עורכת הדין הפלילית מעיין חיימוביץ: את המלחמה על התיק שלך תשאיר בשבילה

הסנגורית הפלילית עו"ד מעיין חיימוביץ לא עוצרת. בין ריצה לייעוץ לפני חקירה בתחנות משטרה, לבין ייצוג בבתי משפט במגוון ההליכים הפליליים, היא הופכת כל אבן, כשהיא מצוידת בתובנות, כלים וניסיון במלחמה על כל אחד מלקוחותיה שהפכה לחלק מחייה

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעיין חיימוביץ בידיים משולבות
עו"ד מעיין חיימוביץצילום: גבריאל בהרליה
תוכן שיווקי

לתפוס את עורכת הדין מעיין חיימוביץ לשיחה במהלך היום, זו משימה כמעט בלתי אפשרית. ככה זה כשאת בין דיונים בבתי משפט, פגישות עם לקוחות וטלפון נייד שלא נח. הריאיון הזה, העניק הצצה לאישיות חדורת מטרה ולאורח חיים בו הגנה היא הדבר החשוב ביותר, לא כקלישאה, אלא כעשייה יום יומית בלתי פוסקת.

עבור עו"ד פלילי מראשון לציון, מעיין חיימוביץ, הבחירה במקצוע של עריכת דין היא ייעוד חיים. לא פחות. כשמאחוריה קילומטרז' ורקורד מקצועי מרשימים, היא לא עוצרת לרגע, בקצב שקשה לעקוב אחריו. גם בשנה האחרונה, שטלטלה את העולם כולו, היא קצרה לא מעט הצלחות כסנגורית פלילית.

כבר יותר מעשור שעו"ד חיימוביץ מייצגת חשודים ונאשמים בפלילים בכל קשת העבירות, ומעניקה שירות לאלה שזקוקים לעו"ד לעבירות סמים, ובעבירות אלימות במשפחה, עבירות מין, רכוש ועוד. כמו כן, לעו"ד חיימוביץ התמחות מיוחדת גם בייצוג נוער ובעבירות סייבר – פשיעה ברחבי הרשת. כמי שרואה בתחום המשפט לא פחות מייעוד, היא משתמשת בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי להגן על לקוחותיה. כעורכת דין, ידה על העליונה גם בייצוג גברים נפגעי תלונות שווא. "רק אישה יכולה להבין אישה ולחקור אישה", מסבירה עו"ד חיימוביץ שידועה בהתנהלותה הנעימה ועם זאת מאוד ישירה ואינה מתפשרת.

עו"ד חיימוביץ אינה משאירה דבר ליד המקרה. היא מתכננת בקפידה כל הופעה בבית המשפט, מתוך תפיסה שחייהם וחירותם של הלקוחות שלה נשענים עליה. לכן, כשהיא מגיעה לדיונים, כל מסמך ממוספר ומתויק וכל אמירה ממורקרת בצבע. עו"ד חיימוביץ עובדת קשה כדי להיות מוכנה לכל טענה שתעלה, ומסבירה כי הסיבה נעוצה בכך שהיא רואה בכל תיק שמגיע אליה עולם ומלואו, ושמאחורי כל מקרה עומד אדם שבחר בה להיות עבורו הפה והעיניים בדרך להשבת חירותו.

התפיסה הזאת היא הדלק מאחורי סדר היום המאוד אינטנסיבי של עו"ד חיימוביץ, אשר מלבד ייצוג בדיונים בבתי המשפט השונים בארץ, היא מכהנת כיו"ר ועדת הסייבר הארצית של לשכת עורכי הדין וכסגנית יו"ר ארצית של הוועדה לזכויות חשודים ועצורים, ובמקביל מרצה בכנסים משפטיים ומרצה לעורכי דין צעירים בקורס בתחום הפלילי מטעם לשכת עורכי הדין.

לקוח עבורה אינו מספר תיק בלבד, אלא עולם ומלואו שדורש הקשבה ובניית קו הגנה חזק. עו"ד מעיין חיימוביץצילום: עדי היכרי

כדי להבין את נחישותה ואת תפיסת עולמה האישית והמקצועית של עו"ד חיימוביץ, כדאי לחזור אל סיפור ילדותה הלא שגרתי. היא נולדה בבת ים להורים חרדים והתחנכה במסגרת חרדית. שם החל לבעור בה עולם המשפט, שהיה רחוק שנות אור ממציאות חייה. עו"ד חיימוביץ לא ויתרה, ונלחמה כדי להגשים את חלומה. בתיכון היא ביקשה מהוריה לעזוב את החינוך החרדי ולעבור לתיכון דתי-לאומי, ומשם נסללה הדרך ללימודי המשפטים.

ציוניה הגבוהים ותשוקתה לתחום הפלילי ניכרו וחיימוביץ נבחרה להשתתף בסדנת הסניגוריה הציבורית הארצית. בהמשך התמחתה אצל טובי הפליליסטים בארץ וביניהם משרד עו"ד רוזה ועו"ד אבנון.

"קו הגנה חזק"

את היכולת לחקור ולהטיל ספק בדרך לאמת משמרת עו"ד חיימוביץ גם עשר שנים לאחר שהקימה משרד משלה. הסנגורית הפלילית עסקה בשנה האחרונה בלא מעט תיקים, ובניהם כאלה מורכבים במיוחד. בכל אחד מהם היא צללה לעומק ולמדה מקרוב את הפרטים הקטנים ביותר, כאשר היא שבה ומסבירה כי לקוח עבורה אינו מספר תיק בלבד, אלא עולם ומלואו שדורש הקשבה ובניית קו הגנה חזק.

"אני הרבה שנים במקצוע והספקתי לראות נערים שייצגתי מתגייסים לצה"ל והופכים לאזרחים תורמים ופרודוקטיביים לחברה", אומרת עו"ד חיימוביץ. כמי שרואה את ייעודה במתן הזדמנות נוספת לכל אדם, היא שואפת לכס השיפוט ומאמינה שכשופטת תנהג באותו קו מחשבה.

בינתיים, עד שתגשים את שאיפתה, היא נאבקת בכל כוחה במסגרת המלחמה על ייצוג לקוחותיה, שאותה הפכה לחלק משמעותי מחייה. במסגרת המלחמה המאוד קשה ומתישה על לקוחותיה, יש לא מעט רגעי סיפוק והצלחה, כמו במקרה שבו ערערה לבית המשפט העליון והצליחה לפתוח מחדש להוכחות תיק של לקוח שנמצא אשם באונס, איומים ואלימות חמורה ודינו נגזר לשש שנות מאסר.

עו"ד חיימוביץ שוחחה ארוכות עם מרשהּ, וגילתה ממצאים שנעלמו מעיניו של עורך הדין הקודם שלו. "גיליתי שהמתלוננת ביקרה את מרשי בבית הסוהר תחת שם בדוי, ושהתוודתה בפני חברו הקרוב כי מרשי לא אנס אותה, וכי הגיעה לבית הסוהר כדי להתנצל בפניו ולנקות את מצפונה ואף פנתה לפרקליטה דאז לבקש לחזור בה. בעקבות גילויים אלה פנתה עו"ד חיימוביץ והוציאה את דו"ח הביקורים בבית המעצר – שם גילתה כי המתלוננת הציגה עצמה בשם בדוי ואכן נכנסה לבקרו. כמו כן פנתה לחברו הטוב של הנאשם שסיפר שהמתלוננת הודתה בפניו שלא נאנסה ואף ביקשה ממנו להסיע אותה לבקרו במעצר, ולסיום ביקשה צו לחשיפת תרשומת תיק של הפרקליטה לגבי פניית המתלוננת אליה.

בית המשפט העליון נעתר לבקשתה של חיימוביץ והתיק חזר לבית המשפט המחוזי לאחר ביטול גזר הדין להשלמת הליך הוכחות נוסף. בבית המשפט המחוזי הוחלט להרשיע את הנאשם בשנית ולגזור עונשו לשש שנות מאסר.

עו"ד חיימוביץ לא אמרה נואש ופנתה שוב לבית המשפט העליון בהליך ערעור והפעם כאשר כל הראיות מונחות בפני הרכב של שלושה שופטים, החליט בית המשפט העליון להקל בעונשו של הנאשם וגזר את דינו לשלוש שנים בלבד.

תיק הסייבר הראשון בישראל

מלבד ההתמחות בתחום הפלילי, עו"ד חיימוביץ למדה לעומק גם את תחום הסייבר, ההולך ותופס חלק משמעותי במציאות חיינו גם בתחום הפלילי, ואף ייצגה בהצלחה את לקוחהּ בתיק הסייבר הראשון בישראל.

במסגרת התיק ייצגה עו"ד חיימוביץ נאשם אחד מתוך זוג נאשמים, אשר כתבו, מכרו והפיצו, קוד שנועד לתקיפה "DIDOS". למעשה אותו הקוד במקור נועד לדמות מתקפה על מנת שכל אזרח יוכל לבחון את תפקודה של מערכת תוכנת האנטי-וירוס שלו וכמה מהר היא נכנסת לפעולה בעת מתקפה אמיתית.

רואה בתחום המשפט לא פחות מייעוד. עו"ד מעיין חיימוביץצילום: צילום מסך מתוך מהדורת חדשות 2

"רצו לברך ויצאו מקללים – אותם קטינים בשעתו לא הבינו כמה חמור ולכמה נזקים יכול היה המעשה להוביל, ומצאו עצמם נעצרים ולימים מנהלים כתב אישום, ארוך סבוך ורב אישומים, בעבירות מחשב חמורות העולות לכדי הפצה ותקיפה ועימם נזקים של מיליוני דולרים, כלפי גופים ברחבי העולם", מספרת עו"ד חיימוביץ.

עם הגשת כתב האישום נגד השניים, היא צללה אל תוך חומר החקירה המורכב והסבוך. אט אט הצליחה לפרום את הטענות, לרדת לעומקן של ארגזים מלאים בחומר ראיות, ולחשוף ליקויים שנעשו במסגרת החקירה והגשת כתב האישום. לאחר הליך ארוך ומפרך הצליחה חיימוביץ להביא למחיקת רוב האישומים, עד שנותר על כנו אישום אחד בלבד מתוך צרור האישומים שהוגשו. כך, במקום עונש מאסר בפועל שדרשה הפרקליטות, נגזר על שני הנערים עונש אחיד של שישה חודשי מאסר בדרך של עבודות שירות בלבד.

גם אז לא נחה עו"ד חיימוביץ והגישה ערעור לבית המשפט המחוזי בבקשה לבטל את רכיב עונש המאסר, אשר בוודאי יטיל אות קין על הקטין שכבר הפך לבגיר צעיר, שרק יצא לחייו.

בית המשפט המחוזי קיבל את טענותיה ובמסגרת הערעור בוטל עונש המאסר והתיק הסתיים בתנאי וקנס כספי מתון בלבד.

זומנתם לחקירה - איך ממשיכים מכאן?

ביקשנו מעו"ד מעיין חיימוביץ לחלוק מספר עצות חשובות לאזרחים שפתאום מצאו עצמם חשודים בעבירות פליליות וזומנו לחקירה לתחנת משטרה. עו"ד מדגישה את חשיבות הייעוץ לפני חקירה במשטרה, ומפרטת באילו צעדים חשוב לנקוט:

  • חוקר הוא לא חבר – חשוב להבין שמי שנכנס לחקירה מצוי בעמדת נחיתות. חשודים רבים נכנסים לתחנת המשטרה בגישה של "אין לי מה להפסיד, אני נכנס עם האמת שלי", אבל כשאתה נכנס לתחנת משטרה, נקודת המוצא היא שמישהו חושב שאתה אשם, ולכן חשוב להתנהל נכון ולא צודק, לכן, אל תוותרו על זכותכם לייעוץ לפני חקירה מעו”ד פלילי מנוסה.
  • שמרו על זכות השתיקה עד שעורך הדין מגיע לתחנה. אל תפחדו זוהי זכותכם החוקית נצלו אותה.
  • אין לתת סיסמאות של פלאפונים, מחשבים וכדומה. זכותכם לשתיקה חלה גם על אמצעים אלקטרונים.
  • זכרו! כל דבר שתעשו או תאמרו – נרשם. גם שיחת מסדרון מחוץ לחדר החקירות. שיחת מסדרון עם שוטר או חוקר יכולה להיראות אקראית אך היא בהחלט נרשמת והתיעוד שלה נכנס לתיק החקירה. לעיתים קרובות שיחה עם "עצור נוסף" בקלות יכולה להתגלות כשיחה עם מדובב משטרתי.
  • תלחמו ברצון הבסיסי שלכם לסיים מהר ולצאת מתחנת המשטרה, קחו עוד כמה דקות וקראו היטב בסיום החקירה את כל הניירת. אם יש מה לתקן – תתעקשו שיתוקן טרם חתימתכם על המסמך.

עו"ד פלילי מעיין חיימוביץ
כתובת: משה לוי 11, בניין U.M.I
ראשון לציון
טלפון: 073-729-1412
סלולרי: 052-355-9949
פקס: 03-6035596
למעבר לאתר>>>
למעבר לעמוד הבית של המשרד>>>
למעבר לדף הפייסבוק>>>