כנס הקלינטק הבינ"ל של חברת IMPROVATE: "מדינות שלא יצטרפו למהפכת הקלינטק העולמית ישלמו מחיר כבד"

כנס בינלאומי בתחום הקלינטק בהשתתפות שרים מתשע מדינות נערך בתל אביב בחמישי האחרון. הכנס עסק בנושאי מחזור ואנרגיה מתחדשת והשתתפו בו נציגי ממשל בכירים מאירופה, ישראל ואפריקה, לצד משקיעים וחברות קלינטק ישראליות

בשיתוף אימפרובייט
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בשיתוף אימפרובייט
תוכן שיווקי

על רקע החתימה של ישראל על הסכמי האנרגיה האזוריים, התקיים בשבוע שעבר כנס עסקי בנושא ״מחזור ואנרגיה מתחדשת״. במרכזו של הכנס שיזמה חברת IMPROVATE , הפועלת לקידום שיתופי פעולה טכנולוגיים בין המגזר הפרטי לממשלות ברחבי העולם, הועלו פתרונות טכנולוגיים לשיפור יכולת הייצור של האנרגיה המתחדשת לנוכח אתגרי שינויי האקלים העולמי. כמו כן נידונו בכנס בעיות של אחסון, ייצור והובלת אנרגיה, כמו גם פתרונות חדשניים למחזור וייצור חומרים מתכלים.

בכנס השתתפו, בין השאר, נשיא בולגריה לשעבר, רוזן פלבנלייב, שרת האנרגיה של בולגריה הגב' טמנוז'קה פטקובה, מר. ניקולס כריסטודולידיס, ראש מחלקת דיפלומטיה כלכלית בשגרירות יוון, מר. קלוד נאמגבו באזיבוה, השר לאיכות הסביבה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ומר. פאניגטו סאריס, שגריר יוון בישראל.

שידור הוועידה הבינלאומית למחזור ואנרגיה מתחדשת של חברת אימפרוויטקרדיט: Walla Studio

בכנס שדן במהפכת תעשיית הקלינטק בעולם ובהזדמנויות העסקיות הבינ"ל שמתפתחות סביבו, השתתפו בנוסף שרי אנרגיה, סביבה ותשתיות מאירופה ואפריקה, לצד מומחים עולמיים מובילים וחברות טכנולוגיה וחדשנות ישראליות מובילות מתחום הקלינטק והאנרגיה המתחדשת. בין המדינות המיוצגות היו יוון, פולין, בולגריה, סרביה, רומניה, הרפובליקה הסלובקית, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, אתיופיה וטנזניה.

נשיא בולגריה לשעבר, רוזן פלבנלייב, אמר בכנס IMPROVATE לקלינטק ואנרגיה מתחדשת, שנערך השבוע בתל אביב כי "מדינות המצטרפות לגל החדש של טכנולוגיות קלינטק ואנרגיות מתחדשות ייהנו מאוד מהכלכלה החדשה ומהשקעות בעלות ערך גבוה, אך אלה שיישארו בעבר ישלמו מחיר כבד".

מייסדת ויו"ר IMPROVATE אירינה נבזלין אמרה: "אנרגיה נקייה היא אחד הנושאים החשובים ביותר העומדים בפני העולם כיום. עלינו לשאוף לעתיד נטול פחמן אם אנו רוצים לקצץ בעלויות האנרגיה ולעצור את ההתחממות הגלובלית. כמו כן, אנרגיה נקייה יכולה לספק יתרונות כלכליים גדולים למדינות מתפתחות, שבחלקן עדיין אין חשמל אוניברסלי. שיפור מצבם הוא חלק מהחזון של IMPROVATE להפוך את העולם למקום טוב יותר".

חבר דירקטוריון IMPROVATE הנשיא רוזן פלבנלייב, אמר בכנס כי תוכנית הגרין דיל האירופאית מעמידה כטריליון יורו לרשות מיזמי קלינטק ואנרגיות מתחדשות, ויחד עם תמריצים כלכליים לעידוד צמיחה לאחר מגפת הקורונה ותוכניות לעידוד אנרגיות ירוקות בארצות הברית, נוצרו הזדמנויות עצומות לחברות הפועלות בסקטור הקלינטק. פלבנלייב קרא לחברות ישראליות לנצל את ההזדמנויות החדשות הללו, במיוחד בדרום מזרח אירופה: "הכסף נמצא שם, ההזדמנויות קיימות. בואו נפתח אותם יחד", אמר פלבנלייב.

ניקולאס כריסטודולידיס, ראש הדסק הכלכלי-מסחרי בשגרירות יוון בישראל, ד"ר רועי פוסמניק, מהמכון הוולקני למחקר חקלאי וד"ר אבי לובצ'יק סמנכ"ל פיתוח עסקי בCapital Nature

ניקולאס כריסטודולידיס, ראש הדסק הכלכלי-מסחרי בשגרירות יוון בישראל התייחס לחשיבות צינור הגז איסטמד, המיועד להוביל גז טבעי מישראל לאירופה, וכמו כן של הכבל חשמל התת-ימי המיועד לחבר בין רשתות החשמל של יוון, ישראל וקפריסין (מגשר אירו-אסיה EuroAsia Interconnector). ראש הדסק הכלכלי-מסחרי אמר כי שני המגה-פרויקטים חשובים ביותר לביטחון האנרגיה של שלוש המדינות ויאפשרו להם להגדיל את חלקם של אנרגיות מתחדשות בתמהיל האנרגיה שלהם.

"כשאתה מייצר אנרגיות מתחדשות, אתה צריך להיות מסוגל לכסות על הפערים, במיוחד אם אנחנו מדברים על אנרגיה סולארית ורוח, שהן אנרגיות מתחדשות שלא עובדות לסרוגין כאשר אין שמש או רוח. אז אתה צריך להיות בטוח באספקה. וזה מה שקורה עם ה Interconnector, זה נותן לישראל את האפשרות לייצא את החשמל שלה המיוצר מגז טבעי או מאנרגיות מתחדשות", סיכם ראש הדסק היווני.

ניקולאס כריסטודולידיס, ראש הדסק הכלכלי-מסחרי בשגרירות יוון בישראל ומנכ"לית אימפרוויט רונית חסין - הוכמן

רטה נגה אלמו, שגריר אתיופיה אמר כי במדינתו יש מקורות אנרגיה מתחדשים בשפע, כולל אנרגיה הידרו, גאותרמית , סולארית ורוח, וכי יש לה תוכניות שאפתניות לפיתוח משאבים אלה. השגריר אלמו ציין כי הפוטנציאל של אתיופיה גדול מספיק כדי לייצא אנרגיה למדינות אחרות באזור, וזה מייצר הזדמנויות למשקיעים בתחום. "אתיופיה נפתחה וכעת מזמינה משקיעים בתחום האנרגיה, במיוחד בתוכניות שותפות ציבורית-פרטית."

ז'אק איפונגו קומאללה, שר התשתיות של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, אמר כי אמנם מדינתו מתהדרת במשאבי אנרגיה מתחדשת עם פוטנציאל להניע מחצית מאפריקה, אך אין לה מספיק משאבים וידע טכנולוגי כדי למקסם את הפוטנציאל שלה. "אנו זקוקים להרבה השקעות ולניסיון של מדינות אחרות," אמר.

טמנוז'קה פטקובה, שרת האנרגיה של בולגריה, אמרה כי מדינתה תשמח מאוד לעבוד עם חברות ישראליות ולהרוויח מניסיונן ומהידע שלהם. "אני מאמינה שמזכר ההבנות שנחתם לאחרונה בנושא שיתוף פעולה אנרגטי בין בולגריה למדינת ישראל תהווה קרקע איתנה לעבודה משותפת בין המדינות", אמרה.

רטה נגה אלמו, שגריר אתיופיה וג'וב מסימה, שגריר טנזניה

ג'וב מסימה, שגריר טנזניה, אמר כי אפריקה זקוקה להשקעה עצומה כדי לממש את הפוטנציאל האדיר שלה לאנרגיה מתחדשת. "כדי להגיע למצב שלכל תושבי אפריקה יש גישה לרשת החשמל חשמל עד שנת 2030, אפריקה צריכה להשקיע מעל 100 מיליארד דולר מדי שנה, ומתוכם, 40% עבור אנרגיות מתחדשות. אנחנו לא יכולים לעשות את זה בעצמנו, ולכן אנחנו צריכים לעודד השקעות זרות למען העתיד של אפריקה."

יהל וילאן, שגריר ישראל בסרביה, אמר כי ישראל עם יכולותיה הידועות היא שותפה רצויה בסרביה, לא רק באנרגיה סולארית ואנרגיות מתחדשות אחרות, אלא גם בטיפול במים. "אנו רואים את עצמנו כשותפה חשובה עבור סרביה. אחד הנושאים שעלו בפגישתי הראשונה עם ראש ממשלת סרביה היה כיצד אנו יכולים לתרום לנושא החשוב מאוד עבור סרביה וזה להגיע לתקינה הנדרשת בטיפול במים ", אמר וילן.

מנכ"לית IMPROVATE רונית חסין-הוכמן "הכנס הראה את חשיבות המעבר לאנרגיה ירוקה ומתחדשת גם לטובת האקלים וגם ממניעים כלכליים. הפלטפורמה של IMPROVATE חיונית בכדי לאפשר שיתוף פעולה בין חברות חדשנות שפיתחו טכנולוגיות מדהימות לבין ממשלות המעוניינות להוביל שינוי במקורות האנרגיה שלהן".

בכנס השתתפו חברות מהתחום אשר סקרו בפני השרים, השגרירים והמשקיעים בכל העולם, את הטכנולוגיה שהן מציעות.

בין החברות שהציגו:

Capital Nature הינה חברת השקעות ישראלית מובילה בתחומי הקיימות והאנרגיה המתחדשת המתמקדת בטכנולוגיות פורצות דרך במטרה לפתור נושאים גלובליים בתחומי קיימות.

ד"ר אבי לובצ'יק, סמנכ"ל פיתוח עסקי בCapital Nature, הציג כמה מהחברות בתיק ההשקעות של החברה כולל Chakratec, שהוצגה גם בכנס. "מה שמחבר בין החברות בתיק ההשקעות שלנו הוא שלכולן יש טכנולוגיות שיכולות לספק פתרונות לבעיות שאנחנו מתמודדים איתן בתחומי הקיימות והאנרגיה המתחדשת".

Chakratec היא ספקית מובילה של פתרונות אגירת אנרגיה, ע"ב טכנולוגיה ייחודית של אגירה בגלגלי תנופה. פתרונות החברה מאפשרים תפוצה רחבה של עמדות טעינה אולטרה-מהירה לרכבים חשמליים בכל מקום, גם במיקומים בהם תשתית החשמל הקיימת הינה מוגבלת בהספק. הטכנולוגיה של Chakratec, מביאה בשורה למהפכת הרכב החשמלי – כתשתית לטעינה אולטרה-מהירה לרכב חשמלי. תפוצה רחבה של תשתית זו הינה מענה ל"חרדת הטווח" - החסם המרכזי לחדירה משמעותית של רכבים חשמליים.

מנכ"ל החברה בועז וייזר אמר כי Chakratec נותנת מענה לעובדה שתשתית הרשת הקיימת אינה מסוגלת לספק את ההספקים הנדרשים לטעינה מהירה של רכבים חשמליים. "אנו מציעים פתרון של מערכת אגירת אנרגיה התומכת ומגבירה את תשתית החשמל במקומות שבהם יש צורך להקים תחנות טעינה מהירה לרכבים חשמליים. פתרון כזה הינו הכרחי ע"מ לאפשר ואף להאיץ את מהפכת הרכב החשמלי" אמר וייזר.

TIPA הינה חברת פורצת דרך בתחום המזון, הסוללת את הדרך לפתרון משבר אריזות הפלסטיק העולמי. TIPA היא חברה המפתחת ומייצרת פתרונות אריזה גמישות עם היכולת להתכלות בדיוק כמו אשפה אורגנית. המוצרים שלה משחזרים את התכונות של פלסטיק מסורתי אבל עם פיתרון חיובי מובנה בסוף חיי האריזה.

מנכ"לית ומייסדת חברת TIPA דפנה ניסנבאום, אמרה: "החזון שלנו הוא אריזות המדמות למעשה את הטבע ויכולות להחליף פלסטיק קונבנציונאלי בפתרון קומפוסטבילי מלא שיתפרק ויתכלה ויחזור לטבע תוך עד חצי שנה ויהפוך למשאב חדש, שהוא דשן או קומפוסט וניתן להשתמש בו שוב במעגל צמיחה הבא. אנחנו קוראים לזה מיחזור אורגני. "

חברת MayMaan פיתחה את מערכת Aquastroke שיכולה להתיישב כמעט על כל מנוע בעירה פנימי (ICE), בכל סדר גודל ובאמצעותה לאפשר תדלוק מנועי ICE בתערבות שמורכבת מ70% מים ו30% אתנול.

המערכת כבר פועלת בגנרטורים ענקיים שמיוצרים ומוצבים בכל רחבי העולם ומייצרים חשמל. מערכות Aquastroke נבחנו ע"י יצרניי מנועים גדולים ברחבי העולם ונמצאו יעילים ומוכנים לתחילת ייצור.

מנכ"ל חברת מימן, איתן שמואלי אמר כי "מנועי Aquastroke יודעים לייצר חשמל בעלות הון נמוכה ב10% בנוסף לעלות KHW נמוכה בחצי מעלות ייצור של מנוע דיזל רגיל ועם מנוע קטן בהרבה".

UBQ Materials פיתחה פריצת דרך מדעית שהופכת פסולת ביתית בלתי-ממוינת לחומר התרמופלסטי הירוק ביותר בשוק. החומר של חברת UBQ מאפשר לתעשיינים לייצר מוצרים בעלי השפעה סביבתית חיובית ללא תוספת מחיר. ג'ק ביג'יו, מייסד שותף ומנכ"ל ,UBQ "אנו מחליפים פלסטיק המיוצרומביאים חומר חדש בעלות מאוד תחרותית, וזה חשוב מאוד על מנת שהשוק יצליח להסתגל למציאות חדשה"

בכנס השתתף כנציג מומחה, ד"ר רועי פוסמניק, מהמכון הוולקני למחקר חקלאי. בהתייחס לטכנולוגיות מיחזור פסולת מהסוג שהציגו TIPA ו UBQ, אמר ד"ר פוסמניק כי "שרשרת הייצור צריכה לגלות אחריות על הפסולת שהיא מייצרת, ושימוש בפסולת פלסטיק כמשאב מהווה שינוי עצום."

Qnergy מפתחת ומשווקת גנרטור אמין שאינו צריך תחזוקה. מנכ"ל Qnergy, ד"ר אורי זיק, בעל תואר דוקטור בפיזיקה ממכון ויצמן למדע אמר כי נעשה שימוש ביתרון של החברה, המשלב אלקטרוניקה של ממיר מתח סולארי עם מכניקה של מנוע, במהלך סופות השלג שהתחוללו לאחרונה בטקסס, מבלי שאף אחת מלקוחותיה סבלה מהפסקת חשמל למרות ההשבתות התכופות של הרשת . לגבי תוכניות הצמיחה של החברה, אמר ד"ר זיק: "אנו מורידים כל הזמן את העלויות שלנו, ולכן גם את המחיר שלנו. אז תוכנית הצמיחה שלנו היא לתת מענה לשווקים הולכים וגדלים ככל שהמחירים שלנו יורדים. "

Phinergy מפתחת טכנולוגיה לייצור ואגירת אנרגיה ממתכות אלומיניום ואבץ, כאשר לטכנולוגיה זו יישומים רבים בתעשיות כגון גיבויים למערכות קריטיות, רכבים חשמליים ואף לאגירת אנרגיה. החברה השלימה לאחרונה הנפקה בבורסה בתל-אביב

מנכ"ל Phinergy דייוויד מאייר, אמר: "האנושות יודעת לייצר אנרגיה, אבל אנחנו לא יודעים לאחסן אותה בצורה חסכונית. אם אנחנו רוצים להגיע למצב של זמינות אנרגטית כל השנה, חורף וקיץ, אז פשוט הטכנולוגיה לא הייתה קיימת, אבל אנחנו יכולים לעשות את זה היום. כעת יש לנו תוכנית שאנחנו מציגים כאן בישראל, המהווה מוקד לטכנולוגיות מתחדשות, יחד עם קבוצת דוראל אנרגיה. ואנחנו הולכים לפרוס בחווה הפוטו-וולטאית שלהם מערכת שתוזיל את עלות אחסון האנרגיה.

הטכנולוגיה הסולארית החדשנית של Luminescent Power יכולה לייצר אנרגיה 24/7/365 בעלות נמוכה יותר מכל טכנולוגיה אחרת. מייסד ומנכ"ל משותף דורון תמיר אמר "ההערכה היא שבשנת 2050 אנרגיה פוטו-וולטאית תעלה כ 8 סנט לקוט"ש, וזה יקר מאוד, אבל אנחנו ב- Luminescent יכולים לעשות את זה עבור 5 סנט כבר בשנת 2025. אז זה 25 שנה קרוב יותר ובמחיר הרבה יותר טוב."

Airovation Technologies הינה חברת מו"פ דינמית המפתחת פתרונות פורצי דרך לטיפול באוויר מזוהם, וממסחרת אותם באמצעות שיתופי פעולה בינלאומיים. החברה בעלת קניין רוחני וידע מדעי ומעשי רב בתחום הטיפול באוויר מזוהם בכלל, ובגזי פחמן בפרט.

Airovation "שמה לה למטרה לרתום את יכולותיה הטכנולוגיות והאנושיות ליצירת סביבה בריאה יותר ואיכות חיים גבוהה יותר, ע"י טיפול באוויר מזוהם. אנו למעשה הופכים פחמן לערך כספי, ולמרות שלא המצאנו את ההליך הזה, הצלחנו לייעל אותו בצורה משמעותית. עכשיו הגענו למצב שזה יכול ליצור כדאיות כלכלית ורווחים כלכליים. וזו פריצת הדרך הגדולה והשינוי הגדול שאנו מביאים לשולחן ", אמר גיל תומר, הנמנה בין מייסדי החברה, וב- 3.5 שנים האחרונות מכהן בתפקיד סמנכ"ל תפעול ופיתוח.

חברת WFI (Water From Innovation) כוללת מספר חטיבות בתחום טיהור המים. הקבוצה פיתחה טכנולוגיות פורצות דרך למציאת פתרונות לאתגרי המים בעולם, עם חשיבה כלכלית יצירתית, וצוות מומחים ייעודי בעל ניסיון נרחב.

הטכנולוגיות מתמקדות במי שתיה, חקלאות ומים תעשייתיים, החל מהתפלת מים ביחס השבה גבוה, דרך הרחקת מזהמים אנאורגניים, ועד לטיהור ומיחזור מי שפכים מוניציפליים בשיטה ביולוגית מוכחת, המאפשרת חיסכון של עד80% בעלויות התפעול וצריכת האנרגיה. חזון הקבוצה מבוסס על הכלכלה המעגלית, ומתמקד במיקסום הערך הכלכלי והאקולוגי מהמים ומהמזהמים, לשיפור בריאות הציבור ולהובלת השוק מחיסכון לצמיחה.

------------------

IMPROVATE הינה פלטפורמה להנגשה של חברות טכנולוגיה וחדשנות למדינות בעולם, בדגש על קידום חברות טכנולוגיה ישראליות. החברה שהחלה את פעילותה בספטמבר 2020 פועלת מלונדון ומתל אביב, במטרה לייצר שיתופי פעולה בין מנהיגים ומקבלי החלטות, חברות ומשקיעים מהעולם – לבין חברות חדשנות. שיתופי הפעולה נעשים באמצעות כנסים בינלאומיים, משלחות עסקיות וקידום עסקאות בין ממשלות, ארגונים ומשקיעים זרים לבין החברות. על חברי הבורד של החברה נמנים גארי קספרוב, אלוף העולם בשחמט לשעבר, הנשיא רוזן פלבנייב – נשיא בולגריה 2010-2017 והאלוף עמוס גלעד.