד ירכוש את החלק של השני יחייב חבות מס גבוהה הן על המוכר והן על הקונה והופך את הפתרון ללא כדאי. לכן, כעת אני עומל על פתרון מורכב ויצירתי מול רשות מקרקעי ישראל, על מנת להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבור שני האחים.

"דגש חשוב נוסף שיש לקחת בחשבון בכל התהליך של העברה בין דורית, הוא הנושא של הכנה חוזית לשינויים עתידיים. בעתיד, עלולים לקרות שינויים שונים במשפחה, למשל גירושין של אחד הילדים. על מנת למנוע מצב שבו בן הזוג הגרוש ידרוש את חלקו או מצבים אחרים שכאלה, מומלץ לעגן את הסכם הירושה בין האחים באופן מסודר על-ידי עורך דין מיומן שיכול לצפות את כל המצבים האפשריים ולהתכונן אליהם, תוך הגנה על המשפחה".

עו"ד נתי אוסטר מסכם: "כפי שניתן לראות, תחום ההעברה הבין דורית הוא רגיש ועוסק ביחסים מורכבים בתוך משפחות. כל משפחה היא שונה אך לכולם יש רגשות רבים המעורבים בכך. חשוב מאוד שעורך דין העוסק בהעברה בין דורית במגזר החקלאי יהיה אדם רגיש ובעל יכולת של הבנה וחיבור ברמה האישית למגזר הכפרי. הניסיון הרב שלי בתחום זה והכרות מבית, מאפשרים לי לדבר את השפה ולהצליח להגיע לפתרונות יצירתיים באמצעותם יתכן ומצילים משפחות לדורות".

עו"ד נתי אוסטר
הפקאן 16, גן השומרון
טלפון: 04-6230389, נייד: 054-4690750
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>