האזרחות הפורטוגלית מעירה את המשקיעים הישראלים

קבלת אזרחות פורטוגלית מובילה יותר ויותר ישראלים להתעניין בהשקעה בנכסים מניבים במדינה. פשטות הרכישה, עלויות מחייה זולות ותושבים מסבירי פנים הם רק חלק מהסיבות

גיא פישקין
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוף פורטוגלי
האזרחות הפורטוגלית מעירה את המשקיעים הישראליםצילום: Shutterstock
גיא פישקין
תוכן שיווקי

משקיעי נדל"ן רבים בוחרים להשליך את יהבם מעבר לים. לצד השקעות ביעדים המוכרים דוגמת ארצות הברית או מזרח אירופה, זוכה לאחרונה פורטוגל לפופולריות גוברת, שעל אף היותה חלק אינטגרלי מהאיחוד האירופי ומדינה מערבית מפותחת, מציגה בפני המשקיעים הזרים הזדמנויות כשוק מתפתח שעתידו עוד לפניו.

תמריץ משמעותי לגל השקעות הנדל''ן מצד ישראלים בפורטוגל טמון בפתיחת האפשרות לקבל אזרחות פורטוגלית. עו''ד יורם זרה, בעל משרד עורכי דין מוביל העוסק בהוצאת אזרחות פורטוגלית, מסביר: ''החל משנת 2015 קיים בפורטוגל חוק המאפשר לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל לקבל אזרחות פורטוגלית. מדובר ביהודים שמוצאם בקהילות המגורשים בצפון אפריקה ובאימפריה העותמנית. לאור זאת, בשנים האחרונות קיים ביקוש מצד אזרחים ישראלים הפונים למימוש זכות זו, ועד היום קיבלו אזרחות מקומית אלפי ישראלים''.

זרה מציין כי קבלת האזרחות מובילה את הישראלים לבחון לעומק את שוק הנדל''ן המקומי. "הביקור בפורטוגל גרם לישראלים להתאהב ביעד. השנה זה היה יותר קשה בגלל הקורונה, שאלמלא היא, סביר להניח שכמות ההשקעות אף היתה גדולה עוד יותר בזכות מחירים אטרקטיביים במיוחד ואפשרויות לתשואות גבוהות במדינה. בשנה-שנתיים הקרובות עוד אלפי ישראלים יקבלו אזרחות פורטוגלית, כך שנראה כי מגמת ההשקעות הישראליות בפורטוגל נמצאת רק בתחילתה''.

רוכשים נדל''ן מרחוק

''אפשר לומר שהאזרחות הפורטוגלית הצליחה לשבור סוג של מחסום פסיכולוגי עבור ישראלים רבים, שכעת מרגישים יותר שייכות למדינה", אומר אלי טייב, יזם נדל''ן ובעליה של חברת ''עמנואל השקעות נדל''ן". החברה, שפועלת בשוק הנדל''ן של פורטוגל משנת 2017, מתמחה במספר תחומים, החל באיתור השקעות, דרך גיוס משקיעים וכלה בהובלה ופיקוח על כלל תהליכי הבנייה, עד לתהליכי השיווק והמכירה. עיקר פעילותה של החברה מתרכז בעיר פורטו שבצפון המדינה, לצד מספר נכסים נוספים הפזורים ברחבי פורטוגל.

"לגורמים שמניתי אפשר להוסיף את העובדה שמדובר במדינה עם אקלים נהדר, יציבות פוליטית, כמו גם תשתיות נוחות וקהילה יהודית חמה. אלו גורמים חשובים שהמשקיעים שוקלים בכובד ראש לפני שהם מחליטים לשים כאן את כספם''.

פוטנציאל גבוה

יזם נוסף שמעורב בשוק הנדל''ן המקומי הוא יהונתן גורביץ', מנכ''ל ובעלים של חברת YGI INVESTMENTS, העוסקת ביזמות, ניהול נכסים ופרויקטים במדינה, לרבות אתר ייעודי בשפה העברית המיועד עבור המשקיעים הישראלים, קטנים וגדולים כאחד. "יש כאן את כל התשתיות המערביות המתקדמות, יחד עם שפע של הזדמנויות עסקיות. זהו שוק שעדיין לא מיצה את הפוטנציאל הרב הגלום בו''.

עו"ד יורם זרהצילום: שחר תמיר

גורביץ' אף מתייחס לתחושת השייכות של האזרחים החדשים, שמוסיפה לתחושת הביטחון. "בסופו של יום אנחנו עושים עסקים עם בני אדם. כשיש אווירה חיובית, לצד הערכות צפי שמדברות על עליות מחירים לפחות לעוד עשור קדימה – אפשר להבין את המשיכה של המקום".

תנאי מימון נוחים

פורטוגל מעודדת השקעות זרות ומאפשרת מימון בנקאי גם ללא אזרחות. ''בין אם מדובר באדם שמחזיק באזרחות מקומית, או בזרים, פורטוגל היא מדינה שמאוד מעודדת השקעות לתוכה", מספרים ויטל ארליך ועומר קטנוב, בעלי הבלוג "ויטל ועומר - חיים את פורטוגל" ובעלי חברת LIVE ABROAD, המלווה משקיעים לרכישות נדל''ן ברחבי המדינה, לרבות דירות, בניינים ושטחים, וביזמות של מתחמי מגורים משותפים. ''כיום ניתן לרכוש כאן כמעט כל נכס בתנאים נוחים מול הבנקים, עד ל-70 אחוזי מימון. זה בהחלט לא דבר של מה בכך''.

השניים מציינים גם את הערך המוסף בפורטוגל המושכת אליה משקיעים מרחבי העולם. ''הפוטנציאל הנדל''ני כאן הוא בשמים. לפני הקורונה התיירות שברה כאן שיאים. מעבר לכך, אנחנו מזהים שהעובדה שיותר ישראלים מקבלים אזרחות פורטוגלית משמשת כתמריץ ומניע לחקר אודות המדינה, עם דגש על שוק הנדל"ן שנמצא בעלייה מתמדת ב-7 שנים האחרונות".

מדינה פורצת דרך

פורטוגל היא מדינה יפהפייה עם תושבים מסבירי פנים", מוסיפה ג'וליה פרידמן, הבעלים של חברת מוג'ו נדל"ן פורטוגל, חברה ותיקה המתמחה בליווי ושירות בוטיק אישי של משקיעים ורוכשים בתהליכי רכישת נכסים בפורטוגל, החל באיתור הנכס, דרך ליווי משפטי, ייעוץ משכנתה ומתן כלי ניתוח מקצועיים להשקעה וכלה בניהול הנכס לאחר הרכישה.

''הערך המוסף כאן מקורו בעלויות מחייה זולות, יחד עם אפשרות לרכישת דירות במחירים אטרקטיביים במיוחד ומימון בנקאי גבוה בריביות נמוכות הנעות בין 1%-1.5%. למעשה מדובר על מדינה פורצת דרך, שהיתה על סף פשיטת רגל, ושינתה כיוון לצמיחה עד לכדי מצב של עודף תקציבי בשנת 2019''.

במקביל לתהליכים הללו, פרידמן חושפת את התחזית שלה לשנים הקרובות. ''חרף הקורונה, שנת 2020 הסתיימה עם עליות מחירים בשוק המקומי, של כ-10% בכל המדינה ובאזורי ביקוש גם של 15% ומעלה. לרוב, מי שמגיע הנה לא מצטער על כך".

לפרטים נוספים לחצו כאן >>