שוב הפסקת חשמל: כיצד נמנעים מנזקים למחשב האישי?

איתן אלי, מנהל הפעילות של APC ישראל מבית שניידר אלקטריק (Schneider Electric), יצרנית גלובאלית של מערכות אל-פסק ביתיות וארגוניות: "אנשים רבים נפגעים מהפסקות חשמל מדי שנה, והם כלל לא היו מודעים לאפשרות שעמדה בפניהם להצטייד במערכת אל-פסק"

בשיתוף שניידר אלקטריק
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלושה עובדי חשמל על עמוד חשמל
בישראל: 184 דקות הפסקת חשמל מדי שנהצילום: shutterstock
בשיתוף שניידר אלקטריק
תוכן שיווקי

החיים מורכבים משמחות קטנות ומקטסטרופות קטנות, לא כאלה שידווחו עליהן בחדשות, אבל כאלו שבהחלט יכולות להשפיע על שגרת החיים. כזה הוא הסיפור של ליאורה ממרכז הארץ, גרפיקאית עצמאית במקצועה, שהפסקת חשמל פגעה לה אנושות במחשב שבביתה המשמש אותה לעבודתה. "הנזק הוא בכמה היבטים", מספרת ליאורה מניסיונה, "ראשית, המחשב הושבת והמשמעות היא שהפסדתי זמן עבודה יקר, ופגיעה ביכולת שלי לספק ללקוחותיי תוצרים שהם חיכו להם בקוצר רוח; שנית, נאלצתי להזעיק טכנאי מחשבים לתיקון הדיסק הקשיח שנפגע, במקרה שלי זה הצריך מספר ימים במעבדה ותיקון בעלות של כמה מאות שקלים;

"שלישית, וכאן היה הנזק המשמעותי יותר – הפסקת החשמל שפגעה בדיסק הקשיח גם מחקה את כול המידע שהיה עליו. מידע רב ערך של לקוחות, סקיצות, ארכיון עבודות, שנצברו לאורך שנים ונמחקו בשנייה. הדרך לשחזר אותם הייתה קשה, בעלות גבוהה של אלפי שקלים, שגם בסיומה לא הצלחתי לשחזר 100% מהמידע. זו הייתה פגיעה קשה ומיותרת, שרק בדיעבד הבנתי מטכנאי המחשבים שלי שיכולתי להימנע מכול הנזקים הללו".

סיפורה של ליאורה אינו יוצא דופן, אלא הוא דומה לזה של עשרות אלפי אנשים שהצירוף של עבודה ולימודים מהבית עקב הקורונה, יחד עם הפסקות חשמל תכופות, גרם להם לשיבוש ונזקים שלעיתים התבררו כחסרי תקנה. למעשה, בעוד שמדינת ישראל לא התברכה במשאבים רבים, הרי שבהפסקות חשמל היא דווקא כן התברכה. מנתוני חברת החשמל, בשנת 2019 באופן ממוצע כול בית אב בישראל ספג 4 הפסקות חשמל, שכול אחת מהן נמשכה בממוצע 46 דקות, ובסך הכול 184 דקות ללא חשמל, שהן קצת יותר מ-3 שעות ללא חשמל מדי שנה.

מערכת אל-פסק על שולחן העבודה הביתיצילום: באדיבות שניידר אלקטריק

גם הראוטר רגיש

אלא שהשנה האחרונה הפכה את הבתים שלנו עוד הרבה יותר רגישים ופגיעים להפסקות חשמל ולנזקיהן מכול תקופה בעבר. הבתים בהם אנו מתגוררים הפכו למרכזי דיגיטל ומולטימדיה, מאות אלפי מחשבים, טאבלטים, ראוטרים, סטרימרים, מצלמות ביטחון ואפילו שרתים הותקנו בבתי הישראלים. הבתים שלנו הפכו להיות המקום בו אנו עובדים, לומדים, מבשלים, ומבלים כמעט 24 שעות ביממה. גם היום, כאשר המשק מתחיל להיפתח, עדיין אחוז ניכר מהעובדים ממשיך לעבוד מהבית, ותלמידים רבים ממשיכים ללמוד בזום.

למעשה, הדבר המחבר את כול ציוד המחשוב והאלקטרוניקה הזה שנכנס אלינו לבתים הוא הצורך לחשמל זמין, אמין ואיכותי כדי להמשיך לפעול. כול הפסקת חשמל, או תקלה אחרת ברשת החשמל, יכולה ליצור פגיעה בציוד העדין הזה, ולגרום להשבתה של הפעילות המתבצעת מהבית.

ניקח לדוגמה את הראוטר הביתי. בבית ממוצע עשרות מכשירים מחוברים לרשת ה-Wi-Fi, וכול הפסקה של פעילות הראוטר יכולה לגרום לעצירה של תהליכי עבודה, לימודים, פנאי ואף ביטחון (מצלמות אבטחה). למעשה, הראוטר הפך למכשיר קריטי המחבר את הבתים שלנו לעולם החיצון. אלא שמדובר במכשיר רגיש, שכול הפסקת חשמל יכולה לגרום בו לתקלה, שיבוש או איפוס של הגדרות המכשיר, דבר שלעיתים מצריך הגעת טכנאי לתיקון, ולאובדן של החיבור לאינטרנט לפרק זמן ממושך ויקר.

הפתרון: מערכת אל-פסק

הפתרון לבעיות הללו איננו חדש, אך חשיבותו עולה עם הזמן. מדובר במכשיר האל-פסק, באנגלית UPS. מכשיר האל-פסק נמצא בתווך בין שקע החשמל ובין המכשיר החשמלי עצמו, מבודד אותו מרשת החשמל, ומשמש מקור כוח חלופי כאשר מתרחשת הפסקת חשמל. כך בעצם נמשכת אספקת חשמל תקינה למכשיר החשמלי שאנו מעוניינים להעניק לו גיבוי חשמלי.

לצורך האנלוגיה, ניתן להשוות את מכשיר האל-פסק לתעודת ביטוח, המספקת למשתמשים את השקט לדעת שגם אם תתרחש תקלה ברשת החשמל, אזי החשיפה שלהם לנזק תהיה מינימלית, אם בכלל. כך לדוגמה, חיבור של מכשיר האל-פסק יאפשר גיבוי של כ-10 עד 15 דקות למחשב גם במקרה בו תתרחש תקלה באספקת החשמל. הדבר מאפשר גם המשך של עבודה תוך כדי הפסקת חשמל, אך חשוב מכך – זה יאפשר כיבוי מסודר של המחשב, ולהימנע מהנזקים האפשריים מ"כיבוי אלים" שמתרחש בהפסקת חשמל.

מערכת אל-פסק בחלל הסלון הביתיצילום: תמונה באדיבות שניידר אלקטריק

בהקשר זה, מציין איתן אלי, מנהל הפעילות של APC ישראל מבית שניידר אלקטריק (Schneider Electric), יצרנית גלובאלית של מערכות אל-פסק ביתיות וארגוניות, כי "אנשים רבים נפגעים מהפסקות חשמל מדי שנה, והם כלל לא היו מודעים לאפשרות שעמדה בפניהם להצטייד במערכת אל-פסק. היא הייתה יכולה למנוע את הנזקים הכבדים הנגרמים לציוד המחשוב והאלקטרוניקה שלהם. אך זהו לא רק הנזק החומרי, זו גם עוגמת הנפש, הזמן המתבזבז, התרוצצות מיותרת, כאשר את כול זה ניתן היה למנוע עם הצטיידות מראש והתקנתה של מערכת אל-פסק ביתית פשוטה".

אילו מערכות אל-פסק קיימות למשתמש הביתי?

בעולם המחשוב הביתי ניתן לחלק את הצרכים למערכות אל-פסק לגיבוי אספקת חשמל במרחב הביתי לשתי קטגורית מרכזיות: האחת, המשתמש הביתי והעסק הביתי; והשנייה, הבית הדיגיטלי החכם.

1. אל-פסק למשתמש הביתי ולעסק הביתי - מערכת אל-פסק בסיסית המשמשת להגנה וגיבוי של מחשבים נייחים, ראוטרים, נתבים, מערכות שמע, ציוד תקשורת בסיסי, או כול ציוד אלקטרוני אחר. מערכות אלו בעיקר משמשות את המשתמש הביתי וה-SMB, ומחירן החל מ-250 שקלים. מערכות אלו יכולות לספק גיבוי חשמלי למחשב של עד כ-30 דקות (תלוי בגודל האל-פסק), ולראוטר ביתי של לפחות שעה. דוגמה למערכות כאלה של APC מבית שניידר אלקטריק – BV650, BV800 ו-BV1000. מכשיר האל-פסק גם פועל כמייצב מתח, הפועל כול הזמן, ומגן מפני שינויי מתח המתרחשים בישראל למעלה מ-60 פעמים ביום. מדובר במכשיר ברמת ה-Entry Level, אך כזה שמספק הגנה טובה, במחיר לכול כיס, ללא צורך באחזקה מיוחדת, וגודלו הפיסי קטן יחסית.

2. אל-פסק לבית הדיגיטלי החכם – עולם חדש שנפתח בשנים האחרונות הוא הבית החכם-הדיגיטלי בו מרבית האלמנטים הביתיים מתחברים לרשת חכמה, החל מהדלתות, הוילונות והתריסים ועד הדוד, המזגן והתנור במטבח. מערכות אלו דורשות פעמים רבות הקמה של שרת המסנכרן את פעילות הבית, כך שאם בעבר ראינו שרתים רק בעולם העסקי, אז בעידן הבית החכם אלו נכנסו גם לתוך הבתים. מערכות האל פסק המיועדות לספק גיבוי חשמלי לשרתים אלו בעלות קיבולת אספקת חשמל גבוהה יותר מזו הביתית הרגילה, והן משתמשות בטכנולוגיה ייחודית של ייצוב מתח. דוגמא למערכת מומלצת מסוג של APC מבית שניידר אלקטריק הוא האל-פסק מסדרת SMT, שמחירה החל מ-2,000 שקלים.

איתן אלי, מנהל פעילות APC ישראל, שניידר אלקטריקצילום: דני שביט

איך בוחרים מערכת אל-פסק?

עולם מערכות האל-פסק מתחלק אף הוא לשניים: יצרניות של מערכות אל-פסק וחברות "מדבקה" – OEM.

>> יצרניות: חברות עולמיות להן גם נציגות בישראל, חברות אלו מייצרות על פי מפרט טכני שהן פיתחו. לרוב מערכות אלה יקרות יותר הואיל והרכיבים האלקטרוניים מהם מורכב האל-פסק באיכויות גבוהות יותר, אך אלו גם מערכות אמינות ביותר, ויש להן אחריות וגיבוי של אנשי מקצוע, שירות ותמיכה. APC מבית שניידר אלקטריק הינה דוגמא לחברה יצרנית מובילה, בעלת נוכחות גלובאלית וישראלית כאחד, ומערך שירות, תמיכה ואחריות באיכות גבוהה.

>> חברות "מדבקה" (OEM): חברות אשר פונות לספק, בדרך כלל בסין, אשר מפעיל פס יצור של דגם אל-פסק תעשייתי ומשנה רק את המדבקה על פי לוגו היבואן. לרוב מערכות אלו הן באיכות נמוכה – היצרן על פי רוב ירצה להוזיל בעלויות, והנגזרת – איכות המכשיר.

יש לזכור: במוצרי אלקטרוניקה אין הפתעות, מחיר זול משמעותו איכות זולה.

לפרטים נוספים

למידע נוסף על מערכות האל-פסק של APC מבית שניידר אלקטריק. המערכות ניתנות לרכישה באתרי האונליין ובחנויות המחשבים המובחרות >>