גילוי מרצון: כך ניתן למנוע את החשיפה הפלילית

דיווח על עבירת מס ותשלום הסכום המדובר יכולים להוביל לביטול הליכים פליליים. מדובר בתהליך מורכב בעל לא מעט חוקים ונהלים, אך ניתן להיעזר בליווי של עורך דין המכיר את התחום מקרוב שיוכל לענות על השאלות הקריטיות

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מחשבון, דולרים ופטיש שופט מסוודרים על שולחן
גילוי מרצון: כך ניתן למנוע את החשיפה הפלילית צילום: shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

אדם אשר חושף בפני רשות המיסים הכנסות עליהן לא דיווח ומשלם את המס, יכול להימנע מהליך פלילי. נוהל זה נקרא גילוי מרצון, הזדמנות להצהיר בצורה יזומה על היקף הכנסות ורכוש, לשלם את הסכומים הנדרשים ולא להסתכן באשמת ביצוע עבירה פלילית. נשמע כמו עסקה משתלמת אך היא דורשת תשומת לב לפרטים קטנים, היכרות עם חוקים, נהלים ותקנות. על מנת לבצע את התהליך בהצלחה ובצורה נכונה, ניתן להיעזר בעורכי דין העוסקים בתחום ולצאת לדרך בביטחון: עו"ד דוד אפרים, עו"ד קרן זרקו זמיר ומשרד פורשי רשות המיסים.

nullעורך הדין דוד אפרים

עורך הדין דוד אפרים ניהל את מחלקת החקירות והמבצעים ברשות המיסים במחוז תל אביב במשך 21 שנים. ניסיונו רב השנים בניהול חקירות ברשות המיסים הוא בעל ערך רב ללקוחות הפוקדים את משרד עורכי הדין שהקים. ביחד עם עורך הדין ורואה החשבון איציק כהן – גם הוא יוצא רשות המיסים אשר כיהן כסגן פקיד שומה ביחידת "יהלום" שהוקמה במטרה לטפל בחשודים בעבירות מיסים – מייצגים השניים לקוחות בתחום עבירות המיסים: מלווים לקוחות בבית המשפט, בהליכי חקירה ומעצר, מנהלים עבורם משא ומתן עם רשויות המס ועוד.

מה זה גילוי מרצון?
"גילוי מרצון הוא נוהל אשר היה תקף עד לתאריך 31.12.19 במסגרתו נישומים, בעלי מניות, יחידים וכו' היו רשאים לפנות אל רשות המיסים, להסביר מה עבירת המס שביצעו (עבירות על פקודת מס הכנסה, חוק מיסוי מקרקעין, חוק מס ערך מוסף, חוק מס קנייה, פקודת המכס, חוק מסי מכס וחוק איסור הלבנת הון), ולשלם את המס. בתמורה רשות המיסים ופרקליטות המדינה התחייבו שלא לנקוט נגדם הליכים פליליים. במסגרת ההליך הנישום גילה לפקיד השומה את הפרטים שלו, ולאחר שהגילוי מרצון אושר – הוא שילם את המס.

דוד אפרים צילום: באדיבות המצולם

הייתה גם אפשרות לדיווח אנונימי אשר אזרחים רבים השתמשו בה. במסלול הזה הבקשה לגילוי מרצון הוגשה בצורה אנונימית על ידי עורך הדין ורק בעת החתימה על הסכם השומה, עורך הדין חשף את השם ומספר תעודת הזהות של המבקש. בהמשך מחלקת החקירות בישרה אם ניתנה חסינות או לא.

בנוסף היה קיים גם מסלול מקוצר של גילוי מרצון המיועד לאזרחים שחבות המס שלהם הייתה עד חצי מיליון שקלים, והיקף האי דיווח היה עד 2 מיליון שקלים.

כאמור כרגע נוהל גילוי מרצון אינו בתוקף ולא ניתן להשתמש בו. הנוהל היה בתוקף עד לסוף שנת 2019 ולא חודש. ייתכן כי נבחנת אפשרות לעגן את נוהל הגילוי מרצון בחוק, ועדיין למרות שאין גילוי מרצון אפשר לפעול בדרכים מורכבות ומסובכות יותר להסדרת עבירות מס. אפשר לנסות לפנות לפקיד שומה בצורה אנונימית, להסביר לו את מהות העניין, ולהגיע איתו להסדר מס. לא תהיה חסינות פלילית אבל יהיה גילוי לפקיד השומה האזרחי ויהיה תשלום של המס, ואלה יקטינו את החשיפה הפלילית. במקרים מסוימים ניתן גם לפנות למחלקה הפלילית ולנסות להגיע איתם להסדר. מהלכים מורכבים אלה חשוב שייעשו על ידי עורכי דין בעלי ניסיון בתחום".

איציק כהןצילום: באדיבות המצולם

מדוע מומלץ לאנשים שעברו עבירות מס להשתמש בהליך גילוי מרצון כאשר זה יהיה אפשרי או לנסות להסדיר את עבירות המס בדרכים חלופיות?
"הפתרונות הללו מומלצים כי על-ידי תשלום מס באמצעות הסדר עם פקיד השומה, אפשר למנוע את החשיפה הפלילית. בייחוד היום כשחילופי המידע לגבי אזרחים בין רשויות המס בעולם הם נרחבים. אדם שפעיל בחו"ל ולא דיווח על כך בישראל, החשיפה שלו לחקירה פלילית היא מאוד גדולה. מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום, כי אם עורך הדין לא מודע לדקויות הוא עלול לחשוף את הלקוח לחקירה פלילית".

מקרים בהם ייצגתם אזרחים שעברו עבירות מס בהליך שזכורים לך במיוחד?
"ייצגנו לא מעט לקוחות בהליכי גילוי מרצון, זכורים לי במיוחד שני מקרים. אחד, לקוחה שהחזיקה חשבונות בנק ונכסים בחו"ל. בהסדר שהגענו אליו עם הפקיד שומה, הלקוחה לא שילמה מס על ההון, על הדירות ועל חשבונות הבנק אלא אך ורק על הרווחים. במקרה אחר ייצגנו עצמאי שהחזיק מספר חשבונות בנק בחו"ל. במסגרת ההסדר הוא שילם אחוזים בודדים של מס, וכמובן קיבל אישור לחסינות פלילית".

עו"ד דוד אפרים
טלפון: 050-6209859, 09-8992266
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

------------------------------

nullעורכת הדין קרן זרקו זמיר

משרד עורכי דין זרקו זמיר הוא משרד בוטיק המתמחה בעבירות כלכליות, צווארון לבן והלבנת הון. ב-12 השנים האחרונות מלווה המשרד גם לקוחות בהליכים של גילוי מרצון וכופר מס, תוך מענה למישור הפלילי והאזרחי. עו"ד קרן זרקו זמיר, מייסדת המשרד, החלה את דרכה בפרקליטות מיסוי וכלכלה, וטיפלה בהצלחה בתיקי מס מורכבים רבים.

האני מאמין של המשרד: כל תיק הוא ה-תיק

"להבדיל מהפרקליטות או רשות המיסים, שם התיק הוא מספר, עבורי, כמי שמייצגת לקוחות ומכירה אותם ואת משפחותיהם – כל תיק הוא ה-תיק. אני מבינה היטב שכל לקוח שמגיע אליי עובר תקופה קשה ומורכבת, חווה חרדה ומתחים, ופעמים רבות כלל לא בקיא בדיני מיסים ובהליכים פלילים. אני משקפת את המצב, קשה ככל שיהיה, וכשמתאפשר, אני נוטעת בלקוח תקווה ואופטימיות, מאחר ולרוב יש באפשרותי למזער את הנזקים ללקוח. עולם המשפט אינו שחור ולבן. שילוב של יצירתיות מחשבתית, בקיאות ברזי המשפט ומקצועיות, מאפשר לנו להגיע לתוצאות מצוינות".

מהו הליך גילוי מרצון והאם יחזור?
"הליך גילוי מרצון הסתיים בסוף 2019, ואיפשר ללקוחות לפנות באמצעות משרדנו לרשות המיסים ולשקף להם, מיוזמתם, את העבירות שביצעו. ישנם תנאים רבים לגילוי מרצון, אך בקשה שמתקבלת מעניקה ללקוח חסינות פלילית. אני מאמינה שהליך גילוי מרצון יחזור בשלב כזה או אחר, אך המלצתי היא לא להמתין. ניתן לפעול כבר עכשיו להסדרת הדיווחים ותשלום המס. כמובן שכל מקרה לגופו, אך המציאות מראה כי ככל שאדם מקדים לדווח מיוזמתו ומשלם את המיסים, הנזקים מצומצמים.

עו"ד קרן זרקו זמירצילום: אינגה אבשלום שיליאן

הרגולציה הבינלאומית (הסכמים ואמנות לחילופי מידע בין מדינות) והפנים-ישראלית (שיטות מתוחכמות של רשות המיסים לאיתור בעלי רכוש כגון משכירי דירות) מותירה את האנשים במלכוד, ולכן הליך גילוי מרצון, או פנייה יזומה לרשות המיסים, יכולים לסייע להקדים תרופה למכה".

עד אז, איך ניתן להסדיר עבירות מס?
"אפשר לפנות באמצעות מייצג לפקיד השומה או תחנת המע"מ, לשקף את החוסרים בדיווחים, ולשלם את המס מתוך תקווה שעצם הפנייה היזומה תמנע הליך פלילי. מטרתו של הליך פלילי היא למצות את הדין ולייצר הרתעה, ולכן פנייה יזומה ותשלום החוב עשויים להפחית משמעותית את הסיכוי להליך פלילי.

גם כאשר החלה חקירה, ניתן לפנות להליך כופר לקבלת חסינות פלילית בתמורה לתשלום החוב בתוספת כופר מס (קנס בגובה של כ-30% מהיקף העבירה). זהו הליך חריג בעולם הפלילי, שנולד מתוך הבנה כי עברייני מס הם לרוב נורמטיביים, ולכן לעתים מספיקה הפגיעה בכיסם על מנת לייצר הרתעה".

באילו מצבים ניתן לפנות למשרדכם?
"אנו מטפלים בטווח נרחב של עבירות מיסים, הלבנת הון וצווארון לבן, מחקירה ומעצר ועד לתום ההליכים. למשל לקוחות שלא דיווח על רווחי הון בחשבונות בנק בחו"ל, מי שביצעו עבירות מס במסגרת העסק, קבלנים שהסתבכו עם ניכוי חשבוניות פיקטיביות, וכל אדם פרטי המייצר הכנסה מעל תקרת הפטור (למשל שכר דירה מעל 5,000 שקלים בחודש). כל תושב ישראלי שביצע עבירות מס מוזמן לפנות אלינו".

חוסר ההיגיון בסיום הליך גילוי מרצון 2019. עו"ד זרקו זמיר בתוכנית סוגרים חשבון (הוט 3), 24/12/19קרדיט: עורכת דין קרן זרקו זמיר

גילוי מרצון: סיפורי הצלחה

"ייצגנו בהצלחה עשרות לקוחות בהליכי גילוי מרצון שהקנו להם חסינות פלילית. לחלקם צומצם החוב משמעותית, והתאפשר להם להעביר כספים מחו"ל לישראל. למשל, זוג שהשכיר שנים רבות 3 דירות ולא דיווח למס הכנסה. הגשנו בקשה לגילוי מרצון שנתקבלה, והצלחנו, בשקלול הגיל, נקודות הזיכוי והטבות שונות, להביא לחבות מס אפס, כך שהתיק נסגר ובני הזוג לא שילמו דבר.

"יצא לנו גם להגיש בקשות לגילוי מרצון מסיבות אחרות לגמרי כדוגמת איומים. ייצגנו גבר שנסחט על-ידי אשתו בהליך גירושין. האישה איימה עליו כי תדווח על עבירות מס שביצע אם לא יינתן לה מבוקשה. הגשנו עבורו גילוי מרצון בהליך זריז והצלחנו להקדים את אשתו. אם האישה הייתה מקדימה אותנו, לא ניתן היה לבצע את ההליך, שכן אחד מתנאיו הוא שאין מידע מקדים אודות מגיש הבקשה".

עו"ד קרן זרקו זמיר
השחם 30 פתח תקווה
טלפון: 03-6354090, 054-5946363
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לקריאת מאמר בנושא >>

------------------------------------

nullפורשי רשות המיסים - פותרים את המצוקה של בעלי חשבונות בנק בחו"ל

פורשי רשות המיסים הינו משרד מומחי מס המורכב מעורכי דין ורואי חשבון יוצאי רשות המיסים. המשרד מנוהל על-ידי פז הלפרין ומתמחה בבקשות אנונימיות של גילוי מרצון הן בעת קיומו של הליך גילוי מרצון והן כשההליך אינו בתוקף ויש צורך לחקותו בצורה אנונימית השומרת על הלקוח. כמשרד המורכב מעורכי דין ורואי חשבון אשר מילאו תפקידים בכירים ברשות המיסים, יש להם ידע, כלים וניסיון המאפשרים להם לערוך משא ומתן אפקטיבי מול רשות המיסים ולהשיג ללקוחותיהם סכום מס מינימלי.

"מה התועלת בכסף שאי אפשר להשתמש בו?"

מי שלא עשה גילוי מרצון כשהדבר היה אפשרי מצוי בבעיה: בשנים האחרונות הבנק הפך למעין משתף פעולה עם המדינה, והוא מסרב לקבל כסף לחשבונו של הלקוח באם הכסף לא דווח למס הכנסה.

"אנשים שיש להם חשבונות בחו"ל, לא יכולים להשתמש בכסף שלהם", מספר פז הלפרין. "מה התועלת בכסף שאי אפשר להשתמש בו? באמצעות הגילוי מרצון שאנו מבצעים, אנו מאפשרים ללקוחות להשתמש בכסף שלהם. גם אנשים שלא זקוקים כרגע לכסף שלהם, פוחדים שלילדים שלהם תהיה בעיה לאחר הורשת הכסף ולכן הם מסדירים את עבירת המס כדי שיוכלו להוריש את הכסף לילדים שלהם בראש שקט. המצוקה הקיימת אצל אנשים המבקשים להעביר את כספם מהבנקים בחו"ל לבנק בישראל היא גדולה והיא הסיבה שרבים פונים אלינו לעזרה".

פז הלפריןצילום: באדיבות המצולם

שמירת האנונימיות של הלקוח

"בין אם קיים הליך רשמי של גילוי מרצון ובין אם לאו, אנו פונים לרשות המיסים בצורה אנונימית בשם הלקוח שלנו, מצהירים על הכספים שבידו, ומגיעים עם פקיד השומה להסדר. רק לאחר שהלקוח שלנו מאשר את ההסדר – אנו חושפים את הפרטים של הלקוח בפני רשות המיסים.

"אנשים פוחדים בצדק להתעסק עם מס הכנסה במיוחד כשאין להם ניירת מסודרת שיכולה לגבות את מקור הכספים שנים רבות אחורה. מס הכנסה תמיד שואל מאיפה הכסף הגיע. כשמדובר על תקופות ארוכות לא תמיד יש לאנשים ניירת שתוכיח את מקור הכסף. אם אין לך ניירת, אתה בעצם מספר סיפור למס הכנסה.

"היכולת שלנו בתור אנשי מקצוע שהיו במערכת היא להשתמש בבדלי ראיות אם ישנן ולהוכיח שאותו כסף לא היה חייב במס או שיש למסותו בשיעור מס נמוך במיוחד. אנו יודעים לשבת מול מס הכנסה בדרגות הגבוהות ולהתווכח על האמת. לנו יש יכולת להתמקח, אך אדם מן השורה יתקשה בכך. אני רודף צדק מושבע, ולא אתן יד לכך שייקחו מהלקוחות שלי כסף לחינם. אני מתנהג כאילו הכסף של הלקוח זה הכסף האישי שלי".

לדברי הלפרין, בהליך גילוי מרצון אנשים קיבלו ערובה לכך שלא יוגש נגדם כתב אישום פלילי. "אולם היו מקרים בהם מס הכנסה לא יכול היה להבטיח זאת באופן רשמי, במקום זאת ניתנה הצהרה פומבית שרשות המיסים אינה מעוניינת לחפש פלילית את מי שדיווח מיוזמתו על העבירה. כך גם כיום, כאשר אנו מחקים את הליך גילוי מרצון, לא ניתן לקבל נייר רשמי של חסינות פלילית, אך אנחנו נסמכים על הצהרותיה בתקשורת של רשות המיסים שהיא לא מעוניינת לנקוט בהליכים פליליים מול מי שדיווח ושילם את המס".

חוסכים ללקוחות מיליוני שקלים

"לאחרונה ייצגנו לקוח שהגיע לארץ לאחר שמכר עסק בחו"ל. הלקוח ביצע העברה של הכספים ממכירת העסק לישראל. הבעיה הייתה שלא הייתה ללקוח ניירת שמגבה את הכספים כי הבנק בחו"ל נסגר. היה חשש לכך שרשות המיסים תראה בכסף הכנסה החייבת במס שולי. הצלחנו להראות שמדובר בהעברה מכספי המכירה של העסק, למרות שלא הייתה בידינו כל הניירת, וחסכנו ללקוח מיליוני שקלים".

פז הלפרין
משרד: 077-7368445, נייד: 052-8822091
מעבר לאתר >>