יועץ מיני לזוגות: כיצד בוחרים באדם המתאים ביותר?

אנשים רבים מתמודדים עם קשיים במערכת היחסים שלהם. חלקם מנסים לטאטא את הבעיות מתחת לשטיח, אחרים מפסיקים לתקשר אחד עם השני. לעיתים דווקא התערבות של גורם חיצוני יכולה לגשר על הפערים

מאור מואיגר ובשיתוף אפרת צור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוג מחזיק ידיים בשיחה
יועץ מיני לזוגות: כיצד בוחרים באדם המתאים ביותר?צילום: shutterstock
מאור מואיגר ובשיתוף אפרת צור
תוכן שיווקי

מערכות יחסים הן דבר מורכב, וקשיים בזוגיות לא בהכרח צצים רק בתקופות לחוצות ומאתגרות. לעיתים גם שגרת היום יום, הטיפול בילדים, העבודה השוחקת והפעולות האוטומטיות יכולים לגרום לנתק ובעיות בתקשורת המילולית והמינית. רבים בוחרים להתעלם מהבעיות, אך יועץ מיני לזוגות, שיכול לשמש כגורם חיצוני הרואה את התמונה המלאה, יכול לסייע לשיפור המצב.
מי שמלוות לא מעט זוגות ומסייעות להם לעבור את הקשיים והאתגרים הן היועצות הזוגיות אפרת צור ועירית וגנר.

אפרת צור, ייעוץ זוגי ומיני

"אם המיניות אצלך גורמת חששות ותיסכול, במקום שתוסיף לך אהבה ואנרגיה - את חייבת לעצמך שינוי". כך פותחת את שיחתנו אפרת צור. צור (39), עוסקת ביעוץ מיני לזוגות, מנחת קורסים אינטרנטיים, ומרצה. בעברה, אחות במחלקת נשים, בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות, מוסמכת לייעוץ מיני וזוגי, הדרכה קלינית, והדרכת כלות. אפרת מייעצת לזוגות החווים קשיים מיניים כגון: חוסר חשק, פערים בתשוקה, קושי להגיע לאורגזמה, כאבים במהלך יחסי מין ועוד.

"בעולם של היום קיימים פתרונות נהדרים לבעיות של מיניות ותשוקה. מה מונע מאיתנו להתקדם? המחסומים הרגילים: אין לי זמן, אין לי חשק, אין לי כסף, בן הזוג שלי לא בעניין, ועוד. האמת היא, שבימינו אף אחד מאלה לא יעצור את מי שהחליטה לשפר את המיניות בחייה".

ומה לגבי בושה? אנשים לא מתביישים לפנות בנושא יעוץ מיני?
"בהחלט כן. למרות שאנחנו חיים באווירה שהיא כביכול פתוחה, הרבה אנשים עדיין מתביישים. וזה חבל, כי גם על בושה אפשר להתגבר בקלות על ידי פניות אנונימיות, התכתבות, וייעוץ אונליין שהוא מאוד זמין ונוח.

אפרת צורצילום: תמר כינרתי

"אתן לך דוגמה. פנו אלינו זוג שכבר עברו את גיל 70. כמו רוב הזוגות, אחד מהם יותר מעוניין במגע מיני, ואחד בפחות. וסביב זה נוצר ביניהם מתח. המתח הזה פוגע באווירה בבית וביחסים ביניהם. החלטתי לעזור להם לפתוח דף חדש בזוגיות - בלי שיצטרכו להגיע לתהליך ייעוץ מיני בכלל".

מה הכוונה בלי להגיע לייעוץ מיני? הם לא הגיעו אלייך לייעוץ?
"ברוב המקרים בכלל לא צריך ייעוץ. את רוב הזוגות אני מפנה לתכנית ליווי אינטרנטית שבה הם לומדים לשפר את המיניות שלהם בכוחות עצמם, ללא עזרה חיצונית. התכנית עוסקת בכל הנושאים החשובים: פערים בין בני זוג, מתחים, פנטזיות, קשיי תפקוד, וכמובן בחוסר זמן לאהבה. הם עושים את התכנית בקצב שלהם, בדיסקרטיות, ומה שנשאר לי זה ללוות אותם בפגישות זום ולעזור להם לעבור את התהליך. בתהליך הזה אני יותר מורה מאשר יועצת, וזה בדיוק מה שרוב הזוגות צריכים״ חלק מהזוגות ממשיכים לתהליך של ייעוץ מיני או טיפול אם יש בכך צורך".

מה לגבי זוגות שמספרים שהחשק ושהתשוקה דעכו, או שמלכתחילה לא היו קיימים?
"זה נובע מהבנה שגויה של מה ההגדרה לתשוקה" אפרת מדגישה. "תשוקה לא מתקיימת באופן אוטומטי במערכת יחסים לאורך זמן. צריך ליצור את התשוקה בכל פעם מחדש. וכשלומדים לעשות את זה, אז כל היחסים הזוגיים והמיניים משתנים לטובה. אם לאחד מבני הזוג יש חשק מוגבר מהשני, הם צריכים ללמוד ליצור מהפער הזה מתח מיני בריא. ואותו דבר אם יש ביניהם הבדל בסגנון המיני. כל פער בין בני זוג יכול להיות מקור למתח מיני בריא".

אפרת צור: "ייעוץ מיני לזוגות מתחיל בלהיפתח ללמוד את הנושא"צילום: יוכי עוזרי

מה אפשר לעשות כשאין שיתוף פעולה מהצד השני?
"גם למידה והתפתחות של צד אחד משפיעה על הזוגיות ועל המיניות. אם האישה עוברת תהליך התפתחות אישית – זה משפיע על הזוגיות, בין אם בן הזוג משתף פעולה ובין אם לא. ולהפך".

צור מתייחסת למידע הרב שניתן למצוא באינטרנט ומבהירה כי "בעוד האינטרנט מלא במידע טכני ורעיונות לתנוחות ולאביזרים, איברי המין החשובים ביותר שלנו הם הלב והראש. בעיות במיניות הזוגית נובעות מצרכים רגשיים ומנטליים, ומאופי היחסים הזוגיים. אלו הדברים שבהם אני מתמקדת. אי אפשר לפתור בעיות מיניות בעזרת תנוחה יצירתית או אביזר חדשני, אלא רק בהתפתחות אישית שמובילה את הזוגיות לשלב הבא".

אפרת צור, ייעוץ זוגי ומיני
לכתובת המייל >>
טלפון: 058-744-8061
מעבר לאתר >>
סדרה חינמית: המחסלים השקטים של התשוקה הזוגית >>
מקום לאהבה: איך ליצור מקום לאהבה בחיים של עומס משימות, עייפות ומתח >>

-------------------------------

עירית וגנר, מטפלת בשיטת CBT

לאורך החיים, רבים מנהלים לא מעט מערכות יחסים, כאשר לכל אחת מהן יש אופי שונה וייחודי. כמעט כולם מתנהלים קצת אחרת כאשר הם מתקשרים עם חברים, בני משפחה ועמיתים לעבודה, אך אין ספק כי מערכת יחסים זוגית שונה לחלוטין מכל דינמיקה אחרת.

עירית וגנר, פסיכותרפיסטית עם ניסיון של יותר מ-30 שנים, מסבירה מדוע מערכת יחסים זוגית מוציאה מרבים צדדים שאולי לא הכירו בעצמם, או שמעולם לא קיבלו ביטוי בעבר: "זוגיות היא מערכת יחסים שנחשבת אינטנסיבית ועוצמתית בכמה רמות יותר מכל מערכת יחסים אחרת בחיינו. היא משמעותית מאוד ומביאה אותנו לבלות זמן ממושך עם אדם אחר, שכולל רגעים טובים יותר ופחות. לכן זוגיות מזמנת לחיינו גם התמודדויות חדשות ומאתגרות".

לאורך השנים ליוותה עירית זוגות רבים, לצד טיפול פרטני במתמודדים עם דיכאון, חרדה והפרעות טורדניות כפייתיות (OCD) שהקשו עליהם בניהול קשרים זוגיים. בעקבות הניסיון גילתה עירית כי יש לא מעט קווי דמיון בין רבים מהקשיים של בני זוג. "הדבר הכי נפוץ שיוצר מריבות וקשיים בזוגיות הוא פרשנות שונה של הצדדים לאירוע", היא מסבירה, "יש אנשים הרואים את החיים בשחור או לבן – או עושים הכללות ולכן נוהגים לפרש את המציאות בצורה שלא תואמת את הפרשנות של הצד השני. אם לדוגמה, גבר או אישה חוזרים מהעבודה בשעה מאוחרת בגלל שהבוס ביקש, הצד השני עלול לחשוב שהם עושים זאת בכוונה כדי להימנע מלטפל בילדים או לבלות איתם. הפער הזה יוצר חיכוכים ומתחים שיכולים לבעבע ולהצטבר, גם אם אין כוונה לפגוע או להרע בצד השני".

לזהות את הפרשנויות ואת דפוסי החשיבה

עירית מנוסה מאוד בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) - גישת טיפול שמבוססת על כלים שהיעילות שלהם הוכחה במחקרים מדעיים. בנוסף, היא משלבת בטיפול גם כלים נוספים, לרבות ביופידבק – מערכת ממוחשבת המנטרת מדדי גוף ומאפשרת להבין כיצד רגשות משפיעים על הגוף, ובכך עוזרת ללמוד להירגע. הטיפול יכול לכלול גם שורה של גישות וכלים אחרים שמותאמים באופן ייחודי לאדם ולזוג.

עירית וגנר: "ההצלחה תלויה במידה רבה בנכונות ובמוכנות של שני בני הזוג להגיע לשינוי"צילום: shutterstock

"טיפול CBT יכול לסייע לשפר את השיח בין בני הזוג וגם להתגבר על קשיים פרטניים שעלולים להעצים קשיים בזוגיות, לרבות חרדה, דיכאון או עצבנות, משום שהוא מאוד ממוקד ומוכוון מטרה", מסבירה עירית, "הטיפול נועד לגרום לכל אחד מהצדדים לזהות את עיוותי החשיבה שהוא מבצע בלי לשים לב, לשפר את התקשורת בין הצדדים, גם במצבים שבהם קשה לתקשר, ולפתח אמפתיה והכלה כלפי הצד השני".

הטיפול הוא קצר ונמשך בדרך כלל מספר חודשים בלבד. בשונה מטיפול פסיכולוגי מסורתי, התהליך אינו מתמקד בעבר ובאירועי הילדות, אלא מבוסס על כלים מעשיים יותר, שמטרתם לסייע להיפרד מדפוסי חשיבה ופעולה שאינם מועילים לקשר הזוגי, ובמקביל עוזרים לתקשר החוצה את הרגשות בצורה בריאה ונכונה יותר.

שניים מכל שלושה זוגות יחוו שיפור

עירית מציינת כי היתרון הגדול בטיפול שמבוסס על מחקרים מדעיים, הוא שקל לבחון את ההשפעה והיעילות שלו. לדבריה, המחקרים מצביעים על כך ששניים מכל שלושה זוגות שעוברים טיפול זוגי בשיטה הזאת, מעידים על שיפור משמעותי במערכת היחסים שלהם בעקבותיו.

"ההצלחה תלויה במידה רבה בנכונות ובמוכנות של שני בני הזוג להגיע לשינוי", מסבירה עירית, "לפעמים, לאחד מהצדדים יש אתגרים משמעותיים יותר שמצריכים ממנו לטפל בעצמו בנפרד לפני שיעבור תהליך זוגי ולעיתים הטיפול הזוגי תורם להפחתה של הפרעות כמו דכאון או חרדה. במקרים אחרים, צד אחד בכלל כבר החליט שהוא רוצה להיפרד ועובר את הטיפול רק כדי לרצות את הצד השני, או להרגיע את מצפונו. אבל הניסיון מלמד שאם שני הצדדים באמת רוצים בשינוי ומוכנים לעבור דרך למרות האתגרים – אפשר בהחלט לגבש דרך חדשה, בריאה ומאוזנת יותר לנהל את החיים המשותפים".

עירית וגנר, מטפלת בשיטת CBT
טלפון: 050-7203050
לפנייה בדוא"ל>>